Եզդի իրավապաշտպան. «Հայաստանն այս սարսափելի իրավիճակում կարող է շատ եզդիների փրկել»
2014թ. օգոստոսի 3-ին «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման գրոհայինները հարձակվեցին եզդիներով բնակեցված Սինջար քաղաքի վրա:
Արդյունքում՝ 800-ից ավելի զոհեր, հարյուրավոր գերիներ եւ անհետ կորածներ, տասնյակ հազարավոր փախստականներ:
Միրզա Իսմաիլը Կանադայում գործող «Եզդիների իրավունքների պաշտպանություն» կազմակերպության նախագահն է: Այս օրերին նա գտնվում է Վաշինգթոնում՝ ամերիկացի տարբեր պաշտոնյաների հետ հանդիպումների միջոցով Իրաքի եզդիների համար փրկության տարբերակներ գտնելու նպատակով:
Ներկայացնում ենք Մեդիամաքսի բացառիկ հարցազրույցը եզդի իրավապաշտպանի հետ:
- Արդյո՞ք «Իսլամական պետության» կողմից թիրախ ընտրված Իրաքի եզդիների համար վերջին հարձակումը սպասելի էր, թե՞ ամեն ինչ տեղի ունեցավ մեկ ակնթարթում:
- Առաջին անգամ չէ, որ եզդիները ենթարկվում են Ցեղասպանության: Սա եզդիների նկատմամբ իրականացված 74-րդ ցեղասպանությունն է, որը կատարվում է միայն այն պատճառով, որ մենք՝ եզդիներս, հնագույն կրոնի դավանողներ ենք, որը տարբերվում է իսլամից:
«Իսլամական պետություն» խմբավորման կողմից եզդիների վրա հարձակումը սպասելի էր արդեն այն ժամանակ, երբ նրանք վերահսկողության տակ վերցրին Իրաքի եւ Սիրիայի միջեւ սահմանային հատվածը, ինչպես նաեւ Բաաջ (Սինջարից 34 կմ դեպի հարավ) եւ Թալաֆար (Սինջարից 37 կմ դեպի արեւելք) քաղաքները:
«Իսլամական պետության» կողմից Սինջարի վրա հարձակվելուց օրեր առաջ`  հուլիսի 17-ին, եզդիների պատվիրակությունը մեկնեց Վաշինգթոն եւ հանդիպումներ ունեցավ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի երեք անդամների, ինչպես նաեւ Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ: Մենք նրանց բացատրեցինք, թե ինչ իրավիճակում են հայտնվել եզդիները, որ շրջապատված են “Իսլամական պետության” գրոհայիններով՝ շեշտելով, որ արդեն իսկ բավական եզդիներ են սպանվել: Եզդիների համար, այո, հարձակումները տեղի ունեցան անսպասելի, բայց Քրդստանի շրջանային կառավարությունը (KRG) տեղյակ էր, թե ինչ է կատարվելու: Նրանց զորքը չկռվեց «Իսլամական պետության» գրոհայինների դեմ, ավելին՝ զորքը դուրս բերվեց Սինջարից հարձակման հենց նախաշեմին: Բացի այդ, քրդերը մերժեցին եզդիներին որեւէ զենք տրամադրել, որպեսզի վերջիններս գրոհայինների հարձակման պարագայում պաշտպանեն իրենց:
- Քրդստանի շրջանային կառավարությունը միջազգային հանրությանն ուղղված խնդրանքով է հանդես եկել՝ «Իսլամական պետության» դեմ կռվելու նպատակով ռազմական օգնություն տրամադրել իրեն: Արդյո՞ք քրդերը կարող են դրական պատասխան ակնկալել Արեւմուտքից:
- Այդպես է, KRG-ն խնդրել է ԱՄՆ-ին, Մեծ Բրիտանիային եւ ԵՄ-ին աջակցել իրեն` բարձր տեխնոլոգիական զենքեր տրամադրելով: Եթե չեմ սխալվում, ԵՄ-ն արդեն համաձայնել է, իսկ ԱՄՆ-ը դեռ մտածում է: Այնուամենայնիվ, պետք է նշեմ, որ սա KRG-ի կողմից պլանավորված գործողություն էր, որի առաջին մասը նախատեսում էր անօգնական թողնել Սինջար շրջանի, ինչպես նաեւ Նինվեի հարթավայրում բնակվող եզդիներին եւ քրիստոնյաներին` հետագայում արտերկրից զենքի աջակցություն ստանալու նպատակով, և այդպես համոզելով Արեւմուտքին, որ լավ զինամթերք ունենալու պարագայում իրենք կկարողանային պաշտպանել փոքրամասնություններին: Բայց սա ճիշտ չէ, քանի որ KRG-ն իր ունեցած նույն զենքերով արդեն իսկ կարողացել էր «Իսլամական պետությունից» պաշտպանել Էրբիլը եւ հետ գրավել Մոսուլի ամբարտակը: Հարց է ծագում. ինչու՞ նրանք չկռվեցին «Իսլամական պետության» զինյալների դեմ Սինջարում եւ Նինվեի հարթավայրում:
- Ըստ տարածված կարծիքի, Թուրքիան շահագրգռված է հովանավորել «Իսլամական պետության» գործողությունները Իրաքում եւ Սիրիայում:  Նման գործողություններով ի՞նչ հեռահար նպատակ է հետապնդում Թուրքիան:
- Թուրքիան շատ լավ հարաբերություններ ունի Իրաքի քրդերի եւ KRG-ի հետ: Կարծում եմ, Թուրքիան հովանավորել է «Իսլամական պետության» զինյալներին, քանի որ վերջիններս սուննիներ են եւ դեմ են Սիրիայում Ասսադի իշխանությանը: Ասածս նորություն չէ. սուննիների եւ շիաների միջեւ հակամարտությունը հարյուրամյակների պատմություն ունի: Սուննիները վախենում են, որ Աբբասյան խալիֆայությունը, որը ներառում է Իրանը, Իրաքը եւ Սիրիան, կվերականգնվի՝  Շիական իսլամական պետության մեջ միավորելով այդ պետություններին: Այն կլինի չափազանց հզոր եւ կկարողանա ոչնչացնել սուննի երկրները, օրինակ՝ Սաուդյան Արաբիան: Ըստ իս, սա է պատճառը, որ սուննի երկրները ստեղծեցին «Իսլամական պետությունը», որն ամեն ինչ անում է իսլամական խալիֆաթ ստեղծելու համար, որպեսզի Իրանը, Իրաքը եւ Սիրիան չմիավորվեն շիական հզոր պետության մեջ:
- Եզդիները բավարարվա՞ծ են Իրաքում տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ միջազգային հանրության արձագանքով, թե՞ վերջինս շատ ավելի մեծ ներուժ ունի, որը չի օգտագործում:
-Ոչ, եզդիները բավարարված չեն միջազգային հանրության արձագանքով: Բնականաբար, միջազգային հանրությունը կարող էր ավելին անել. նրանք չկանգնեցրին «Իսլամական պետությանը», երբ վերջինս կոտորում էր եզդիներին: Իրավիճակն օր օրի վատթարանում է: Ներկայումս հարյուր հազարավոր տեղահանված եզդիներ KRG-ի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում քնում են փողոցներում, այգիներում, դպրոցներում եւ բաց դաշտերում: Միջազգային օգնությունը տեղահանված եզդիների անգամ 50%-ին չի հասնում:  Փոքրիկ երեխաներ են ամեն օր մահանում սովից եւ բուժօգնության բացակայությունից:
- Հայաստանը եզդի բնակչության քանակով 5-րդ ամենամեծ պետությունն է (35 հազար): Ինչպե՞ս Հայաստանը կարող է օգնել Իրաքի եզդիներին:
- Մենք՝ եզդիներիս, կարծում ենք, որ Հայաստանը պետք է լինի առաջին երկիրը, որ հումանիտար օգնություն կուղարկի եզդիներին, քանի որ հայերը, եզդիները եւ ասորիները միասին նախկինում դժվար փորձություններով են անցել: Բացի այդ, հայերն իրենք էլ գիտեն, թե ինչ է նշանակում ենթարկվել ցեղասպանության:
Ցանկացած չափի հումանիտար աջակցություն գնահատելի է: Հայերն ու եզդիները փրկել են միմյանց անցյալում, եւ, կարծում եմ, Հայաստանը կարող է այս սարսափելի իրավիճակում ավելի շատ եզդիների փրկել:
- Այն, ինչ այսօր կատարվում է եզդիների հետ, շատերը համեմատում են 20-րդ դարասկզբի Հայոց ցեղասպանության հետ: Մի՞թե պատմությունը կրկնվում է 100 տարի անց:
- 20-րդ դարի սկզբին, երբ տեղի էր ունենում Հայոց ցեղասպանությունը, միեւնույն ժամանակ նմանատիպ ցեղասպանություն կատարվում էր նաեւ եզդիների նկատմամբ: Մենք 350 հազար եզդի ենք կորցրել այդ տարիներին: Իմ պապիկը Ուրֆայից էր եւ փախել է ցեղասպանությունից՝ սկզբում հայտնվելով Սիրիայում, ապա՝ Իրաքում: Բայց 1915 թ-ին թուրքերն ու քրդերը չունեին այնպիսի զենքեր, ինչպես այսօր: Չնայած դրան, տարբերություններ այդ ժամանակաշրջանի եւ այսօրվա միջեւ գրեթե չկան. այն ժամանակ սպանում էին, գլխատում, նույնը «Իսլամական պետությունը» անում է այսօր: Բայց այն ժամանակ ՄԱԿ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն, որոնք այսօր պատասխանատու են համաշխարհային խնդիրների լուծման համար եւ այս պահին դեռեւս ձախողում են եզդիների պաշտպանության գործընթացը, դեռ գոյություն չունեին:
- Իրաքի եզդիների հետ վերջին օրերին կատարվող ողբերգության մասին բարձրաձայնելով՝ ի՞նչ կցանկանաք այս պահին ասել միջազգային հանրությանը:
- Աշխարհը տեղյակ է, որ այն, ինչ տեղի է ունենում, ցեղասպանություն է աշխարհի ամենախաղաղասեր ժողովրդի նկատմամբ: Մենք չենք կարող միջազգային հանրությանն ավելին պարտադրել, քանի որ գուցե մենք՝ եզդիներս, իսկապե՞ս  արժանի ենք 21-րդ դարում ցեղասպանվելուն, կամ գուցե Աստված մեզ սխալմա՞մբ է ստեղծել, ու հիմա էլ իսլամը փորձում է ուղղե՞լ Աստծո սխալը… Գուցե դա՞ է պատճառը, որ աշխարհը մեր ցավը լրջորեն չի ընդունում:
Ի դեպ, քրդական  մշակույթին ձուլման միտում է նկատվում այն եզդիների շրջանում, ում հաջողվել է փախչել «Իսլամական պետության» վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից եւ հասնել KRG-ի վերահսկողության հատված:

Yezidi human rights defender: “Armenia can save more Yezidis in this dire situation”.
On 3 August 2014, Islamic State (IS) militants attacked and took over Sinjar, a Kurdish-controlled town that was home to Yezidis.
As a result, there were over 800 killed, thousands of captives and missing people and dozens of thousand migrants.
Mirza Ismail is the Chairman of the Yezidi Human Rights Organization based in Canada. Nowadays he is in Washington DC, meeting with different US officials, therefore trying to find solutions to save Yezidi population of Iraq.
Mediamax presents its exclusive interview with the Yezidi human rights defender.
-Was the IS attack on Yezidi population of Iraq  a surprise for Yezidis or was it an expected act?
-This is not the first time the Yezidis have faced genocide. There have been 74 genocides against the Yezidis, just because we Yezidis practice ancient faith that is different from Islam. The IS attack was expected, when they took control over Iraqi-Syrian border, Baaj town (34 km south of Sinjar) and Talafar city (about 37 km east of Sinjar).
Prior to the IS  attack against the Yezidis in Sinjar region on July 17, we (a Yezidi Delegation) came to Washington, DC, had meetings with three House of Representatives and U.S. State Department Office of Religious Freedom. At the meetings, we explained the situation of Iraqi Yezidis and the fact that they were surrounded by IS who had already killed many of them.
For the Yezidis themselves the attack happened suddenly, but the Kurdish Regional Government (KRG) officials were aware of it, and their militias did not fight against IS. The KRG also withdrew its militias from the Sinjar region just prior to the attack and they also refused to give Yezidis any weapons to defend themselves against the IS.
-KRG has called on the international society to deliver military aid for fighting against IS. Should KRG expect positive answer from the West?
- That is true, the KRG has asked the U.S., UK and EU as well for support with high technology weapons. I think EU has already agreed, but U.S. is still thinking about it.  However, this was a plan by the KRG to leave the Yezidis and Christians' areas of Sinjar region and Nineveh Plain in order to get support with good weapons, by convincing the West that if they had good weapons they would be able to protect the minorities. But it is not true at all, because KRG has been able to defend Erbil and take the Mosul Dam back from the ISIS with same weapons. So here is a question: why did the KRG not fight against ISIS in Sinjar and Nineveh Plain regions?
-According to a well-spread view IS is sponsored by Turkish state. What goal is Turkey trying to achieve by these kind of actions?
- Turkey has a very good relationship with the KRG. I think Turkey has sponsored the ISIS because they are Sunnis and that they are against the Regime of Bashar Al-Assad in Syria. This is not something new, the conflict between the Sunnis and Shiites has been there for centuries. From my own perspective the Sunnis are scared of the Abbasi State (including Iran, Iraq and Syria) to come back. If these three countries unite under the Shiite Islamic State, it could become very powerful and later could destroy the Sunni countries such as Saudi Arabia. That’s why these Sunni countries created the IS or Islamic Khalifat that would fight against Iran, Iraq and Syria not to become a strong Shiite State.
- Are Yezidis happy with reaction of international community or do they think that international society could do more?
- No, the Yezidis are not happy with the International community’s reaction. Of course, they could do more. They have not stopped the IS from killing the Yezidis. The situation gets worse day by day.
Presently, there are hundreds of thousands of displaced Yezidis in the KRG regions, who sleep in streets, parks, schools, open fields, etc. The International aid has not reached 50% of those displaced Yezidis. Young babies die every day of starvations and lack of medical care.
-Armenia is the 5th country with biggest Yezidi population (35 thousand). How can Armenia help Iraqi Yezidis?
- We think that Armenia should be the first country to send humanitarian aid to Iraqi Yezidis, because the Armenians and the Yezidis, Chaldo-Assyrians in past have gone together through many difficult times and Armenians know how does it look like to face a total genocide.  Any humanitarian aid is greatly appreciated. The Yezidis and Armenians have saved each other in the past and I think Armenia can save more Yezidis in this difficult and dire situation.
- What is happening nowadays with Yezidi population of Iraq, is often compared with the Armenian Genocide in 1915.  Does the history repeat 100 years later?
- Well, at the same time with the Armenian Genocide in 1915, there was a genocide against Yezidis, during which 350 thousands Yezidis were killed.
My grandfather was from Urfa and he escaped the genocide and fled to Syria and then to Iraq. Though at that time (1915), the Turkish and Kurdish did not have that high technology weapons, there is no much difference between the past and current situation. That time’s killings and beheadings are being repeated by the IS today. But in 1915 we did not have UN and NATO, who are nowadays responsible for the World Affairs and they are still failing to protect the Yezidis.
-While raising awareness about the recent tragedy of Iraqi Yezidis, what would you like to address the international society at this moment?
- The whole world is aware that total genocide against the most peaceful nation is taking place nowadays. We can’t force the international societies to do more. As Yezidis maybe we deserve this 74th genocide in the 21 century or maybe God created us (Yezidis) by mistake, so that Islam is trying to correct God's mistake… maybe that is why the world is not taking our issue seriously.
By the way, Yezidis who were able to escape the IS and have reached the KRG controlled area, are facing assimilations into Kurdish culture…