ՀՀ քաղաքացիները բրիտանական վիզա ստանալու համար այսուհետ դիմելու են մասնավոր ընկերությանը - Mediamax.am
22721 դիտում
ՀՀ քաղաքացիները բրիտանական վիզա ստանալու համար այսուհետ դիմելու են մասնավոր ընկերությանը
Լուսանկարը` http://london-info.info/
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան վիզաների բաժինն այլեւս չի գործելու:
Այս մասին Մեդիամաքս-ին հայտնել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան հաղորդակցության գծող ղեկավար Լիլիթ Քալանթարյանը:
Միացյալ Թագավորության վիզա ստանալու համար ՀՀ քաղաքացիներն այս տարվա ապրիլից պետք է դիմեն մասնավոր ընկերության, որին դեսպանատունը փոխանցել է վիզաների տրամադրման համար թղթաբանությամբ զբաղվելու գործառույթը:
«2014-ի ապրիլից այս տարածաշրջանում Միացյալ Թագավորության վիզաների ընդունման կենտրոնի գործերը վարելու է մեր նոր կոմերցիոն գործընկերը՝ Teleperformance ընկերությունը: Այսինքն` ՄԹ վիզա ստանալու համար այսուհետ ՀՀ քաղաքացիները փաստաթղթերը պետք է ներկայացնեն ոչ թե դեսպանատուն, այլ այդ ընկերության երեւանյան գրասենյակ»,- ասել է դեսպանատան ներկայացուցիչը:
Լիլիթ Քալանթարյանը պարզաբանել է, որ Teleperformance-ը մասնավոր ընկերություն է, որը միջնորդ է «քաղաքացու եւ Մեծ Բրիտանիայի վիզաների բաժնի միջեւ»: Բոլոր դիմումները շարունակելու են ընդունվել Միացյալ Թագավորության Վիզաների և իմիգրացիայի անձնակազմի կողմից, ինչպես դա արվում է ներկայումս:
Նշենք, որ այս նորամուծությունը գործելու է նաեւ Ադրբեջանում եւ Վրաստանում:
Նոր փոփոխության համաձայն, 2014-ի ապրիլից այս տարածաշրջանում վիզայի դիմումների կենտրոնի ծառայություններից օգտվելու համար անհրաժեշտ է վճարել 59 ֆունտ ստերլինգ` ի հավելում վիզայի վճարի:
«Սա գանձվելու է որպես վիզայի հետ կապված ծառայությունների սպասարկման վարձ, իսկ վճարումը կատարվելու է վիզայի վճարի հետ՝ վիզայի դիմումի հանձման համար օր եւ ժամ ստանալու պահին»,- տեղեկացրել է Լիլիթ Քալանթարյանը:

Armenian citizens to apply to private company to get British visa from now on
To get a UK visa, Armenian citizens should apply to a private company which the Embassy delegated the function of visa documentation to from April 2014.
"From April 2014, our new commercial partner, Teleperformance Company, will manage the visa documentation for United Kingdom in the region from April 2014. So, to get a UK visa, Armenian citizens should submit their documents not to the Embassy but Yerevan office of the company from now on", said the Embassy representative.
Lilit Kalantaryan explained that Teleperformance is a private company which is an agent "between citizens and UK Visa Department". All the applications will still be accepted by the Visa and Immigration Staff of United Kingdom as it's currently carried out.
It should be noted that this novelty will be introduced in Azerbaijan and Georgia as well. According to the change, one should pay 59pounds in addition to visa fee to use visa services in the region from April 2014.
"The sum will be charged as a visa service fee and the payment should be made with the visa fee payment upon the moment of getting visa application day and hour", said Lilit Kalantaryan.