Փաշինյանը Մակրոնին հրավիրել է պետական այց կատարել Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի առթիվ:
«Մեր երկու երկրների միջեւ առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները, որի մասին են վկայում հաստատված բարձրաստիճան քաղաքական սերտ երկխոսությունն ու երկկողմ համագործակցության` անխտիր բոլոր ուղղություններով իրականացվող արդյունավետ համագործակցությունը, Ձեր հաստատակամ հանձնառության շնորհիվ այսօր վերաճել են ռազմավարական գործընկերության։
Գոհունակությամբ եմ ցանկանում ընդգծել, որ մեր երկու երկրների միջեւ փոխգործակցությունն այժմ ընդգրկում է այնպիսի կարեւոր ոլորտներ, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը, կենսաբազմազանության պաշտպանությունն ու արհեստական բանականությունը։ Այս համատեքստում, ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի հանձնառությունը՝ իր նպաստը բերելու համաշխարհային այս մարտահրավերներին դիմագրավելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։
Բարձր ենք գնահատում նաեւ բարեկամ Ֆրանսիայի շարունակական կարեւոր աջակցությունը եւ Ձեր անձնական ջանքերը՝ միտված Հարավային Կովկասում արդար ու տեւական խաղաղության հաստատմանը։
Պետական այցով այս տարի Հայաստանում Ձեզ հյուրընկալելու մեծ ակնկալիքով՝ ընդունեք, խնդրեմ, մեծարգո պարոն նախագահ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:

Pashinyan invites Macron on a state visit to Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the President of the French Republic, Emmanuel Macron, on the occasion of the National Day.
The message particularly reads:
“The privileged relations between our two countries, as evidenced by the established close high-level political dialogue and the effective cooperation in all areas of bilateral cooperation, have today developed into a strategic partnership, thanks to your steadfast commitment.
I am pleased to emphasize that cooperation between our two countries now encompasses such important areas as the fight against climate change, the protection of biodiversity, as well as artificial intelligence. In this context, I would like to reiterate Armenia’s commitment to contributing to the efforts to address these global challenges.
We also highly appreciate the continued important support of friendly France and your personal efforts aimed at establishing fair and lasting peace in the South Caucasus.
With great anticipation of hosting you in Armenia on a state visit this year, please accept, Honorable Mr. President, the assurances of my highest consideration.”