Իգոր Առաքելյան. «Ավրորայի» գաղափարը բացառիկ է»
- Երեւանի կոնյակի գործարանը Aurora Prize for Awakening Humanity մրցանակի գործընկերն է, որի հանձման արարողությունը տեղի կունենա Երեւանում ապրիլի 24-ին: Ի՞նչը ոգեշնչեց ձեզ դառնալ այս նախաձեռնության գործընկեր:
- Մեզ համար, իսկապես, կարեւոր է մասնակցել նման լայնածավալ մարդասիրական նախաձեռնությանը:
Իրականում, եթե հետադարձ հայացք գցենք ԱՐԱՐԱՏ-ի պատմությանը, դժվար չէ նկատել, որ Հայաստանի համար նշանակալից նախաձեռնությունները մշտապես եղել են Երեւանի կոնյակի գործարանի ուշադրության կենտրոնում: Հայաստանի ու ԱՐԱՐԱՏ-ի պատմությունը հաճախ սերտորեն փոխկապված է եղել:
Այդ պատճառով դժվարանում եմ նշել միայն մեկ պատճառ, որը մեզ «Ավրորայի» հետ համագործակցության ոգեշնչեց: Նախաձեռնությունը անչափ հետաքրքիր է թե իր հայտարարված նպատակներով, թե գաղափարային բաղադրիչով: Հայոց ցեղասպանության վերապրածների անունից 100 տարի անց փրկիչներին շնորհակալություն հայտնելու եւ նոր գլոբալ նախաձեռնությանը սկիզբ դնելու գաղափարը բացառիկ է, եւ մեզ անսահման հաճելի է մեր լուման ունենալ այս գործում:
- Թերեւս առանց չափազանցնելու կարելի է ասել, որ ԵԿԳ-ն Հայաստանի վերածննդի խորհրդանիշերից մեկն է:
- Դա ճիշտ է, քանի որ Երեւանի կոնյակի գործարանը չի դադարեցրել աշխատանքը նույնիսկ ամենաբարդ ժամանակաշրջաններում, եւ ամեն անգամ վերածնվել է, շնորհիվ մարդկանց՝ Վարպետների, ովքեր անձնուրաց սիրել են եւ նվիրված են եղել սեփական գործին:
Հաջորդ սերունդներին ոգեշնչող կարեւոր օրինակ է Մարգար Սեդրակյանի՝  Երեւանի կոնյակի գործարանի կուպաժի ամենավառ վարպետներից մեկի պատմությունը: Ցեղասպանություն վերապրած այդ մարդը մեծ ճանաչում ձեռք բերեց, դառնալով Համտեսի Ասպետ եւ Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս:
Հենց նա է ստեղծել ԱՐԱՐԱՏ-ի մի շարք հանրահայտ կուպաժները: Իր յուրաքանչյուր կուպաժով նա խորին հարգանքի եւ անկեղծ պատվի տուրք էր մատուցում իր առատ հողին ու ազատասեր ազգին:
- Թույլ տվեք Ձեզ շնորհավորել հաղթանակի կապակցությամբ. վերջերս տեղեկացանք, որ Երեւանի կոնյակի գործարանի ԱՐԱՐԱՏ կոնյակները բարձր մրցանակներ են ստացել Սան Ֆրանցիսկոյում:
- Միանշանակ, դա կարեւոր հաղթանակ է Երեւանի կոնյակի գործարանի ամբողջ անձնակազմի համար: Առասպելական հայկական ԱՐԱՐԱՏ կոնյակը առաջին հայկական բրենդն է, որը ներկայացրել է մեր երկիրը San Francisco World Spirits Competition մրցույթին: Իր պատմական ուղին շարունակելով եւ նոր մրցանակներ շահելով, ԱՐԱՐԱՏ-ի «Ախթամար» 10 տարի հնեցման կոնյակը ստացավ ոսկե մեդալ, իսկ 5 տարի հնեցման «Հինգ աստղ» կոնյակը ստացել է արծաթե մեդալ: Մենք հպարտ ենք, որ ԱՐԱՐԱՏ կոնյակները արժանավայել կերպով ներկայացնում են մեր երկիրը աշխարհում:

Игорь Аракелян: «Идея «Авроры» уникальна»
Эксклюзивное интервью Медиамакс с исполнительным директором Ереванского коньячного завода (ЕКЗ) Игорем Аракеляном
- Ереванский коньячный завод выступает партнером премии Aurora Prize for Awakening Humanity, церемония вручения которой состоится в Ереване 24 апреля. Что вдохновило Вас принять решение стать партнером этой инициативы?
- Для нас действительно важно принимать участие в подобной широкомасштабной гуманитарной инициативе.
На самом деле, если ретроспективно посмотреть на историю АРАРАТ, то несложно заметить, что Ереванский коньячный завод всегда держал в центре своего внимания и по возможности поддерживал значимые для Армении проекты. История Армении и АРАРАТ часто тесно переплеталась.
В этом плане мне сложно назвать одну единственную причину, вдохновившую нас на партнерство с «Авророй». Инициатива невероятно интересна как по своей заявленности, так и идейной составляющей. Идея спустя 100 лет выразить от лица всех выживших во время Геноцида армян благодарность спасителям и дать старт новой глобальной инициативе уникальна, и нам бесконечно приятно внести свою лепту в ее реализацию.
- Думаем, можно без преувеличения сказать, что ЕКЗ сам является одним из символом возрождения Армении.
- Это правда, поскольку Ереванский коньячный завод не останавливал свою работу даже в самые трудные времена, и каждый раз возрождался, благодаря людям, своим Мастерам, их беззаветной любви и преданности своему делу.
Важным примером вдохновения для будущих поколений служит история Маркара Седракяна, одного из ярчайших мастеров купажа Ереванского коньячного завода. Этот человек, переживший геноцид, снискал великое признание, став Рыцарем Дегустации и Героем Социалистического труда.
Его авторству принадлежит ряд знаменитых купажей АРАРАТ. Каждым своим коньяком он отдавал дань глубокого уважения и искреннего почтения своей щедрой земле и своему свободолюбивому народу.
- Позвольте поздравить Вас с победой – недавно стало известно, что коньяки АРАРАТ Ереванского коньячного завода получили высокие награды на международном конкурсе в Сан-Франциско.
- Безусловно, это ценная победа для всей команды Ереванского коньячного завода. Легендарный армянский коньяк АРАРАТ – первый армянский бренд, представляющий нашу страну на конкурсе San Francisco World Spirits Competition. Продолжая исторический путь завоеваний новых наград, коньяк АРАРАТ «Ахтамар» 10-летней выдержки получил золотую медаль, а пятилетний коньяк АРАРАТ «Пять звезд» завоевал серебряную медаль. Мы гордимся тем, что коньяки АРАРАТ достойно представляют нашу страну в мире.