Թիմ Քոֆլին. “ Lydian-ը Հայաստանում միջազգային ներդրումների “դեմքն է””
Lydian International ընկերության նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Թիմ Քոֆլինի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Ամուլսարի ծրագրի իրականացման ընթացքը ու ի՞նչ հանդիպումներ եք ունենալու Հայաստանում:
- Ներկայումս “Ամուլսար” նախագիծն իր մեջ ավելի քան 3 միլիոն ունցիա ոսկի է պարունակում, ինչը նշանակում է, որ այն մտնում է աշխարհի ոսկու հանքավայրերի ցանկի վերին 15%-ի մեջ: Դա այն է, ինչով Հայաստանը կարող է իսկապես հպարտանալ:
Ամուլսարում ոսկու ավելի մեծ պաշարների հայտնաբերման ներուժ կա, եւ հետազոտական աշխատանքները կշարունակվեն այս տարվա ընթացքում եւ հետագայում: Ներկայումս մենք ավարտում ենք մեր տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորման աշխատանքները բանկերի համար (Bankable Feasibility Study), որոնք միջոցներ են հատկացնելու նախագծի իրականացման համար: Վերջին հաշվարկներով, նախագծի առաջնային արժեքը կազմում է $ 200 մլն: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում հանքավայրի հետ տեղում ծանոթացել են Եվրոպայից, Հարավային Աֆրիկայից եւ Հյուսիսային Ամերիկայից 8 առեւտրային բանկերի, ինչպես նաեւ զարգացման 3 բանկերի՝ Համաշխարհային բանկի խմբի մեջ մտնող Միջազգային ֆինանսական կորպորացիա, Վերակառուցման եւ զարգացման Եվրոպական բանկ եւ Զարգացման Նիդերլանդական բանկ (FMO), ներկայացուցիչներ:
Գեոթիմ եւ Ամուլսար
Այդ բանկիրներից շատերի համար դա առաջին այցելությունն էր Հայաստան, եւ “Ամուլսարը” կդառնա նրանց առաջին ներդրումը երկրում: Ներկայումս մենք պատվիրում ենք եւ առաջնային վճարումներ ենք կատարում ամենաժամանակակից սարքավորումներ գնելու համար, որոնք կօգտագործվեն հանքավայրում նախագծի պատասխանատու եւ արդյունավետ աշխատանքի իրականացման համար:
Սարքավորումների հետ աշխատելու են տեղի համայնքների ներկայացուցիչները, եւ այս շաբաթվանից մենք սկսում ենք մասնագիտական պատրաստության դասընթացները: Այս շաբաթվա ընթացքում ես Հայաստանում հանդիպումներ կունենամ շրջակա միջավայրի պաշտպանության եւ սոցիալական նախագծերի իրականացման մասնագետների, սարքավորումներ ներկրողների, ՄՖԿ-ի, ՎԶԵԲ-ի, ՀՀ կառավարության, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ դեսպանությունների ներկայացուցիչների հետ:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանը բիզնես վարելու տեսակետից` կառավարությունը խոսում է իրականացվող բարեփոխումների մասին: Դուք, որպես խոշոր ներդրող, զգո՞ւմ եք դրանք:
- Lydian International-ը Հայաստանում միջազգային ներդրումների “դեմքն է”: Մասնակցելով տարբեր կոնֆերանսներին, համագումարներին եւ ներդրողների հանդիպումներին տարբեր երկրներում մենք հանդես ենք գալիս իբրեւ Հայաստանի ոչ պաշտոնական բիզնես-դեսպանների դերում:
Ընդհանուր առմամբ, մենք ունենք Հայաստանում ներդրումներ կատարելու դրական փորձ: Քանի որ Lydian International-ը հանրային հասարակական ընկերություն է, մենք օրենքով պարտավորված ենք լրատվամիջոցների միջոցով բացահայտել մեր բիզնեսին վերաբերող  բոլոր կողմերը բաժնետերերի համար: Եթե մենք դրական փորձ չունենայինք, ապա մեր բաժնետերերը, որոնց թվում են բանկեր եւ ներդրումային հիմնադրամներ  ողջ աշխարհից, կիմանային այդ մասին եւ պարզապես կվերանայեին Հայաստանում ներդրում կատարելու որոշումները:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարին կառավարության ուղղած ջանքերը կարելի է միայն ողջունել:  Դա շատ դրական գործընթաց է, որն ավելի դյուրին է դարձնում ձեր երկրի բացահայտմանն ուղղված մեր քայլերը` այդքան անհրաժեշտ արտասահմանյան ներդրումներ ներգրավելու համար:
- Այս տարի ձեր ղեկավարած ընկերությունը մտադիր է Հայաստանում ներդնել շատ լուրջ գումար` $ 52 մլն: Խնդրում ենք մանրամասնել, ինչպե՞ս են բաշխվելու այդ միջոցները:
- Միջոցները կօգտագործվեն լրացուցիչ հետազոտական հորատման, սարքավորումների ձեռքբերման, մանրակրկիտ ճարտարագիտական նախագծերի, ուսուցման, սոցիալական եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացման համար:
- Լիդիանի բաժնետերերի թվում են երկու խոշոր ինստիտուցիոնալ ներդրողներ ` ՎԶԵԲ-ը եւ ՄՖԿ-ն: Արդյո՞ք այդ փաստը օգնում է ընկերությանը աշխատել Հայաստանում:
- ՎԶԵԲ-ի եւ ՄՖԿ-ի նման ներդրողների առկայությունը օգնում է անկախ այն բանից, թե որ երկրում ենք աշխատում: Երկու հաստատությունները մանրակրկիտ փորձաքննություններ են անցկացնում եւ խիստ պարտավորություններ են սահմանում, որոնք երաշխավորում են, որ մեր գործունեությունը համապատասխանում է ամենաբարձր միջազգային ստանդարտներին: Այս երկու բաժնետերերն էլ մեծ ուշադրություն են դարձնում հանքարդյունաբերական ոլորտի սոցիալական եւ բնապահպանական կողմերին: Lydian-ը միշտ էլ խորը սոցիալական եւ բնապահպանական գիտակցություն ունեցող ընկերություն է եղել, սակայն այդ բանկերն` իրենց կանոնավոր աուդիտի շնորհիվ, լրացուցիչ երաշխավորում են, որ մենք այդ ուղուն հավատարիմ ենք մնում:
- Վերջին շրջանում Գեոթիմը եւ Ամուլսարի ծրագիրը հայտնվել են տարբեր քաղաքական ուժերի ուշադրության կենտրոնում: Ինչպե՞ս եք գնահատում այդ փաստը:
- Նախընտրական շրջանը միշտ էլ բարդություններ է պարունակում, և առեւտրային ձեռնարկությունների համար բարդ միջավայր է: Երբ մենք սկսենք արտադրանք տալ, “Ամուլսար”-ում Գեոթիմըը կդառնա Հայաստանի խոշորագույն հարկատուներից մեկը, եւ կարծում եմ, այդ հանգամանքը հաշվի առնելով, մենք ստիպված ենք լինելու այս փուլում որոշակի անցանկալի ուշադրության արժանանալ:
Երբեմն մեզ հիասթափեցնում են անտեղյակությամբ եւ քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված որոշ մեկնաբանություններ, սակայն մեր պատասխանը կարող է հիմնվել միայն փաստերի եւ շահագրգիռ համայնքների եւ ողջ հասարակության լիակատար տեղեկացվածության վրա: Մեր ողջ քաղաքականությունը, անկախ փորձագետների զեկույցները, քարտեզները եւ վերլուծական արդյունքները հասանելի են բոլորի համար մեր www.geoteam.am կայքում:
- Նախորդ շաբաթ Ջերմուկում տեղի ունեցավ քննարկում` Ամուլսարի ծրագրի հնարավոր բնապահպանական ազդեցության վերաբերյալ, որի ընթացքում Ջերմուկի քաղաքապետը բավական կոպիտ արտահայտություններ արեց ձեր ընկերության հասցեին: Ինչպե՞ս կբացատրեք դա:
- Որոշ ժամանակ առաջ Ջերմուկի քաղաքապետը եւ քաղաքի Ազգային Ժողովի պատգամավորը տեսանելիության, աղմուկի, փոշու, ուրանի եւ հանքային ջրի վրա մեր նախագծի ազդեցության վերաբերյալ որոշակի անհանգստություններ հայտնեցին: Չնայած, որ Ջերմուկը մեր նախագծից 15 կմ հեռու է` 3 հազար մետր բարձրություն ունեցող սարի մյուս կողմում, եւ մեր հանքավայրը Ջերմուկ համայնքի իրավասության ներքո գտնվող տարածքում չէ` մենք հաշվի նստեցինք այդ անհանգստության հետ եւ անկախ միջազգային փորձագետների մոտ հատուկ  հետազոտություն պատվիրեցինք: Այդ հետազոտությունն ավարտվել է որոշ ժամանակ առաջ եւ այն նույնպես կարելի է գտնել “Գեոթիմ”-ի կայքում:
Հետազոտության համաձայն, նախագիծը չի երեւալու եւ չի լսվելու Ջերմուկից, այնտեղ փոշի չի լինելու, “Ամուլսար”-ի հանքանյութը ուրան չի պարունակում եւ ոչ մի ազդեցություն չի կարող գործել հանքային ջրի վրա, որի աղբյուրը տեղակայված է Ջերմուկի հյուսիսային մասում, “Ամուլսար”-ից մեծ հեռավորության վրա: Միակ հնարավոր ազդեցությունը կարող է լինել այն, որ մեր հողային աշխատանքների որոշ մասը կարող է տեսանելի լինել դեպի Ջերմուկ տանող ճանապարհից` շուրջ 10 կմ քաղաքից դեպի հարավ: Այդ ազդեցությունը նվազեցնելու նպատակով մենք այս տարի կսկսենք ճանապարհի երկայնքով 5 000 ծառեր տնկել: Այնուհետեւ մտադիր ենք եւս 20.000 ծառ տնկել Ամուլսարի ստորին հատվածում, որպեսզի բլրին տանք այն տեսքը, որն այն ուներ հարյուրամյակներ առաջ, մինչեւ ծառահատումը:
Մենք դիտարկել ենք քաղաքապետի կողմից հնչեցված բոլոր անհանգստությունները, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով նա շարունակում է մեղադրել մեզ: Վստահ չեմ, որ նա նեղություն է քաշել եւ կարդացել է մեր կողմից տրամադրված հետազոտության արդյունքները: Չնայած Ջերմուկը մեզ համար հեռավոր շրջան է հանդիսանում, մենք այնտեղից աշխատակիցներ ունենք, օգտվում ենք քաղաքի հյուրանոցներից, քաղաքում համայնքային լիազորված կոմիտե ենք հիմնել:   Այդ կոմիտեի միջոցով մենք լսում ենք հասարակության կարծիքը, քաղաքը ապահովել ենք շտապ օգնության մեքենայով եւ տարբեր սպորտային միջոցառումներ ենք հովանավորում: “Ամուլսար” նախագծի իրականացման արդյունքում Ջերմուկը միայն կշահի` աշխատատեղերի ստեղծման եւ ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից: Հետաքրքիր վիճակագրություն կա, որի համաձայն հանքարդյունաբերության ոլորտում յուրաքանչյուր աշխատատեղը եւս երեք հոգու աշխատանքով է ապահովում` ծառայությունների եւ մատակարարումների ոլորտներում:
Ցավոք, քաղաքապետը նախընտրել բռնել իր այսօրվա դիրքորոշումը, եւ ինչպես նկատեցիք, նա իսկապես շատ կոպիտ էր արտահայտվել մեր ընկերության, նրա մենեջմենթի եւ բաժնետերերի հանդեպ: Մենք ընդունում ենք լուրջ, հիմնավորված քննադատությունը եւ բաց համագործակցում ենք շահագրգիռ խմբերի եւ համայնքների հետ: Այն ամենն, ինչ մենք կարող են անել, դա աշխատանքի վրա կենտրոնանալն է եւ փաստեր տրամադրելը:
- Ձեր ընկերության հաղորդագրություններից մեկում ասված է, որ դուք պատրաստակամություն եք հայտնել մասնակցել Ջերմուկի զարգացմանը որպես զբոսաշրջության կենտրոնի, եւ առաջարկ եք ներկայացրել համայնքի ղեկավարին: Ինչպիսի՞ն է եղել նրա արձագանքը:
- Մենք վճռական ենք շարունակական դրական ազդեցություն թողնել տարածաշրջանում Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման ավարտի եւ հանքավայրի ռեաբալիտացիոն շրջանի ավարտից հետո նույնպես: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի տեղացի աշխատողները, որոնց մենք վերապատրաստում եւ ապահովում ենք աշխատանքով, շարունակեն աշխատանքով ապահովված մնալ: Եթե զբոսաշրջությունն է դրան հասնելու միջոցը, ապա մենք պատրաստ ենք մասնակցել յուրաքանչյուր օգտակար նախաձեռնությանը:
Մենք դա քննարկել են Ջերմուկի քաղաքապետի հետ եւ աջակցություն ենք առաջարկել իր կողմից առաջարկած դահուկային հանգստավայրի ստեղծման գաղափարին: Մասնավորապես, առաջակել ենք մեր միջոցներով զբոսաշրջության խորհրդատու վարձել` տարածաշրջանի, ենթակառուցվածքի հետ ծանոթանալու եւ զբոսաշրջության զարգացման համալիր ծրագիր կազմելու նպատակով, որպեսզի այն պատասխանատու լինի` բնապահպանական առումով եւ շահավետ մեր համայնքների համար: Նման լայնածավալ նախաձեռնության իրականացումը կարող է 10-15 տարի տեւել, այդ ժամանակահատվածում Ամուլսարի նախագծի իրականացումը ավարտին կմոտենա եւ վերականգնման եւ բնապահպանական զարգացման փուլում կլինի: Մեզ թվում էր, որ դա կատարյալ լուծում է զբոսաշրջային նախաձեռնության զարգացման եւ նոր աշխատատեղերի ստեղծման տեսանկյունից: Քաղաքապետն այդ առաջարկին առայժմ չի պատասխանել:

Tim Coughlin: “Lydian is the face of international investment in Armenia”
- What is your assessment of Amulsar project implementation and what meetings do you plan to have during your current visit in Armenia?
- The Amulsar project now contains in excess of 3 million ounces of gold which means it is in the top 15% of gold resources worldwide. That is something that our local communities and Armenia should be very proud of.
There is still potential to find more gold ounces so exploration work will continue through 2012 and beyond but we are now completing our Bankable Feasibility Study (BFS) which is aimed at providing the technical and financial comfort that the banks will need to lend the money required for project construction. Latest estimates put this initial construction cost at around USD 200 million.
Last year 8 commercial banks from Europe, South Africa and North America visited the project together with three development banks comprising the IFC (World Bank Group), EBRD and a Dutch development bank, FMO. For many of these bankers it was their first visit to Armenia and for most of them Amulsar will be their first investment in the country.
Geoteam and Amulsar
We are also busy ordering and making down payments on the state of the art equipment the mine will use to responsibly and efficiently develop the project. Equipment operators will be sourced from our local communities with training program's getting underway this week.
I am here this week to meet with social and environmental specialists, with equipment suppliers, the IFC and EBRD and with some government and UK and US embassy officials.
- What is your assessment of doing business in Armenia? The Government proclaims ongoing reforms implementing in the country - do you feel the reforms as an investor?
- Lydian is the face of international investment in Armenia. In many ways, on our travels to various conferences, congresses and to investor meetings around the World we have become Armenia's unofficial business ambassadors.
Overall we have had a very positive experience investing in Armenia. As a publicly listed company we are compelled by law to disclose all material aspects of our business to our shareholders through the media, so if we hadn't had a positive experience, our shareholders which include banks, investment funds and individuals from all over the World, would know about it and would simply reconsider investing in Armenia.
The Governments current stand on corruption should be applauded and is a very positive development which makes our promotional work easier and should attract more badly needed foreign investment to Armenia.
- Your Company intends to make significant investments of about 52 mln USD in Armenia within this year. Please clarify in details how these funds will be allocated.
- This money will be spent on additional exploration drilling, on equipment orders, detailed engineering design, and training and environmental and social initiatives.
- EBRD and IFC are the major shareholders of the Lydian International. Does this fact help the Company to work in Armenia?
- Having EBRD and IFC as investors helps no matter which country we are working in. Both banks conduct thorough due diligence and impose strict disciplines ensuring that we conduct our business transparently and to the highest international standards. Because of those banks we put much more emphasis on the social and environmental aspects of exploration and mining.
Lydian has always been a company with a deep social and environmental conscience, but through their regular audits these Banks ensure we stay that way.
- Geoteam and Amulsar project have been getting in the spotlight of different political forces recently. How do you comment on this fact?
- A pre-election period is always politically charged and unfortunately it is a difficult environment for all commercial enterprises to navigate. Amulsar will be an exemplary state of the art project that will generate significant revenue and will be amongst the country's largest tax payers. So as such a high profile Company I guess we should expect a certain degree of unwanted attention at this time.
It is easy to be upset by some of the uninformed and politically-motivated comments that are sometimes directed at us, but our response can only be to stick to the facts, focus on our communities and keep everyone fully informed. All our policies, independent expert reports, maps and analytical results are available for anyone to download and review on our Geoteam website – www.geoteam.am.
- Last week there was discussion in Jermuk about the potential environmental impacts caused by the Amulsar project. During the meeting the Mayor of Jermuk expressed his opinion about your Company in quite rude manner. How do you explain such behavior?
- Some time ago the Mayor of Jermuk and parliamentary representatives from the town expressed some concerns about visibility, noise, dust, uranium and the impact on mineral water of our project. Although Jermuk is 15km away, although it is on the other side of a 3000m high mountain, in another province from our plant and operations and although our project is not located on Jermuk community lands, we considered their concerns and implemented a specific study to be conducted by international independent experts. That study has been complete for some time and again is available for all to download and read on our Geoteam web site.
The study found that the project will not be visible from Jermuk, that it will not be audible from Jermuk, that there will be no dust fall out, that Amulsar ore contains no concentration of Uranium is not radioactive and that there will be absolutely no effect on the mineral water which is sourced to the north of Jermuk, upstream and a long way from Amulsar. The only possible impact we will have on Jermuk is that some of the project earth works will be visible from the Jermuk access road about 10km south of the town. In order to mitigate that we are planting 5000 trees along the road side starting this year. We are then planning to plant an additional 20, 000 trees around the lower slopes of Amulsar to return the hill to the way it would have been before centuries of deforestation.
We have addressed all the Mayor’s proposed concerns and yet for some reason he continues to raise the same issues. I am not sure he has read the results we have provided him with. Although Jermuk is a peripheral community we employ workers from there and we sometimes use its hotels, so accordingly we have established a community liaison committee in the town. Through this committee we hear the communities concerns and have provided the town with an ambulance and sponsored various sporting events. Through further employment and as we investment more, Jermuk can only benefit from the Amulsar project. It is an interesting statistic that for every miner employed there are a further three new jobs created in service and supply industries. It is unfortunate that the Mayor has chosen to take his current position and as you say, he has in-fact been very rude to our Company, to our management and to our investors. We accept serious well-researched criticism and we openly engage with concerned groups and communities. Again, all we can do is focus on the job and keep providing the facts.
- One of the press-releases of the Company says that you are ready to participate in Jermuk tourism development projects and you have made a suggestion to the head of community. What was his feedback?
- Well, to be exact we are committed to leaving a positive sustainable impact on the Amulsar region long after the mine has been closed and rehabilitated. We want the local workers we have trained and employed to remain in jobs. If tourism is a means of doing that then we are prepared to participate in any useful initiative. We discussed this with the Mayor of Jermuk and offered assistance with his proposed ski-resort. We have proposed to him that we employ a tourism consultant to review the region, the infrastructure and develop an integrated tourism plan that if environmentally responsible and demonstrably beneficial for our local communities we would be prepared to financially assist with. A large scale initiative such as this would take at-least 10 to 15 years to develop at-which time the Amulsar mine would be coming to an end and in advanced rehabilitation and environmental development stage. It seemed to us to be the perfect solution, with the tourism initiatives and new jobs coming on-line as the mine closed down. So far he has not responded to this proposal.