Թոմ Քաթինա. «Ամեն ինչ կունենաք, եթե հետեւեք ձեր սրտի ձայնին»
2018-ի դեկտեմբերի 12-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները հայտարարեցին, որ 2017 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Թոմ Քաթինան նշանակվել է նախաձեռնության նախագահ։
Նա պատասխանատու է լինելու հումանիտար շահագրգիռ կողմեր ներգրավելու, գլոբալ գործընկերների հետ աշխատելու եւ «Ավրորայի» կրթական եւ հանրամատչելի ծրագրերը վերահսկելու համար:
Բժիշկ Քաթինան Սուդանի 750 000 բնակիչ ունեցող Նուբա լեռների միակ վիրաբույժն է եւ ավելի քան կես միլիոն մարդու կյանք է փրկել տարածաշրջանի միակ՝ «Գթության մայր» հիվանդանոցում։
Դեկտեմբերի սկզբին Թոմ Քաթինան այցելել էր Հայաստան եւ զրուցել Մեդիամաքսի թղթակցի հետ:
- Ի՞նչ զգացիք, երբ Ձեզ առաջարկեցին «Ավրորայի» նախագահ դառնալ։
- Անակնկալի եկա։ Առաջին միտքը, որ գլխումս ծագեց եւ դարձավ բարձրաձայն նախադասություն, հետեւյալն էր․«Բայց ես ադմինիստրատիվ աշխատանքի ոչ մի փորձ չունեմ»։
Ես բժիշկ եմ։ Մշտապես զբաղվել եմ միայն բժշկական գործունեությամբ եւ վերջին շրջանում փորձում եմ կանոնակարգել այն ներդրումները, որոնք գալիս են այստեղ «Ավրորա» մրցանակին արժանանալուց հետո։ Նույնիսկ դա շատ դժվար աշխատանք է ինձ համար։
Այնուամենայնիվ, ինձ բացատրեցին, թե որն է լինելու իմ դերը, ինչ եմ անելու եւ ինչպես։ Եվ ես սկսեցի մտածել՝ իսկ ինչո՞ւ ոչ, գուցե այս աշխատանքի շնորհիվ ես նաեւ օգտակար լինեմ այնտեղ, որտեղ աշխատում եմ՝ Սուդանում։
Այնպես որ, համաձայնեցի եւ որոշեցի հասանելի լինել ու ինձանից կախված ամեն հնարավորն անել «Ավրորայի» համար։ Հույս ունեմ, որ կարող եմ օգտագործել իմ աշխատանքն ու բժշկական փորձը, որպեսզի գործն առաջ մղեմ։
Թոմ Քաթինա. Մտածեք, թե որն է ձեր դերը
- Ի՞նչ նպատակներ ունեք նոր պաշտոնում ։
- Գործի մեծ մասն իրականացվելու է Հայաստանում աշխատող թիմի հետ։ Ես պետք է լինեմ «Ավրորայի» «դեմքը», մասնակցեմ հանդիպումներին եւ կոնֆերանսներին։ Հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք գտնել նոր ուղիներ՝ բացատրելու՝ ինչ է անում «Ավրորան» ։
- «Ավրորա» մրցանակն ի՞նչ է փոխել Ձեր կյանքում ։
- Մրցանակն էական օգնություն էր մեր հիվանդանոցին։ Այն միայն ֆինանսական չէր։ Այն մարդկանց պատմեց Սուդանի, Նուբայի եւ այն մասին, թե ինչ է այնտեղ կատարվում։ Հրաշալի էր, որ գումարներն ուղղվեցին նաեւ այն կազմակերպություններին, որոնք ես մատնանշել էի։ Բայց «Ավրորա» մրցանակի ամենամեծ արժեքն այն էր, որ այն մարդկանց ուշադրությունն ուղղեց դեպի Նուբայի լեռների իրականություն։
- Ինչը՞ կարող է «Ավրորան» ավելի ճանաչելի դարձնել աշխարհում։
- Նախ եւ առաջ, պետք է ավելի շատ իրազեկել եւ բացատրել, թե ինչ է «Ավրորան», որոնք են «Ավրորայի» նպատակները, ինչպես hարաբերվել մարդասիրական համայնքի հետ, ինչ դեր ունենք աշխարհում եւ ինչ կարող ենք անել համահիմնադիրների հետ միասին։
- Տպավորություն կա, որ Սուդանի կոնֆլիկտն երբեք չի ավարտվելու, բայց Դուք, կարծես, չեք մտածում այնտեղից հեռանալու մասին։ Ինչո՞ւ։ Ձեր հավա՞տն է այդքան ուժեղ, թե՞ մեկ այլ բան։
- Պատասխանելը հեշտ չէ, թեեւ հարցը լավն է։ Երբեմն չափազանց մոտ եմ ասելուն՝ «այլեւս չեմ կարող շարունակել այս ամենը»։ Բայց ինչ-որ բան ինձ միշտ հետ է պահում։ Եվ այդ ժամանակ ես ասում եմ ինքս ինձ․«Բայց սպասիր մեկ րոպե, սա հենց այն է, ինչ կոչվում է կյանք»։ Եվ այդ միտքն ինձ միշտ «վերադարձնում է» երկու պատճառով։ Մեկն իմ քրիստոնեական հավատքն է, որն ասում է՝ «դու պատասխանատու ես հոգ տանել աղքատ մարդկանց մասին, դու քրիստոնյա բժիշկ ես եւ պետք է հոգ տանես այդ մարդկանց մասին»։
Թոմ Քաթինան Թոմ Քաթինան
Երկրորդը՝ Նուբայում ապրող մարդիկ են։ Նրանք շատ ուժեղ են, երբեք չեն հանձնվում, այսքան տարի տառապում են, բայց շարունակում են առաջ գնալ, եւ եթե իրենք կարող են, ես էլ կարող եմ։
- Ո՞րն է եղել այն լավագույն խորհուրդը, որն երբեւէ լսել եք։
- Անկեղծ ասած, դուք ստիպեցիք ինձ հիշել մի բան, բայց ես ձեզ միայն խորհրդի մասին կպատմեմ։ Հետեւիր սրտիդ ձայնին։ Հետեւիր այն ամենին, ինչ զգում ես ներքուստ։ Ինչ էլ պատահի կյանքում, հետեւիր միայն այն ձայնին, որ սրտիցդ է գալիս։
Գուցե դու շատ լավ աշխատանք ունես եւ մեծ գումարներ ես վաստակում, բայց հարցրու ինքդ քեզ՝ ո՞րն է քո կիրքը, ո՞րն է քո սերը, եւ հետեւիր այն ամենին, ինչն իսկապես սիրում ես եւ ինչը քեզ երջանկացնում է, քեզ ստիպում է շնորհակալ լինել կյանքին։ Ամեն ինչ կունենաս, եթե հետեւես սրտիդ ձայնին։
- Հենց այս պահին ես զգացողություն ունեմ, որ Ձեր կյանքում եղել է մեկ օր, որ ստիպել է հասկանալ այս ամենը, եւ հենց այդ օրվանից սկսած եք հետեւել Ձեր սրտի ձայնին, եւ ամեն ինչ փոխվել է հենց այդ օրը։
- Բարդ հարց է։ Գուցե դա այն օրն էր, երբ Նուբայի լեռներում մարտեր սկսեցին, եւ իմ կազմակերպությունն ինձ ասաց, որ պետք է հեռանամ այնտեղից։ Հարցրեցի ինքս ինձ․«Լավ, իսկ ո՞վ ես դու։ Ո՞րն է քո կրոնը, եւ ի՞նչ ես դու անում։ Եթե ես լքեմ, նշանակում է՝ մարդկանց պետք է ասեմ, որ իմ կյանքն ավելի կարեւոր է, քան իրենցը»։
Այդ ժամանակ Նուբայում միակ բժիշկն էի։ Եվ ես պարզապես խնդրեցի թույլ տալ ինձ մնալ Նուբայում եւ հոգ տանել մարդկանց մասին ու անել ամեն հնարավորը նրանց համար։
Կարծում եմ, այդ որոշումն ինձ քաջություն տվեց եւ ամրապնդեց իմ հավատը Աստծու հանդեպ։ Դա ճշմարտության պահն էր, որ եղավ 2008 թվականին:
- Գուցե աշխարհն ավելի՞ շատ Ձեր տեսակի կարիքն ունի հենց հիմա։ Կամ, առհասարակ, ինչի՞ կարիքն ունի այս աշխարհը։
- Գիտե՞ք ինչ, գուցե քաղաքական առումով կոռեկտ չէ այս մասին բարձրաձայնելը, բայց կարծում եմ, որ կրոնի կորուստն այս աշխարհն ավելի աշխարհիկ է դարձրել, եւ սա մեծ խնդիր է։
Ես մարդկանց ինչ-որ բան պարտադրել չեմ կարող, բայց որպես միսիոներ ես կուզեի, որ նրանք պարզապես մտածեն այս մասին։ Մտածեն կրոնի եւ այն մասին, թե Աստվածն ինչ դեր ունի իրենց կյանքում։ Հստակեցնեն դա իրենց համար։ Եթե մարդիկ իսկապես հետեւեին Քրիստոսի ուսմունքին, գուցե այսքան հակամարտություններ չլինեին։ Մենք պետք է հոգ տանենք աղքատների մասին, եւ ագահությունը կվերանա։
- Նուբայում իրավիճակը փոխվե՞լ է։
- Քաղաքացիական պատերազմը դեռ ընթանում է, ինչը նշանակում է, որ խաղաղություն չկա։ Դժբախտաբար, կողմերի միջեւ բանակցությունները ոչ մի արդյունք չեն տալիս։ Այնպես որ, վախենում եմ, որ կռիվը նորից է սկսվելու, թեեւ խաղաղության հույսն էլ չեմ կորցնում։
- Ձեր «Գթության մայր» հիվանդանոցում ամենաշատն ինչի՞ կարիքն ունեք հիմա։
- Մենք մեծ գումարների կարիք ունենք։ Մեր հիվանդանոցը չափազանց մեծ է, տարեկան սպասարկում ենք 25 հազար հիվանդի եւ 2000-ից ավելի վիրահատություններ ենք իրականացնում։ Եթե համեմատենք, օրինակ, Հայաստանի հիվանդանոցների հետ, այնտեղ այդ ամենը 25 անգամ ավելի թանկ է։
Մենք մեծ միջազգային հովանավորներ չունենք։ Սուդանի կառավարությունը փորձում է ոչնչացնել մեզ, այնպես որ մենք նրանցից որեւէ աջակցություն չենք ստանում։ Մենք գոյատեւում ենք միայն մասնավոր նվիրատվությունների շնորհիվ:
- Ձեր կինը՝ Նասիման Նուբայից է։ Ի՞նչ տպավորություններով էր հեռացել Հայաստանից նախորդ այցից հետո։
- Նա շատ դրական է տրամադրված Հայաստանի հանդեպ եւ հրաշալի ժամանակ անցկացրեց, երբ ամռանը եկել էինք Հայաստան «Ավրորա» մրցանակաբաշխությանը մասնակցելու։ Նախկինում նա երբեք չէր լքել Սուդանը, այնպես որ ճանապարհորդությունը Հայաստան նաեւ արկած էր իր համար։ Նասիման պարզապես երջանիկ էր կյանքի այլ տեսակ բացահայտելու համար։
- Գիտեմ, որ նա ընկերացել է այն հայ բժիշկների հետ, որոնք 2017-ին Երեւանից եկել էին Նուբա, որպեսզի փոխարինեն ձեզ, երբ առաջին անգամ գալիս էիք Հայաստան։ Կապը պահպանո՞ւմ եք։
- Ես իսկապես կարոտում եմ նրանց եւ հույս ունեմ, որ ժամանակ կունենամ հանդիպել Հայկին, Արմինեին եւ Գեւորգին ու զրուցել նրանց հետ։ Նրանք հրաշալի մարդիկ են, եւ Նասիման իսկապես շատ է կարոտում նրանց։
- Դուք արդեն չորրորդ անգամ եք Հայաստան այցելում։ Փոփոխություններ նկատո՞ւմ եք։
- Նկատում եմ, որ Հայաստանում փոխվել է մարդկանց տրամադրությունը, այն ավելի դրական է հիմա։ Ամեն ինչ ավելի դրական է թվում։ Նախկինում շատերը ապագային հոռետեսությամբ էին նայում, իսկ հիմա իրավիճակը էապես փոխվել է։

Том Катена: «Следуйте зову своего сердца»
12 декабря 2018 года соучредители гуманитарной инициативы «Аврора» сообщили, что лауреат премии «Аврора» 2017 года Том Катена назначен председателем инициативы.
Доктор Том Катена – единственный хирург в Нубийских горах с населением 750 000 человек. Он спас жизни более полумиллиона человек в единственной в регионе больнице «Мать милосердия».
В начале декабря Том Катена посетил Армению и побеседовал с корреспондентом Медиамакс
- Что Вы подумали, когда Вам предложили стать председателем «Авроры»?
- Я был удивлен. Первая мысль, которая пришла мне в голову и которую я озвучил, была следующей: «Но у меня же нет никакого опыта административной работы».
Я врач и всегда занимался только медициной. В последнее время я пытаюсь систематизировать те инвестиции, которые приходят в больницу после получения премии «Аврора». И даже это - очень сложная работа для меня.
Тем не менее, мне объяснили мою роль, что и как я буду делать. И я подумал - почему бы и нет? Ведь, может быть, благодаря этому я смогу быть полезным в Судане, где я работаю.
Поэтому я согласился и решил сделать для «Авроры» все, что от меня зависит. Надеюсь, что смогу использовать свою работу и медицинский опыт.
- Каковы Ваши цели на новой должности?
- Большая часть работы будет осуществляться совместно с командой в Армении. Я должен быть «лицом» «Авроры», участвовать в конференциях, встречах. Надеюсь, мы сможем найти новые пути, чтобы лучше объяснять, чем занимается «Аврора».
- Что изменила в Вашей жизни премия «Аврора»?
- Премия стала существенной помощью для нашей больницы. И она была не только финансовой. Она рассказала людям о Судане, Нубе, о том, что там происходит.
Я очень рад, что названные мною организации получили финансирование. Но самой большой ценностью премии «Аврора» стало то, что она привлекла внимание людей к тому, что происходит в Нубийских горах.
- Создается впечатление, что конфликт в Судане не завершится никогда, но вы, кажется, не думаете о том, чтобы покинуть эту страну. Почему? Ваша надежда настолько сильна, или есть что-то другое?
- Иногда я близок к тому, чтобы сказать «Больше не могу заниматься этим». Но что-то меня всегда сдерживает. И тогда я говорю сам себе: «Подожди минуту, именно это и называется жизнью». И эта мысль меня всегда «возвращает» по двум причинам.
Первая – моя христианская вера, которая говорит, что мы должны заботиться о  нуждающихся. «Ты врач-христианин, и ты должен заботиться об этих людях», - говорю я себе.
Том Катена Том Катена
Вторая причина – это люди, живущие в Нубе. Они очень сильные, никогда не сдаются, хотя страдают уже много лет. И если они могут, то и я могу.
- Лучший совет, который Вам когда-либо давали?
- Следуй зову своего сердца. Следуй за тем, что чувствуешь внутри. Что бы ни случилось в жизни, следуй голосу, который исходит из самого сердца.
Может быть, у вас есть очень хорошая работа, вы зарабатываете большие деньги, но спросите себя: «Что является твоей страстью, а что - любовью?». И следуй за тем, что ты действительно любишь, что делает тебя счастливым, заставляет быть благодарным жизни.
- Наверное, в вашей жизни был такой день, когда вы поняли это и начали следовать голосу своего сердца? И все изменилось именно в этот день.
- Сложный вопрос. Может быть, это был тот день, когда в Нубийских горах начались боевые действия, и моя организация сказала, что я должен уехать оттуда. Тогда я спросил сам себя: «Хорошо. Но кто ты? Какая у тебя религия, и что ты делаешь? Если я уеду, я фактически должен буду сказать этим людям, что моя жизни важнее их жизней».
Тогда я был единственным врачом в Нубе. И я попросил позволить мне остаться и позаботиться о людях, сделать все возможное для них.
Думаю, это решение укрепило мою веру в Бога. Это был момент истины, который произошел в 2008 году.
- Может быть, именно сейчас мир нуждается в таких людях, как вы? И вообще, в чем нуждается этот мир?
- Знаете, может быть, политически некорректно говорить об этом, но я считаю, что потеря религии сделала этот мир более светским, и это большая проблема.
Я не могу что-либо навязывать людям, но как миссионер, я бы хотел, чтобы люди просто задумались об этом. Задумались о религии и о том, какую роль играет Бог в их жизни. Прояснили это для себя.
Если бы люди действительно следовали учению Христа, то, возможно, не было бы столько конфликтов. Мы должны заботиться о нуждающихся, и тогда жадность исчезнет.
- Изменилась ли ситуация в Нубе?
- Гражданская война еще продолжается, и это означает, что мира нет. К сожалению, переговоры между сторонами не дают каких-либо результатов. Поэтому, боюсь, что снова начнутся боевые действия, хотя я не теряю надежды на мир.
- Чего на данный момент больше всего не хватает вашей больнице?
- Мы нуждаемся в крупных вложениях. Наша больница ежегодно обслуживает 25 тысяч больных, и мы делаем более 2000 операций.
У нас нет больших международных спонсоров. Правительство Судана пытается уничтожить нас, поэтому мы не получаем от них какой-либо поддержки. Мы существуем только за счет частных пожертвований.
- Ваша жена, Насима, родом из Нубы. С какими впечатлениями она покинула Армению после предыдущего визита?
- Она очень позитивно настроена к Армении. Насима провела замечательное время в Армении, когда мы приезжали летом для участия в церемонии «Авроры».
Раньше она никогда не покидала Судан, поэтому путешествие в Армению было для нее  приключением. Насима была просто счастлива открыть для себя другую жизнь.
- Знаю, что она подружилась с армянскими врачами, которые в 2017 отправились в Нубу, чтобы заменить Вас, пока Вы были в Армении. Сохранилась ли между вами связь?
- Я действительно скучаю по ним и надеюсь, что у меня будет время встретиться с Айком, Армине и Геворгом. Они замечательные люди, и мы с Насимой действительно очень скучаем по ним.
- Вы уже четвертый раз посещаете Армению. Замечаете ли изменения?
- Я заметил, что в Армении изменилось настроение людей, оно сейчас более позитивное. Все кажется более позитивным.