Ալեքսի Գովչյան. «Ֆրանսիան պետք է հստակեցնի իր դիրքորոշումը»
Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքներում ապրիլի 9-ին տեղի ունեցան բողոքի ցույցեր` ի պաշտպանություն Արցախի։ Փարիզում մեկ շաբաթվա ընթացքում արդեն երկրորդ հավաքն էր կազմակերպվում ֆրանսահայերի կողմից։
Մեդիամաքսի հետ զրույցում ֆրանսահայ քաղաքական գործիչ, Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հանձնախմբի ազգային պատասխանատու Ալեքսի Գովչյանը խոսեց Ֆրանսիայի դիրքորոշման եւ սփյուռքահայության դերի մասին։
- Բնական է, որ այսօր մյուս ֆրանսահայերի կողքին պետք է լինեի, բայց նաեւ եկել եմ, որպեսզի փոխանցեմ Դրանսիի քաղաքապետ, Դեմոկրատների եւ անկախների միության ղեկավար Ժան Քրիստոֆ Լագարդի ուղերձը Ֆրանսիայում հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդին։ Ուղերձում նշվում է, որ կուսակցության համար այժմ հրատապ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն անկախ լինի եւ այդ անկախությունը միջազգայնորեն ճանաչվի։ Նրանք շեշտում են նաեւ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գլխավորությամբ պետք է ուսումնասիրություն անցկացվի` ճշտելու համար, թե ինչ է կոնկրետ կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների նկատմամբ։
- Ձեր կարծիքով, ինչո՞վ է պայմանավորված Ֆրանսիայում այս օրերին տիրող անտարբերությունը եւ այն, որ քիչ թվով լրատվամիջոցներ են անդրադառնում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, իսկ եթե խոսում են այդ թեմայի մասին` ապա գրեթե միշտ հավասարության նշան է դրվում պատերազմող երկու երկրների միջեւ։ Անտեղյակությո՞ւն է, թե՞ դիտավորություն։
- Նույն պատկերն ունեինք նաեւ Հայոց ցեղասպանության մասին օրենքի ընդունման ժամանակ։ Թուրքիան շատ ուժեղ էր, մեծ գումարներ էր ծախսում, ահաբեկում եւ շանտաժի էր դիմում, հասնում էր նրան, որ Ցեղասպանության մասին չխոսվեր։ Մենք հաղթեցինք` Ցեղասպանության մասին օրենքն ընդունվեց։ Այժմ էլ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան մեծ ջանքեր են գործադրում, ինչպես նաեւ խոշոր գումարներ վատնում, որով լռեցնում են քաղաքական եւ լրատվական դաշտերը։ Եթե խոսվում է, ապա ի շահ իրենց, կամ գոնե ոչ Հայաստանի օգտին։
Լուսանկարը` Jean-Christophe Bourdillat
Մենք համախմբված ենք։ Գիտեմ, որ Ֆրանսիայում հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհուրդը «ճակատում» է, ամեն օր պայքարի մեջ։ Իհարկե, մեր աշխատանքը դժվար է, բայց մենք հաղթելու ենք։ Այստեղ հավաքվելը հեշտ է, բայց երբ մտածում ենք Ղարաբաղի սահմանին պայքարողների մասին, ավելի շատ քաջություն ենք ունենում, որպեսզի հասնենք նրան, որ նրանց անկախությունը ճանաչվի եւ որ ղարաբաղցիները խաղաղության մեջ ապրեն։
- Կարելի՞ է ասել, որ խոսքի ազատությունը զրոյանում է Ադրբեջանի ջանքերի արդյունքում։
- Կան որոշ լրատվամիջոցներ, որոնք արդար վերլուծություն են արել, սակայն խոսքի ազատությունն ընկալվում է երկու տարբերակով. Ադրբեջանը փորձում է «իր խոսքն» ասել, եւ լրատվամիջոցները վերցնում են այդ ինֆորմացիան։ Պետք է շեշտել նաեւ, որ այսօր Ֆրանսիան չունի հստակ դիրքորոշում այս հարցի վերաբերյալ, նրանք խոսում են եւ տարածքային ամբողջականության, եւ, միեւնույն ժամանակ, ինքնորոշման իրավունքի մասին։ Ժամանակն է, որ Ֆրանսիան հստակեցնի իր դիրքորոշումը եւ խոսի միայն Արցախի ինքնորոշման իրավունքի մասին։ Հենց սա է կոչ անում Քրիստոֆ Լագարդը, եւ նրա ուղերձի մի օրինակ էլ ուղարկվել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարություն։
- Այս օրերին սփյուռքահայության դերը փոքր-ինչ փոխվել է։ Ո՞րն է հատկապես այստեղի հայության անելիքն այսօր:
- Սփյուռքահայությունը պետք է հնարավորինս համախմբվի, ինչպես արել է նախկինում Հայաստանի եւ, իհարկե, Արցախի համար։ Պատերազմի տարիներին իսկական համախմբվածություն կար, հրադադարից հետո եւս տարբեր ոլորտներում աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախին սփյուռքահայության կողմից։ Այսօր տեսնում ենք, որ պատերազմը վերադառնում է, մեզ անհրաժեշտ է ամուր համախմբվածություն եւ քաղաքական դաշտում, եւ տնտեսական, եւ որ աշխարհի բոլոր ծայրերում, յուրաքանչյուր հայ իրեն հայ զգա եւ հատկապես` ղարաբաղցի։

Photo: http://www.dailyneuvieme.com/
Protests in defense of Artsakh took place in several cities of France on April 9. French-Armenians organized a second protest within one week in Paris. This time, the Coordination Council of Armenian Organizations of France called to unite and condemn Azerbaijan’s aggression.
Mediamax talked with French-Armenian political figure, National President of Committee of France for the Armenian Genocide centennial Alexis Govciyan about France’s position and the role of Armenian Diaspora.
- Naturally, I had to be with other French-Armenians now, but I also came to pass the message of Drancy Mayor, Head of Union of Democrats and Independents Jean-Christophe Lagarde to the Coordination Council of Armenian Organizations of France. The message notes that the party currently finds it urgent for NKR to be independent and have that independence globally recognized. They also stress that an investigation should be carried out under the guidance of OSCE Minsk Group to clarify what exactly was done to NKR citizens.
- What do you think is the reason of indifference reigning in France today and the fact that only a few media outlets touch upon NK issue, almost always putting an equal sign between the two conflict sides if they talk about it at all? Is it unawareness or purpose?
- We had the same picture when the law on recognition of Armenian Genocide was adopted.
Turkey was very strong and made huge expenses, terrorized and turned to blackmail to silence the talk about the Genocide. We won, the law on the Genocide was adopted. Now Azerbaijan and Turkey make great efforts and spend large sums to silence politicians and media. If there is talk, it is for their interests or at least not in Armenia’s favour.
Photo: Jean-Christophe Bourdillat
We are united. I know that the Coordination Council of Armenian Organizations of France is “at the front”, struggling every day. Of course, our work is hard, but we will win. It’s easy to gather here, but when we think about fights at the borders of NKR, we find more courage to make their independence recognized and help Artsakh people live in peace.
- Could we say that Azerbaijan’s efforts are annulling the freedom of speech?
- There are certain media outlets that made fair analysis, but the freedom of speech is perceived in two options: Azerbaijan tries to “have its say”, and media takes that information. I should also stress that France doesn’t have a definite position on this issue now, they speak about territorial integrity and the right of self-determination at the same time. It’s time for France to specify its position and only speak about self-determination of Artsakh. This is what Christophe Lagarde calls for, and a copy of his message was sent to French Foreign Ministry.
- The role of Armenian Diaspora changed a little these days. What exactly do Armenians do in France now?
- Diaspora, Armenian communities should unite as closely as possible, the way they did before for Armenia and Artsakh. There was real unity during the years of war, Diaspora helped Artsakh in certain spheres after the ceasefire too. We see the war coming back today, and we need strong unity in both politics and economy, so that every Armenian in the world, feels Armenian and especially – Artsakhi Armenian.