Թիմ Քոֆլին. “ Lydian-ը Հայաստանում միջազգային ներդրումների “դեմքն է””
Lydian International ընկերության նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Թիմ Քոֆլինի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Ամուլսարի ծրագրի իրականացման ընթացքը ու ի՞նչ հանդիպումներ եք ունենալու Հայաստանում:
- Ներկայումս “Ամուլսար” նախագիծն իր մեջ ավելի քան 3 միլիոն ունցիա ոսկի է պարունակում, ինչը նշանակում է, որ այն մտնում է աշխարհի ոսկու հանքավայրերի ցանկի վերին 15%-ի մեջ: Դա այն է, ինչով Հայաստանը կարող է իսկապես հպարտանալ:
Ամուլսարում ոսկու ավելի մեծ պաշարների հայտնաբերման ներուժ կա, եւ հետազոտական աշխատանքները կշարունակվեն այս տարվա ընթացքում եւ հետագայում: Ներկայումս մենք ավարտում ենք մեր տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորման աշխատանքները բանկերի համար (Bankable Feasibility Study), որոնք միջոցներ են հատկացնելու նախագծի իրականացման համար: Վերջին հաշվարկներով, նախագծի առաջնային արժեքը կազմում է $ 200 մլն: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում հանքավայրի հետ տեղում ծանոթացել են Եվրոպայից, Հարավային Աֆրիկայից եւ Հյուսիսային Ամերիկայից 8 առեւտրային բանկերի, ինչպես նաեւ զարգացման 3 բանկերի՝ Համաշխարհային բանկի խմբի մեջ մտնող Միջազգային ֆինանսական կորպորացիա, Վերակառուցման եւ զարգացման Եվրոպական բանկ եւ Զարգացման Նիդերլանդական բանկ (FMO), ներկայացուցիչներ:
Գեոթիմ եւ Ամուլսար
Այդ բանկիրներից շատերի համար դա առաջին այցելությունն էր Հայաստան, եւ “Ամուլսարը” կդառնա նրանց առաջին ներդրումը երկրում: Ներկայումս մենք պատվիրում ենք եւ առաջնային վճարումներ ենք կատարում ամենաժամանակակից սարքավորումներ գնելու համար, որոնք կօգտագործվեն հանքավայրում նախագծի պատասխանատու եւ արդյունավետ աշխատանքի իրականացման համար:
Սարքավորումների հետ աշխատելու են տեղի համայնքների ներկայացուցիչները, եւ այս շաբաթվանից մենք սկսում ենք մասնագիտական պատրաստության դասընթացները: Այս շաբաթվա ընթացքում ես Հայաստանում հանդիպումներ կունենամ շրջակա միջավայրի պաշտպանության եւ սոցիալական նախագծերի իրականացման մասնագետների, սարքավորումներ ներկրողների, ՄՖԿ-ի, ՎԶԵԲ-ի, ՀՀ կառավարության, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ դեսպանությունների ներկայացուցիչների հետ:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանը բիզնես վարելու տեսակետից` կառավարությունը խոսում է իրականացվող բարեփոխումների մասին: Դուք, որպես խոշոր ներդրող, զգո՞ւմ եք դրանք:
- Lydian International-ը Հայաստանում միջազգային ներդրումների “դեմքն է”: Մասնակցելով տարբեր կոնֆերանսներին, համագումարներին եւ ներդրողների հանդիպումներին տարբեր երկրներում մենք հանդես ենք գալիս իբրեւ Հայաստանի ոչ պաշտոնական բիզնես-դեսպանների դերում:
Ընդհանուր առմամբ, մենք ունենք Հայաստանում ներդրումներ կատարելու դրական փորձ: Քանի որ Lydian International-ը հանրային հասարակական ընկերություն է, մենք օրենքով պարտավորված ենք լրատվամիջոցների միջոցով բացահայտել մեր բիզնեսին վերաբերող  բոլոր կողմերը բաժնետերերի համար: Եթե մենք դրական փորձ չունենայինք, ապա մեր բաժնետերերը, որոնց թվում են բանկեր եւ ներդրումային հիմնադրամներ  ողջ աշխարհից, կիմանային այդ մասին եւ պարզապես կվերանայեին Հայաստանում ներդրում կատարելու որոշումները:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարին կառավարության ուղղած ջանքերը կարելի է միայն ողջունել:  Դա շատ դրական գործընթաց է, որն ավելի դյուրին է դարձնում ձեր երկրի բացահայտմանն ուղղված մեր քայլերը` այդքան անհրաժեշտ արտասահմանյան ներդրումներ ներգրավելու համար:
- Այս տարի ձեր ղեկավարած ընկերությունը մտադիր է Հայաստանում ներդնել շատ լուրջ գումար` $ 52 մլն: Խնդրում ենք մանրամասնել, ինչպե՞ս են բաշխվելու այդ միջոցները:
- Միջոցները կօգտագործվեն լրացուցիչ հետազոտական հորատման, սարքավորումների ձեռքբերման, մանրակրկիտ ճարտարագիտական նախագծերի, ուսուցման, սոցիալական եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացման համար:
- Լիդիանի բաժնետերերի թվում են երկու խոշոր ինստիտուցիոնալ ներդրողներ ` ՎԶԵԲ-ը եւ ՄՖԿ-ն: Արդյո՞ք այդ փաստը օգնում է ընկերությանը աշխատել Հայաստանում:
- ՎԶԵԲ-ի եւ ՄՖԿ-ի նման ներդրողների առկայությունը օգնում է անկախ այն բանից, թե որ երկրում ենք աշխատում: Երկու հաստատությունները մանրակրկիտ փորձաքննություններ են անցկացնում եւ խիստ պարտավորություններ են սահմանում, որոնք երաշխավորում են, որ մեր գործունեությունը համապատասխանում է ամենաբարձր միջազգային ստանդարտներին: Այս երկու բաժնետերերն էլ մեծ ուշադրություն են դարձնում հանքարդյունաբերական ոլորտի սոցիալական եւ բնապահպանական կողմերին: Lydian-ը միշտ էլ խորը սոցիալական եւ բնապահպանական գիտակցություն ունեցող ընկերություն է եղել, սակայն այդ բանկերն` իրենց կանոնավոր աուդիտի շնորհիվ, լրացուցիչ երաշխավորում են, որ մենք այդ ուղուն հավատարիմ ենք մնում:
- Վերջին շրջանում Գեոթիմը եւ Ամուլսարի ծրագիրը հայտնվել են տարբեր քաղաքական ուժերի ուշադրության կենտրոնում: Ինչպե՞ս եք գնահատում այդ փաստը:
- Նախընտրական շրջանը միշտ էլ բարդություններ է պարունակում, և առեւտրային ձեռնարկությունների համար բարդ միջավայր է: Երբ մենք սկսենք արտադրանք տալ, “Ամուլսար”-ում Գեոթիմըը կդառնա Հայաստանի խոշորագույն հարկատուներից մեկը, եւ կարծում եմ, այդ հանգամանքը հաշվի առնելով, մենք ստիպված ենք լինելու այս փուլում որոշակի անցանկալի ուշադրության արժանանալ:
Երբեմն մեզ հիասթափեցնում են անտեղյակությամբ եւ քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված որոշ մեկնաբանություններ, սակայն մեր պատասխանը կարող է հիմնվել միայն փաստերի եւ շահագրգիռ համայնքների եւ ողջ հասարակության լիակատար տեղեկացվածության վրա: Մեր ողջ քաղաքականությունը, անկախ փորձագետների զեկույցները, քարտեզները եւ վերլուծական արդյունքները հասանելի են բոլորի համար մեր www.geoteam.am կայքում:
- Նախորդ շաբաթ Ջերմուկում տեղի ունեցավ քննարկում` Ամուլսարի ծրագրի հնարավոր բնապահպանական ազդեցության վերաբերյալ, որի ընթացքում Ջերմուկի քաղաքապետը բավական կոպիտ արտահայտություններ արեց ձեր ընկերության հասցեին: Ինչպե՞ս կբացատրեք դա:
- Որոշ ժամանակ առաջ Ջերմուկի քաղաքապետը եւ քաղաքի Ազգային Ժողովի պատգամավորը տեսանելիության, աղմուկի, փոշու, ուրանի եւ հանքային ջրի վրա մեր նախագծի ազդեցության վերաբերյալ որոշակի անհանգստություններ հայտնեցին: Չնայած, որ Ջերմուկը մեր նախագծից 15 կմ հեռու է` 3 հազար մետր բարձրություն ունեցող սարի մյուս կողմում, եւ մեր հանքավայրը Ջերմուկ համայնքի իրավասության ներքո գտնվող տարածքում չէ` մենք հաշվի նստեցինք այդ անհանգստության հետ եւ անկախ միջազգային փորձագետների մոտ հատուկ  հետազոտություն պատվիրեցինք: Այդ հետազոտությունն ավարտվել է որոշ ժամանակ առաջ եւ այն նույնպես կարելի է գտնել “Գեոթիմ”-ի կայքում:
Հետազոտության համաձայն, նախագիծը չի երեւալու եւ չի լսվելու Ջերմուկից, այնտեղ փոշի չի լինելու, “Ամուլսար”-ի հանքանյութը ուրան չի պարունակում եւ ոչ մի ազդեցություն չի կարող գործել հանքային ջրի վրա, որի աղբյուրը տեղակայված է Ջերմուկի հյուսիսային մասում, “Ամուլսար”-ից մեծ հեռավորության վրա: Միակ հնարավոր ազդեցությունը կարող է լինել այն, որ մեր հողային աշխատանքների որոշ մասը կարող է տեսանելի լինել դեպի Ջերմուկ տանող ճանապարհից` շուրջ 10 կմ քաղաքից դեպի հարավ: Այդ ազդեցությունը նվազեցնելու նպատակով մենք այս տարի կսկսենք ճանապարհի երկայնքով 5 000 ծառեր տնկել: Այնուհետեւ մտադիր ենք եւս 20.000 ծառ տնկել Ամուլսարի ստորին հատվածում, որպեսզի բլրին տանք այն տեսքը, որն այն ուներ հարյուրամյակներ առաջ, մինչեւ ծառահատումը:
Մենք դիտարկել ենք քաղաքապետի կողմից հնչեցված բոլոր անհանգստությունները, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով նա շարունակում է մեղադրել մեզ: Վստահ չեմ, որ նա նեղություն է քաշել եւ կարդացել է մեր կողմից տրամադրված հետազոտության արդյունքները: Չնայած Ջերմուկը մեզ համար հեռավոր շրջան է հանդիսանում, մենք այնտեղից աշխատակիցներ ունենք, օգտվում ենք քաղաքի հյուրանոցներից, քաղաքում համայնքային լիազորված կոմիտե ենք հիմնել:   Այդ կոմիտեի միջոցով մենք լսում ենք հասարակության կարծիքը, քաղաքը ապահովել ենք շտապ օգնության մեքենայով եւ տարբեր սպորտային միջոցառումներ ենք հովանավորում: “Ամուլսար” նախագծի իրականացման արդյունքում Ջերմուկը միայն կշահի` աշխատատեղերի ստեղծման եւ ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից: Հետաքրքիր վիճակագրություն կա, որի համաձայն հանքարդյունաբերության ոլորտում յուրաքանչյուր աշխատատեղը եւս երեք հոգու աշխատանքով է ապահովում` ծառայությունների եւ մատակարարումների ոլորտներում:
Ցավոք, քաղաքապետը նախընտրել բռնել իր այսօրվա դիրքորոշումը, եւ ինչպես նկատեցիք, նա իսկապես շատ կոպիտ էր արտահայտվել մեր ընկերության, նրա մենեջմենթի եւ բաժնետերերի հանդեպ: Մենք ընդունում ենք լուրջ, հիմնավորված քննադատությունը եւ բաց համագործակցում ենք շահագրգիռ խմբերի եւ համայնքների հետ: Այն ամենն, ինչ մենք կարող են անել, դա աշխատանքի վրա կենտրոնանալն է եւ փաստեր տրամադրելը:
- Ձեր ընկերության հաղորդագրություններից մեկում ասված է, որ դուք պատրաստակամություն եք հայտնել մասնակցել Ջերմուկի զարգացմանը որպես զբոսաշրջության կենտրոնի, եւ առաջարկ եք ներկայացրել համայնքի ղեկավարին: Ինչպիսի՞ն է եղել նրա արձագանքը:
- Մենք վճռական ենք շարունակական դրական ազդեցություն թողնել տարածաշրջանում Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման ավարտի եւ հանքավայրի ռեաբալիտացիոն շրջանի ավարտից հետո նույնպես: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի տեղացի աշխատողները, որոնց մենք վերապատրաստում եւ ապահովում ենք աշխատանքով, շարունակեն աշխատանքով ապահովված մնալ: Եթե զբոսաշրջությունն է դրան հասնելու միջոցը, ապա մենք պատրաստ ենք մասնակցել յուրաքանչյուր օգտակար նախաձեռնությանը:
Մենք դա քննարկել են Ջերմուկի քաղաքապետի հետ եւ աջակցություն ենք առաջարկել իր կողմից առաջարկած դահուկային հանգստավայրի ստեղծման գաղափարին: Մասնավորապես, առաջակել ենք մեր միջոցներով զբոսաշրջության խորհրդատու վարձել` տարածաշրջանի, ենթակառուցվածքի հետ ծանոթանալու եւ զբոսաշրջության զարգացման համալիր ծրագիր կազմելու նպատակով, որպեսզի այն պատասխանատու լինի` բնապահպանական առումով եւ շահավետ մեր համայնքների համար: Նման լայնածավալ նախաձեռնության իրականացումը կարող է 10-15 տարի տեւել, այդ ժամանակահատվածում Ամուլսարի նախագծի իրականացումը ավարտին կմոտենա եւ վերականգնման եւ բնապահպանական զարգացման փուլում կլինի: Մեզ թվում էր, որ դա կատարյալ լուծում է զբոսաշրջային նախաձեռնության զարգացման եւ նոր աշխատատեղերի ստեղծման տեսանկյունից: Քաղաքապետն այդ առաջարկին առայժմ չի պատասխանել:

Тим Кофлин: “Lydian является «лицом» международных инвестиций в Армении”
- Как Вы оцениваете ход реализации проекта «Амулсар» и с кем будете встречаться в рамках визита в Армению?
- Проект «Амулсар» в настоящий момент содержит более 3 миллионов унций золота, и это означает, что он входит в топ-15% золотых месторождений всего мира. Это то, чем Армения может по праву гордиться.
Есть потенциал для обнаружения больших запасов золота в Амулсаре, и исследовательские работы будут продолжаться в течение этого года и позднее. В настоящее время мы завершаем работу над технико-экономическим обоснованием для банков (Bankable Feasibility Study), которые будут выделять средства для реализации проекта. По последним подсчетам, первоначальная стоимость проекта составляет $ 200 млн. За последний год месторождение посетили представители 8 коммерческих банков из Европы, Южной Африки и Северной Америки, а также 3 банков развития (Международная финансовая корпорация, входящая в группу Всемирного банка, Европейский банк реконструкции и развития и Нидерландский банк развития (FMO).
Амулсар и Геотим
Для многих из этих банкиров это был первый визит в Армению, и «Амулсар» станет их первой инвестицией в стране. В настоящее время мы заказываем и делаем первые выплаты за приобретение самого современного оборудования, которое будет использоваться на месторождении для его ответственной и эффективной разработки.
Люди, которые будут работать с этим оборудованием, будут приглашены из местных общин, на этой неделе мы начинаем обучающие программы. В течение этой недели я проведу в Армении встречи со специалистами по охране окружающей среде и реализации социальных проектов, поставщиками оборудования, представителями МФК, ЕБРР, правительства Армении, посольств США и Великобритании.
- Какова Ваша оценка ведения бизнеса в Армении? Правительство заявляет об улучшении деловой среды, что скажете вы, как представитель реального сектора?
- Lydian является «лицом» международных инвестиций в Армении. Участвуя в различных
конференциях, конгрессах и встречах инвестеров по всему миру, мы становимся неофициальными бизнес-послами Армении.
В целом, у нас позитивный опыт инвестирования в Армению. Поскольку Lydian International является публичной общественной компанией, мы обязаны раскрывать все аспекты нашего бизнеса для акционеров посредством медиа. Если бы у нас не было позитивного опыта, то наши акционеры, в числе которых - банки и инвестиционные фонды по всему миру, узнали бы этом и пересмотрели бы решение об инвестициях в Армении.
Усилия правительства Армении по борьбе с коррупцией можно приветствовать. Это очень позитивное явление, которое облегчает наши шаги по представлению страны за рубежом для привлечения столь необходимых инвестиций.
- В этом году ваша компания намерена инвестировать в Армении значительные средства - $ 52 млн. Как они будут распределеться?
- Эти средства будут направлены для дополнительного разведочного бурения, заказа оборудования, детализированных инженерных проектов, обучения, реализации социальных и природоохранных инициатив.
- ЕБРР и МФК являются главными акционерами Lydian International. Помогает ли этот факт компании работать в Армении?
- Наличие таких инвесторов, как ЕБРР и МФК, помогает вне зависимости от того, в какой стране мы работаем. Оба банка проводят тщательные экспертизы и накладывают строгие обязательства, гарантирующие, что мы ведем бизнес в соответствии с высшими международным стандартами. Оба акционера уделяют повышенное внимание социальным и природоохранным аспектам горнодобывающей отрасли. Lydian всегда была компанией с глубоким социальным и экологическим сознанием, но посредством своих регулярных аудитов, эти банки дополнительно гарантируют, что мы остаемся верны этому пути.
- «Геотим» и Амулсар в последнее время находятся в центре внимания различных политических сил. Как Вы прокомментируете этот факт?
- Предвыборный период всегда представляет собой сложную среду для коммерческих компаний. После того, как мы станем выдавать продукцию, «Амулсар» станет одним из крупнейших налогоплательщиков Армении, и полагаю, с учетом этого обстоятельства, нам придется столкнуться с определенным количеством нежелательного внимания в это время.
Порой нас расстраивают некоторые комментарии, которые обусловлены неинформированностью или политически мотивированы, но наш ответ может опираться только на факты и полноценное информирование заинтересованных общин и общества в целом. Вся наша политика, доклады независимых экспертов, карты и аналитические результаты доступны всем на нашем сайте www.geoteam.am.
- На прошлой неделе в Джермуке прошли обсуждения о потенциальном воздействии проекта «Амулсар» на окружающую среду. На этой встрече мэр Джермука отзывался о вашей компании в довольно грубой форме. Как Вы объясните подобное поведение?
- Некоторое время назад мэр Джермука и представители совета старейшин города выразили определенное беспокойство по поводу видимости, шума, пыли, урана и влияния нашего проекта на минеральную воду. Несмотря на то, что Джермук находится на расстоянии 15 км от проекта, на другой стороне горы высотой в 3 тысячи метров, и наше месторождение не расположено на землях, попадающих под юрисдикцию общины Джермук, мы приняли во внимание их озабоченность и заказали специальное исследование у независимых международных экспертов. Это исследование было завершено некоторое время назад и с ним также можно ознакомиться на сайте «Геотим».
Согласно исследованию, проект не будет виден и слышен из Джермука, там не будет пыли, руда «Амулсара» не содержит концентрации урана и не может оказать никакого воздействия на минеральную воду, источник которой расположен на севере Джермука, на большом расстоянии от «Амулсара». Единственное возможное влияние может заключаться в том, что некоторые из земельных работ могут быть видны с ведущей в Джермук дороги, примерно в 10 км к югу города. Для смягчения этого эффекта мы, начиная с этого года, посадим 5 000 деревьев вдоль дороги. Затем мы планируем посадить дополнительные 20,000 деревьев в нижней части горы Амулсар, чтобы вернуть холму тот вид, который он имел несколько столетий назад, до вырубки леса.
Мы рассмотрели все беспокойства, высказанные мэром, но по каким-то причинам он продолжает обвинять нас. Я не уверен, что он потрудился прочитать результаты исследования, которые мы ему представили. Хотя Джермук и является для нас отдаленным районом, у нас есть сотрудники оттуда, мы используем отели города, мы основали в городе комитет представителей общин. Посредством этого комитета мы выслушиваем мнение общественности, обеспечили город машиной скорой помощи и спонсируем различные спортивные мероприятия. В результате реализации проекта «Амулсар» Джермук только выиграает с точки зрения создания рабочих мест и привлечения инвестиций. Есть интересная статистика, согласно которой каждое рабочее место в горнорудной промышленности обеспечивает работой еще троих - в сфере услуг и поставок.
К сожалению, мэр предпочел занять свою нынешнюю позицию, и как вы сказали, он действительно позволили себе очень грубые высказывания по отношению к нашей компании, менеджменту и нашим инвесторам. Мы принимаем серьезную, обоснованную критику и открыто сотрудничаем с заинтересованными групами и общинами. Все, что мы можем сделать - это сфокусироваться на работе и представлять факты.
- В одном из пресс-релизов компании выражалась готовность участвовать в разработке туристических проектов в Джермуке. Отмечалось, что вы сделали предложение главе города. Какой была его реакция?
- Мы полны решимости оставить продолжительный позитивный эффект в регионе «Амулсара» после завершения эксплуатациии рудника и его реабилитации. Мы хотим, чтобы местные сотрудники, которых мы обучаем и трудоустраиваем, оставались обеспеченными работой. Если туризм является средством сделать это, значит, мы готовы принимать участие в любой полезной инициативе.
Мы обсуждали это с мэром Джермука и предложили содействие в предложенной им идее создания горнолыжного курорта. Мы предложили нанять на наши средства консультанта по туризму для ознакомления с регионом, инфраструктурой и создания интегрированного плана развития туризма с тем - ответственного с экологической точки зрения и выгодного для наших общин. Реализация такой широкомасштабной инициативы может занять 10-15 лет, за этот срок реализация проекта «Амулсар» подойдет к концу и будет находиться на этапе реабилитации и экологического развития. Нам казалось, что это идеальное решение с точки зрения развития туристической инициативы и создания новых рабочих мест. Мэр пока не ответил на это предложение.