Զդիսլավ Ռաչինսկի. Հայաստանը պետք է համոզի ԵՄ-ին, որ վստահելի գործընկեր է
Նոյեմբերի 30-ին Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին ավարտեց իր առաքելությունը Հայաստանում եւ մեկնեց Երեւանից: Մեկնելուց առաջ նա հարցազրույց տվեց Մեդիամաքս-ին:
- Պարոն դեսպան, դուք ավելի քան չորս տարի անցկացրիք Հայաստանում: Ինչպե ՞ս կգնահատեք այս ընթացքում Երեւանի եւ Վարշավայի միջեւ ձեւավորված քաղաքական երկխոսությունը:
- Ներկայումս հայ-լեհական քաղաքական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Հայաստանի անկախացումից ի վեր սա մեր երկկողմ հարաբերությունների, շփումների ամենաակտիվ շրջանն է: Հայ-լեհական հարաբերությունները ես հաճախ բնորոշում եմ որպես «հասուն գործընկերություն», որը հիմնված է փոխադարձ վստահության վրա: Հայաստանն ու Լեհաստանը, որպես հասուն գործընկերներ, գիտեն, թե ինչ ակնկալիքներ ունեն միմյանցից: Մեր երկրների առաջնորդների միջեւ ձեւավորվել է փոխըմբռնման եւ վստահության մթնոլորտ: Հայ եւ լեհ ազգերի պատմական ճակատագրի հետ կապված ընդհանրությունները եւս հավելյալ խթան են մեր հարաբերությունների համար: Դրանք թույլ են տալիս մեզ ավելի ճիշտ ընկալել եւ հասկանալ միմյանց: Այսօր Լեհաստանը Հայաստանի ամենաակտիվ եւ նվիրված եվրոպական գործընկերներից է՝ հատկապես քաղաքական երկխոսության տեսանկյունից:
Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին
- Իսկ ինչպե՞ս են զարգացել երկկողմ տնտեսական կապերը:
- Վերջին հինգ տարվա ընթացքում մեր երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական շրջանառության ծավալները կրկնապատկվել են: Ծավալներն, իհարկե, մեծ չեն` տարեկան մոտ 50 միլիոն եվրո, սակայն մեծ արդյունքներ ակնկալել պետք չէ` հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ հեռավորությունը եւ այլ հանգամանքներ:
Կարծում եմ` մեզ ավելի շատ անհրաժեշտ է աշխատել ոչ այնքան արտահանման եւ ներկրման ծավալների մեծացման, որքան հայ-լեհական համատեղ արտադրության խթանման ուղղությամբ: Ես մեծ հետաքրքրությամբ եմ հետեւում Հայաստանում  լեհական երկու խոշոր ընկերությունների գործունեությանը:  PWPW (Polish Security Printing Works) ընկերությունը Հայաստանի համար պատրաստում է կենսաչափական (բիոմետրիկ) անձնագրեր: Վերջերս բացվեց  հայ-լեհական համատեղ առաջին ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունը`«Լյուբավա Արմենիա»-ն, որը զրահաբաճկոններ, սաղավարտներ, վրաններ է արտադրում: Եթե այս երկու ընկերությունները կարողանան հաջողությամբ աշխատել հայկական շուկայում, կարծում եմ, որ դրանց փորձը օրինակելի կլինի եւ հետաքրքրություն կառաջացնի լեհ գործարարների շրջանում: Ընդհանուր առմամբ, ես մեկնում եմ Հայաստանից այն համոզմամբ, որ հայ-լեհական տնտեսական, մշակութային համագործակցության ամրապնդման համար հնարավոր ամեն ինչ արվել է:
- Պարոն դեսպան, շատ է խոսվում այն մասին, որ Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու որոշումը եւ դրա արդյունքում Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի չստորագրումը անակնկալ էր ԵՄ երկրների համար եւ հիասթափության մեծ ալիք առաջացրեց նրանց շրջանում:
Ինչպե ՞ս է Հայաստանի նախագահի 2013թ. սեպտեմբերի 3-ի որոշումը ընկալվել Լեհաստանի կողմից:
- Նախ թույլ տվեք ասել, որ Լեհաստանի համար Հայաստանը տարածաշրջանում կարեւոր գործընկեր է, եւ մենք վստահ էինք, որ Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի կնքումը կարագացնի Հայաստանում բարեփոխումների եւ տնտեսության արդիականացման ընթացքը: Ես չեմ կիսում այն կարծիքը, որ սեպտեմբերի 3-ի որոշումը հիասթափություն առաջացրեց կամ անակնկալ էր: Հայաստանի նախագահը դեռեւս 2013թ. հունիսին Լեհաստան կատարած այցի ընթացքում շատ հստակ շեշտադրւմներ էր արել այս հարցի հետ կապված, ինչից հետո մենք` Լեհաստանը, այլեւս կասկած չունեինք, որ Հայաստանը չի միանա ԵՄ-ի հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտուն, քանի որ դրան ընդդիմանում է Ռուսաստանը: Մենք զերծ ենք մնում գնահատական տալուց, արդյո՞ք դա լավ է, թե վատ: Սա զուտ փաստերի շարադրում է: Հայաստանը կապված է Ռուսաստանի հետ եւ' պատմությամբ, եւ' անվտանգությամբ, եւ' տնտեսությամբ:
Ռուսաստանը Հայաստանի գլխավոր գործընկերն է եւ այն պահից, երբ Ռուսաստանը սկսեց ԵՄ «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագիրն ընկալել որպես աշխարհաքաղաքական խաղ, ամեն ինչ ակնհայտ դարձավ: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի փոխկապակցվածությունը շատ մեծ է, եւ ակնհայտ է, որ Հայաստանը չէր կարող դեմ դուրս գալ Մոսկվային եւ կորցնել վերջինիս աջակցությունը:
Պետք է հասկանալ, որ ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրմամբ չի սկսվում տվյալ երկրի անդամակցությունը ԵՄ-ին: Այն սկիզբ է դնում բարեփոխումներին եւ վերափոխում է երկիրը ԵՄ անդամ-երկրների զարգացման մոդելով: Դա տեղի է ունեցել Լեհաստանի հետ: Մեր օրինակով մենք համոզվեցինք, որ դա լավ ճանապարհ է Լեհաստանի համար, սակայն ոչ մեկը չի կարող զարգացման իր մոդելը պարտադրել այլ երկրին: Հայաստանն իր համար այլ ճանապարհ է ընտրել, եւ մենք այդ ընտրությանը միանգամայն ըմբռնումով ենք մոտենում:
- Ձեր կարծիքով, այդ որոշումից հետո ինչ է փոխվել Հայաստան –ԵՄ հարաբերություններում:
- Մեծ հաշվով ոչինչ էլ չի փոխել: Հայաստանը շարունակում է Եվրոպայի համար արեւելյան գործընկեր մնալ: Հարաբերությունների որակը չի փոխվել, փոխվել են հանգամանքները: Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիայից հետո ԵՄ-ի հետ հավասարակշռված եւ փոխլրացնող քաղաքականության ձգտող երկրների մանեւրումների դաշտը խիստ նեղացել է: Կարելի է ասել, որ այն հիմա իսպառ բացակայում է, եւ այս գործոնը չի կարող դրական անդրադառնալ Հայաստանի եւ ԵՄ համագործակցության վրա: Մեր ամենագլխավոր մտահոգությունն այն է, որ այժմ, երբ Վրաստանն ընթանում է եվրաինտեգրման ուղիով, իսկ Հայաստանը շարժվում է դեպի ԵՏՄ, երկու հարեւանների միջեւ խորանում են տարբերությունները, ինչը կարող է անտեսանելի պատնեշի վերածվել: Սա է վտանգը, որից մենք ցանկանում ենք խուսափել: Ցանկանանք դա, թե ոչ, սակայն փաստ է, որ այսուհետ ԵՄ-ն, որը բազմաթիվ մարտահրավերների է առերեսվում, ավելի մեծ ուշադրություն է հատկացնելու «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքով առաջնորդվող արեւելյան գործընկերներին: ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները վերջին երկու տարում չեն փոխվել, փոխվել է իրավիճակը:
- Հայաստանը ցանկանում է ԵՄ-ի հետ սկսել վիզայի ռեժիմի վերացման վերաբերյալ բանակցությունները: Ձեր կողմից նկարագրված իրավիճակից ելնելով, որքանո՞վ եք դա հնարավոր համարում:
- Լեհաստանը միշտ կողմնակից է եղել, որ Վրաստանի հետ վիզայի ռեժիմի վերացումը տեղի ունենա Հայաստանի հետ միաժամանակ: Սա է մեր դիրքորոշումը: Սակայն Հայաստանն իր որոշ գործողություններով չի հեշտացնում մեր գործը, եւ երբեմն հայտնվում է հպարտ միայնության մեջ: Խոսքն, օրինակ, Ղրիմի բռնազավթումը որպես ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրականացման օրինակ ներկայացնելու մասին է: Նման փորձերը բացասական են անդրադառնում ԵՄ երկրների հետ փոխհարաբերությունների ընդհանուր ֆոնի վրա: Իմ կարծիքով, Հայաստանը պետք է համոզի Բրյուսելում իր գործընկերներին, Եվրոպական հանձնաժողովին նոր ղեկավարությանը, որ Հայաստանը Եվրամիության վստահելի գործընկերն է այս կարեւոր տարածաշրջանում:
- Դուք հեռանում եք Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում բավական լարված ժամանակահատվածում: Հրադադարի ռեժիմի հաստատումից ի վեր այս տարի արձանագրված լարվածությունն աննախադեպ էր: ԵՄ-ին հաճախ մեղադրում են Ադրբեջանի սպառազինումը եւ ռազմական հռետորաբանությունը անտեսելու մեջ: Ի՞նչ կասեք այս մասին:
- Սպառազինությունների մրցավազքն այս տարածաշրջանում իրոք վտանգավոր է, քանի որ ձեռք բերված զենքը մեկ օր կրակելու է: Սա վտանգում է երկրների տնտեսությունը, եւ այդ երկրներին կախվածության մեջ գցում զինամթերք մատակարարող երկրներից: Մենք լավ գիտենք, թե ով է զենք վաճառում ԼՂ հակամարտության երկու կողմերին եւ ով ինչ նպատակներ է հետապնդում:  Սա արդարացվում է այն հանգամանքով, թե իբր այդ մատակարարը փորձում է պահպանել ուժերի  հավասարակշռությունը, բայց չէ որ դա կարելի է անել ավելի փոքր ծավալներով: Պարտադիր չէ կողմերին,  օրինակ, 500 տանկ վաճառել, կարելի է վաճառել 50-ը: Հակամարտության գոտում իրավիճակի լարումը եւ ռազմական գործողությունների վերսկսումը կարող է տեղի ունենալ առաջին հայացքից աննշան թվացող սահմանային կրակահերթերից: Այս ամենը, իհարկե, մտահոգում է Եվրամիությանը, սակայն, եթե անկեղծ խոսենք, այժմ ԵՄ-ն այսօր ավելի կարեւոր մարտահրավերների առջեւ է կանգնած, եւ այդ պատճառով Հարավային Կովկասում սպառազինությունների մրցավազքի խնդիրը այս պահին երկրորդական կարեւորություն ունի: Մինչդեռ Հարավային Կովկասը նմանվում է «վառոդի տակառի»:

Здислав Рачинский: Армения должна убедить ЕС, что является надежным партнером
30 ноября посол Польши Здислав Рачинский завершил свою миссию в Армении и покинул Ереван. Перед отъездом он дал интервью Медиамакс.
- Г-н посол, Вы провели в Армении более четырех лет. Как Вы оцениваете диалог между Ереваном и Варшавой за этот период?
- В настоящее время армяно-польские политические отношения находятся на высоком уровне. С момента провозглашения независимости Армении это был период наиболее активного взаимодействия. Армяно-польские отношения я называю «зрелым партнерством», основанным на взаимном доверии. Армения и Польша, как зрелые партнеры, хорошо знают, чего ожидают друг от друга. Между лидерами наших стран установлена атмосфера взаимопонимания и доверия.
Схожие судьбы армянского и польского народов являются дополнительным стимулом для развития наших отношений, это позволяет нам лучше понимать друг друга. Сегодня Польша является одним из самых активных и преданных европейских партнеров Армении, особенно с точки зрения политического диалога.
- А как развивались экономические связи?
- За последние пять лет объем торгово-экономического оборота между нашими странами вырос вдвое. Объемы, конечно, невелики: около 50 млн евро. Однако более высоких результатов, наверное, и не следует ожидать, учитывая расстояние между Арменией и Польшей и другие обстоятельства.
Думаю, нам следует работать не столько над увеличением объемов экспорта или импорта, сколько над развитием совместного армяно-польского производства. Я с большим интересом слежу за деятельностью двух крупных польских компаний в Армении. Компания PWPW (Polish Security Printing Works) занимается изготовлением биометрических паспортов в Армении.
Недавно открылось первое армяно-польское военное предприятие «Любава Армения», которое занимается производством бронежилетов, шлемов и палаток. Если этим двум предприятиям удастся наладить успешную деятельность на армянском рынке, думаю, их опыт станет хорошим примером и повысит интерес других польских предпринимателей. В целом, я покидаю Армению в уверенности, что было сделано все возможное для укрепления экономического и культурного сотрудничества.
Посол Польши Здислав Рачинский
- Г-н посол, много говорится о том, что решение Армении о присоединении к Евразийскому экономическому союзу и неподписание Соглашения об Ассоциации с Евросоюзом стало неожиданностью для ЕС и вызвало большую волну разочарования. Как в Польше восприняли решение президента Армении, принятое 3 сентября 2013 года?
- Во-первых, позвольте сказать, что Армения является для Польши важным партнером в регионе. Мы были уверены, что подписание Соглашения об Ассоциации ускорит процесс реформ и экономической модернизации Армении. Я не считаю, что решение 3 сентября вызвало разочарование или было неожиданным. Президент Армении еще в июне 2013 года в ходе визита в Польшу очень четко расставил приоритеты в связи с данным вопросом. После этого у нас в Польше не осталось сомнений, что Армения не присоединится к Зоне глубокой и всеобъемлющей торговли с ЕС, поскольку Россия будет против.
Мы воздерживаемся от оценок - плохо это или хорошо. Мы лишь констатируем факты. Армения связана с Россией исторически и экономически, и с точки зрения безопасности. Россия является для Армении важнейшим партнером, и с тех пор как Россия начала воспринимать «Восточное партнерство» ЕС как геополитическую игру, все стало очевидно. Взаимосвязь Армении и России очень крепка, и было понятно, что Армения не могла пойти против Москвы и потерять ее поддержку.
Следует понимать, что с подписания Соглашения об Ассоциации не начинается вступление страны в Евросоюз. Это начало реформ, меняющих страну по модели развития стран-членов ЕС. Так было с Польшей. На своем опыте мы убедились, что для Польши это был хороший путь, однако никто не может навязывать модели своего развития другой стране. Армения выбрала для себя другой путь, и мы с пониманием воспринимаем ее выбор.
- По-Вашему, что изменилось в отношениях Армения-ЕС?
- По большому счету, ничего не изменилось. Армения продолжает оставаться для Европы восточным партнером. Качество отношений не изменилось – изменились обстоятельства. После агрессии России против Украины резко сузилось пространство для маневров для стран, желающих уравновешенных и комплементарных отношений с Евросоюзом. Можно сказать, что такого пространства не осталось вообще. И этот фактор не может положительно сказаться на сотрудничестве Армении с ЕС.
Главное наше беспокойство связано с тем, что Грузия двигается по пути евроинтеграции, а Армения движется в сторону ЕАЭС, и различия между двумя соседями все более углубляются. Это может стать невидимой преградой. Именно такой опасности нам хотелось бы избежать. Хотим мы этого или нет, однако, это факт: ЕС каждый день сталкивается со множеством вызовов, и будет с большим вниманием относиться к восточным партнерам, руководствующимся принципом «большее за большее». Отношения Армения-ЕС за последние два года не изменились, но изменилась ситуация.
- Армения хочет начать с ЕС переговоры об установлении безвизового режима. Исходя из описанной Вами ситуации, насколько это реально?
- Польша всегда выступала за то, чтобы визовый режим был упразднен для Армении и Грузии одновременно. Такова наша позиция. Однако Армения своими определенными действиями не упрощает нам работу, и иногда оказывается в гордом одиночестве. Речь, например, о представлении оккупации Крыма в качестве примера реализации права народа на самоопределение. Подобные попытки отрицательно сказываются на общем фоне отношений со странами ЕС. По моему мнению, Армении нужно убедить своих партнеров в Брюсселе и новое руководство Еврокомиссии, что она является надежным партнером ЕС в регионе.
- Вы уезжаете в период достаточно сильного напряжения в зоне карабахского конфликта. В адрес ЕС часто звучат обвинения, связанные с игнорированием роста вооружения и военной риторики Азербайджана. Что Вы скажете об этом?
- Гонка вооружений в этом регионе действительно опасна, так как приобретенное оружие однажды начнет стрелять. Это угрожает экономикам стран, ставит их в зависимость от государств, поставляющих оружие. Нам хорошо известно, кто поставляет оружие в Армению и Азербайджан, и какие цели преследует. Все объясняется тем, что якобы поставщик хочет обеспечить баланс сил, но ведь это можно делать и в меньших объемах. Необязательно продавать сторонам по 500 танков, можно ограничиться, скажем, 50-ю.
Все это, конечно, беспокоит Евросоюз, однако, если быть честными, на данный момент перед ЕС стоят более важные вызовы, поэтому гонка вооружений на Южном Кавказе ушла на второй план. Но, конечно, Южный Кавказ все больше напоминает пороховую бочку.