Լիպարիտյանի կարծիքով՝ Փաշինյանն ու Ալիեւը «ազատ քննարկում» կունենան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Աբու Դաբիում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդները կքննարկեն հաղորդակցությունների բացումը, սահմանազատումը եւ այլ հարցեր, որոնք չկարգավորված են մնում:
Այդ մասին BBC-ի ռուսական ծառայությանը տված հարցազրույցում ասել է պատմաբան, Հայաստանի առաջին նախագահի նախկին գլխավոր խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանը: BBC-ն նշում է, որ «Հայաստանի կառավարությունը լսում է նրա կարծիքը»:
«Կարծում եմ, որ օրակարգում կլինեն բոլոր հարցերը: Դա կլինի ազատ քննարկում, որն ավելի կարեւոր է, քան մեկ հարցի վրա կենտրոնանալը», - ասել է Լիպարիտյանը:
Մեկնաբանելով Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու վերաբերյալ Ադրբեջանի պահանջները, նա նշել է.
«Վստահ եմ, որ սահմանադրության հարցը կարող է լուծվել ինչ-որ միջանկյալ համաձայնագրով: Սահմանադրության փոփոխությունը միակ տարբերակը չէ, եւ վստահ եմ, որ Բաքվում գիտակցում են, թե որքան բարդ գործընթաց է դա»:
Լիպարիտյանի խոսքերով՝ Աբու Դաբիի հանդիպումը առաջին հերթին ազդանշան է, որ անորոշության եւ մի քանի զուգահեռ գլոբալ հակամարտությունների պայմաններում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդները կապ են պահպանում եւ հաղորդակցում են ուղղակիորեն՝ առանց միջնորդների:
«Անկանխատեսելիությունը, թերեւս, ժամանակակից միջազգային հարաբերությունների գլխավոր առանձնահատկությունն է: Թեեւ ոմանք կարծում են, որ անկանխատեսելիությունը եւ քաոսը կարող են ստեղծագործ լինել, մեր տարածաշրջանում քաոսը շատ երկար է տիրել, եւ դա ոչ մի լավ բան մեզ չի բերել», - նշել է Ժիրայր Լիպարիտյանը:

У Пашинян и Алиева будет «свободное обсуждение», считает Липаритян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На сегодняшней встрече руководителей Армении и Азербайджана в Абу-Даби будут обсуждаться открытие коммуникаций между двумя странами, демаркация границы и другие вопросы, остающиеся неразрешенными.
Об этом в интервью Русской службе BBC сказал историк, бывший главный советник первого президента Армении Жирайр Липаритян. BBC отмечает, что к «его мнению прислушивается армянское правительство».
«Думаю, на повестке будут все вопросы. Это будет свободное обсуждение, которое важнее, чем концентрация на одном вопросе», - сказал Липаритян.
Комментируя требования Азербайджана об изменении Конституции Армении, он отметил:
«Я уверен, что вопрос конституции может быть разрешен каким-то промежуточным соглашением. Смена конституции - не единственный вариант, и я уверен, что в Баку осознают, какой это сложный процесс».
По словам Липаритяна, встреча в Абу-Даби в первую очередь является сигналом, что в условиях неопределенности и нескольких параллельных глобальных конфликтов, лидеры Армении и Азербайджана поддерживают связь и общаются напрямую, без посредников.
«Непредсказуемость - наверное, главная отличительная черта современных международных отношений. И хотя некоторые считают, что непредсказуемость и хаос могут быть креативными, в нашем регионе хаос царил очень долго, и ничего хорошего это нам не принесло», - отметил Жирайр Липаритян.