Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակը մեկնաբանել է «կեղծ վերնագրերն» ու «հիմնազուրկ աղմուկը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հանդես է եկել մեկնաբանությամբ, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն այսօր լրագրողի հարցին ի պատասխան  վերահաստատել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ ՀՀ սկզբունքային դիրքորոշումը. փոխնախարարն իր խոսքում քանիցս շեշտել է ՀՀ համար առանցքային համարվող սկզբունքները, այդ թվում՝ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ ազգային իրավազորությունը, որոնց պետք է համապատասխանեն քննարկվելիք առաջարկները, լուծումները՝ չթողնելով տարընկալման տեղ։ Նախարարի տեղակալը հստակ մերժել է երրորդ սուբյեկտի կողմից «վերահսկողության» եզրույթը, երեւույթը։
Չնայած դրան՝ մամուլում եւ սոցիալական հարթակների տարբեր օգտատերերի կողմից թեման աղճատվել է՝ միտված Աբու Դաբիում բանակցությունների ֆոնին կեղծ վերնագրերի տարածմանն ու հիմնազուրկ աղմուկի առաջացմանը։
Ընդգծում ենք եւս մեկ անգամ, որ կապուղիների ապաշրջափակման տեսլականը խարսխված է վերոնշյալ հիմնարար սկզբունքների վրա եւ ԶԼՄ գործընկերներին հորդորում ենք զերծ մնալ իրականությունը, այդ թվում՝ միտումնավոր խեղաթյուրող հրապարակումներից, գործունեությունից։ Սույնով ակնկալում ենք թեման այլափոխած հրապարակումների հեռացում, հերքում եւ այս հրապարակման տարածում։
Ուղիղ մեջբերում փոխնախարար Սաֆարյանի խոսքից. «Այդ գործընթացը պետք է իրականացվի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ իրավազորության ներքո, եթե դա համապատասխանի այդ սկզբունքներին՝ այո, կարող է իրականացվել»»:

Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for the Armenian Foreign Ministry, Ani Badalyan, issued a comment which reads as follows:
“Today, in response to a journalist’s question, Armenian Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan reaffirmed the principled position of the Republic of Armenia on the unblocking of regional channels. In his speech, the Deputy Minister repeatedly emphasized the key principles of the Republic of Armenia, including sovereignty, territorial integrity and national jurisdiction, which the proposals and solutions to be discussed must comply with, leaving no room for misunderstanding. The Deputy Minister clearly rejected the term and phenomenon of “control” by a third party.
Despite this, the topic has been distorted in the press and by various users on social platforms, with the aim to spread false headlines and create groundless noise amid the negotiations in Abu Dhabi.
We emphasize once again that the vision of unblocking the channels is anchored on the above-mentioned fundamental principles and we urge our media partners to refrain from publications and activities that deliberately distort reality. We hereby expect that the publications distorting the topic will be removed, refuted and this publication will be disseminated.
Direct quote from Deputy Minister Safaryan: “This process must be implemented under the sovereignty, territorial integrity and jurisdiction of the Republic of Armenia, if it complies with these principles, then yes, it can be implemented”.”