Ֆահրադին Աբոսզոդա. «Թալիշները կգնան մինչեւ վերջ»
Ֆահրադին Աբոսզոդան թալիշ գիտնական, քաղաքագետ եւ հասարակական գործիչ է: Նա ավարտել է Բաքվի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետը:
Փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու է, դոցենտ: 1981-1995 թթ. դասավանդել է Բաքվի պետական համալսարանում: 1993թ. հուլիս- օգոստոս ամիսներին թալիշների անջատողական ազգային ապստամբության լիդերներից մեկն էր:
Թալիշ-մուղանյան ինքնահռչակ ինքնավարության սահմանադրական ակտի հեղինակն է, այդ նույն ինքնավարության Ազգային Մեջլիսի խոսնակը: 1993-1995թթ. «Թալիշի ձայն» թերթի խմբագիրն էր: Հետագայում հեռանալով Ադրբեջանից՝ 2002-2005 թվականներին Սանկտ- Պետերբուրգում հիմնել է «Թալիշ» թերթը:
2005 թ-ին Երեւանում մասնակցել է Թալիշագիտության առաջին միջազգային գիտաժողովին, որը կազմակերպել էին ԵՊՀ-ն եւ Իրանական հետազոտությունների կենտրոնը: 2005-ին համաներում ստանալով՝ Աբոսզոդան վերադառնում է Ադրբեջան եւ սկսում հրատարակել «Գիշերային հավաքներ» թերթը:
2007-ին նրա դեմ հարուցվում է քրեական գործ ազգամիջյան թշնամանքի հրահրման մեղադրանքով. պատճառը «Գիշերային հավաքներ»-ում հրապարակված թալիշական ազգային շարժման հայտարությունն էր, որը դեմ էր արտահայտվում թալիշական գյուղերից մեկի անվանման փոփոխությանը թուրքական անվանման:
Այժմ Աբոսզոդան բնակվում է Մոսկվայում:
-Պարոն Աբոսզոդա, մեզ հետաքրքիր է, թե ներկայումս որքանո՞վ են պաշտպանված Ադրբեջանի տարածքում բնակվող էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքները: Բանն այն է, որ պաշտոնական Բաքուն առաջին անգամ չէ, որ հայտարարում է, թե երկրում որեւէ խնդիր չկա՝ կապված ազգային փոքրամասնությունների հետ, ու որ նրանց զարգացման համար ստեղծված են բոլոր պայմանները: Բայց Գուբա քաղաքում կատարված վերջին անկարգություններն ապացուցում են հակառակը: Ուստի կցանկանայինք Ձեզանից լսել, թե ի՞նչ խնդիրների են հանդիպում ազգային փոքրամասնություններն Ադրբեջանում:
- Այսպես կոչված «ազգային փոքրամասնությունների» մասին (մեծամասամբ՝ թալիշներ, լեզգիններ, ավարներ, պարսեր եւ այլն, նրանց չի կարելի անվանել «փոքրամասնություն», քանի որ սրանք բոլորը հանդիսանում են պետականաստեղծ ազգեր. անձամբ ինձ համար թալիշներին փոքրամասնություն կոչելը խորը վիրավորանք է) արդեն շատ է խոսվել ու գրվել: Դրա արդյունքն այն է, որ, եթե մի քանի տարի առաջ դեռ հակասություններ կային այս հարցի շուրջ, հատկապես Արեւմուտքում, ապա այսօր համարյա ոչ ոք չի կասկածում, որ ներկայիս Ադրբեջանն իսկական բանտ է ոչ թուրքական ազգերի համար. ազգեր, որոնք այդ երկրի բնիկներն են: Եթե անգամ Գուբայում տեղի չունենային զանգվածային բողոքի վերջին ցույցերը, միեւնույն է, դրությունը հենց այդպիսին կլիներ: Իսկ բողոքի վերջին ցույցերը դարձան հերթական ապացույցը, թե ինչքան փխրուն եւ կեղծ է այդ այսպես կոչված «ազգային համաձայնությունը» Ադրբեջանում, «ազգային համաձայնություն», որի մասին այդքան սիրում են խոսել Իլհամ Ալիեւը եւ նրան «սպասարկող» լրագրողները: Եվրոպական իրավապաշտպան կազմակերպությունների բազմաթիվ փաստաթղթեր հստակ խոսում են այն մասին, որ արեւմտյան երկրները հասել են կոնսենսուսի Ադրբեջանի գործող ռեժիմի հետ կապված հարցերում, ավելի կոնկրետ՝ այդ ռեժիմի խորը հակաժողովրդական եւ հակադեմոկրատական սկզբունքներին հակասող էության հարցում: Առաջին հայացքից, այդ փաստաթղթերում ոչ այնքան հաճախ, որքան ցանկալի կլիներ, խոսվում է ազգային փոքրամասնությունների վիճակի մասին: Մյուս կողմից, դրա կարիքն այնքան էլ չկա, քանի որ, եթե նրանք խոստովանում են, որ երկրում բնակիչները գտնվում են իրավազուրկ կարգավիճակում, ապա դա, անկասկած, ունի նաեւ ազգային երանգ: Այսինքն, ոչ թուրքական ազգերը, ազգային իրավունքների ոլորտում ընդհանուր իրավազրկության պայմաններում, իշխանությունների բռնությունների մեջ տեսնում են նաեւ ազգային կոնտեքստ: Բնականաբար, դա ամենեւին չի նշանակում, որ այսօր այդ խնդրի շուրջ այլ տեսակետներ չկան: Օրինակ, Ադրբեջանում Ռուսաստանի ներկայիս դեսպանը շարունակում է Մոսկվա ուղարկել զեկույցներ այն մասին, որ իբր Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունները չեն ենթարկվում հետապնդման: Ստացվում է, ամբողջ աշխարհը գիտի այդ մասին, բացի մեկ չարաբաստիկ դեսպանից: Ի դեպ, տարօրինակ զուգադիպությամբ վերջին տարիներին ռուսաստանցի դեսպանները Բաքվում իրենց դիվանագիտական առաքելության ավարտից հետո նախընտրում են գնել թանկարժեք վիլլաներ եվրոպական երկրների ծովափնյա հատվածներում ու ապրել այնտեղ: Ահա ձեզ պատճառ, թե ինչու է ռուսաստանյան դեսպանը նման գնահատական տալիս Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունների վիճակի մասին իր զեկույցում: Սրա հետ մեկտեղ, այսօր համաշխարհային քաղաքականության ասպարեզում Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունների հարցը դիտարկվում է ոչ միայն որպես այդ երկրի ներքին խնդիր, այլեւ որպես այս տարածաշրջանի եւ Մերձավոր Արեւելքի աշխարհաքաղաքական հարց: Ջրի երես է դուրս գալիս միջազգային եւ տարածաշրջանային հարաբերությունների նոր ձեւաչափ, ձեւավորվում է նոր համաշխարհային կարգ, աշխարհընկալում, որտեղ որոշիչ դերն ոչ թե այնպիսի արհեստական պետություններին է պատկանում, ինչպիսին է Ադրբեջանի Հանրապետությունը, այլ առանձին ազգերին, որոնք մինչ օրս պահպանել են իրենց ազգային դեմքը, ու դրան գումարած, նաեւ բարձրաձայնում են իրենց իրավունքների մասին: Այսպիսով, չարժե ընդհանրապես ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի ղեկավարության բարբաջանքների վրա, թե իբր ոչ թուրքական ազգերը լավ վիճակում են այդ երկրում, խոսքը վերաբերում է նաեւ բաքվեցի լրագրողների նույնանման հրապարակումներին: Ինչ վերաբերում է կոնկրետ թալիշներին, ապա մեր ժողովրդից լավ ոչ ոք չի կարող իմանալ մեզ:
Ավելի հստակեցնեմ, նշելով հետեւյալը. եթե մեզ մոտ ամեն ինչ այնքան լավ լիներ, ինչպես հայտարարում է Ալիեւը, ապա թալիշների մասսայական շարժումն իրենց պետականության վերականգնման համար գոյություն չէր ունենա:
Մեր ժողովուրդն արժանի է ավելիին, ու մենք կգնանք մինչեւ վերջ, որպեսզի հասնենք ցանկալի նպատակին: Մենք ունենք իրավունք ապրելու մեր պետության մեջ, խոսելու եւ սովորելու մեր մայրենի լեզվով, բարեկամություն անելու մեր հարեւանների հետ:
-Նրանց համար, ովքեր չունեն պատկերացում այն մասին, թե ինչ է իրենց ներկայացնում Գուբա քաղաքը, խնդրում եմ կարճ պատմեք տեղանքի ու նրա բնակչության մասին:
- Գուբան հարավային Կովկասի դրախտային անկյուններից մեկն է, թալիշական ցածրավանդակի, Թալիշի Գիրկանյան անտառների, Ղարաբաղի եւ այլ գեղատեսիլ վայրերի շարքում: Սասանյանների կառավարման տարիներին պարսիկ տիրակալներն իրենց հյուսիսային սահմաններն ամրապնդելու համար այս վայրերում վերաբնակեցրին մեծ թվով մարտնչող իրանական ժողովուրդների` պարսերի, թալիշների, մասագետների: Այսօր վերջիններիս անվանում են թաթեր: Եթե խորանանք պատմության մեջ, կարող ենք նկատել, որ «թաթը» ընդհանուր անուն էր, որն իրանցի ազգերին տալիս էին իրենց շրջապատող թուրքական ցեղերը: Բայց անգամ այսօր թաթ անվանումը հենց Գուբայի բնակիչների կողմից ընդունվում է որպես վիրավորանք, նրանք գերադասում են իրենց անվանել լեռնեցիներ:
Տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանի իշխանությունները ներշնչում են այս ժամանակին հպարտ ու մարտնչող ժողովրդին իր «թերարժեքության» մասին՝ այդպիսով դրդելով նրանց մոռանալ իրենց արմատները եւ թուրք դառնալ: Մենք ակտիվ կապ ենք պաշտպանում թաթերի մտավորական ներկայացուցիչների հետ: Նաեւ մեր ջանքերի շնորհիվ վերջին տարիներին ազգությամբ թաթ ազգային երգիչները, ովքեր հայտնի են Ադրբեջանում հանպատրաստից բանաստեղծություններ հորինելու տաղանդով, քիչ-քիչ սկսեցին այդ բանաստեղծություններն իրենց մայրենի լեզվով կատարել: Այս առումով Գուբայի դեպքերն ունեն մեծ նշանակություն, դա վկայում է այն մասին, որ թաթերը եւս մտնում են ազգային-ազատագրական պայքարի ասպարեզ, մեր ընդհանուր պայքարին են միանում հանուն անկախության:
- Քաղաքագետ Իբրահիմ Նասիրովի խոսքերով, Գուբայի բնակիչները դուրս եկան փողոց ոչ քաղաքական պահանջներով: Նրանց մի մասն անգամ Ալիեւի նկարով պաստառներ էր պահել՝ դրանով փորձելով մատնանշել, որ ոչ թե պետությունից են դժգոհ, այլ տեղական իշխանության ղեկավար Ռաուֆ Հաբիբովի գործողություններից: Ըստ Ձեզ, սա իրո՞ք բողոք է տեղական իշխանության դեմ, եւ իրո՞ք Ալիեւը ազգային փոքրամասնությունների մոտ աջակցություն է վայելում:
-Անկեղծ ասած ես չեմ ճանաչում ոչ մի Իբրահիմ Նասիրով: Բայց նման մտքեր իրենց հրապարակումներում արտահայտում են համարյա բոլոր ադրբեջանցի վերլուծաբանները: Նրանց մի մասը, հնարավոր է, իրականում այդպես են մտածում, եւ իսկապես համոզված են Ադրբեջանի ողջ ազգաբնակչության սիրուն` առ նախագահ Ալիեւ: Հնարավոր է, որ նրանք անգամ, այսպես ասենք, հաճույք են ստանում դրանից: Կարծում եմ, չարժե նշել, թե ովքեր են այդ մարդիկ եւ թե ինչու են նրանք այդպես մտածում, քանի որ թե Ադրբեջանի ներսում, թե նրա սահմաններից դուրս արդեն լավ հայտնի է, թե ինչի վրա են հիմնված այդ մարդկանց համոզմունքները: Կա հեղինակների եւս մի խումբ, ովքեր իրականում գիտեն, թե ինչ է կատարվում երկրում, բայց նախընտրում են լռել այդ մասին մինչեւ «գան ավելի լավ ժամանակներ», եւ, ինչպես ասում են, փորձում են ժամանակից շուտ «չարթնացնել քնած վերեւներին»:
Ամեն դեպքում, ճշմարտությունը մեկ այլ տեղում է: Այո, Գուբայի ցույցի մասնակիցներից ոմանց ձեռքերում կային Ալիեւի նկարով պաստառներ: Դժբախտաբար, վերջին տարիներին ադրբեջանցի լրագրողների հրապարակումների ուշադիր վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ներկայիս Ադրբեջանում լրագրողներից շատ քչերն են գլուխ հանում բարդ աշխարհաքաղաքական իրադրությունից: Դրա արդյունքում նրանց հրապարակումները մեծամասամբ անգամ սովորական ընթերցողի մոտ են ժպիտ առաջացնում, էլ չենք խոսում մասնագետների մասին: Այնուհանդերձ, այնպիսի խնդրահարույց երկրում, ինչպիսին է Ադրբեջանը, հեղափոխություն կարող է տեղի ունենալ նպատակասլաց եւ որոշ չափով ավելի անցավ, քան ավելի բարեկեցիկ երկրներում, որովհետեւ վերջին տարիներին Ադրբեջանը դարձել է իսկական վառոդի տակառ, որը պատրաստ է պայթել ցանկացած պահի: Այս իմաստով, Ադրբեջանում արմատական ազգերի պայքարը կարեւոր լոկոմոտիվ է, որն արագացնում է այդ պրոցեսը: Ուստի էական չէ, թե ինչ պաստառներ էին բռնել ցուցարարները: Կարեւոր է այն, որ Գուբայի պես բարեկեցիկ քաղաքում բնակչությունն իր մեջ ուժ գտավ մասսայական բողոքի գործողությունների ձեւով պաշտպանել իր ոտնահարված իրավունքները: Արդյո՞ք դա կդառնա Ադրբեջանի համար ճակատագրական գործընթացների սկիզբ, այսօր դժվար է ասել: Բայց այն, որ այս իրադարձությունները նպաստեցին Ադրբեջանի բոլոր ժողովուրդների «քնից արթնանալուն», փաստ է: Կարելի է ասել, որ սառույցն արդեն կոտրվել է:
- Ձեր հարցազրույցներում նշել էիք, որ թալիշական ազգային շարժման գլխավոր նպատակը Ադրբեջանի կազմում ինքնավարություն հռչակելն է: Դուք առաջարկում էիք Ադրբեջանի իշխանություններին իրականացնել ադմինիստրատիվ բարեփոխումներ, ու երկրի տարածքը բաժանել շրջանների` ըստ պատմական հիմքի: Արդյունքում յուրաքանչյուր շրջան ու էթնոս ստանալու էր որոշ ինքնուրույնություն: Հետաքրքիր է, ինչու՞ այդ միտքը Ադրբեջանում այդքան ցավագին ընդունեցին:
- Այդ խոսքերը ես շուտ եմ ասել: Դրանք արտացոլում են այդ ժամանակ մեր շարժման մակարդակը եւ պատրաստվածության աստիճանը: Այսօր իրավիճակն արմատապես փոխվել է, փոխվել են նաեւ մեր հայացքները: Այո, այն տարիներին մենք շատ անգամ ենք առաջարկել Ադրբեջանի իշխանություններին բարեփոխումներ իրականացնել, որպեսզի երկրի մասշտաբով ողբերգական իրադարձություններ տեղի չունենան: Բայց նույնիսկ այդ ժամանակ մենք շատ հեռու էինք իշխանություններից ինչ-որ բան խնդրելու մտքից: Մենք ուղղակի զգուշացնում էինք նրանց մոտեցող փոթորկի մասին, որը վաղ թե ուշ հասնելու է Ադրբեջան: Ավաղ, մեզ չլսեցին: Այն, որ նրանք մեր առաջարկն այդքան ցավագին ընդունեցին, մեզ չի տխրեցնում: Մենք հասկանում ենք, որ ոչ մեկին ազատություն ու անկախություն «սիրուն աչքերի համար», հենց այնպես չեն տալիս: Ազատությունն ու անկախությունը պետք է վաստակել՝ վաստակել պայքարով, անհաշտ ու անվերջ պայքարով: Հենց սրանով ենք մենք զբաղվում վերջին տարիներին: Մենք համոզված ենք, որ ճիշտ ենք, համոզված ենք մեր ուժերին, եւ նրան, որ հաջողության ենք հասնելու:
- Հետաքրքիր է, որ նախկինում նմանատիպ դեպքերը արեւմտյան եւ հատկապես ռուսաստանյան ԶԼՄ-ների կողմից այդքան չէին լուսաբանվել, որքան Գուբայի վերջին դեպքերը: Արդյո՞ք դա ապացուցում է, որ պաշտոնական Մոսկվան ու Արեւմուտքը գոհ չեն Ալիեւի վարած քաղաքականությունից: Եվ ինչի՞ դա կարող է հանգեցնել:
- Կներեք, իհարկե, բայց Ադրբեջանի ներկայիս վիճակի մասին այդպիսի տեսակետը համարում եմ շատ մակերեսային: Իհարկե, քաղաքականության մեջ անձնական համակրանքներն ու հակակրանքներն որոշակի դեր են խաղում: Բայց ոչ այնքան էական դեր: Իմ կարծիքով, այստեղ խնդիրը Արեւմուտքի կողմից Ալիեւին համակրելը կամ հակակրելը չէ: Այստեղ պետք է գլոբալ մտածողություն, պետք է խորանալ հարցի արմատների մեջ: Ադրբեջանը հանդիսանում է «Մեծ Մերձավոր Արեւելքի» երկրներից մեկն ու շատ թույլ օղակ է այդ շղթայում: Դա բացատրվում է այն պատմական ու աշխարհաքաղաքական նախադրյալներով, որոնց շնորհիվ ձեւավորվեց Ադրբեջան կոչվող պետությունը: Հայտնի է, որ մինչ այդ այն ընդհանրապես չկար: Դրանք ժամանակներ էին, երբ մեր տարածաշրջանը բաժանված էր մեծ տերությունների միջեւ` Անտանտի երկրների եւ Խորհրդային Ռուսաստանի, հիմնված այն ժամանակ գործող համաշխարհային քաղաքական իրականության վրա: Այս պարագայում կուզենայի նշել, որ ոչ բոլորը գիտեն, որ այն ժամանակվա Անգլիայի ղեկավարությունը, օրինակ, կտրականապես դեմ էր, որ ձեւավորվի Ադրբեջան անունով պետությունը: Բոլշեւիկներն այդ ժամանակ իրականացնում էին Տրոցկու այսպես կոչված “աշխարհաքաղաքական պլանը”, որի համաձայն այն ժամանակվա սահմանները համարվում էին ժամանակավոր, քանի որ սպասվում էր համաշխարհային կոմունիստական հեղափոխություն, որի արդյունքում ապագա սոցերկրների միջեւ բոլոր սահմանները պետք է ոչնչանային: Բայց արդյունքում նրանք ստիպված եղան հրաժարվել այդ մտքից, քանի որ պարզ դարձավ, որ ոչ մի համաշխարհային հեղափոխություն չի նախատեսվում: Այս նորաստեղծ երկրների սահմանների որոշակիությունը հետագայում հեշտացավ, ինչը եւ Ստալինի ջանքերով վարպետորեն իրականացվեց: Իսկ Ստալինը, չնայած իր անձի մասին տարբեր պատկերացումներին, աշխարհաքաղաքական իրադրությունը ճիշտ էր ընկալում: Այսօր աշխարհն արմատապես փոխվել է: Նոր աշխարհաքաղաքական դրությունը պահանջում է լրիվ այլ իրականություն: Այսօր միայն հիմարները կարող են դիմակայել Արեւմուտքին ու Ռուսաստանին աշխարհաքաղաքական խնդիրների լուծման որոշումների կայացման հարցում, ու սա առաջին հերթին Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին է վերաբերում: Պատահական չէ, որ այս մասին հստակորեն խոսում է Ստանիսլավ Տարասովը “Ռեգնում”-ում. «…Արեւմուտքն … աստիճանաբար հրաժարվում է աջակցել ստալինյան պետական կազմավորումներին Անդրկովկասում եւ առաջարկում է «Մեծ Մերձավոր Արեւելքի» գաղափարը: Մասնավորապես, դրա շրջանակներում ուրվագծվում են Լեռնային Ղարաբաղի, Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի պետականությունները  (www.regnum.ru/news/polit/1509856.html):
Մեզ մնում է այս ցուցակին ավելացնել անկախ Թալիշստանը, Լեզգինստանը եւ այլ պետական կազմավորումներ, որոնց հայտնվելն աշխարհի քարտեզի վրա ժամանակի խնդիր է: Այսպիսով, այժմ հարցն ամենեւին էլ Արեւմուտքի ու Ռուսաստանի վերաբերմունքը չէ Ալիեւի կերպարի նկատմամբ, այլ նրա` իշխանության ղեկին լինելը: Այն, որ այս ռեժիմը պետք է հեռանա քաղաքական ասպարեզից, անձամբ ինձ մոտ կասկած չի հարուցում: Գլխավոր հարցը հետեւյալն է. կմնա՞  Ադրբեջան պետությունն աշխարհի քարտեզի վրա որպես միջազգային հարաբերությունների սուբյեկտ, թե՞  ոչ:
- Դուք նշում եք, որ Գուբայի շրջանն արդեն գտնվում է բաքվեցի օլիգարխ-չինովնիկների անմիջական վերահսկողության ներքո, որոնք քաղաքը բաժանել են իրար մեջ. «…Հենց թեկուզ հարցի այս կողմը կարող է սիմվոլիկ ապացույց դառնալ այն բանի, թե ինչքան է Ադրբեջանը մոտ արաբական երկրներին, որտեղ վերջին տարիներին մոլեգնում են բազմագույն հեղափոխություններ…»: Ինչքանո՞վ են իրատեսական այն կանխատեսումները, որ Գուբայի դեպքերը կարող են դառնալ Ադրբեջանում բնակվող ժողովուրդների պայքարի սկիզբը:
- Ոչ միայն Գուբան է բաժանված բաքվեցի օլիգարխների միջեւ: Երկրի ողջ տարածքն է բաժանված Ալիեւների կլանի ներկայացուցիչների մեջ, որոնք ամենաբիրտ ձեւերով թալանում են բնակչությանը: Այս առումով, Գուբայում մասսայական բողոքի ակցիաներն ինքնատիպ պատասխան էին Ալիեւի բարձրագոչ հայտարարություններին այն մասին, իբր երկրում տիրում է «միջազգային համաձայնություն եւ համընդհանուր բարեկեցություն»: Մեզ համար ընդհանրապես որեւէ նշանակություն չունեն խոսակցություններն այն ներքին կամ արտաքին ուժերի մասին, որոնք իբր կանգնած են այս իրադարձությունների թիկունքում: Մեզ համար կարեւորն այն է, որ այսպիսի անկարգություններ կարող են բռնկվել յուրաքանչյուր պահի եւ յուրաքանչյուր ադրբեջանական քաղաքում: Հարցը, թե արդյո՞ք Ադրբեջանի ճակատագիրը կորոշվի բնակչության` նման մասսայական ակցիաների ընթացքում, մնում է բաց: Որովհետեւ, ինչպես քիչ առաջ նշեցի, այդ հարցը լուծվելու է այն ընդհանուր եւ համընդհանուր աշխարհաքաղաքական գործընթացների արդյունքում, որոնք արագորեն մոտենում են Ադրբեջանին:
- Իսկ Իլհամ Ալիեւի վայրկենական արձագանքը վերջին իրադարձություններին կարո՞ղ է փաստել, որ իշխանությունն իսկապես զգում է իր խոցելիությունն ազգային զայրույթի դեմ:
- Ալիեւի այս արձագանքն ոչ միայն այն բանի ապացույցն է, որ նա վախենում է եւ զգում, թե ինչքան խոցելի է իր վարչակարգն ազգային զայրույթի առջեւ, այլեւ նա հասկանում է իրադրության ողջ դժվարությունը: Այսինքն, նա հասկանում է, որ այն այլանդակությունները, որոնք արել է իր հարազատների կլանն իշխանության գլխին լինելու ողջ ընթացքում, ներառյալ իր անփառունակ կառավարումը, շատ շուտով ավարտվելու են:
-Ինչպիսի՞ դիրք է բռնել ադրբեջանական ընդդիմությունն այս հարցում:
- Պետք է նշեմ, որ մեզ ամենաքիչն է հետաքրքրում ու անհանգստացնում այն հարցը, թե ինչ դիրք է բռնել ընդդիմությունը, որովհետեւ մեզ չի հետաքրքրում իշխանության համար նրանց պայքարը: Այդ պայքարը մեր` այս տարածաշրջանի բնիկ ազգերի հետ, որեւէ առնչություն չունի: Ավելի կոնկրետ, մենք չենք պայքարում այս երկրում իշխանությունը վերցնելու համար: Մեր պայքարն ուղղված է սեփական երկիր ստեղծելուն եւ, հետեւաբար, մեր ժողովուրդների համար սեփական իշխանական համակարգ ունենալուն: Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական ընդդիմության տեսակետին Գուբայի դեպքերի հետ կապված, այն կարելի է ձեւակերպել այսպես. որեւէ վերաբերմունքի բացակայություն: Այդ այսպես կոչված ընդդիմությունը միշտ հավատարմորեն ծառայել ու ծառայում է կլանին եւ հրաշալիորեն կատարում վերջինիս հրահանգները: Սա սիստեմային ընդդիմության ամենապրիմիտիվ օրինակն է: Նման «ընդդիմություններ» եղել են նաեւ Մուբարաքի ժամանակ Եգիպտոսում, Բեն Ալիի ժամանակ` Թունիսում: Պատահական չէ, որ մտավորականության մի որոշ ստվար զանգված օրերս լքեց ադրբեջանական ընդդիմության շարքերը եւ ստեղծեց «Մտավորականության ֆորում», որի մեջ մտան նաեւ իմ կողմից շատ հարգված գիտնականներ: Չնայած այսօր այդ ֆորումի մասնակիցները բավարարվում են երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքի տարատեսակ ոլորտներում չհասունացած բարեփոխումների մասին վախվորած հայտարարություններով, բայց հետագայում նրանք, ըստ իս, կարող են դառնալ մասսայական հասարակական ակցիաների գլուխը, բայց դա միայն այն դեպքում, եթե չգնան ներկայիս «ընդդիմության» հետքերով:
- Ըստ ձեզ, ինչպե՞ս պետք է լուծվի ԼՂՀ հակամարտությունը:
- Չնայած իմ համեստ կարծիքը որեւէ ազդեցություն չի ունենալու կարգավորման գործընթացի վրա, բայց կարծում եմ, որ հակամարտության կարգավորման լուծումը կա: Ասեմ ավելին, այդպիսի լուծումը թաղված չէ այնքան խորը, ինչպես թվում է որոշ դիտորդների: Իմ կողմից ասեմ հետեւյալը. մենք ինքներս էլ ենք պայքարում մեր ժողովրդի իրավունքների համար, ուստի մեր կողմից ապերախտություն կլիներ չընդունել Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքը պետք է որոշի՝ ինչպես եւ ում հետ է ուզում ապրել: Այս խոսքերն արտահայտում են թե թալիշ ժողովրդի, թե մեր հողերում բնակվող մյուս ժողովուրդների տեսակետը:
- Ինձ հայտնի է, որ Դուք եղել եք Հայաստանում: Ինչպիսի՞ն են Ձեր տպավորությունները Հայաստանի մասին:
- Այո, ես եղել եմ Հայաստանում: Բայց դա շատ վաղուց էր: Այդ այցից շատ հաճելի հուշեր են մնացել ձեր գեղեցիկ երկրի ու աշխատասեր ժողովրդի մասին: Նախկինում ժողովուրդներն ու երկրները դանդաղորեն էին փոխվում: Հետեւաբար, մեկ անգամ այցելելով որեւէ երկիր, մարդը կարող էր երկար տարիների համար տպավորություն կազմել տվյալ երկրի մասին: Հիմա ամեն ինչ այլ է, աշխարհն արագորեն փոխվում է: Ուստի դժվարանում եմ որեւէ բան ասել այսօրվա Հայաստանի մասին:
Բացի այդ, երբ խոսում ենք որեւէ երկրի մասին, առաջին հերթին ի նկատի ունենք այդ երկրում առկա քաղաքական իշխանությունը ու նրա վարած քաղաքականությունը: Չկան աշխարհում վատ երկրներ ու ժողովուրդներ: Հայաստան կատարած իմ այցից հետո իշխանությունն այնտեղ փոխվել է: Դժվարանում եմ ասել, թե ինչպիսի իշխանություն է դա եւ կոնկրետ ինչպիսի քաղաքականություն է իրականացնում երկրի ներսում: Կարող եմ մի բան ասել. Հայաստանում ապրում են ոչ քիչ թվով մարդիկ, որոնց ես վստահաբար կարող եմ անվանել իմ ու իմ ժողովրդի ընկերներ:

Фахраддин Абосзода: “Талыши пойдут до конца”
Фахраддин Абосзода - талышский ученый, политолог и общественный деятель, один из лидеров Талыш-Муганской Автономной Республики. Окончил исторический факультет Бакинского государственного университета. Кандидат философских наук (1984). В 1981-1995 гг. преподавал в Бакинском государственном университете. В июле-августе 1993г. - один из лидеров национального восстания талышей. Автор Конституцонного акта Талыш-Муганской Автономной Республики, председатель ее Народного Меджлиса. В 1993-1995гг. редактировал талышскую газету «Толыши Сядо» («Голос талыша»). Затем в эмиграции, в 2002-2005гг. издавал в Санкт-Петербурге газету «Толыш». Летом  2005г. Абосзода вернулся в Азербайджан и начал издавать газету «Шавнышт» («Ночные посиделки»). В 2007г. против него было возбуждено уголовное дело по обвинению в разжигании межнациональной розни. Фахраддин Абосзода - автор двух учебников по политологии, монографии «Духовные основы нашего образа жизни», «Русско-талышского разговорника», «Русско-талышского словаря». В данный момент Абосзода проживает в Москве.
- Нас интересует положение с правами этнических меньшинств на территории Азербайджана. От официального Баку можно было не раз услышать, что в стране нет никаких проблем с национальными меньшинствами, что созданы все условия для их нормального развития. Но события в Губе доказали обратное. Хотелось бы услышать Вашу точку зрения по проблемам, с которыми сталкиваются национальные меньшинства в Азербайджане?
- О положении так называемых «национальных меньшинств» Азербайджана (большинство из них - талышей, лезгин, аварцев, парсов и др. - нельзя называть "меньшинством", так как все они являются государствообразующими народами. Лично для меня назвать талышей “меньшинством” является глубоким оскорблением!) написано и сказано достаточно много. Результатом этого является то, что если несколько лет назад еще существовали разночтения в этом вопросе, особенно на Западе, то сейчас мало кто сомневается в том, что сегодняшний Азербайджан является настоящей тюрьмой для нетюркских народов – коренных жителей этой земли. Даже если не было бы недавних массовых народных протестов в Губе, ситуация является именно такой. Эти события стали всего лишь очередным доказательством того, насколько хрупко и фальшиво то «национальное согласие» в стране, о котором любит говорить Ильхам Алиев и прислуживающие ему журналисты.
Многочисленные документы европейских правозащитных организаций четко говорят о том, что в Западных странах существует консенсус по вопросам существующего политического режима в Азербайджане, точнее, о его глубоко антинародной и антидемократической сущности. На первый взгляд, в этих документах не так часто, как хотелось бы, говорится о положении нацменьшинств в стране. С другой стороны, в этом нет даже большой необходимости, так как, если по их признанию, в стране граждане находятся в полном бесправии, несомненно, это имеет, в том числе, и свою национальную окраску. То есть, нетюркские народы, исходя из общего бесправия в сфере национальных прав, в насилии властей волей-неволей видят еще и национальный контекст.
Разумеется, это вовсе не говорит о том, что сегодня не существует других взглядов на данную проблему. Например, нынешний посол России в Баку продолжает отправлять в Москву отчеты о том, что якобы в Азербайджане национальные меньшинства не подвергаются преследованию. Получается, весь мир знает об этом, кроме одного злополучного российского посла. Кстати, по странному совпадению, за последние годы российские послы в Баку после завершения своей дипломатической миссии в этой стране, предпочитают покупать дорогие виллы на лазурных берегах европейских стран и жить там. Вот вам и причина такой оценки со стороны российского посла о положении нацменьшинств в Азербайджане!
Вместе с тем, сегодня на уровне мировой политики вопрос о национальных меньшинствах Азербайджана стоит не только как внутренняя проблема этого государства, а как вопрос геополитики нашего региона и всего Большого Ближнего Востока. Наружу выходит новая матрица международных и региональных отношений, формируется новый миропорядок, где решающая роль отводится не таким искусственным государственным образованиям, как АР, а отдельным народам, которые до сих пор сохраняют свою национальную идентичность и, в дополнение к этому, еще и заявляют о своих правах.
Таким образом, не стоит обращать абсолютно никакого внимания на разглагольствования руководителей АР о благополучном положении нетюркских народов и на схожие опусы бакинских журналистов.
Что касается конкретно талышей, то о положении нашего народа никто не может знать лучше нас самих. Если говорить точно, то можно отметить одно: если бы у нас все было бы так хорошо, как это звучит из уст И. Алиева, то не существовало бы массового движения талышей за восстановление своей государственности! Наш народ заслуживает большего, и мы пойдем до конца, чтобы добиться этой заветной цели! У нас есть право жить в своем государстве, разговаривать и учиться на своем родном языке, дружить со своими соседями.
- Для тех, кто не имеет представления о том, что такое Губинский район, опишите, пожалуйста, кратко эту область, его население.
- Губа – один из райских уголков Южного Кавказа, наряду с Талышской низменностью и Гирканскими лесами Талыша, Карабахом и др. Во времена Сасанидов иранские правители с целью укрепления своих северных границ переселяли на эти земли большое количество воинствующих иранских народов – парсов, талышей и массагетов. Сейчас их принято называть «татами». Если углубиться в историю, можно заметить, что «тат» было общим названием, которое давали иранским народам окружавшие их тюркские племена (по аналогии, близкие к талышскому языку иранские диалекты Южного Азербайджана также называются «тати»). При этом даже сегодня слово «тат» самими кубинцами воспринимается как оскорбительное, они предпочитают называть себя «даглы» (горцы). Десятилетиями власти Азербайджана внушают этому, когда-то гордому и воинствующему народу, его «ущербность» и «второсортность», тем самым провоцируя его забыть о своих корнях и стать тюрками. Мы поддерживаем активные контакты с представителями татской интеллигенции. Благодаря, в том числе, и нашим усилиям, в последние годы народные певцы из татской среды, которые известны в Азербайджане своим умением экспромтом сочинять стихи, называемые «мейхана», постепенно стали исполнять их на родном татском языке. В этом плане, события в Губе имеют огромное значение. Это является доказательством того, что таты тоже вступают в арену национально-освободительной борьбы – нашей общей борьбы за независимость!
- По словам политолога Ибрагима Насирова, губинцы вышли на улицы не с политическими требованиями, некоторые из них даже держали в руках портреты президента Ильхама Алиева, подчеркивая тем самым, что возмущены именно поведением главы местной исполнительной власти Рауфа Хабибова. Означает ли это, что эти беспорядки действительно не против действующей власти, и что Ильхам Алиев имеет поддержку у национальных меньшинств?
- Честно говоря, я не знаю никакого Ибрагима Насирова. Но подобные мысли проводились почти во всех публикациях азербайджанских авторов, написавших на эту тему. Часть из них, возможно, думает так на самом деле и действительно уверена во «всенародной любви всего населения АР к президенту И. Алиеву». Они, возможно, даже получают своеобразное удовольствие от этого. Думаю, не стоит говорить, кто эти люди и почему они так думают, так как в самом Азербайджане, да и за его пределами, уже хорошо известно, на чем основываются их суждения. Есть и другая часть авторов, которые на самом деле знают, что происходит в стране, но предпочитают молчать об этом «до самых лучших времен» и, как говорится, стараются «не будить спящие верхи» преждевременно.
Тем не менее, истина находится где-то в другом месте! Да, в руках некоторых митингующих в Губе были портреты президента И. Алиева. К сожалению, внимательный анализ публикаций азербайджанских журналистов и аналитиков за последние годы показывает, что в нынешнем Азербайджане мало кто из них разбирается в сложных геополитических процессах. Как результат этого, в большинстве случаев их публикации вызывают у нормального читателя, не говоря уже о специалистах, лишь снисходительную улыбку!
Надо иметь в виду, что в таких проблемных странах, как Азербайджан, революция может произойти стремительно и несколько безболезненно, чем в более благополучных странах. Потому что в течение всех последних лет Азербайджан представляет собой настоящую пороховую бочку, готовую взорваться в любой момент. В этом смысле, борьба коренных народов Азербайджана является важным локомотивом, который ускоряет данный процесс.
Поэтому не имеет никакого значения, какие портреты держали у себя на руках митингующие в Кубе. Главное то, что в этом внешне благополучном регионе население нашло в себе силы путем массового протеста выступить в защиту своих попранных прав. Станет ли это предвестником каких-то судьбоносных событий в Азербайджане, сегодня говорить сложно. С другой стороны, эти события уже оказали огромное влияние на пробуждение всех народов Азербайджана, стимулируя их борьбу. Для примера могу сказать, что, по еще неподтвержденным данным, буквально на днях в внешне такого же благополучного как Куба Сабирабадском районе вспыхнул массовый протест населения против политики властей. Это говорит о том, что «лед тронулся»…
- В Ваших интервью вы отмечали, что достижение автономии в составе Азарбайджана – высшая цель талышского национального движения. “…Мы предлагаем предоставить каждому этносу, населяющему азарбайджанскую землю, соответствующую автономию…”. Вы также предлагали властям Азербайджана провести административную реформу и разделить территорию страны на области, которые сложились исторически. В результате каждый регион и этнос получит некоторую самостоятельность в управлении, а также в культурном строительстве. Почему в Азербайджане идею автономии приняли в штыки?
- Эти слова я говорил давно. Они отражали уровень и степень готовности нашего движения для того периода. Нынче ситуация изменилась в корне. Изменились и наши взгляды. Да, в те годы мы настойчиво предлагали властям АР провести реформы сверху, чтобы не приводить к трагическим последствиям в масштабах страны. При этом даже тогда мы были далеки от мысли просить чего-то у властей! Мы просто предупреждали их о надвигающейся буре, которая рано или поздно дойдет до Азербайджана. Увы, нас не услышали. То, что они встретили наше предложение в штыки, нас нисколько не расстраивает. Мы понимаем, что никому свободу и независимость не представляют «за красивые глаза»! Свободу и независимость надо заслужить! Заслужить в борьбе, непримиримой и непрерывной борьбе! Этим мы и занимаемся все последние годы. Занимаемся уверенно, со знанием дела, внимательно следя за теми процессами, которые происходят в мире и в нашем регионе. Мы уверены в своей правоте, в своих силах и в том, что добьемся успеха!
- Очень интересен тот факт, что российские и вообще иностранные аналитики, в отличие от предыдущих событий, на этот раз активно стали анализировать происходящие в Губе события. Доказывает ли это, что официальная Москва и Запад недовольны политикой Алиева? И к чему это может провести?
- Вы, конечно, простите меня, но такой взгляд является слишком поверхностным для оценки ситуации в Азербайджане. Личные симпатии и антипатии, конечно, играют некоторую роль в политике. Но вовсе не существенную! На мой взгляд, ныне вопрос – не в симпатии или антипатии Запада и Москвы к персоне самого Алиева. Тут следует мыслить глобально, т.е. взглянуть на корень проблемы.
Азербайджан является одной из ключевых стран в системе «Большого Ближнего Востока». Причем является очень слабым звеном в этой цепочке. Это объясняется теми историческими и полито-геополитическими предпосылками, благодаря которым было создано государство под таким названием. Как известно, до этого его и в помине не было. Эти были времена, когда наш регион был разделен на сферы влияния между великими державами (странами Антанты и Советской Россией) на основе существующих в то время реалий в мировой политике. При этом должен сказать, что не все знают, что, например, руководство тогдашней Англии было категорически против образования государства под названием Азербайджан! Большевики в то время осуществляли так называемый геополитический план Троцкого, согласно которому тогдашние границы являлись временными, так как ожидалась мировая коммунистическая революция, результатом которой, по их мнению, должно было стать уничтожение всяких границ между будущими социалистическими народами.
Впоследствии им пришлось отказаться от данной идеи, так как стало очевидным, что никакая мировая революция на горизонте не маячит. Дальнейшее определение границ между этими новообразованными государствами было уже, как говорится, делом техники, что и было умело осуществлено стараниями Сталина. А он, при всей неоднозначности своей личности, в геополитике соображал очень неплохо.
Нынче мир изменился в корне. Новый миропорядок требует совсем другие реалии. Сегодня только глупцы могут противопоставлять Запад и Россию в решении геополитических проблем в первую очередь региона Южного Кавказа. Неслучайно об этом четко и, главное, вовремя устами эксперта С.Н. Тарасова предупреждает ИА РЕГНУМ: «Запад … постепенно отказывается от идеи поддерживать сталинские государственные образования в Закавказье и предлагает проект "Большого Ближнего Востока". В частности, в его контуры целиком вписывается государственность Нагорного Карабаха, Абхазии и Южной Осетии» (http://www.regnum.ru/news/polit/1509856.html). Нам остается только добавить в этот список независимый Талышстан, Лезгистан и другие государственные образования, возникновение которых на карте мира является лишь делом времени.
Итак, нынче вопрос вовсе не стоит об отношении стран Запада или России к персоне самого Алиева, о его пребывании у власти. То, что этот режим должен сойти с политической арены, лично у меня не вызывает сомнения. Главный же вопрос заключается в том, останется или нет Азербайджанская Республика на карте мира как субъект международных отношений.
- Вы отмечали, что Губинский регион уже находится под прямым контролем бакинских олигархов-чиновников, которые разделили город между собой. “…Именно эта сторона вопроса может служить символическим доказательством тому, насколько Азербайджан близок к арабским странам, в которых в течение последних лет бушуют разноцветные революции”. Насколько реальны предположения о том, что события в Губе могут стать началом борьбы тех народов, которые подвергаются дискриминации в Азербайджане?
- Не одна Губа разделена между бакинскими олигархами. Вся территория страны разделена между представителями клана Алиевых, которые самым безбожным образом грабят население. В этом плане, как я уже написал в своей статье, посвященной губинским событиям, массовые митинги в Губе были своеобразным ответом на громкие заявления Алиева якобы о царящих в стране «межнациональном согласии и всеобщем благополучии». Для нас не имеют абсолютно никакого значения разговоры о внутренних или внешних силах, которые якобы стоят за этими событиями. Главное для нас то, что такие волнения могут вспыхнуть в любое время и в любом уголке Азербайджана. Вопрос о том, что будет ли решаться судьба самого Азербайджана в ходе таких массовых выступлений населения или нет, остается открытым. Потому что, как нами уже было сказано выше, этот вопрос будет решен в контексте тех общих и всеобъемлющих геополитических процессов, которые стремительно приближаются к Азербайджану.
- Доказывает ли мгновенная реакция самого Ильхама Алиева на эти события, насколько власть чувствует свою полную уязвимость перед народным гневом?
- Такая реакция Алиева является доказательством не только того, что он боится и чувствует полную уязвимость своей власти перед народным гневом, а еще свидетельствует о том, что он понимает всю сложность ситуации. Точнее, он понимает, что всем тем безобразиям, которые вытворяли его родственники за весь период нахождения у власти клана, в том числе его бесславному правлению, вот-вот наступит конец!
- Какова позиция азербайджанской оппозиции по этому вопросу?
-  Об этом я уже написал в упомянутой статье. Должен сказать, нас меньше всего интересует и, тем более, беспокоит вопрос о бакинской оппозиции. Потому что нам нет дела до их борьбы за власть. Их борьба не имеет никакого отношения к нам, коренным народам этой земли. Точнее, мы не ведем борьбу за власть в этой стране. Наша борьба направлена на создание собственного государства и, соответственно, собственной власти для своих народов. Что касается позиции бакинской оппозиции в отношении кубинских событий, ее можно сформулировать одним словом: отсутствие всякой позиции! Эта так называемая оппозиция всегда верно служила и продолжает служить клану и безупречно выполняет его поручения! Это самый примитивный вариант системной оппозиции, т.е. оппозиции, которая скрыто подчиняется правительству – такие же «оппозиционные силы» имелись и в Египте Мубарака, и в Тунисе Бен Али. Неслучайно, некоторые понимающие представители интеллигенции на днях полностью покинули ряды этой оппозиции и создали «Форум интеллигенции», куда вошли, в том числе, и некоторые уважаемые мною ученые. Хотя на сегодня участники этого Форума довольствуются робкими заявлениями о назревших реформах в различных областях общественно-политической жизни страны, но, в дальнейшем, они, на мой взгляд, вполне смогут стать во главе массового народного протеста, если не пойдут по стопам той же оппозиции.
- По Вашему мнению, как должен решиться Карабахский конфликт?
-  Хотя мнение моей скромной персоны не будет играть никакой значимой роли в решении Карабахского конфликта, я должен ответить на Ваш вопрос. Я думаю, решение этой проблемы существует. Скажу больше, такое решение находится не так уж глубоко, как это кажется некоторым наблюдателям.
Со своей стороны могу сказать об одном: мы сами ведем борьбу за права своего народа. Поэтому было бы кощунственным с нашей стороны не признавать права народа Карабаха на самоопределение. Карабахский народ сам должен определить, как и с кем ему хочется жить. Эти слова полностью относятся и к нашему талышскому народу, и другим народам нашей земли.
- Мне известно, что вы были в Армении. Какими были Ваши впечатления от нашей страны?
-  Да, я был в Армении. Но это было давно. От этой поездки у меня остались самые приятные вспоминания о вашей красивой стране и трудолюбивом народе.
В прежние периоды истории народы и страны менялись медленно. Поэтому, один раз побывав в одной стране, человек мог бы иметь представления о стране на долгие годы. Нынче мир меняется стремительно. Поэтому мне трудно сказать о сегодняшней Армении.
Кроме того, когда мы высказываемся о какой-то стране, то, в первую очередь, имеем в виду существующую там политическую власть и проводимую ей политику. Потому что не бывает на свете плохих стран и народов. После моего приезда в Ереван власть там изменилась. Мне трудно сказать, что это за власть и какую конкретную политику она проводит внутри страны. Могу сказать об одном: в Армении проживает немало людей, которых я смело могу назвать своими друзьями и друзьями своего народа!