Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն
- Պարոն դեսպան, նախ թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ: Ո՞րն է այդ տոնի խորհուրդը անձամբ Ձեզ համար, արդյո՞ք ունեք նրա հետ կապված հատուկ հուշեր:
- Ֆրանսիայի ազգային տոնը հաստատվեց 1880 թվականին՝ երկու իրադարձություն նշելու նպատակով՝ 1789-ի հուլիսի 14-ին բացարձակ մենիշխանության, հրամանների եւ արտոնությունների ավարտը խորհրդանշող Բաստիլի գրավումը եւ 1790 թվականի հուլիսի 14-ի ազգի միավորումը եւ սահմանադրությունը  խորհրդանշող Համադաշնության տոնը:
Ազգային տոնը կերտվել է հեղափոխական երկու իրադարձությունների հուշի եւ նշանակության վրա: Մեկն իր ազատությունը նվաճող եւ կամայականության եւ գերիշխանության դեմ պայքարող ժողովրդին տեղ է հատկացնում գործողության կենտրոնում, մյուսը՝ առաջին անգամ տոնում է բոլոր կողմերին ընդհանուր գաղափար կերտելու նպատակով նույն գաղափարի շուրջ համախմբված եւ միավորված ազգի տոնը:
Իմ շատ հայրենակիցների պատկերացմամբ հուլիսի 14-ը ասոցացվում է բացօթյա պարահանդեսների հետ, որին մասնակցում են ֆրանսիացիները եւ զբոսաշրջիկները: Դրանք իսկապես երջանկության եւ այն ուրիշների հետ կիսելու պահեր են: Հիշում եմ  Ելիսեյան դաշտերի վրա կազմակերպվող զորահանդեսը, որին ֆրանսիացիները մեծ հաճույքով հետեւում են հեռուստացույցով:
Արդիականացնել հարաբերությունները
- Ձեր վերջին ասուլիսներից մեկի ժամանակ Դուք ասացիք, որ անհրաժեշտ է նոր դինամիկա հաղորդել հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին։ Ինչպե՞ս պետք է հայտնվի այդ նոր դինամիկան եւ ո՞ր ոլորտները հատկապես ունեն դրա կարիքը:
- Ցանկանում եմ ոչ այնքան «նոր լիցք», որքան «այլ լիցք»: Մեր երկու երկրների քաղաքական եւ մարդկային կապերի որակը եւ հագեցածությունը պայմանավորում են մեր երկկողմ հարաբերությունները, թեեւ ես իսկապես այն տպավորությունն ունեմ, որ վերջիններս երբեմն սահմանափակվում են կարծրատիպերով: Նկատել եմ, որ հայկական որոշ լրատվամիջոցներ եւս այդ կարծիքին են: Նրանց պես ես էլ կարծում եմ, որ հարկ է արդիականացնել մեր երկկողմ հարաբերությունները, ավելի շատ նյութականացնել դրանք:
Երեք տարի աշխատում եմ առեւտրատնտեսական մեր հարաբերություններն ուժեղացնելու ուղղությամբ: Առաջին պլանի ներդրող լինելով հանդերձ՝ Ֆրանսիան շարունակում է մնալ Հայաստանի համեստ առեւտրային գործընկերը: Այսօր փաստում եմ, որ առկա է Հայաստանի համար խոստումնալից ճյուղերի՝ գյուղատնտեսություն, էներգետիկա, զբոսաշրջություն, թվային տեխնոլոգիաներ, առողջապահություն, նկատմամբ տնտեսական եւ ինստիտուցիոնալ ավելի հավակնոտ գործակցություն զարգացնելու երկու երկրների կամքը:
Հուլիսի 6-7-ը Հայաստանում անցկացված Առողջապահության ֆրանսիական օրերն այդ մասին են վկայում :
- Իմ կարծիքով, հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին իսկապես որոշակի նոր շունչ է անհրաժեշտ: Միգուցե՞ կողմերը կարող են մտածել երկու երկրների երիտասարդների միջեւ շփումներ հաստատելու ձեւաչափերի վրա:
- Զարգանում են շփումները հայ եւ ֆրանսիացի երիտասարդների միջեւ: Ուսումը շարունակելու կամ ստաժավորում անցնելու նպատակով Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանն ամեն տարի ուսանողների է ուղարկում Ֆրանսիա: Կայուն գործակցության այլ ձեւեր էլ արտահայտվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով: Օրինակ, Ֆրանսիա-Աշտարակ-Արմենի ասոցիացիան այս տարվա հուլիսի սկզբին ամառային ակադեմիա կազմակերպեց  Ֆրանսիայի Ռոման քաղաքում:
Այդուհանդերձ, դադարեցվեցին նաեւ հաստատված շատ նախաձեռնություններ: Ֆրանսիայի դեսպանությունը խրախուսում է հայկական դպրոցներին վերսկսել համագործակցային ծրագրերը: Հատկապես, նկատի ունենալով հաղորդակցության ժամանակակից միջոցները, ցավալի կլինի զրկվել հայ եւ ֆրանսիացի երիտասարդների միջեւ շփումներից:
Վերջապես, 2018-ին Հայաստանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի հեռանկարում, ուրախ եմ, որ ՖՄԿ-ն (Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպություն) եւ Հայաստանի կառավարությունը պայմանավորվել են համատեղ կազմակերպել միջազգային միջոցառումներ, որոնք իրենց  շուրջը կհամախմբեն երիտասարդությանը: Սա միայն կնպաստի հայ եւ ֆրանսիացի երիտասարդների եւ առհասարակ ողջ աշխարհի երիտասարդ ֆրանկոֆոնների մերձեցմանը:
- Ֆրանսիայում նոր նախագահ է ընտրվել, որի կուսակցությունը նաեւ հաղթել է ավանդական կուսակցություններին եւ մեծամասնություն ստացել: Ի՞նչ եք կարծում, այս փաստնը եւս կարո՞ղ է թարմություն հաղորդել հայ-ֆրանսիական կապերին:
- Էմանուել Մակրոնին նախագահ ընտրելով եւ Ազգային ժողովում նրան գերակշիռ մեծամասնություն ապահովելով՝ ֆրանսիացիները նախապատվություն տվեցին ժամանակակից,  շարժունակ եւ բաց մոտեցմանը Եվրոպայի հանդեպ: Ինչ վերաբերում է առանձնապես հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին, դուք ինքներդ տեսաք, որ Էմանուել Մակրոնը խորհրդանշական իմաստով ապրիլի 24-ին, Փարիզում, Կոմիտասի արձանի մոտ հարգանքի տուրք մատուցեց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Այս քայլը մարմնավորում էր նրան նախորդած նախագահների՝սկսած նախագահ Շիրակից, քաղաքականության շարունակականությունը:
Սակայն Հայաստանում Ֆրանսիայի քաղաքականությունը չի սահմանափակվում միայն ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարով: Հայաստանը եւ Ֆրանսիան կշարունակեն սերտացնել քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կապերը: Ավանդական քաղաքական երկխոսությունից զատ, մենք ցանկանում ենք կառուցել գործընկերություն համագործակցության հնարավոր բոլոր ոլորտներում: Մեր  փորձը եւ իմացութունը կարող ենք ձեզ հետ կիսել առողջապահության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, կայուն քաղաքի, քաղավիացիայի ոլորտներում:
Ֆրանսերենը Ֆրանսիայի մենաշնորհը չէ
- Դուք վերջերս ասել էիք, որ անհրաժեշտ է բարձրացնել Հայաստանում ֆրանսերեն լեզվի իմացության մակարդակը, քանի որ վերջին շրջանում այն սկսել է ցածր արդյունքներ գրանցել։ Ի՞նչ մեխանիզմներ եք տեսնում այս խնդրի լուծման համար: Ակնկալո՞ւմ եք, որ քայլեր պետք է ձեռնարկի հայկական կողմը, թե Ֆրանսիան պատրաստ է հանդես գալ որոշակի նախաձեռնություններով:
- Նախ ասեմ, որ ֆրանսերենը Ֆրանսիայի մենաշնորհը չէ: Այն պաշտոնական լեզու է շուրջ քառասուն երկրներում եւ, ինչպես ասել է Հայիթիի նախկին վարչապետներից մեկը, Ֆրանսիան ընդամենը ֆրանսերենի համասեփականատերերից մեկն է: Ուստի, անկեղծորեն ցավում եմ, որ զգալիորեն նվազել է ֆրանսերեն սովորողների թիվը: Սա միայն մեզ, ֆրանսիացիներիս չէ, որ վնասում է, այլ նաեւ, գուցե  եւ ավելի շատ, հայերին, որովհետեւ նշանակում է ինքդ քեզ զրկել աշխարհի առաջ բացվելու լրացուցիչ հնարավորությունից:
Անկախությունից ի վեր ֆրանկոֆոնների թիվը նվազել է երկու երրորդով: Սա ոչ միայն դասավանդման որակի, այլ օտար լեզուների դասավանդման պետական քաղաքականության խնդիր է:
Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն
2018 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի կազմակերպումը մեզ հնարավորություն է ընձեռում խթանելու ֆրանսերենի գործածումը բոլոր ոլորտներում: Ֆրանկոֆոնիա չի նշանակում միայն արժեհամակարգ կիսել, այն նաեւ ենթադրում է  կիսել ընհանուր լեզու, որի կիրառումը պետք է մշակել Հայաստանում:
Իր կողմից, Ֆրանսիան գործադրում է հնարավոր բոլոր ջանքերը: Հիշեցնենք՝ այս տարի  իր 15-ամյակը տոնած Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի հաջողությունները, տասնամյակը տոնած Հայաստանի միջազգային ֆրանսիական դպրոցը եւ Ալիանս Ֆրանսեզը, որը տասնհինգամյակը կտոնի շուտով: Այս երեք հաստատությունները նպաստում են ֆրանսերենի ուսուցման տարածմանը, բայց սա բավական չէ:
Ինձ թվում է, անհրաժեշտ է հարցով զբաղվել ինստիտուցիոնալ մակարդակով: Ես ուրախ եմ օտար լեզուների ուսուցման աճին միտված ՀՀ Կրթության նախարարության հանձնառությունից: Գոհացուցիչ է նաեւ նախարարության կողմից ֆրանսերենի խորացված ուսուցման ծրագրի վերամեկնարկը եւ այն, որ նախարարությունը հանձնառել է այդ մոտեցումը կիրառել նաեւ հանրակրթական այլ դպրոցներում: Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիայի դեսպանությանը, ապա այն կշարունակի դիդակտիկ նյութեր նվիրել ծրագրում արդեն իսկ ներգրավված դպրոցներին: Վերջապես, ես մեծ ուշադրություն եմ դարձնում կենդանի լեզուն սովորելու համար անհրաժեշտ ֆրանսերեն լեզվով լրատվամիջոցների մատչելիությունն ընդլայնելու հեռանկարներին (TV5 Monde, France 24, RFI, Euronews):
Նոր հնարավորություն Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում
- Հայաստանը եւ Եվրոպական միությունը նախաստորագրել են նոր շրջանակային համաձայնագիրը, որը նախատեսվում է ստորագրել աշնանը կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովում: Ի՞նչ եք կարծում, կա որեւէ գործոն, որը կարող է խանգարել այդ համաձայնագրի ստորագրմանը:
- Որեւէ պատճառ չեմ տեսնում, որ այդ համաձայնագիրը, որ կարող է միայն շահեկան լինել բոլորի համար, չստորագրվի այս աշնանը: Այն բխում է ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքում փոխշահավետ հանձնառությունների հանգած երկու կողմերի շահերից: Փաստաթղթի ստորագրումը ցույց կտար, որ Արեւելյան գործընկերության մի երկիր ստիպված չէ ընտրություն կատարել տարածաշրջանային ինտեգրացիոն տարբեր ձեւաչափերի միջեւ: Ուզում եմ հիշեցնել, որ Ֆրանսիան առաջինն էր, որ հանդես եկավ Հայաստան-ԵՄ բանակցությունները վերսկսելու օգտին, այն բանից հետո, երբ ձեր երկիրը որոշեց անդամակցել ԵԱՏՄ-ին: Մեզ հաջողվեց հաղթահարել մեր շատ գործընկերների թերահավատությունը:
- Շատերը Հայաստանում հետաքրքրված են՝ ի՞նչ կարող է փոխել այս համաձայնագիրը իրենց կյանքում: Կարո՞ղ եք որոշակի օրինակներ բերել, թե ի՞նչ է տալու համաձայնագիրը սովորական մարդկանց:
- Համաձայնագիրը հնարավորություն կտա խորացնել ԵՄ-Հայաստան քաղաքական երկխոսությունը եւ ամուր հիմք հաստատել սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների համար: Այն կուժեղացնի մեր ընդհանուր նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին, իրավական պետությանը: Համաձայնագիրը նաեւ կհեշտացնի համագործակցությունն այնպիսի ասպարեզներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տրանսպորտը, գյուղատնտեսությունը եւ բնապահպանությունը:
Համաձայնագիրը հնարավորություն կընձեռի ավելի սերտացնել համագործակցությունը՝ բարելավելով գործարար միջավայրը, եւ կվերացնի ԵՄ-Հայաստան ծառայությունների առեւտրի խոչընդոտները, նպաստավոր պայմաններ կստեղծի ընկերությունների կողմից ներդրումների եւ աշխատատեղերի ստեղծման համար:
- Հայկական կողմն արդեն մի քանի տարի է, ինչ առաջարկում է սկսել վիզային ռեժիմի ազատականացման բանակցությունները, սակայն եվրոպական կողմը, կարծես, զուսպ դիրքորոշում ունի: Ո՞րն է դրա պատճառը եւ ինչպիսին է Ֆրանսիայի դիրքորոշումը:
- ԵՄ հետ վիզաների ռեժիմի ազատականացման երկխոսությունը կմեկնարկի պահը հասունանալուն պես: Դեռեւս չեմ կարող այդ հարցի առնչությամբ Ֆրանսիայի նոր իշխանությունների դիրքորոշման մասին ավելին ասել: Մենք արդեն իսկ այնպես պիտի անենք, որ 2014-ից ուժի մեջ մտած վիզաների տրամադրման հեշտացման եւ ետընդունման/ռեադմիսիայի/ պայմանագրերը ճիշտ կենսագործվեն: Դեսպանության վիզաների ծառայության տրամադրած վիզաների մոտ 25% տոկոսը բաժին է հասնում  մուտքի-ելքի բազմակի վիզաներին, իսկ տրամադրվող վիզաների մեծ մասը տրամադրվում է 48 ժամվա ընթացքում: Նվազել է մերժված հայտերի տոկոսը: Այն ամենացածրն է Շենգեն գոտու մեր գործընկերների համեմատ: Աշնանը Ֆրանսիան Հայաստանի հետ ստորագրեց միգրացիոն գործընկերության պայմանագիր, որն ուժի մեջ մտնելով՝ կդյուրացնի որոշակի կատեգորիայի ուսանողների եւ որակավորում ունեցող երիտասարդների կացությունը Ֆրանսիայում:

Жан-Франсуа Шарпантье
- Господин посол, прежде всего, позвольте поздравить Вас с Национальным праздником Франции. На одной из ваших последних пресс-конференций Вы заявили, что необходимо придать новую динамику армяно-французским отношениям. Как эта новая динамика может возникнуть и какие сферы в ней особенно нуждаются?
- Я хочу не столько «нового заряда», сколько «иного заряда». Качество и насыщенность политических и человеческих связей обуславливают наши двусторонние отношения, хоть у меня действительно есть впечатление, что последние иногда ограничиваются стереотипами. Заметил, что некоторые армянские СМИ тоже придерживаются подобного мнения. Как и они, я тоже полагаю, что необходимо модернизировать наши двусторонние отношения, наполнить их большим содержанием.
Уже три года я работаю в направлении усиления наших торгово-экономических отношений. Будучи инвестором первого плана, Франция, тем не менее, продолжает оставаться скромным торговым партнером Армении. Сегодня констатирую, что у обеих стран имеется воля развивать более амбициозное партнерство в многообещающих для Армении сферах: сельское хозяйство, энергетика, туризм, цифровые технологии, здравоохранение.
Проведенные 6-7 июля в Армении Французские Дни здравоохранения свидетельствуют об этом.
- Может быть, стороны могут думать о форматах активизации контактов между молодыми людьми двух стран?
- Каждый год Французский университет в Армении направляет студентов во Францию  с целью продолжения учебы или прохождения стажировки. Другие формы устойчивого сотрудничества проявляются на уровне органов местного самоуправления. Например, в начале июля ассоциация Франция-Аштарак-Армени организовала летнюю академию во французском городе Роман.
В то же время, были приостановлены многие утвержденные инициативы. Посольство Франции призывает армянские школы возобновить программы сотрудничества. С учетом современных способов коммуникаций, будет жаль лишать армянскую и французскую молодежь возможностей двустороннего общения.
Я рад, что в контексте намеченного в 2018 году в Армении саммита Франкофонии МОФ (Международная организация Франкофонии) и правительство Армении договорились совместно организовать международные мероприятия, которые объединят вокруг себя молодежь.
- Во Франции избрали нового президента, партия которого опередила традиционные партии и получила большинство голосов в парламенте. Как Вы считаете, этот факт может придать новое веяние армяно-французским связям?
- Избрав на пост президента Эммануэля Макрона и обеспечив его подавляющим большинством в Национальном собрании, французы отдали предпочтение современному, мобильному и открытому подходу в отношении Европы. Что касается армяно-французских связей, вы видели, что 24 апреля в Париже у памятника Комитасу Эммануэль Макрон отдал дань уважения памяти жертв геноцида. Этот шаг воплощал продолжение политики его предшествеников, начиная с Ширака.
Жан-Франсуа Шарпантье Жан-Франсуа Шарпантье
Однако политика Франции в Армении не ограничивается лишь борьбой за признание геноцида. Армения и Франция продолжат наращивать политические, экономические и культурные связи. Помимо традиционного политического диалога, мы хотим строить партнерство в разных сферах сотрудничества.
- Вы недавно отметили, что необходимо повысить уровень знания французского языка в Армении. Какие механизмы Вы видите? Шаги должна предпринять армянская сторона или Франция готова выступить с определенными инициативами ?
- Прежде всего скажу, что французский язык не является монополией Франции. Он является государственным языком около сорока стран, и, как сказал один из бывших премьер-министров Гаити, «Франция - всего лишь одна из совладельцев французского языка». Поэтому я искренне сожалею, что в Армении значительно сократилось число изучающих французский язык. Это наносит ущерб не только нам, французам, но и, возможно, в большей мере - армянам, поскольку это значит лишать себя дополнительной возможности открыть себя миру.
С момента обретения независимости Армении число франкофонов сократилось на две трети. Это вопрос не только качества, но и государственной политики преподавания иностранных языков.
Организация саммита Франкофонии в 2018 году предоставляет нам возможность стимулировать использование французского во всех областях.
Со своей стороны Франция прикладывает все возможные усилия. Напомним: отметивший в этом году свое 15-летие Французский университет в Армении, отметившая десятилетие международная французская школа в Армении и организация Альянс Франсез, которая скоро будет отмечать свое пятнадцатилетие. Эти три учреждения способствуют распространению изучения французского, но этого недостаточно.
Мне кажется, необходимо заниматься этим вопросом на институциональном уровне. Я рад инициативе министерства образования и науки Армении, нацеленной на рост изучения иностранных языков. Удовлетворительным является и возобновление со стороны министерства программы углубленного изучения французского.
- Армения и Европейский союз парафировали новое рамочное соглашение, которое планируется подписать на предстоящем осенью саммите Восточного партнерства. Как вы считаете, что-то может помешать этому?
- Не вижу каких-либо причин, по которым это соглашение, являющееся исключительно выгодным для всех сторон, не было бы подписано этой осенью. Оно исходит из интересов двух сторон, взявших на себя взаимовыгодные обязательства в результате интенсивных переговоров. Заключение соглашения может продемонстрировать, что страна Восточного партнерства не вынуждена делать выбор между разными региональными интеграционными форматами. Хочу напомнить, что Франция была первой страной, выступившей за возобновление переговоров Армении с ЕС после того, как ваша страна решила вступить в ЕАЭС. Нам удалось преодолеть пессимизм многих наших коллег.
- Многих в Армении интересует: что может изменить это соглашение в их жизни? Можете привести примеры: что даст соглашение обычным людям?
- Соглашение даст возможность углубить политический диалог ЕС с Арменией и заложить крепкую основу для социально-экономических реформ. Оно усилит нашу общую приверженность демократии, правам человека, верховенству закона. Соглашение также упростит сотрудничество в таких областях, как энергетика, транспорт, сельское хозяйство и охрана природы. Оно предоставит возможность наращивать сотрудничество, улучшая бизнес-среду, и устранит препятствия для торговли между ЕС и Арменией, создаст благоприятные условия для инвестиций и создания рабочих мест.
- Армянская сторона уже несколько лет предлагает начать переговоры по либерализации визового режима, однако европейская сторона, кажется, придерживается сдержанной позиции. Какова позиция Франции?
- Диалог с ЕС по либерализации визового режима начнется, как только созреет нужный момент. Пока не могу сказать большего о позиции новых властей Франции по данному вопросу. Мы должны сделать так, чтобы договоры об упрощении визового режима и реадмиссии, вступившие в силу в 2014 году, правильно применялись. Около 25% виз, предоставляемых нашим посольством, приходится на долю многократных виз, а большая часть виз выдается в течение 48 часов. Сократился процент отказов в выдаче виз, он является самым низким по сравнению с нашими партнерами по Шенгенской зоне. Осенью Франция подписала с Арменией договор о миграционном партнерстве, который, вступив в силу, упростит пребывание во Франции студентов определенной категории и квалифицированных молодых специалистов.