Վիտալի Բալասանյան. Աղդամի ուղղությամբ սարսափելի տեսարան էր - Mediamax.am
ԼՂՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանի հետ Մեդիամաքսի թղթակիցը զրուցել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության ներկա վիճակի, հնարավոր լուծումերի, 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ու քաղած դասերի մասին:
Չավարտված պատերազմն ու մարտավարության փոփոխությունը
1994-ի մայիսի 12-ին ձեռք բերված հրադադարի համաձայնագիրն այդպես էլ ուժ չունեցավ: Այն ժամանակ նման փաստաթղթի առկայությունը մեզ այնքան էլ ձեռք չէր տալիս, քանի որ մենք պաշտպանողական մարտերից անցել էինք հարձակողականի, ունեինք մարտունակ ու շարժունակ զորք եւ կարող էինք շատ առաջ գնալ` հարցին վերջնական լուծում տալով:
Սկզբնական փուլում հրադադարը ժամանակավորապես պահպանվեց, չկային դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, հրետանու կրակ: Հակառակորդը հիմնականում կրակում էր հրաձգային զինատեսակներից:
2014-ից ակտիվացում դիտվեց, դիվերսիաներ սկսվեցին, դրանց թիվը գնալով աճում էր: Սկսեցին նաեւ ծանր տեխնիկա կիրառել, իսկ 2016-ի ապրիլին Ադրբեջանը դիրքային պատերազմից անցավ հարձակողական մարտի:
Չգիտեմ, թե ով գործածության մեջ դրեց «քառօրյա պատերազմ» եզրույթը, որի օգտագործումը շատ վտանգավոր եմ համարում: Շփման գծի ողջ երկայնքով լարում ու կորուստներ ենք ունեցել նաեւ նախորդ տարվա ապրիլի 26-27-ին, այս տարվա փետրվարի 25-26-ին…
Ի՞նչը ստիպեց հակառակորդին փոխել մարտավարությունն ու անցնել հարձակողական մարտի
Բազմիցս ասել եմ, հիմա էլ ցավով, պետք է կրկնեմ ՝ այնպես չէ, թե Ադրբեջանն ուժեղացել էր, դրա համար դիմեց այդ քայլին: Մենք էինք թուլացել, որ հույսներս դրել էինք միջազգային հանրության, այս կամ այն կառույցի վրա: Հավատացել էինք, թե Մինսկի խումբը վերահսկում է իրավիճակը, չեն թողնի, որ լարում լինի: Բայց ադրբեջանական կողմն օգտվեց մեր թուլությունից ու միամտությունից, ինչի հետեւանքով ունեցանք թե մարդկային, թե տարածքի կորուստներ: Սա է եղել ապրիլյան մեր բացթողումը` միամտությունը:
Հակառակորդի օգուտն ու խուճապը
Ապրիլյան նախահարձակումից հետո Ադրբեջանի համար ոչինչ չի փոխվել, նա ընդամենը ներքին խնդիր փորձեց լուծել, այն էլ ոչ հաջող: Այն տարածքը, որին Ադրբեջանին հաջողվեց տիրանալ, ռազմավարական նշանակություն չունի: Բայց ամեն մի սանիտիմետր հողը, ամեն մի զոհված ու վիրավորված զինվոր մեզ համար սարսափելի ու ծանր ցավ է:
Հակառակորդի պլանը հետեւյալն էրˋ հարձակման չորրորդ կամ հինգերորդ օրը կենտրոնական` Աղդամի ուղղությամբ ճեղքում անել ու հասնել Ստեփանակերտ: Ըստ իրենց հաշվարկի, ունեցած արսենալի ճիշտ օգտագործման դեպքում Ադրբեջանը կարող էր իրագործել այդ պլանը: Մենք էլ վստահ ենք, որ չի կարող. մեր դիրքերը, զորքի մարտունակությունը, հրետանին եւ հակաօդային պաշտպանությունն ու անհրաժեշտ այլ ուժեր բավարար են, որպեսզի կարողանանք պաշտպանություն կազմակերպել եւ, ինչու չէ, մարտի ընթացքում նաեւ հակահարձակման անցնել:
Այդ օրերին, լինելով առաջնագծում, ես եւս մեկ անգամ համոզվեցի, որ շարունակության դեպքում մենք առաջ էինք գնալու: Դրանում համոզվեց նաեւ Ադրբեջանը եւ, վայնասուն բարձրացնելով, դիմեց մարտը կանգնացնելու խնդրանքով:
2016թ. ապրիլի 3-ին Աղդամի ուղղությամբ սարսափելի տեսարանի ականատեսը դարձանք. մարդիկ փախչում իրենց տներից: Կապ չունի, թե ով է փախչողը՝ մենք դրա միջով անցել ենք, գիտենք, թե ինչ է երեխայի ձեռքը բռնած տունը լքելն ու կրակի տակով փախուստը: Երբ զինված մարդ է զոհվում, իմ համար ինչ-որ տեղ դա բնական է. նա զինվել է խնդիր կատարելու համար եւ գիտի, որ կարող է նաեւ ինքը զոհվել, բայց խաղաղ բնակչության ու երեխաների զոհվելն անթույլատրելի է…
Հակագրոհի հնարավոր հետեւանքները
Եթե անգամ 2016-ի ապրիլին մենք հակահարձակման անցնեինք ու հասնեինք մինչեւ Քուր-Արաքս, միեւնույն է, մի օր հետ էինք գալու ու նստեինք բանակցության սեղանի շուրջ: Այնպես չէ, որ հարցը ռազմական ճանապարհով պետք է լուծվի. ժամանակին դա արվել է: Հիմա, մեր տարածաշրջանում հարցի ռազմական ճանապարհով լուծումը բացառվում է:
Մեզ համար թանկ է մեր զինվորի կյանքն ու ամեն մի կաթիլ արյունը: Ուզում եմ գլուխ խոնարհել մեր բոլոր տղաների առջեւ: Բոլորը կռվել են մինչեւ վերջ: Անցել եմ առաջնագծի թեժ կետերով ու խոսել բոլորի հետ, օրագիր ունեմ, որտեղ անուն ազգանուններով գրել եմ նրանց արած գործի մասին:
Քաղված դասերն ու ներկա վիճակը
Ինժեներական բոլոր անհրաժեշտ աշխատանքներն առաջին պաշտպանական գծում ավարտվել են, երկրորդ եւ երրորդում շատ քիչ մասն է մնացել, որն ակտիվ ընթացքի մեջ է, զորքի հագուստն ու սնունդը լավ վիճակում էˋբավարար ապահովվածությամբ:
Սպառազինությունը հագեցած ու կարգի բերված է, ավտոմոբիլային տեխնիկան գրեթե ամբողջությամբ նորացված է: Բոլոր տեղերում առկա անսարքությունները վերացվել են, ռադիո եւ հեռախոսային կապն անխափան աշխատում են, անհրաժեշտ քանակի ու որակի անօդաչու թռչող սարքերն ունենք, ՀՕՊ-ն ու հրետանին պատրաստ վիճակում ենˋ անհրաժեշտ ռազմամթերքով համալրված:
Բանակում հիմա զգոնությունը շատ բարձր է: Ամեն բան իր տեղում է, բայց կամ մի «բայց». ամեն ինչ պետք է անենք պատերազմը հեռու պահելու համար: Դա մեզ համար չէ, որ ասում եմ. դատելով Հայաստանի եւ Արցախի նախագահների ելույթներից եւ փոխգործակցության պլանի առկայությունիցˋ նոր հարձակման դեպքում Հայաստանը ձեռնպահ չի մնալու:  Տա Աստված, որ չգա այդ օրը, այլապես, վստահ եմ, Ադրբեջանը լուրջ խնդիրներ է ունենալու:

Виталий Баласанян: На агдамском направлении мы видели ужасную картину - Mediamax.am
Корреспондент Медиамакс обсудил с секретарем Совета национальной безопасности НКР, героем Арцаха Виталием Баласаняном нынешнюю ситуацию в зоне конфликта, его возможные решения, апрельскую войну 2016 года и извлеченные уроки.
Незавершенная война и смена тактики
Заключенное 12 мая 1994 года соглашение так и не начало полноценно действовать. Тогда наличие подобного документа было не очень выгодно нам, поскольку мы от обороны перешли к наступлению, у нас были боеспособные и мобильные войска, и мы могли хорошо продвинуться вперед и окончательно решить вопрос.
Сначала перемирие некоторое время соблюдалось, не было попыток диверсий, артиллерийских обстрелов. Противник в основном применял стрелковое оружие.
С 2014 года началась активность, диверсии, их число постепенно росло. Противник стал применять также тяжелую технику, а в апреле 2016 года Азербайджан от позиционной войны перешел к наступательным боям.
Не знаю, кто первым ввел в оборот термин «четырехдневная война», использование которого я считаю очень опасным. У нас была напряженность и потери по всей линии соприкосновения и 26-27 апреля пршлого года, 25-26 февраля этого года…
Что вынудило противника сменить тактику и перейти к наступательным боям?
Я неоднократно говорил и сейчас с сожалением должен повторить: Азербайджан решился на этот шаг не потому, что стал сильнее. Это мы ослабли, мы стали возлагать надежды на мировую общественность, на те или иные структуры. Мы поверили, что Минская группа контролирует ситуацию и не допустит роста напряженности. Но азербайджанская сторона воспользовалась нашей слабостью и наивностью, в результате чего мы понесли человеческие и территориальные потери. Это и было нашим главным упущение в апреле 2016 года - наивность.
Выгоды и паника противника
После апрельского нападения для Азербайджана ничего не изменилось. Они всего лишь попытались решить внутреннюю проблему, да и то неудачно. Участок, которым удалось завладеть Азербайджану, стратегического значения не имеет. Но каждый сантиметр земли, каждый убитый или раненый солдат – невыносимая и тяжелая боль для нас.
План противника был в следующем: на четвертый или пятый день совершить прорыв на центральном направлении в районе Агдама и дойти до Степанакерта. По их расчетам, в случае правильного использования имеющегося арсенала, Азербайджан мог реализовать этот план. А мы были уверены, что не сможет: наши позиции, боеспособность армии, артиллерия, противовоздушная оборона и другие силы позволяли организовать оборону и, в случае необходимости, перейти к контратаке.
В те дни, будучи на передовой, я в очередной раз убедился, что в случае продолжения боевых действий мы бы продвинулись вперед. В этом убедился и Азербайджан, который поднял шум, обратившись с просьбой остановить бои.
3 апреля 2016 года мы стали свидетелями страшной картины на агдамском направлении: люди бежали из своих домов. Неважно, кто бежит – мы прошли через это, знаем, что значит, убегать из дома под обстрелом, держа детей за руки. Когда погибает вооруженный человек, для меня это в какой-то мере логично: он вооружился для выполнения своих задач, и знает, что может погибнуть. Но смерти среди мирного населения и детей – недопустимы…
Возможные последствия контратаки
Даже если бы в апреле 2016 года мы перешли к контратаке и дошли до Куры-Аракса, все равно, однажды нам пришлось бы снова сесть за стол переговоров. Сегодня военное решение вопроса в нашем регионе исключено.
Нам дороги жизни наших солдат, каждая капля их крови. Хочу преклонить голову перед нашими ребятами. Все сражались до конца. Я были на всех участках передовой, разговаривал со всеми. У меня есть дневник, в котором я описал действия наших воинов.
Извлеченные уроки и нынешняя обстановка
Все инженерные работы на первой линии обороны уже завершены. На второй и третьей осталось совсем немного работ, и процесс активно движется вперед.
Вооружения достаточно, автомобильная техника почти полностью обновлена. Существующие неполадки устранены, радио и телефонная связь работают бесперебойно. У нас есть беспилотники нужного качества и в достаточном количестве. ПВО и артиллерия в состоянии полной боеготовности и оснащены необходимыми боеприпасами.
Сейчас в армии высокий уровень бдительности. Все на своем месте, но есть одно «но»: нужно сделать все, чтобы избежать войны. Я это говорю не для нас: судя по выступлениям президентов Армении и Арцаха, а также исходя из существующего плана взаимодействия, в случае нового нападения Армения в долгу не останется. Дай Бог, чтобы этот день не настал. В противном случае, уверен, что у Азербайджана возникнут серьезные проблемы.