Զախարովա. Մինսկի խմբի մանդատը «կորցրել է արդիականությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի կարծիքով, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար ստեղծված ԵԱՀԿ Մինսկի կոնֆերանսի ինստիտուտների վերացման մասին Բաքվի եւ Երեւանի համատեղ դիմումը «օպտիմալ» լուծում կլինի:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Զախարովան նշել է, որ նրանից հետո, երբ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Հայաստանը Ղարաբաղը ճանաչեց որպես Ադրբեջանի անբաժանելի մաս եւ 2023 թվականի աշնանը իրավիճակի արմատական փոփոխությունից հետո, ԵԱՀԿ-ի կողմից հաստատված Մինսկի խմբի համանախագահների մանդատը «կորցրել է իր արդիականությունը»։
«Մտադիր ենք շարունակել աջակցել մեր գործընկերներին՝ հաղթահարելու խաղաղ պայմանագրի ստորագրման մնացած խոչընդոտները, տրանսպորտային եւ տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանը սահմանազատելու եւ հումանիտար խնդիրների լուծման գործում», - ասել է Զախարովան:

Мандат сопредседателей Минской группы «утратил актуальность», заявила Захарова - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Россия считает, что совместное предложение Баку и Еревана о ликвидации институтов Минской конференции ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта будет «оптимальным».
Как сообщает ТАСС, Захарова отметила, что после признания Арменией Карабаха неотъемлемой частью Азербайджана по итогам саммита под эгидой ЕС в Праге 6 октября 2022 года и кардинального изменения ситуации осенью 2023 года утвержденный ОБСЕ «мандат сопредседателей Минской группы по нагорно-карабахскому урегулированию утратил свою актуальность».
«Мы полагаем, что оптимальный путь для принятия соответствующего решения - это совместное предложение Баку и Еревана о ликвидации указанных институтов. Со своей стороны намерены и впредь продолжать содействие партнерам в преодолении оставшихся препятствий для выхода на подписание мирного договора и в разблокировании транспортных, экономических коммуникаций, делимитации армяно-азербайджанской госграницы, решении гуманитарных вопросов», - добавила Захарова.