ՏԱՍՍ. Հայաստանը ՄԱԿ-ի անդամ ճանաչելուց հետո Պակիստանը կարող է միանալ ԵԱՏՄ-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսական ՏԱՍՍ գործակալության աղբյուրները հաղորդում են, որ Պակիստանը մտադիր է ճանաչել Հայաստանը որպես ՄԱԿ-ի անդամ, որի դիմաց «կանաչ լույս» կստանա Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) անդամակցելու համար։
«Պակիստանն իսկապես պլանավորում է դա անել եւ կոնսենսուսի գալ ԵԱՏՄ-ին միանալու հարցի շուրջ», - ասել է ՄԱԿ-ում գործակալության զրուցակիցը։
Մեկ այլ դիվանագիտական աղբյուր նշել է, որ ընթացակարգերը կարող են տեւել մի քանի շաբաթից մինչեւ մի քանի ամիս, բայց «դա տեսանելի հեռանկար է»։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը սեպտեմբերի 8-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Պակիստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը «քայլ առաջ» էր։

TASS: Pakistan to join EAEU after recognizing Armenia as UN member - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Citing its sources, the Russian news agency TASS reported that Pakistan plans to recognize Armenia as a UN member state, in order to get a green light to join the Eurasian Economic Union (EAEU).
“Pakistan indeed plans to do that to ensure a consensus on its EAEU accession in return,” a United Nations source told the agency.
Another diplomatic source noted that the procedures could take weeks to several months, but “it is a foreseeable future.”
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on September 8 that the establishment of diplomatic relations between Armenia and Pakistan was a “step forward.