Աննա Մելիքյան. “Սերը դիմացինին ընդունելն է”
Մի անգամ դիտեցի Լենա սովորական անուն ունեցող աղջկա մասին կարճամետրաժ ֆիլմ: Դրանից հետո դիտեցի ֆիլմի ռեժիսորի՝ Աննա Մելիքյանի համարյա բոլոր կինոնկարները: Նրա հերոսները սովորական մարդիկ են՝ սովորական անուններով ու պատմություններով: Ու հենց այդ “սովորականն է” նրանց դարձնում անսովոր, յուրահատուկ: Նրանք մարդիկ են, ով իրենց ուրույն աշխարհն ունեն:
Սովորական Աննա անունն ունեցող ոճային երիտասարդ կնոջ հետ հանդիպեցինք երեւանյան սրճարաններից մեկում: Նրա հետ մի քանի րոպե զրուցելուց հետո հասկացանք, թե ինչպես են ծնվում նրա ֆիլմերի հերոսները: Աննան էլ այդպիսին է՝ ուրույն, սեփական աշխարհով:
Այսօր Աննա Մելիքյանը ռուսական կինոյի ամենապահանջված ռեժիսորներից է: “Սիրո մասին” ֆիլմի համար Աննան արժանացել է հեղինակավոր «Ոսկե Արծիվ» մրցանակի: Իսկ նրա “Ջրահարսը” ֆիլմը մրցանակներ ստացավ Սանդենսի փառատոնի շրջանակներում եւ բեռլինյան փառատոնի ընթացքում: 2008 թ-ին ֆիլմը ներկայացվեց «Օսկար»-ի:
Իսկ մենք Աննայի հետ զրուցեցինք կինոյում ու կյանքում տեղի ունեցող խնդիրների, գեղեցկության եւ, իհարկե, սիրո մասին:
- “Սիրո մասին” ֆիլմից հետո Ձեզ հետ բոլոր հարցազրույցները հենց սիրո մասին են: Եվ, ընդհանրապես, այնպիսի տպավորություն է, որ թե հարցազրույցների ընթացքում, թե ֆիլմերում բոլոր թեմաներին էլ անդրադարձել եք: Կա՞ արդյոք ինչ-որ թեմա, որեւէ հարց, որին կուզենայիք պատասխանել:
- Իրականում ես շատ խորամանկ եմ, ինձ կարելի է ցանկացած հարց տալ, բայց եթե ես այն չհավանեմ, չեմ պատասխանի: Ու, ընդհանրապես, բազմաթիվ թեմաներ կան, որոնց մասին չեմ խոսի: Նման հարց չկա, որին կցանկանամ պատասխանել, որովհետեւ խոսել չեմ սիրում: Խոսելն աշխատանքիս ամենատհաճ մասն է: Սիրում եմ կինո նկարել: Բայց ֆիլմի պրեմիերայից հետո չես կարող հրաժարվել հարցազրույցներից, որովհետեւ պետք է աջակցես ֆիլմի տարածմանը: Օրինակ, մինչ այս պահը որեւէ հարցազրույց չեմ տվել Ռուսաստանում, չնայած բազում առաջարկներ կան: Որովհետեւ, եթե բոլոր հարցազրույցներին մասնակցեմ, խամաճիկի կվերածվեմ: Իսկ դա ինձ հետաքրքիր չէ․ իմ տարերքը ֆիլմեր նկարահանելն է: Դրա համար էլ, եթե կարելի լիներ ընդհանրապես ոչնչից չխոսել, կլռեի: Կարծում եմ, խոսելն ուժեղ կողմերիցս չէ: Օրինակ՝ Պոզներին, Կոնչալովսկուն կարելի է ժամերով լսել: Այդ տաղանդով բոլորը չէ, որ օժտված են: Դրա համար էլ աշխատում եմ քիչ խոսել՝ միայն անհրաժեշտության դեպքում:
Աննա Մելիքյանը Աննա Մելիքյանը
- Հարցազրույցներից մեկում ասել եք, որ ստեղծում եք ֆիլմը, այն էլ, իր հերթին, Ձեզ է ստեղծում: Ինչպե՞ս ձեզ ստեղծեց “Սիրո մասին”  ֆիլմը, ի՞նչ փոփոխություններ տեղի ունեցան:
- Դե, իհարկե, “Սիրո մասինը” իմ ֆիլմն է, բայց ի սկզբանե այն մտածված էր որպես նախագիծ: Մի քիչ այլ պատմություն է, դրա համար էլ չեմ կարող ասել, որ ֆիլմն իմ մասին է: Բայց, չնայած “Սիրո մասինը” թեթեւ կատակերգություն է, այն ստիպեց ինձ լրջորեն մտածել սիրո մասին: Որովհետեւ քեզ ամբողջ մի տարի շարունակում են հարցնել՝ «Իսկ ի՞նչ է սերը», կամ վարպետության դասերի ընթացքում մարդիկ այսպիսի հարցեր են տալիս՝ «Իսկ ի՞նչ է պետք անել, որ չխանդել», «Իսկ որտե՞ղ գտնեմ իմ սիրելիին»: Այսինքն, մարդիկ սկսում են ընկալել ինձ որպես սիրո գիտակ: Իսկ ես որտեղի՞ց իմանամ։ Պատասխանում եմ՝ «Ինձ էլ այդ հասցեն տվեք»: Դրա համար էլ սկսում ես անդադար կարդալ դրա մասին, ուսումնասիրել առարկան, որ թեման ավելի խորը հասկանաս:
- Ու ի՞նչ էիք կարդում, ինչպե՞ս էիք ուսումնասիրում սիրո թեման:
Վերադառնալով առաջին հարցին․ զզվել եմ տիկնիկի նման նույն հարցին անդադար պատասխանելուց՝ «Ի՞նչ է սերը»: Դրա համար սկսում եմ մտածել՝ սիրո մասին էլ ի՞նչ գիտեմ, ինչպե՞ս է այն աշխատում: Վերջերս սկսեցի դասավանդել: Հանկարծ հասկացա, որ հենց դասավանդելու եւ ուսանողների հետ ունեցած շփման շնորհիվ սովորել եմ մտքերս շարադրել: Նոր մտքեր չեն, բոլորն էլ իմն են, պարզապես քաոսային կերպով ապրում էին իմ մեջ: Բայց միտքը սկսում է կառուցվածքային աշխատել, երբ պետք է ինֆորմացիա փոխանցել: Դա շատ օգնում է, որ սկսես ձեւակերպել այն, ինչ արդեն մտքումդ է: Ու հենց այդ պահին էլ զգում ես, որ ավելի լավ ես սկսում հասկանալ ու գիտակցել այն, ինչի մասին պատրաստվում ես խոսել:
- Interview ամսագրում Ռենատա Լիտվինովայի հետ հարցազրույցում Դուք ասացիք, որ ֆիլմում հենց նրան էիք տեսնում: Դերի մասին մտածելիս մի՞շտ եք պատկերացնում, թե ով պիտի այն մարմնավորի:
- Այս ֆիլմում հայտնիներն էին ներգրավված, դրա համար էլ միանգամից ճանաչված դերասանների եմ պատկերացրել: Փառք Աստծո, Ռենատան համաձայնեց:
- Իսկ եթե հրաժարվե՞ր:
- Բացարձակ ֆատալիստ եմ: Հաստատ գիտեմ՝ եթե ինչ-որ բան տեղի չի ունենում, ուրեմն այդպես էր պետք: Ուրեմն պետք էլ չէր, որ լինի: Ես դա շատ լավ գիտեմ՝ երկար ճանապարհ եմ անցել: Առաջ հիստերիա էի ունենում, իսկ հիմա հասկանում եմ․ դերասանը հրաժարվեց մասնակցել ֆիլմին, ուրեմն «իմը» չէ: Որովհետեւ իմ արտիստը միշտ կհամաձայնի: Նման դեպք եղել է Մաշկովի հետ: Նրանից առաջ այլ դերասան էր հայտագրված, ով նկարահանումներից մեկ օր առաջ «դուրս թռավ»: Շատ լավ հիշում եմ, երբ գիշերվա կեսին ինձ զանգահարեցին ու հայտնեցին այդ մասին: Նկարահանման խմբի մոտ հիստերիա էր՝ առաջին մեծության «աստղը» զանգահարել ու ասել է, որ չի կարող նկարահանվել: Նրա մոտ անախորժություններ էին եղել, սեփական կամքով չէր հրաժարվել: Բայց այդ հանգամանքն իրավիճակը չէր փոխում: Երբ ինձ զանգահարեցին, Զեմֆիրայի համերգին էի: Նրա կատարումներն էի լսում ու զարմանում սեփական հանգստությանս վրա: Որովհետեւ հաստատ գիտեի՝ ուրեմն այդպես է պետք, ուրեմն նա «իմը» չէ: Մաշկովին զանգահարեցի: Իսկ մինչ այդ ինձ ասում էին․«Հիմա՞ր ես: Կես տարի առաջ է պետք Մաշկովի հետ պայմանավորվել: Նա ամենա-ամենան է»: Իսկ նա միանգամից պատասխանեց ու ասաց․ «Դե, եթե ասում ես, որ պետք է, ուրեմն պետք է: Ասա, ե՞րբ»: Եվ վերջ:
- Իսկ իրական կյանքո՞ւմ էլ կարելի է խնդիրներին այդպես վերաբերվել:
- Կյանքում էլ նույնն է: Երբ խոչընդոտներ են լինում, եթե խնդիր կա, ուրեմն այդ պահին դա է բարին: Եթե սերն անպատասխան է, դու տառապում ես, անհանգստանում: Այդ պահին դժվար է հասկանալ, որ հենց դա է բարին: Դու միայն մտածում ես, որ կյանքը դաժան է ու անարդար, որ եթե այդ տղամարդը քեզ չի սիրում, ուրեմն որեւէ արդարացում լինել չի կարող: Բայց 5 տարի անց, անցնելով կյանքի որոշակի ուղի, դու հասկանում ես՝ դա էր բարին:
Ամենադժվարը հստակ հասկանալն է, թե ինչ է կատարվում: Որովհետեւ, եթե կյանքումդ ինչ-որ բան է եղել, այնքան լարված ես, «մերկացած» ու ամեն ինչ չափազանցված ու մեծ ես տեսնում: Այդ պահին դժվար է ասել․ «Օքեյ, դե եթե ոչ, ուրեմն ոչ»: Բայց հենց դա է հասունացման ճանապարհը: Հասուն մարդը նա է, ով կարող է սթափ գնահատել իրավիճակը եւ գիտակցել այդ պահը: Որպես ռեժիսոր ինքս ինձ միշտ կողքից եմ նայում: Կարծես մի փոքր հեռու ճախրում ես ու սկսում կողքից հետեւել քեզ: Ու դա օգնում է:
- Հենց այսպես ինքնատիպ էլ Ձեր ֆիլմերում գեղեցկության մասին եք խոսում՝ մի քիչ խաղալով նրա հետ: Օրինակ՝ գեղեցկուհի Ռավշանա Կուրկովային դեռ այսպիսին չէինք տեսել, բավականին անսովոր էր:
- Կարծում եմ, սա նրա լավագույն դերն է, ու դեռ կզարգացնենք այն: Երբ ինձ առաջարկեցին նկարահանել Ռավշանային, մտածեցի՝ հետաքրքիր չէ: Այո, նա գեղեցկուհի է, մոդել: Որոշեցի մտածել մի կերպար, որ ինձ համար հետաքրքիր դառնա: Դրա համար էլ միտք ծագեց, որ նա ստանձնի մի աղջկա կերպար, ով տառապում է այն պատճառով, որ գեղեցկուհի չէ: Ռավշանային ընկալում են միայն որպես գեղեցկուհի՝ ամսագրի շապիկի աղջիկ, իսկ նա շատ խելացի կին է: Նա խորն է, կիրթ, նրբազգաց՝ այս ամենն ինձ համար բացահայտում էր: Հիմա շատ մտերիմ ընկերուհիներ ենք:
Հասկանո՞ւմ եք, գեղեցկությունը ներքին զգացողություն է: Այնքան ընկերուհիներ ունեմ, որ պարզապես գեղեցկուհիներ են: Բայց չեք էլ կարող պատկերացնել, թե ինչ ինքնաքննադատ են սեփական անձի վերաբերյալ: Այսինքն, նրանք իրենց գեղեցկուհիներ չեն համարում:
- Այդ թեման «Աստղը» ֆիլմում եք զարգացրել:
- Այո, շատերը պլաստիկ վիրահատության են դիմում, տարբեր հիմարություններ անում: Մարդիկ կարծում են, որ կփոխեն արտաքինը, ու կյանքն ավելի լավը կդառնա:
- Վերադառնալով “Սիրո մասին” ֆիլմին․ ինձ նաեւ շատ զարմացրեց այն, որ Յուլիա Սնեգիրի հերոսուհու՝ առաջին հայացքից անհյուրընկալ բնակարանը ֆիլմում յուրահատուկ կերպով այդքան գեղեցիկ էր ստացվել: Ու Մոսկվան էլ լրիվ այլ էր: Այնպիսի տպավորություն էր, որ նույնիսկ քաղաքն էր որոշել օգնել Ձեզ ու դեր խաղալ:
- Այո, դա խնդիր է, որի հետ միշտ առնչվում եմ: Միշտ փորձում եմ սեւ արտ-հաուսային վիճակ ստանալ, համապատասխանել իրականությանը, բայց կարծես ինձ մոտ չի ստացվում:
Շատ եմ ճամփորդել միայնակ: Տուրիստական հաղորդում էինք նկարահանում հեռուստատեսության համար: Ամբողջ աշխարհով ճամփորդել եմ ու արդեն սկսել էի ատել բոլոր քաղաքները: Կողքից շատ ռոմանտիկ էր թվում, բայց իրականում ես աշխատում էի հետեւյալ կերպ՝ ինքնաթիռ, մոնտաժ, նկարահանում: Ինչ-որ պահի ես պարզապես արթնանում էի հյուրանոցում ու հասկանում, որ չեմ հիշում, թե որ քաղաքում եմ: Այդ հաղորդման նկարահանումներից հետո երկար ժամանակ ոչ մի տեղ չէի մեկնում:
Քաղաքները սիրում եմ «ոտքերով» ուսումնասիրել, տուրիստական վայրերն ինձ չեն գրավում: Պարզապես վերցնում եմ քարտեզն ու վերջ՝ սկսում եմ քայլել: Սիրում եմ նստել որեւէ սրճարանում ու ուսումնասիրել մարդկանց: Բայց մի շատ հետաքրքիր բան կա՝ կյանքի ամենահետաքրքիր ճանապարհորդություններդ ինքդ քո ներսում ես կատարում:
- Ու նորից բոլոր հարցերը սիրո մասին են: Կյանքում ու ներսում այդ  “ճանապարհորդությունները” կատարելուց հետո “սիրո մասին” ինչ-որ նոր բան բացահայտե՞լ եք:
- Գիտեք, հիմա “Սիրո մասին 2”-ն ենք նկարահանում: Հինգ տարբեր ռեժիսորներ են ներգրավված այս նախագծում: Երեւան գալուց առաջ բոլորս միասին քննարկում էինք ֆիլմի սյուժեն, հերոսներին, ու ինձ թվում էր, թե սիրո մասին այլեւս որեւէ նոր միտք չեմ ունենա: Մեզ հետ էր նաեւ ռեժիսոր Պաշա Ռումինովը: Հանկարծ նա ասաց․ “Դուք չեք հասկանում: Սերը դիմացինին ընդունելն է”: Հասկացա՝ նման ձեւակերպում դեռ չէի լսել:
Լիովին համամիտ եմ․ սերը այն զգացողությունն է, երբ չես փորձում փոխել մարդուն, հարմարեցնել նրան քեզ, այլ պարզապես ընդունում ես նրան այնպիսին, ինչպիսին կա:

Анна Меликян: «Любовь – это принятие»
Однажды я посмотрела короткометражный фильм про девушку с обычным именем Лена, после чего просмотрела почти все фильмы режиссера и сценариста Анны Меликян. Все герои фильмов Анны совершенно обычные люди, с обычными именами и историями. Именно эта «обычность» делает их необычными и другими, людьми со «своими мирами».
Мы встретились со стильной молодой женщиной с совершенно обычным именем Анна в одном из ереванских уютных кафе. Через несколько минут разговора стало понятно, откуда рождаются герои фильмов Анны Меликян – она сама такая - другая, со своим собственным, не похожим на другие миром.
На сегодняшний день Анна - одна из самых востребованных российский кинорежиссёров. Она лауреат престижной премии «Золотой орёл» за фильм «Про любовь». Ее фильм «Русалка» получил приз за лучшую режиссуру на фестивале в Санденсе, а также приз Фипресси на Берлинском кинофестивале. В 2008 году фильм был номинирован на премию Оскар. А поговорили мы с Анной о проблемах в кино и жизни, о красоте и, кончено же, о любви.
- После фильма “Про Любовь” все интервью, разговоры с Вами о любви. И вообще, такое впечатление, что вы говорили на все темы если не во время интервью, то в кино. Есть ли какая-то тема или вопрос, на который Вам бы хотелось ответить?
- Дело в том, что я очень хитрая: мне можно задавать совершенно любой вопрос, но если он мне не нравится, я на него не отвечу. И вообще, есть огромное количество тем, на которые я не буду говорить. Такого вопроса нет, потому что я не люблю говорить, и это самая неприятная часть моей работы. Я люблю снимать кино. А когда выходит фильм, ты не можешь сказать, что не пойдешь на интервью, потому что надо поддержать фильм. Например, сейчас я еще ни одного интервью не дала в России, хотя у меня поток предложений. Потому что если ходить повсюду, можно превратиться в марионетку. А мне это не интересно, мне интересно снимать кино. Поэтому, если можно было бы вообще ни о чем не говорить, я бы помалкивала. Просто мне кажется, что это не моя сильная сторона. Ну, есть люди, например, Познер или Кончаловский, их можно часами слушать. Но не у всех же есть этот талант – говорить. Поэтому я стараюсь говорить минимально, только в рамках необходимости.
Анна Меликян Анна Меликян
- В одном из интервью Вы сказали, что создаете фильм, а фильм создает Вас. Как Вас создал Ваш последний фильм, какие произошли изменения?
- Конечно же, это мой фильм, но изначально “Про Любовь” был придуман как проект. Это немножко другая история. Я не могу сказать, что этот фильм обо мне. Но, несмотря на то, что это своего рода легкомысленная комедия, он заставил меня думать о любви очень серьезно. Потому что тебя на протяжении всего года спрашивают “А что такое любовь”, или же ты приходишь на всякие мастер-классы, и люди начинают задавать подобные вопросы, типа “А что надо делать, чтоб не ревновать?”, “А где найти свою любовь?”. То есть, люди начинают воспринимать тебя как какого-то гуру. А откуда я знаю? Я им отвечаю: “Дайте мне этот адрес”. Ты просто начинаешь постоянно об этом читать и думать, изучая предмет, понимая его глубже.
- И что же Вы читали, как изучали?
- Возвращаясь к первому вопросу… Мне надоедает отвечать как кукла на один и тот же вопрос – “Что же такое любовь?”. Я просто начинаю сама для себя думать, а что еще я знаю о любви, как она работает. Недавно я начала преподавать. Вдруг поняла, что именно благодаря преподаванию и общению со студентами я научилась формировать свои мысли. Это же не новые мысли, я все их знаю. Просто они хаотично жили во мне. Но мозг начинает как-то структурировать их, когда нужно выдать информацию. Это очень помогает, чтоб начать формулировать то, что уже заложено в тебе. И именно в этот момент ты чувствуешь, что начала сама лучше понимать и осознавать то, о чем говоришь.
- Во время беседы с Ренатой Литвиновой для журнала “Интервью” Вы сказали, что видели исключительно ее в этом фильме. Думая о роли, Вы всегда представляете, кто должен ее сыграть?
- В этом фильме были звезды, поэтому я сразу представляла себе знаменитых артистов. Слава Богу, Рената не отказалась.
- А если бы отказалась?
- Я абсолютный фаталист. Знаю, если что-то не происходит, значит, этого не должно было случиться, и не надо. Я знаю это хорошо, прошла огромный путь. Раньше у меня случались истерики. А сейчас я понимаю: если артист «сорвался», значит, он мне не нужен. Потому что мой артист никогда не сорвется. У нас был такой случай с Машковым. До него был другой артист, который «слетел» за день до съемок. Я отлично помню, как мне позвонили ночью и сообщили об этом. В группе началась истерика – это звезда высокого уровня, он позвонил и сказал, что не может сниматься. У него случились неприятности, он не специально. Но это не меняло ситуации. На тот момент я была на концерте Земфиры. Слушала ее и поразилась своему спокойствию. Потому что я точно знала, значит, так должно было быть, значит, он не «мой». Я позвонила Машкову. Мне до этого говорили: «Ты дура что ли? Машкова надо утверждать за полгода. Это же самый-самый». Он сразу ответил и спросил: «Ну когда? Надо, так надо». И все.
- А как Вы поступаете с проблемами, не связанными с кино?
- В жизни то же самое. Когда у тебя случаются препятствия, если есть проблема, значит, на этот момент это благо. Если у тебя случается безответная любовь, ты переживаешь. В этот момент трудно понять, что это благо. Ты только думаешь, что мир несправедлив и жесток, этот мужчина тебя не любит, и тут нет никаких оправданий. Но через 5 лет, пройдя какой-то путь, ты поймешь – это же благо.
Самое сложное - грамотно понять изнутри, что происходит. Потому что, если в твоей жизни что-то случилось, все обострено, ты обнажен, все становится огромным. В этот момент невозможно спокойно сказать: «Ок, ну нет, так нет». Но это и есть путь взросления. Взрослый человек - тот, кто может оценить ситуацию и понять все в этот момент. Я как режиссер всегда смотрю на себя со стороны. Ты как бы отлетаешь и видишь сцену – ты там сидишь, плачешь, думаешь. И это помогает.
- Так же нестандартно Вы говорите в своих фильмах о красоте и, думаю, немножко играете с ней. Такой Равшану мы еще ни разу не выдели, выглядело очень непривычно.
- Я считаю, что это ее лучшая роль, и собираюсь развить ее. Когда мне предложили снять Равшану, я подумала, что она мне не интересна. Ну да, она красавица, топ-модель. Я просто хотела придумать образ, чтоб она стала мне интересна. А потом пришла мысль дать ей роль девушки, которая страдает от того, что она некрасивая. Кстати, мир воспринимает Равшану как красивую девушку с обложки, а она – умнейшая девочка. Она глубокий, образованный, тонко чувствующий человек: для меня это было открытием, и мы очень дружим сейчас.
Понимаете, красота - это внутреннее ощущение. У меня очень много суперкрасивых подруг, актрис, звезд обложек. Но вы даже не представляйте, как они к себе относятся. То есть, чем красивее девушка, тем у нее больше вопросов к своей внешности. Очень многие красивые девушки не считают себя красивыми.
- Вы раскрыли эту тему в «Звезде».
- Ну да, многие делают пластические операции, идут на всякие глупости. Человеку кажется – он изменит форму, и жизнь изменится.
- Вернемся к фильму «Про Любовь». Кроме всех неожиданностей меня еще поразило то, как на первый взгляд совершенно непривлекательная квартира героини Юлии Снегирь у Вас получилась своеобразно красивой, уютной. И, кстати, Москва в фильме получилась какая-то совсем другая. Такое впечатление, что город сам Вам подыгрывал.
- Да, это проблема, и я с этим борюсь. Всегда пытаюсь сделать как в жизни, чтоб это выглядело как черный арт-хаус, но, видимо, у меня это не получается. Я очень много путешествовала одна. Год я работала в туристической программе на телевидении, мы ездили по всему миру, и у меня уже возникла ненависть ко всем городам. Потому что со стороны это было очень романтично, а я работала – самолет, монтаж, съемка. В какой-то момент я просыпалась в отеле и не могла вспомнить, где я. После этой программы я долго никуда не ездила. Я люблю изучать город ногами, меня не привлекают туристические места, беру карту и все. Люблю ходить по городу, сидеть в кафе, смотреть, как люди разговаривают, что они едят. Знаете, есть одна странная вещь: все самые интересные путешествия ты совершаешь внутри себя.
- Опять ловлю себя на мысли, что все вопросы ведут к любви. И все-таки, после всех «путешествий» внутри себя и по жизни, за это время Вы открыли что-то новое для себя «про любовь»?
- Знаете, мы сейчас снимаем «Про Любовь 2». Над фильмом работают пять разных режиссеров. Перед поездкой в Ереван мы сидели все вместе, обсуждали сюжетные линии, героев. Казалось, что у меня уже не может быть новых формулировок на тему, что такое любовь. С нами сидел режиссер Паша Руминов, и он вдруг сказал: «Вы не понимаете, любовь – это принятие». Я про себя подумала: вот такой формулировки я еще не слышала. Я совершенно согласна: любовь – это когда ты не пытаешься изменить, подстроить человека под себя, а просто принимаешь его.