Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն
- Պարոն դեսպան, նախ թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ: Ո՞րն է այդ տոնի խորհուրդը անձամբ Ձեզ համար, արդյո՞ք ունեք նրա հետ կապված հատուկ հուշեր:
- Ֆրանսիայի ազգային տոնը հաստատվեց 1880 թվականին՝ երկու իրադարձություն նշելու նպատակով՝ 1789-ի հուլիսի 14-ին բացարձակ մենիշխանության, հրամանների եւ արտոնությունների ավարտը խորհրդանշող Բաստիլի գրավումը եւ 1790 թվականի հուլիսի 14-ի ազգի միավորումը եւ սահմանադրությունը  խորհրդանշող Համադաշնության տոնը:
Ազգային տոնը կերտվել է հեղափոխական երկու իրադարձությունների հուշի եւ նշանակության վրա: Մեկն իր ազատությունը նվաճող եւ կամայականության եւ գերիշխանության դեմ պայքարող ժողովրդին տեղ է հատկացնում գործողության կենտրոնում, մյուսը՝ առաջին անգամ տոնում է բոլոր կողմերին ընդհանուր գաղափար կերտելու նպատակով նույն գաղափարի շուրջ համախմբված եւ միավորված ազգի տոնը:
Իմ շատ հայրենակիցների պատկերացմամբ հուլիսի 14-ը ասոցացվում է բացօթյա պարահանդեսների հետ, որին մասնակցում են ֆրանսիացիները եւ զբոսաշրջիկները: Դրանք իսկապես երջանկության եւ այն ուրիշների հետ կիսելու պահեր են: Հիշում եմ  Ելիսեյան դաշտերի վրա կազմակերպվող զորահանդեսը, որին ֆրանսիացիները մեծ հաճույքով հետեւում են հեռուստացույցով:
Արդիականացնել հարաբերությունները
- Ձեր վերջին ասուլիսներից մեկի ժամանակ Դուք ասացիք, որ անհրաժեշտ է նոր դինամիկա հաղորդել հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին։ Ինչպե՞ս պետք է հայտնվի այդ նոր դինամիկան եւ ո՞ր ոլորտները հատկապես ունեն դրա կարիքը:
- Ցանկանում եմ ոչ այնքան «նոր լիցք», որքան «այլ լիցք»: Մեր երկու երկրների քաղաքական եւ մարդկային կապերի որակը եւ հագեցածությունը պայմանավորում են մեր երկկողմ հարաբերությունները, թեեւ ես իսկապես այն տպավորությունն ունեմ, որ վերջիններս երբեմն սահմանափակվում են կարծրատիպերով: Նկատել եմ, որ հայկական որոշ լրատվամիջոցներ եւս այդ կարծիքին են: Նրանց պես ես էլ կարծում եմ, որ հարկ է արդիականացնել մեր երկկողմ հարաբերությունները, ավելի շատ նյութականացնել դրանք:
Երեք տարի աշխատում եմ առեւտրատնտեսական մեր հարաբերություններն ուժեղացնելու ուղղությամբ: Առաջին պլանի ներդրող լինելով հանդերձ՝ Ֆրանսիան շարունակում է մնալ Հայաստանի համեստ առեւտրային գործընկերը: Այսօր փաստում եմ, որ առկա է Հայաստանի համար խոստումնալից ճյուղերի՝ գյուղատնտեսություն, էներգետիկա, զբոսաշրջություն, թվային տեխնոլոգիաներ, առողջապահություն, նկատմամբ տնտեսական եւ ինստիտուցիոնալ ավելի հավակնոտ գործակցություն զարգացնելու երկու երկրների կամքը:
Հուլիսի 6-7-ը Հայաստանում անցկացված Առողջապահության ֆրանսիական օրերն այդ մասին են վկայում :
- Իմ կարծիքով, հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին իսկապես որոշակի նոր շունչ է անհրաժեշտ: Միգուցե՞ կողմերը կարող են մտածել երկու երկրների երիտասարդների միջեւ շփումներ հաստատելու ձեւաչափերի վրա:
- Զարգանում են շփումները հայ եւ ֆրանսիացի երիտասարդների միջեւ: Ուսումը շարունակելու կամ ստաժավորում անցնելու նպատակով Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանն ամեն տարի ուսանողների է ուղարկում Ֆրանսիա: Կայուն գործակցության այլ ձեւեր էլ արտահայտվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով: Օրինակ, Ֆրանսիա-Աշտարակ-Արմենի ասոցիացիան այս տարվա հուլիսի սկզբին ամառային ակադեմիա կազմակերպեց  Ֆրանսիայի Ռոման քաղաքում:
Այդուհանդերձ, դադարեցվեցին նաեւ հաստատված շատ նախաձեռնություններ: Ֆրանսիայի դեսպանությունը խրախուսում է հայկական դպրոցներին վերսկսել համագործակցային ծրագրերը: Հատկապես, նկատի ունենալով հաղորդակցության ժամանակակից միջոցները, ցավալի կլինի զրկվել հայ եւ ֆրանսիացի երիտասարդների միջեւ շփումներից:
Վերջապես, 2018-ին Հայաստանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի հեռանկարում, ուրախ եմ, որ ՖՄԿ-ն (Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպություն) եւ Հայաստանի կառավարությունը պայմանավորվել են համատեղ կազմակերպել միջազգային միջոցառումներ, որոնք իրենց  շուրջը կհամախմբեն երիտասարդությանը: Սա միայն կնպաստի հայ եւ ֆրանսիացի երիտասարդների եւ առհասարակ ողջ աշխարհի երիտասարդ ֆրանկոֆոնների մերձեցմանը:
- Ֆրանսիայում նոր նախագահ է ընտրվել, որի կուսակցությունը նաեւ հաղթել է ավանդական կուսակցություններին եւ մեծամասնություն ստացել: Ի՞նչ եք կարծում, այս փաստնը եւս կարո՞ղ է թարմություն հաղորդել հայ-ֆրանսիական կապերին:
- Էմանուել Մակրոնին նախագահ ընտրելով եւ Ազգային ժողովում նրան գերակշիռ մեծամասնություն ապահովելով՝ ֆրանսիացիները նախապատվություն տվեցին ժամանակակից,  շարժունակ եւ բաց մոտեցմանը Եվրոպայի հանդեպ: Ինչ վերաբերում է առանձնապես հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին, դուք ինքներդ տեսաք, որ Էմանուել Մակրոնը խորհրդանշական իմաստով ապրիլի 24-ին, Փարիզում, Կոմիտասի արձանի մոտ հարգանքի տուրք մատուցեց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Այս քայլը մարմնավորում էր նրան նախորդած նախագահների՝սկսած նախագահ Շիրակից, քաղաքականության շարունակականությունը:
Սակայն Հայաստանում Ֆրանսիայի քաղաքականությունը չի սահմանափակվում միայն ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարով: Հայաստանը եւ Ֆրանսիան կշարունակեն սերտացնել քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կապերը: Ավանդական քաղաքական երկխոսությունից զատ, մենք ցանկանում ենք կառուցել գործընկերություն համագործակցության հնարավոր բոլոր ոլորտներում: Մեր  փորձը եւ իմացութունը կարող ենք ձեզ հետ կիսել առողջապահության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, կայուն քաղաքի, քաղավիացիայի ոլորտներում:
Ֆրանսերենը Ֆրանսիայի մենաշնորհը չէ
- Դուք վերջերս ասել էիք, որ անհրաժեշտ է բարձրացնել Հայաստանում ֆրանսերեն լեզվի իմացության մակարդակը, քանի որ վերջին շրջանում այն սկսել է ցածր արդյունքներ գրանցել։ Ի՞նչ մեխանիզմներ եք տեսնում այս խնդրի լուծման համար: Ակնկալո՞ւմ եք, որ քայլեր պետք է ձեռնարկի հայկական կողմը, թե Ֆրանսիան պատրաստ է հանդես գալ որոշակի նախաձեռնություններով:
- Նախ ասեմ, որ ֆրանսերենը Ֆրանսիայի մենաշնորհը չէ: Այն պաշտոնական լեզու է շուրջ քառասուն երկրներում եւ, ինչպես ասել է Հայիթիի նախկին վարչապետներից մեկը, Ֆրանսիան ընդամենը ֆրանսերենի համասեփականատերերից մեկն է: Ուստի, անկեղծորեն ցավում եմ, որ զգալիորեն նվազել է ֆրանսերեն սովորողների թիվը: Սա միայն մեզ, ֆրանսիացիներիս չէ, որ վնասում է, այլ նաեւ, գուցե  եւ ավելի շատ, հայերին, որովհետեւ նշանակում է ինքդ քեզ զրկել աշխարհի առաջ բացվելու լրացուցիչ հնարավորությունից:
Անկախությունից ի վեր ֆրանկոֆոնների թիվը նվազել է երկու երրորդով: Սա ոչ միայն դասավանդման որակի, այլ օտար լեզուների դասավանդման պետական քաղաքականության խնդիր է:
Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն
2018 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի կազմակերպումը մեզ հնարավորություն է ընձեռում խթանելու ֆրանսերենի գործածումը բոլոր ոլորտներում: Ֆրանկոֆոնիա չի նշանակում միայն արժեհամակարգ կիսել, այն նաեւ ենթադրում է  կիսել ընհանուր լեզու, որի կիրառումը պետք է մշակել Հայաստանում:
Իր կողմից, Ֆրանսիան գործադրում է հնարավոր բոլոր ջանքերը: Հիշեցնենք՝ այս տարի  իր 15-ամյակը տոնած Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի հաջողությունները, տասնամյակը տոնած Հայաստանի միջազգային ֆրանսիական դպրոցը եւ Ալիանս Ֆրանսեզը, որը տասնհինգամյակը կտոնի շուտով: Այս երեք հաստատությունները նպաստում են ֆրանսերենի ուսուցման տարածմանը, բայց սա բավական չէ:
Ինձ թվում է, անհրաժեշտ է հարցով զբաղվել ինստիտուցիոնալ մակարդակով: Ես ուրախ եմ օտար լեզուների ուսուցման աճին միտված ՀՀ Կրթության նախարարության հանձնառությունից: Գոհացուցիչ է նաեւ նախարարության կողմից ֆրանսերենի խորացված ուսուցման ծրագրի վերամեկնարկը եւ այն, որ նախարարությունը հանձնառել է այդ մոտեցումը կիրառել նաեւ հանրակրթական այլ դպրոցներում: Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիայի դեսպանությանը, ապա այն կշարունակի դիդակտիկ նյութեր նվիրել ծրագրում արդեն իսկ ներգրավված դպրոցներին: Վերջապես, ես մեծ ուշադրություն եմ դարձնում կենդանի լեզուն սովորելու համար անհրաժեշտ ֆրանսերեն լեզվով լրատվամիջոցների մատչելիությունն ընդլայնելու հեռանկարներին (TV5 Monde, France 24, RFI, Euronews):
Նոր հնարավորություն Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում
- Հայաստանը եւ Եվրոպական միությունը նախաստորագրել են նոր շրջանակային համաձայնագիրը, որը նախատեսվում է ստորագրել աշնանը կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովում: Ի՞նչ եք կարծում, կա որեւէ գործոն, որը կարող է խանգարել այդ համաձայնագրի ստորագրմանը:
- Որեւէ պատճառ չեմ տեսնում, որ այդ համաձայնագիրը, որ կարող է միայն շահեկան լինել բոլորի համար, չստորագրվի այս աշնանը: Այն բխում է ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքում փոխշահավետ հանձնառությունների հանգած երկու կողմերի շահերից: Փաստաթղթի ստորագրումը ցույց կտար, որ Արեւելյան գործընկերության մի երկիր ստիպված չէ ընտրություն կատարել տարածաշրջանային ինտեգրացիոն տարբեր ձեւաչափերի միջեւ: Ուզում եմ հիշեցնել, որ Ֆրանսիան առաջինն էր, որ հանդես եկավ Հայաստան-ԵՄ բանակցությունները վերսկսելու օգտին, այն բանից հետո, երբ ձեր երկիրը որոշեց անդամակցել ԵԱՏՄ-ին: Մեզ հաջողվեց հաղթահարել մեր շատ գործընկերների թերահավատությունը:
- Շատերը Հայաստանում հետաքրքրված են՝ ի՞նչ կարող է փոխել այս համաձայնագիրը իրենց կյանքում: Կարո՞ղ եք որոշակի օրինակներ բերել, թե ի՞նչ է տալու համաձայնագիրը սովորական մարդկանց:
- Համաձայնագիրը հնարավորություն կտա խորացնել ԵՄ-Հայաստան քաղաքական երկխոսությունը եւ ամուր հիմք հաստատել սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների համար: Այն կուժեղացնի մեր ընդհանուր նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին, իրավական պետությանը: Համաձայնագիրը նաեւ կհեշտացնի համագործակցությունն այնպիսի ասպարեզներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տրանսպորտը, գյուղատնտեսությունը եւ բնապահպանությունը:
Համաձայնագիրը հնարավորություն կընձեռի ավելի սերտացնել համագործակցությունը՝ բարելավելով գործարար միջավայրը, եւ կվերացնի ԵՄ-Հայաստան ծառայությունների առեւտրի խոչընդոտները, նպաստավոր պայմաններ կստեղծի ընկերությունների կողմից ներդրումների եւ աշխատատեղերի ստեղծման համար:
- Հայկական կողմն արդեն մի քանի տարի է, ինչ առաջարկում է սկսել վիզային ռեժիմի ազատականացման բանակցությունները, սակայն եվրոպական կողմը, կարծես, զուսպ դիրքորոշում ունի: Ո՞րն է դրա պատճառը եւ ինչպիսին է Ֆրանսիայի դիրքորոշումը:
- ԵՄ հետ վիզաների ռեժիմի ազատականացման երկխոսությունը կմեկնարկի պահը հասունանալուն պես: Դեռեւս չեմ կարող այդ հարցի առնչությամբ Ֆրանսիայի նոր իշխանությունների դիրքորոշման մասին ավելին ասել: Մենք արդեն իսկ այնպես պիտի անենք, որ 2014-ից ուժի մեջ մտած վիզաների տրամադրման հեշտացման եւ ետընդունման/ռեադմիսիայի/ պայմանագրերը ճիշտ կենսագործվեն: Դեսպանության վիզաների ծառայության տրամադրած վիզաների մոտ 25% տոկոսը բաժին է հասնում  մուտքի-ելքի բազմակի վիզաներին, իսկ տրամադրվող վիզաների մեծ մասը տրամադրվում է 48 ժամվա ընթացքում: Նվազել է մերժված հայտերի տոկոսը: Այն ամենացածրն է Շենգեն գոտու մեր գործընկերների համեմատ: Աշնանը Ֆրանսիան Հայաստանի հետ ստորագրեց միգրացիոն գործընկերության պայմանագիր, որն ուժի մեջ մտնելով՝ կդյուրացնի որոշակի կատեգորիայի ուսանողների եւ որակավորում ունեցող երիտասարդների կացությունը Ֆրանսիայում:

Jean-Francois Charpentier
- Mr Ambassador, first let me congratulate you with the French National Day. You mentioned at one of your recent press conferences that Armenian-French relations are in need of a new dynamics. How should that new dynamics appear and which sectors need it more than others ?
- I would like the relations to see a “different charge” rather than a “new one”. The quality and saturation of political, personal ties between our two countries condition our bilateral relations, although my impression is that they are limited to stereotypes sometimes. I noticed that some Armenian media outlets share my opinion. Much like them, I believe we should upgrade the relations between our countries and add a more material component to them.
I’ve been working on strengthening our economic relations for three years. Despite being one of the main investors in Armenia, France has a modest role as a trade partner. I can state that today both countries have the desire to develop a more ambitious cooperation in sectors that are promising for Armenia, such as agriculture, energy, tourism, digital technologies, healthcare.
The French Healthcare Days, held in Armenia on July 6-7, are the evidence of that.
- Perhaps, Armenia and France could think of formats to connect young people in the two countries.
- The French University in Armenia sends students to France each year to continue their education or for internship. Other ways of stable cooperation are implemented on the level of local self-governed bodies. For instance, France-Ashtarak-Armenie Cultural Union organized a summer academy in the French city of Romans this July.
Despite that progress, many existing initiatives ceased operating. The Embassy of France encourages Armenian schools to renew cooperation programs. Especially with modern communication means in mind, it would be hurtful to lose the contact between the Armenian and French youth.
Finally, in the perspective of the 2018 Francophonie Summit in Armenia, I am happy that the  International Organization of La Francophonie and Armenian Government agreed to jointly organize international events that will gather young people.
- France elected a new President, whose political force defeated traditional parties and won the majority in the Parliament. Do you think that could give a sense of renewal to Armenian-French ties as well ?
- By electing Macron President and giving him the majority of Parliament seats, French people showed their preference for the modern, mobile, and open attitude towards Europe. As for the Armenian-French relations, you saw for yourselves that Emmanuel Macron paid the symbolic tribute to the victims of the Armenian Genocide at the Monument of Komitas in Paris on April 24. That step was a statement to the continuous policy of his predecessors, starting from President Chirac.
Nevertheless, the fight for recognition of the Genocide isn’t the only issue on France’s agenda with Armenia. Armenia and France will continue expanding the political, economic, and cultural ties. Apart from traditional political dialogue, we want to build partnership in all possible fields of cooperation.
Jean-Francois Charpentier Jean-Francois Charpentier
- You noted recently that the level of French in Armenia should be raised, as it showed poor index lately. What mechanisms do you believe can solve the issue ? Do you expect Armenia to take action or France is ready to come forward with initiatives ?
- First I should say that France doesn’t hold the monopoly for French. It’s an official language in more than forty countries, and as a former Prime Minister of Haiti said once, France is only a co-owner of French. So, I’m sincerely sorry that the number of people learning French in Armenia has decreased. It hurts not only us, the French people, but also (and probably more) the Armenians, because it means they deprive themselves from additional opportunities to open to the world.
The number of francophones reduced by two thirds since Armenia gained independence. It’s a problem not only of teaching quality, but also of the state policy on foreign language education.
Francophonie Summit in 2018 will give us the opportunity to boost use of French language in all spheres.
France puts all efforts possible to bring this goal into reality. Let us remind about successes of French University in Armenia, which celebrated its 15th anniversary this year. I would also like to note French International School in Armenia, which has already celebrated its 10th anniversary, and Alliance Française in Armenia that is to mark its 15th anniversary soon. Of course, these three establishments highly contribute to promoting French language in Armenia, yet more needs to be done.
In fact, this issue should be considered on the institutional level. I am very happy about the commitment of Armenian Ministry of Education and Science to developing teaching of foreign languages in the country. It is great to witness the re-launch of the program on enhanced study of French language and the Ministry’s intention to apply this approach in other public schools as well.
- Armenia and the European Union initialed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement to be signed at Eastern Partnership Summit in autumn. Do you see any possible factor, which could hinder the process?
- I do not see any factor that could possibly hinder signing of this mutually beneficial agreement between Armenia and EU in autumn of 2017. This agreement is based on joint commitments reached between the sides in course of intensive negotiations. The signing of the agreement would prove that Eastern Partnership member-state can combine various regional integration frameworks. I would like to remind that France was the first to speak in favor of restarting Armenia-EU negotiations after Armenia’s decision to join Eurasian Economic Union. We were able to overcome skepticism of many of our partners.
- Many people wonder, what exactly would this agreement change in their lives? Could you bring some examples of benefits that this agreement could provide to ordinary people?
- The agreement will give us the opportunity to deepen EU-Armenia political dialogue and build a solid foundation for social-economic reforms, which will strengthen our dedication to democracy, human rights and rule of law. The agreement will also facilitate cooperation in sectors of energy, transport, agriculture and environmental protection. It will help us cooperate more closely on improving business environment and eliminating challenges of EU-Armenia service trade, creating favorable conditions for bringing in investments and creating new jobs.
- The Armenian side has offered for several years now to start negotiations on visa liberalization process, while Europe seems to show restrained position. How would you explain it? Would you also speak about France’s stance on the issue?
- The negotiation on visa liberalization process with the EU will start at the right moment. Currently I can tell you no more about the position of France’s new government on this matter. We should do everything possible to properly implement EU-Armenia agreements on visa facilitation and readmission, which came into force in 2014. Multiple entry visas make 25% of the total number issued by the French Embassy. Most of them are issued within 48 hours. Armenia has the lowest number of refused applications among other partners in Schengen area. Agreement on the partnership on migration, signed between Armenia and France in autumn, will facilitate the residence of certain students and qualified young people in France, once it comes into force.