Շաշի Թարուր. «Լեռնային Ղարաբաղի եւ Քաշմիրի խնդիրներն ընդհանրություն չունեն»
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախկին տեղակալի եւ Հնդկաստանի ԱԳՆ նախկին պետնախարարի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին:
Շաշի Թարուրը Հնդկաստանի ԱԳՆ նախկին պետնախարարն է, գրող, հրապարակախոս, մարդու իրավունքների պաշտպան, ներկայումս՝ Հնդկաստանի խորհրդարանի անդամ:
2006 թվականին Թարուրը Հնդկաստանի կողմից պաշտոնապես առաջադրվեց որպես ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածու` փոխարինելու Քոֆի Անանին: Ընտրությունների արդյունքում Շաշի Թարուրը հայտնվեց երկրորդ տեղում՝ զիջելով Պան Գի Մունին:
Թարուրը ՄԱԿ-ում աշխատել է երկար տարիներ: Այդ կառույցում նրա վերջին պաշտոնը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հաղորդակցության եւ հասարակական տեղեկատվության գծով տեղակալի պաշտոնն էր, որը նա թողեց 2007թ. մարտին:
Թարուրը միջազգային հարթակներում հայտնի է իր` Հնդկաստանի վերջին բարեփոխումների եւ ապագա հեռանկարների, գլոբալիզացիայի, մամուլի ազատության, մարդու իրավունքների, հնդկական մշակույթի եւ Հնդկաստանի` համաշխարհային քաղաքական գործընթացների վրա ներկա եւ հնարավոր ազդեցության մասին ելույթներով:
12 գրքերի, հարյուրավոր հոդվածների եւ հրապարակումների հեղինակ է, որոնք տպագրվում են New York Times-ի, Washington Post-ի, Los Angeles Times-ի, International Herald Tribune-ի, Time-ի, Newsweek-ի եւ The Times of India-ի էջերում:
- Վերջերս Պակիստանը Ադրբեջանին առաջարկեց ռազմական դաշինք ստեղծել Իսրայելի դեմ: Ի՞նչ եք կարծում, ինչի՞ կարող է հանգեցնել այսպիսի դաշինքի ստեղծումը: Արդյո՞ք այն վտանգի տակ է դնում խաղաղությունը տարածաշրջանում:
- Պակիստանը մի երկիր է, որն ինքն իր հետ համաձայնության գալու խնդիր ունի:  Ռազմական տեսակետից Պակիստանը, որն անմիտ վերաբերմունք է ցուցաբերում  իր հարեւանների նկատմամբ, հիմա սկսել է հանդես է գալ իրեն ստեղծողի դեմ:  Պակիստանը շատ լավ կանի, եթե նախ հաղթահարի սեփական ներքին խնդիրները` ինչ-որ մեկի համար օգտակար դաշնակից լինելուց առաջ:
- 2012 թվականի փետրվարին Պակիստանի ազգային գրադարանում մի սեմինար տեղի ունեցավ` «Լեռնային Ղարաբաղ եւ Քաշմիր. երկու ազգ, երկու ցավ» անվան ներքո: Առաջին անգամը չէ, որ պակիստանցի պաշտոնյաները հայտարարում են Քաշմիրի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունների նմանությունների մասին:
- Յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի սեփական պատմությունը: Ես ոչ մի ընդհանրություն չեմ տեսնում այս երկու հակամարտությունների միջեւ` ոչ պատմական, ոչ էլ աշխարհագրական առումով:
- Մինչեւ 1996 թվականը Դուք եղել եք խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող թիմի ղեկավար Հարավսլավիայում: 2008 թվականին Կոսովոն հռչակեց իր անկախությունը, 2012 թվականի փետրվարի 17-ի դրությամբ ՄԱԿ-ի անդամ 88 երկրներ ճանաչել են Կոսովոյի անկախությունը: Ձեր կարծիքով, Կոսովոն նախադե՞պ է ԼՂ հակամարտության կարգավորման համար:
-Եթե խոսեմ իմ անունից, այլ ոչ թե որպես ՄԱԿ-ի նախկին պաշտոնյա, ապա ես նման դեպքերում կողմ չեմ անջատմանը եւ անկախությանը ` որպես լուծում: Հնդկաստանը բազմազգ, բազմակրոն երկիր է, եւ ես հավատում եմ, որ սա ավելի նախընտրելի մոդել է, քան երկրի փլուզումը նեղ կրոնական հողի վրա:
- 2008 թվականի մարտին Հնդկաստանը դեմ քվեարկեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Ադրբեջանի կողմից ներկայացված «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքների իրավիճակի մասին» բանաձեւին: Դրանից հետո ի՞նչ զարգացումներ են եղել ադրբեջանա-հնդկական հարաբերություններում:
- Հնդկաստանը փորձում է պահպանել լավ հարաբերություններ բոլոր երկրների հետ:  Մենք չէինք կարծում, որ կոնկրետ այդ բանաձեւը օգտակար նպատակների կծառայի: Բայց մենք կցանկանայինք տարանջատել մեր հիմնական հարաբերությունները մեկ առանձին բանաձեւի հանդեպ ցուցաբերած վարքագծից:
- Հնդկաստանում մեծ հայկական համայնք կա: Արդյո՞ք այն ակտիվ է Հնդկաստանի հասարակական կյանքում: Ունե՞ք հայ ընկերներ:
- Այո, ես ունեցել եմ մի շարք հայ ընկերներ Կալկաթայում, երբ երեխա էի: Հիմա կհիշեմ Միշել Կարապետին եւ մեր դասարանի ամենաչար տղային` Պիթեր Ապկարին (Ապկարյան): Հնդկաստանի հայ համայնքը շատ հայտնի է եւ հարգված: Կային հիանալի ռեգբի խաղացող մի շարք հայեր, եւ հայկական ակումբը շատ ուժեղ էր որոշ մարզաձեւերում: Տարիքով մեծ հայերից, ում ես շատ էի հարգում, Սիդնի Հելփսն էր, ով հայկական եկեղեցում վստահված անձ էր եւ ում ապագայում ավելի լավ ճանաչեցի, երբ ՄԱԿ-ի առաքելության շրջանակներում մեկնել էի Սինգապուր. այնտեղ նա համայնքի առաջնորդն էր: Բայց չնայած հայերը Հնդկաստանում ակտիվ են սոցիալական եւ համայնքին վերաբերվող հարցերում, ես չեմ ճանաչում Հնդկաստանի հասարակական կյանքում ակտիվություն ցուցաբերած հայերի:

Shashi Tharoor: There is nothing in common between Nagorno-Karabakh and Kashmir problems - Mediamax.am
14065 views
Shashi Tharoor: There is nothing in common between Nagorno-Karabakh and Kashmir problems
Shashi Tharoor
Photo: http://kaw.stb.s-msn.com
Mediamax’s exclusive interview with an Indian politician and former UN Under-Secretary General.
Shashi Tharoor is an Indian politician and a Member of Parliament. He previously served as the United Nations Under-Secretary General for Communications and Public Information and as the Minister of State for the Ministry of External Affairs.
He is also a prolific author, columnist, journalist and a human rights advocate.
Shashi Tharoor is an internationally known speaker on India’s recent transformation and future prospects, globalization, freedom of the press, human rights, literacy, Indian culture, and India’s present and potential influence in world politics.
Shashi Tharoor is also the award-winning author of twelve books, as well as hundreds of articles, op-eds and book reviews in a wide range of publications, including the New York Times, the Washington Post, the Los Angeles Times, the International Herald Tribune, Time, Newsweek and The Times of India. He has served for two years as a Contributing Editor and occasional columnist for Newsweek International.
- Pakistan has recently offered Azerbaijan to form a strategic alliance against Israel. What do you think, what the result of this possible alliance will be? Does it jeopardize peace in the region?
- Pakistan is a state struggling to come to terms with itself, as a militancy it had rashly nurtured against its neighbors has now turned against its own creator. It needs to do a great deal to overcome its own internal difficulties before it can be a useful ally to someone else.
- On February 2012, a seminar on “Nagorno-Karabakh and Kashmir: Two Nations Same Pain” was held in Pakistan. It’s not the first time that Pakistani officials state about similarities between Kashmir and Nagorno Karabakh conflicts.
- Each conflict has its own history. I see nothing in common between these two problems in either historical or geopolitical terms, let alone in their actual unfolding.
- You have worked as a peacekeeper and headed the team responsible for peacekeeping operations in former Yugoslavia until 1996. In 2008, Kosovo declared its independence and as of 17 February 2012, 88 UN states recognized the independence of Kosovo. Can Kosovo become a precedent for the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict?
- Speaking personally (and not in any way in my former UN role) I am not in favor of partition and independence as a solution to such difficulties. India is a multi-ethnic, multi-religious, pluralist state and I believe that is a preferable model to the break-up of nations on narrow sectarian grounds.
- India voted against the UN General Assembly’s resolution “On the situation in Azerbaijan’s occupied territories”, initiated by Azerbaijan in March 2008. What developments were made in Azerbaijani-Indian relations after that?
- India attempts to maintain good relations with all countries. We did not think this particular resolution would serve a useful purpose. But we would wish to separate our basic relationship from the language of any specific resolution.
- There’s a big Armenian community in India. Is it active in the public life of India? Do you have Armenian friends?
- Yes, I had a number of Armenian friends when growing up in Calcutta (now Kolkata). I particularly remember Michael Carapiet and the naughtiest boy in my class, Peter Apcar (Apcarian). The Armenian community is popular and highly respected. They were terrific rugby players and the Armenian Club was strong in several sports. One Armenian elder I greatly admired was Sydney Helps, who was a Trustee of the Armenian Church and whom I later knew during one of my early UN postings in Singapore, where he was a pillar of the community. But though Armenians are active in social and community affairs, I am not aware of prominent Armenians in Indian public life.