ԱԳՆ. Պակիստանի կողմից Հայաստանը «ՄԱԿ-ում ճանաչելու» խնդիր օրակարգում չկա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն այսօր ասել է, որ «Պակիստանի կողմից Հայաստանը «ՄԱԿ-ում ճանաչելու» խնդիր օրակարգում չկա»:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է ռուսական ՏԱՍՍ գործակալության հրապարակմանը, թե «Պակիստանը մտադիր է ճանաչել Հայաստանը որպես ՄԱԿ-ի անդամ պետություն, ինչի շնորհիվ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու կանաչ լույս կստանա»։
«Անտեղյակ աղբյուրներին տեղեկացնում ենք, որ Հայաստանի եւ Պակիստանի միջեւ արդեն իսկ հաստատվել են դիվանագիտական հարաբերություններ՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիմնարար սկզբունքներին համահունչ: Համապատասխանաբար, «ՄԱԿ-ում ճանաչման» խնդիր օրակարգում, բնականաբար, չկա:
Մեր կողմից հաղորդակցությամբ արդեն տեղեկացրել ենք, որ երկու երկրները, զարգացնելով երկկողմ համագործակցություն, կքննարկեն նաեւ բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, դա լինի ՇՀԿ, թե ԵԱՏՄ կամ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ կառույց»,- «Արմենպրես»-ին ասել է  Անի Բադալյանը:

Armenian MFA: Pakistan’s recognition of Armenia in the UN not on the agenda - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Ministry Spokesperson Ani Badalyan said today that “the issue of Pakistan’s ‘recognition of Armenia in the UN’ is not on the agenda.”
The Armenian Foreign Ministry has reacted to a report by the Russian TASS state news agency which claimed that Pakistan ‘intends to recognize Armenia as a UN member state and subsequently be greenlighted to become a member of the Eurasian Economic Union.”
“We inform the ignorant sources that Armenia and Pakistan have already established diplomatic relations in line with the fundamental principles of the UN Charter. Therefore, naturally there is no any issue of ‘recognition in the UN’ on the agenda.
We have already communicated that the two countries, while developing bilateral cooperation, will also discuss issues related to collaboration within multilateral platforms – whether it be the SCO, the EAEU, or other structures of mutual interest,” Armenian foreign ministry spokesperson Ani Badalyan told Armenpress.”