ՏԱՍՍ. Հայաստանը ՄԱԿ-ի անդամ ճանաչելուց հետո Պակիստանը կարող է միանալ ԵԱՏՄ-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսական ՏԱՍՍ գործակալության աղբյուրները հաղորդում են, որ Պակիստանը մտադիր է ճանաչել Հայաստանը որպես ՄԱԿ-ի անդամ, որի դիմաց «կանաչ լույս» կստանա Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) անդամակցելու համար։
«Պակիստանն իսկապես պլանավորում է դա անել եւ կոնսենսուսի գալ ԵԱՏՄ-ին միանալու հարցի շուրջ», - ասել է ՄԱԿ-ում գործակալության զրուցակիցը։
Մեկ այլ դիվանագիտական աղբյուր նշել է, որ ընթացակարգերը կարող են տեւել մի քանի շաբաթից մինչեւ մի քանի ամիս, բայց «դա տեսանելի հեռանկար է»։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը սեպտեմբերի 8-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Պակիստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը «քայլ առաջ» էր։

ТАСС: Пакистан станет членом ЕАЭС в ответ на признание Армении членом ООН - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Источники российского агентства ТАСС сообщают, что Пакистан намерен признать Армению страной-членом ООН, за что получит «зеленый свет» для присоединения к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС).
«Пакистан действительно планирует это сделать и получить консенсус по вопросу присоединения к ЕАЭС», - сказал собеседник агентства в ООН.
Другой дипломатический источник отметил, что процедуры могут занять от нескольких недель до нескольких месяцев, но «это обозримая перспектива.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил 8 сентября, что установление дипотношений между Арменией и Пакистаном стало «шагом вперед».