Շաշի Թարուր. «Լեռնային Ղարաբաղի եւ Քաշմիրի խնդիրներն ընդհանրություն չունեն»
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախկին տեղակալի եւ Հնդկաստանի ԱԳՆ նախկին պետնախարարի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին:
Շաշի Թարուրը Հնդկաստանի ԱԳՆ նախկին պետնախարարն է, գրող, հրապարակախոս, մարդու իրավունքների պաշտպան, ներկայումս՝ Հնդկաստանի խորհրդարանի անդամ:
2006 թվականին Թարուրը Հնդկաստանի կողմից պաշտոնապես առաջադրվեց որպես ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածու` փոխարինելու Քոֆի Անանին: Ընտրությունների արդյունքում Շաշի Թարուրը հայտնվեց երկրորդ տեղում՝ զիջելով Պան Գի Մունին:
Թարուրը ՄԱԿ-ում աշխատել է երկար տարիներ: Այդ կառույցում նրա վերջին պաշտոնը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հաղորդակցության եւ հասարակական տեղեկատվության գծով տեղակալի պաշտոնն էր, որը նա թողեց 2007թ. մարտին:
Թարուրը միջազգային հարթակներում հայտնի է իր` Հնդկաստանի վերջին բարեփոխումների եւ ապագա հեռանկարների, գլոբալիզացիայի, մամուլի ազատության, մարդու իրավունքների, հնդկական մշակույթի եւ Հնդկաստանի` համաշխարհային քաղաքական գործընթացների վրա ներկա եւ հնարավոր ազդեցության մասին ելույթներով:
12 գրքերի, հարյուրավոր հոդվածների եւ հրապարակումների հեղինակ է, որոնք տպագրվում են New York Times-ի, Washington Post-ի, Los Angeles Times-ի, International Herald Tribune-ի, Time-ի, Newsweek-ի եւ The Times of India-ի էջերում:
- Վերջերս Պակիստանը Ադրբեջանին առաջարկեց ռազմական դաշինք ստեղծել Իսրայելի դեմ: Ի՞նչ եք կարծում, ինչի՞ կարող է հանգեցնել այսպիսի դաշինքի ստեղծումը: Արդյո՞ք այն վտանգի տակ է դնում խաղաղությունը տարածաշրջանում:
- Պակիստանը մի երկիր է, որն ինքն իր հետ համաձայնության գալու խնդիր ունի:  Ռազմական տեսակետից Պակիստանը, որն անմիտ վերաբերմունք է ցուցաբերում  իր հարեւանների նկատմամբ, հիմա սկսել է հանդես է գալ իրեն ստեղծողի դեմ:  Պակիստանը շատ լավ կանի, եթե նախ հաղթահարի սեփական ներքին խնդիրները` ինչ-որ մեկի համար օգտակար դաշնակից լինելուց առաջ:
- 2012 թվականի փետրվարին Պակիստանի ազգային գրադարանում մի սեմինար տեղի ունեցավ` «Լեռնային Ղարաբաղ եւ Քաշմիր. երկու ազգ, երկու ցավ» անվան ներքո: Առաջին անգամը չէ, որ պակիստանցի պաշտոնյաները հայտարարում են Քաշմիրի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունների նմանությունների մասին:
- Յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի սեփական պատմությունը: Ես ոչ մի ընդհանրություն չեմ տեսնում այս երկու հակամարտությունների միջեւ` ոչ պատմական, ոչ էլ աշխարհագրական առումով:
- Մինչեւ 1996 թվականը Դուք եղել եք խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող թիմի ղեկավար Հարավսլավիայում: 2008 թվականին Կոսովոն հռչակեց իր անկախությունը, 2012 թվականի փետրվարի 17-ի դրությամբ ՄԱԿ-ի անդամ 88 երկրներ ճանաչել են Կոսովոյի անկախությունը: Ձեր կարծիքով, Կոսովոն նախադե՞պ է ԼՂ հակամարտության կարգավորման համար:
-Եթե խոսեմ իմ անունից, այլ ոչ թե որպես ՄԱԿ-ի նախկին պաշտոնյա, ապա ես նման դեպքերում կողմ չեմ անջատմանը եւ անկախությանը ` որպես լուծում: Հնդկաստանը բազմազգ, բազմակրոն երկիր է, եւ ես հավատում եմ, որ սա ավելի նախընտրելի մոդել է, քան երկրի փլուզումը նեղ կրոնական հողի վրա:
- 2008 թվականի մարտին Հնդկաստանը դեմ քվեարկեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Ադրբեջանի կողմից ներկայացված «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքների իրավիճակի մասին» բանաձեւին: Դրանից հետո ի՞նչ զարգացումներ են եղել ադրբեջանա-հնդկական հարաբերություններում:
- Հնդկաստանը փորձում է պահպանել լավ հարաբերություններ բոլոր երկրների հետ:  Մենք չէինք կարծում, որ կոնկրետ այդ բանաձեւը օգտակար նպատակների կծառայի: Բայց մենք կցանկանայինք տարանջատել մեր հիմնական հարաբերությունները մեկ առանձին բանաձեւի հանդեպ ցուցաբերած վարքագծից:
- Հնդկաստանում մեծ հայկական համայնք կա: Արդյո՞ք այն ակտիվ է Հնդկաստանի հասարակական կյանքում: Ունե՞ք հայ ընկերներ:
- Այո, ես ունեցել եմ մի շարք հայ ընկերներ Կալկաթայում, երբ երեխա էի: Հիմա կհիշեմ Միշել Կարապետին եւ մեր դասարանի ամենաչար տղային` Պիթեր Ապկարին (Ապկարյան): Հնդկաստանի հայ համայնքը շատ հայտնի է եւ հարգված: Կային հիանալի ռեգբի խաղացող մի շարք հայեր, եւ հայկական ակումբը շատ ուժեղ էր որոշ մարզաձեւերում: Տարիքով մեծ հայերից, ում ես շատ էի հարգում, Սիդնի Հելփսն էր, ով հայկական եկեղեցում վստահված անձ էր եւ ում ապագայում ավելի լավ ճանաչեցի, երբ ՄԱԿ-ի առաքելության շրջանակներում մեկնել էի Սինգապուր. այնտեղ նա համայնքի առաջնորդն էր: Բայց չնայած հայերը Հնդկաստանում ակտիվ են սոցիալական եւ համայնքին վերաբերվող հարցերում, ես չեմ ճանաչում Հնդկաստանի հասարակական կյանքում ակտիվություն ցուցաբերած հայերի:

Шаши Тарур: Между проблемами Нагорного Карабаха и Кашмира нет ничего общего
Эксклюзивное интервью бывшего заместителя генсека ООН и экс-госминистра иностранных дел Индии Шаши Тарура агентству Медиамакс
Шаши Тарур - бывший госминистр МИД Индии, писатель, публицист, защитник прав человека, в настоящее время - член парламента Индии.
В 2006г. Тарур был официально представлен Индией в качестве кандидата на пост генсека ООН вместо Кофи Аннана. По итогам выборов Шаши Тарур занял второе место, уступив Пан Ги Муну.
Тарур работал в ООН долгие годы. Его последней работой в ООН была должность заместителя Генсека ООН по коммуникациям и общественной информации, которую он оставил в марте 2007г.
Шаши Тарур известен на международной арене своим выступлениями о преобразованиях и перспективах Индии, глобализации, свободе СМИ, правах человека, культуре Индии и нынешнем, а также возможном воздействии Индии на мировые политические процессы.
Шаши Тарур - автор 12 книг, сотен статей и публикаций, в том числе на страницах таких авторитетных изданий как New York Times, Washington Post, Los Angeles Times, International Herald Tribune, Time, Newsweek и The Times of India.
- Г-н Тарур, недавно Пакистан предложил Азербайджану создать союз против Израиля. Как Вы полагаете, к чему может привести создание подобного альянса? Действительно ли он может поставить под угрозу мир в регионе?
- Пакистан является страной, у которой есть проблема достижения согласия с самим собой. С военной точки зрения Пакистан, демонстрирующий легкомысленное отношение по отношению к соседям, сейчас начал выступать против того, кто его создал. Пакистан поступит правильно, если для начала преодолеет собственные внутренние проблемы, прежде чем становиться для кого-то полезным союзником.
- В феврале 2012 года в Национальной библиотеке Пакистана состоялся семинар под названием «Нагорный Карабах и Кашмир: две нации, две боли». Это уже не первый случай, когда официальные представители Пакистана заявляют о сходствах конфликтов в Нагорном Карабахе и Кашмире.
- Каждый конфликт имеет собственную историю. Я не вижу никаких сходств между этими двумя конфликтами - ни с исторической, ни с географической точек зрения.
- До 1996 года Вы были главой команды, осуществляющей миротворческую миссию в Югославии. В 2008 году Косово провозгласило независимость. По состоянию на 17 февраля 2012 года 88 государств признали независимость Косово. На Ваш взгляд, случай с Косово может служить прецедентом для Карабаха?
- Мое личное мнение таково - в подобных случаях я против отделения и независимости в качестве решения. Индия является многонациональной и многоконфессиональной страной, и я верю в то, что это более приемлемая модель, чем развал государства на религиозной основе.
- В марте 2008 г. Индия на Генассамблее ООН проголосовала против представленной Азербайджаном резолюции «О ситуации на оккупированных территориях Азербайджана». Какие развития произошли после этого в индийско-азербайджанских отношениях?
- Индия пытается развивать хорошие отношения со всеми странами. Мы не считаем, что данная конкретная резолюция дала бы полезный результат. Но мы бы хотели отделить наши основные отношения от подхода, проявленного к отдельно взятой резолюции.
- В Индии есть большая армянская община. Играет ли она роль в общественной жизни страны? Есть ли у Вас друзья-армяне?
- Да, у меня был ряд друзей армян в Калькутте, когда я был ребенком. Сейчас вспомню Мишеля Карапета и Питера Апкара (Апкарян), который был главным проказником в нашем классе. Был ряд армян, великолепно играющих в регби, и армянская команда была очень сильна в отдельных видах спорта. Из старшего поколения, из тех, кого я очень уважаю, могу выделить Сидни Хелпса, которой был доверенным лицом в армянской церкви. Когда я отправился в Сингапур в рамках миссии ООН, он был там главой армянской общины. Но, несмотря на то, что армяне активны в социальных и общинных вопросах, я не знаю армян, проявляющих активность в общественной жизни Индии.