Թոմ Քաթինա. «Ամեն ինչ կունենաք, եթե հետեւեք ձեր սրտի ձայնին»
2018-ի դեկտեմբերի 12-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները հայտարարեցին, որ 2017 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Թոմ Քաթինան նշանակվել է նախաձեռնության նախագահ։
Նա պատասխանատու է լինելու հումանիտար շահագրգիռ կողմեր ներգրավելու, գլոբալ գործընկերների հետ աշխատելու եւ «Ավրորայի» կրթական եւ հանրամատչելի ծրագրերը վերահսկելու համար:
Բժիշկ Քաթինան Սուդանի 750 000 բնակիչ ունեցող Նուբա լեռների միակ վիրաբույժն է եւ ավելի քան կես միլիոն մարդու կյանք է փրկել տարածաշրջանի միակ՝ «Գթության մայր» հիվանդանոցում։
Դեկտեմբերի սկզբին Թոմ Քաթինան այցելել էր Հայաստան եւ զրուցել Մեդիամաքսի թղթակցի հետ:
- Ի՞նչ զգացիք, երբ Ձեզ առաջարկեցին «Ավրորայի» նախագահ դառնալ։
- Անակնկալի եկա։ Առաջին միտքը, որ գլխումս ծագեց եւ դարձավ բարձրաձայն նախադասություն, հետեւյալն էր․«Բայց ես ադմինիստրատիվ աշխատանքի ոչ մի փորձ չունեմ»։
Ես բժիշկ եմ։ Մշտապես զբաղվել եմ միայն բժշկական գործունեությամբ եւ վերջին շրջանում փորձում եմ կանոնակարգել այն ներդրումները, որոնք գալիս են այստեղ «Ավրորա» մրցանակին արժանանալուց հետո։ Նույնիսկ դա շատ դժվար աշխատանք է ինձ համար։
Այնուամենայնիվ, ինձ բացատրեցին, թե որն է լինելու իմ դերը, ինչ եմ անելու եւ ինչպես։ Եվ ես սկսեցի մտածել՝ իսկ ինչո՞ւ ոչ, գուցե այս աշխատանքի շնորհիվ ես նաեւ օգտակար լինեմ այնտեղ, որտեղ աշխատում եմ՝ Սուդանում։
Այնպես որ, համաձայնեցի եւ որոշեցի հասանելի լինել ու ինձանից կախված ամեն հնարավորն անել «Ավրորայի» համար։ Հույս ունեմ, որ կարող եմ օգտագործել իմ աշխատանքն ու բժշկական փորձը, որպեսզի գործն առաջ մղեմ։
Թոմ Քաթինա. Մտածեք, թե որն է ձեր դերը
- Ի՞նչ նպատակներ ունեք նոր պաշտոնում ։
- Գործի մեծ մասն իրականացվելու է Հայաստանում աշխատող թիմի հետ։ Ես պետք է լինեմ «Ավրորայի» «դեմքը», մասնակցեմ հանդիպումներին եւ կոնֆերանսներին։ Հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք գտնել նոր ուղիներ՝ բացատրելու՝ ինչ է անում «Ավրորան» ։
- «Ավրորա» մրցանակն ի՞նչ է փոխել Ձեր կյանքում ։
- Մրցանակն էական օգնություն էր մեր հիվանդանոցին։ Այն միայն ֆինանսական չէր։ Այն մարդկանց պատմեց Սուդանի, Նուբայի եւ այն մասին, թե ինչ է այնտեղ կատարվում։ Հրաշալի էր, որ գումարներն ուղղվեցին նաեւ այն կազմակերպություններին, որոնք ես մատնանշել էի։ Բայց «Ավրորա» մրցանակի ամենամեծ արժեքն այն էր, որ այն մարդկանց ուշադրությունն ուղղեց դեպի Նուբայի լեռների իրականություն։
- Ինչը՞ կարող է «Ավրորան» ավելի ճանաչելի դարձնել աշխարհում։
- Նախ եւ առաջ, պետք է ավելի շատ իրազեկել եւ բացատրել, թե ինչ է «Ավրորան», որոնք են «Ավրորայի» նպատակները, ինչպես hարաբերվել մարդասիրական համայնքի հետ, ինչ դեր ունենք աշխարհում եւ ինչ կարող ենք անել համահիմնադիրների հետ միասին։
- Տպավորություն կա, որ Սուդանի կոնֆլիկտն երբեք չի ավարտվելու, բայց Դուք, կարծես, չեք մտածում այնտեղից հեռանալու մասին։ Ինչո՞ւ։ Ձեր հավա՞տն է այդքան ուժեղ, թե՞ մեկ այլ բան։
- Պատասխանելը հեշտ չէ, թեեւ հարցը լավն է։ Երբեմն չափազանց մոտ եմ ասելուն՝ «այլեւս չեմ կարող շարունակել այս ամենը»։ Բայց ինչ-որ բան ինձ միշտ հետ է պահում։ Եվ այդ ժամանակ ես ասում եմ ինքս ինձ․«Բայց սպասիր մեկ րոպե, սա հենց այն է, ինչ կոչվում է կյանք»։ Եվ այդ միտքն ինձ միշտ «վերադարձնում է» երկու պատճառով։ Մեկն իմ քրիստոնեական հավատքն է, որն ասում է՝ «դու պատասխանատու ես հոգ տանել աղքատ մարդկանց մասին, դու քրիստոնյա բժիշկ ես եւ պետք է հոգ տանես այդ մարդկանց մասին»։
Թոմ Քաթինան Թոմ Քաթինան
Երկրորդը՝ Նուբայում ապրող մարդիկ են։ Նրանք շատ ուժեղ են, երբեք չեն հանձնվում, այսքան տարի տառապում են, բայց շարունակում են առաջ գնալ, եւ եթե իրենք կարող են, ես էլ կարող եմ։
- Ո՞րն է եղել այն լավագույն խորհուրդը, որն երբեւէ լսել եք։
- Անկեղծ ասած, դուք ստիպեցիք ինձ հիշել մի բան, բայց ես ձեզ միայն խորհրդի մասին կպատմեմ։ Հետեւիր սրտիդ ձայնին։ Հետեւիր այն ամենին, ինչ զգում ես ներքուստ։ Ինչ էլ պատահի կյանքում, հետեւիր միայն այն ձայնին, որ սրտիցդ է գալիս։
Գուցե դու շատ լավ աշխատանք ունես եւ մեծ գումարներ ես վաստակում, բայց հարցրու ինքդ քեզ՝ ո՞րն է քո կիրքը, ո՞րն է քո սերը, եւ հետեւիր այն ամենին, ինչն իսկապես սիրում ես եւ ինչը քեզ երջանկացնում է, քեզ ստիպում է շնորհակալ լինել կյանքին։ Ամեն ինչ կունենաս, եթե հետեւես սրտիդ ձայնին։
- Հենց այս պահին ես զգացողություն ունեմ, որ Ձեր կյանքում եղել է մեկ օր, որ ստիպել է հասկանալ այս ամենը, եւ հենց այդ օրվանից սկսած եք հետեւել Ձեր սրտի ձայնին, եւ ամեն ինչ փոխվել է հենց այդ օրը։
- Բարդ հարց է։ Գուցե դա այն օրն էր, երբ Նուբայի լեռներում մարտեր սկսեցին, եւ իմ կազմակերպությունն ինձ ասաց, որ պետք է հեռանամ այնտեղից։ Հարցրեցի ինքս ինձ․«Լավ, իսկ ո՞վ ես դու։ Ո՞րն է քո կրոնը, եւ ի՞նչ ես դու անում։ Եթե ես լքեմ, նշանակում է՝ մարդկանց պետք է ասեմ, որ իմ կյանքն ավելի կարեւոր է, քան իրենցը»։
Այդ ժամանակ Նուբայում միակ բժիշկն էի։ Եվ ես պարզապես խնդրեցի թույլ տալ ինձ մնալ Նուբայում եւ հոգ տանել մարդկանց մասին ու անել ամեն հնարավորը նրանց համար։
Կարծում եմ, այդ որոշումն ինձ քաջություն տվեց եւ ամրապնդեց իմ հավատը Աստծու հանդեպ։ Դա ճշմարտության պահն էր, որ եղավ 2008 թվականին:
- Գուցե աշխարհն ավելի՞ շատ Ձեր տեսակի կարիքն ունի հենց հիմա։ Կամ, առհասարակ, ինչի՞ կարիքն ունի այս աշխարհը։
- Գիտե՞ք ինչ, գուցե քաղաքական առումով կոռեկտ չէ այս մասին բարձրաձայնելը, բայց կարծում եմ, որ կրոնի կորուստն այս աշխարհն ավելի աշխարհիկ է դարձրել, եւ սա մեծ խնդիր է։
Ես մարդկանց ինչ-որ բան պարտադրել չեմ կարող, բայց որպես միսիոներ ես կուզեի, որ նրանք պարզապես մտածեն այս մասին։ Մտածեն կրոնի եւ այն մասին, թե Աստվածն ինչ դեր ունի իրենց կյանքում։ Հստակեցնեն դա իրենց համար։ Եթե մարդիկ իսկապես հետեւեին Քրիստոսի ուսմունքին, գուցե այսքան հակամարտություններ չլինեին։ Մենք պետք է հոգ տանենք աղքատների մասին, եւ ագահությունը կվերանա։
- Նուբայում իրավիճակը փոխվե՞լ է։
- Քաղաքացիական պատերազմը դեռ ընթանում է, ինչը նշանակում է, որ խաղաղություն չկա։ Դժբախտաբար, կողմերի միջեւ բանակցությունները ոչ մի արդյունք չեն տալիս։ Այնպես որ, վախենում եմ, որ կռիվը նորից է սկսվելու, թեեւ խաղաղության հույսն էլ չեմ կորցնում։
- Ձեր «Գթության մայր» հիվանդանոցում ամենաշատն ինչի՞ կարիքն ունեք հիմա։
- Մենք մեծ գումարների կարիք ունենք։ Մեր հիվանդանոցը չափազանց մեծ է, տարեկան սպասարկում ենք 25 հազար հիվանդի եւ 2000-ից ավելի վիրահատություններ ենք իրականացնում։ Եթե համեմատենք, օրինակ, Հայաստանի հիվանդանոցների հետ, այնտեղ այդ ամենը 25 անգամ ավելի թանկ է։
Մենք մեծ միջազգային հովանավորներ չունենք։ Սուդանի կառավարությունը փորձում է ոչնչացնել մեզ, այնպես որ մենք նրանցից որեւէ աջակցություն չենք ստանում։ Մենք գոյատեւում ենք միայն մասնավոր նվիրատվությունների շնորհիվ:
- Ձեր կինը՝ Նասիման Նուբայից է։ Ի՞նչ տպավորություններով էր հեռացել Հայաստանից նախորդ այցից հետո։
- Նա շատ դրական է տրամադրված Հայաստանի հանդեպ եւ հրաշալի ժամանակ անցկացրեց, երբ ամռանը եկել էինք Հայաստան «Ավրորա» մրցանակաբաշխությանը մասնակցելու։ Նախկինում նա երբեք չէր լքել Սուդանը, այնպես որ ճանապարհորդությունը Հայաստան նաեւ արկած էր իր համար։ Նասիման պարզապես երջանիկ էր կյանքի այլ տեսակ բացահայտելու համար։
- Գիտեմ, որ նա ընկերացել է այն հայ բժիշկների հետ, որոնք 2017-ին Երեւանից եկել էին Նուբա, որպեսզի փոխարինեն ձեզ, երբ առաջին անգամ գալիս էիք Հայաստան։ Կապը պահպանո՞ւմ եք։
- Ես իսկապես կարոտում եմ նրանց եւ հույս ունեմ, որ ժամանակ կունենամ հանդիպել Հայկին, Արմինեին եւ Գեւորգին ու զրուցել նրանց հետ։ Նրանք հրաշալի մարդիկ են, եւ Նասիման իսկապես շատ է կարոտում նրանց։
- Դուք արդեն չորրորդ անգամ եք Հայաստան այցելում։ Փոփոխություններ նկատո՞ւմ եք։
- Նկատում եմ, որ Հայաստանում փոխվել է մարդկանց տրամադրությունը, այն ավելի դրական է հիմա։ Ամեն ինչ ավելի դրական է թվում։ Նախկինում շատերը ապագային հոռետեսությամբ էին նայում, իսկ հիմա իրավիճակը էապես փոխվել է։

Tom Catena: Follow your heart and all you need will come
On December 12, 2018, the Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative announced the second laureate of Aurora Prize (2017) Tom Catena as Chair of the initiative.
Dr. Catena will be responsible for engaging key humanitarian stakeholders, working with global partners and overseeing Aurora’s educational and outreach projects, including the internationally recognised, Aurora Prize.
Dr. Catena was named as the Aurora Prize Laureate for his courageous work in the Nuba Mountains, where he has served more than half a million people as the sole surgeon at the Mother of Mercy Hospital, an organisation he co-founded.
Tom Catena visited Armenia in early December and talked to Mediamax.
What were your thoughts, when you got a call asking to chair Aurora?
First of all, I was very surprised. I said: “I don’t have administrative background, or work experience with a company, an organization”. I had just been doing medical activities and managing the investment coming after winning Aurora Prize, which is a very difficult job for me.
However, they started explaining me what my role would be and what I could do, and I thought that perhaps it could also be helpful in Sudan, where I work. So I agreed and decided that I would try to be available and do my best to help Aurora. I hope that I can use my job and my medical experience to move this work forward.
What are your goals in this new position?
A lot will be done with our team here in Armenia. My role at Aurora is being the “face” of the initiative, attending meetings, conferences, briefings and representing Aurora.
So I hope we can find ways of explaining what Aurora is doing.
What have Aurora and Aurora Prize changed in your life?
It was a significant help to our hospital. It helped us not only by providing money but also by the opportunity to tell people about Sudan, Nuba and about what goes on there. I’m happy that the money will go to the organizations I named, but the value of Aurora Prize is first of all drawing people’s attention to what is happening in Nuba Mountains of Sudan.
In your view, what can make Aurora prize more known in the world?
First of all, raising awareness and making people know what Aurora is about, its goals, how we can engage with the humanitarian community, the role we have and what we can do with founders.
It seems that the conflict in Sudan will never end, while you continue to live in Nuba without even thinking to move out. Why?  Is it your hope or something else?
It’s a very difficult yet good question. Sometimes I’m very close to the point to say: “I can’t do this anymore”, but something always brings me back at the same moment. I think to myself: “No, wait a minute, that’s just how it is, that’s life.”  This thought has always brought be back for two reasons.
First reason is my Christian belief that says that we are responsible to take care of poor people, and, as a Christian doctor, you have to take care of these people.
Tom Catena Tom Catena
The second reason is the people of Nuba. They are very strong, tough, they never give up. These people have suffered for so many years, but they keep going, and if they can keep going, I can do the same.
What’s the best advice you ever received?
Frankly speaking, you make me remember something… But the advice is being ready to follow your heart, what you feel inside, regardless of what happens in life.
Maybe you are doing a great job, and you are receiving a lot of money, but ask yourself about your passion, your love, and follow what you really love and follow what really makes you happy and grateful for life. All you need will come, if you follow your heart.
Right now I have the feeling that one day you understood all these things and started to follow your heart, changing everything in your life.
It’s hard to say. Maybe it was the day, when fight started in Nuba Mountains and my organization told me to leave Nuba. I said to myself: “Ok, who are you? What is your belief and what are you doing?” If I left back then, I would have told people that my life is more important than theirs and if I left, I would have left everything behind. I was the only doctor in Nuba at the time. I simply asked them to let me follow my hearth as a missionary, stay there, take care of people and do my best. I made the decision to stay.
That decision has given me courage and strengthened my faith in God and the fact that everything will be all right. It was the moment of truth for me that came in 2008.
Maybe we need more people like you in this world right now, what do you think? Or what we actually need in this world?
Maybe what we need isn’t something that is politically correct. I think that loss of religion made this world more secular, and in my opinion, it’s a big problem.
I am not here to force people, but as a missionary, I would like to encourage people to just think about it. Think about the world religion. What is the role of God in your life? Just consider it. If people really followed the teachings of Christ, they wouldn’t have had so many conflicts. We should take care of the poor disadvantaged people and greed will disappear.
Is there any change in the situation in Nuba?
We’re still in civil war, meaning that there’s no peace. Unfortunately, the negotiations aren’t productive yet, and there can be no solution. So I’m afraid that the fight can start again. On the other hand, I still hope that it doesn’t.
Could you mention the biggest needs in Mother of Mercy hospital right now?
The biggest need is money, we need a lot of money. We take care of 25 000 patients a year with 2 000 operations. So if we are comparing it with Armenian hospitals, it’s 25 times more expensive there.
We don’t have significant international donors. The government of Sudan is trying to destroy us, and we don’t have any support from them either, so everything depends on private donations to keep us going.
Your wife Nasima is from Nuba. What were her impressions of Armenia?
She feels very positive about Armenia, she really had great time here when we came for Aurora Prize ceremony in 2018.
She had never been out of Sudan before and the trip was an adventure for her. She was very happy to explore a different type of life.
I know that she has become a good friend of Armenian doctors who worked in Sudan in 2017, when you were here for the first time. Do you still communicate with them?
I really miss them and I hope to meet with Hayk, Armine and Gevorg to spend some time with them. They are amazing people and Nasima miss them very much.
This is your fourth visit to Armenia. Have you noticed changes here?
I have noticed a change of attitude in Armenia, and it seems more positive now. Everything seems more positive. Many people had negative outlook on the future, and now the situation has changed significantly.