Զոհրաբ Մնացականյանը նշանակվել է Դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նշանակվել է ՀՀ ԱԳՆ Դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն:
Այդ մասին Մեդիամաքսին հայտնել են մի քանի լավատեղյակ աղբյուրներ:
Մեդիամաքսին առայժմ չի հաջողվել կապ հաստատել ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի հետ՝ Զոհրաբ Մնացականյանի նշանակման փաստի պաշտոնական հաստատման համար:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ապրիլի 18-ին Զոհրաբ Մնացականյանը ելույթ է ունենալու
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Թուրփանջյան հասարակական գիտությունների ինստիտուտի կազմակերպած "The South Caucasus Along Fault Lines: Regional and International Perspectives” (Հարավային Կովկասը խզումային խախտումների ներքո՝ տարածաշրջանային եւ միջազգային հեռանկարներ) կոնֆերանսում:
Զոհրաբ Մնացականյանը Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրել է 2018 թվականի մայիսի 13-ից մինչեւ 2020 թ. նոյեմբերի 16-ը:
2020թ. նոյեմբերի 16-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին աշխատանքից ազատելու որոշում է կայացրել: Նույն օրը ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը հայտնել էր, որ Զոհրաբ Մնացականյանն ինքն է հրաժարականի դիմում ներկայացրել։
2020թ. նոյեմբերի 5-ին Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել էր, որ «այսօրվա իրավիճակն առավել ընդգծում է այն պարզ ճշմարտությունը, որ Արցախը ապագա չունի Ադրբեջանի կազմում»:
«Արցախն առանց հայերի չի լինելու։ Սա առավել ընդգծված է այսօր։ Չեմ կարծում, որ կա հայ, որը կարող է համակերպվել այն մտքի հետ, որ մեր 150 հազար հայրենակիցները կարող են վտանգի ենթարկվել։ Մեր ամբողջ համազգային ռեսուրսն ուղղված է այդ վտանգի դեմ», - Ազգային Ժողովում ասել էր նախարարը:
ՀՀ ԱԳՆ Դիվանագիտական դպրոցը 2024 թվականին նշել էր հիմնադրման 15-ամյակը: Հիմնադրման պահից այն ղեկավարել էր Վահե Գաբրիելյանը:
Դպրոցի պաշտոնական կայքում նոր տնօրենի մասին հրապարակում չկա: Որպես կայքի հիմնական լուսանկար տեղադրված է դպրոցի ուսանողների եւ տնօրենի լուսանկարը Ստեփանակերտում՝ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի, արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի եւ Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանի հետ:

Yerevan /Mediamax/. Armenia’s former foreign minister Zohrab Mnatsakanyan has been appointed Director of the Diplomatic School of the Armenian Ministry of Foreign Affairs.
Several well-informed sources informed Mediamax about this.
Mediamax has not yet been able to contact the Foreign Ministry’s press secretary to receive official confirmation of Mnatsakanyan’s appointment.
Mediamax notes that on April 18, Zohrab Mnatsakanyan will deliver a speech at the conference titled “The South Caucasus Along Fault Lines: Regional and International Perspectives,” organized by Turpanjian Institute of Social Sciences of the American University of Armenia.
Zohrab Mnatsakanyan served as Armenia’s Foreign Minister from May 13, 2018, to November 16, 2020.
On November 16, 2020, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced about his decision to dismiss Mnatsakanyan. On the same day, Foreign Ministry spokesperson Anna Naghdalyan stated that Mnatsakanyan himself had submitted his resignation.
On November 5, 2020, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said that “current situation underlines the simple truth that Artsakh has no future within Azerbaijan.”
“Artsakh will not be without Armenians. This is more emphasized today. I do not think there is an Armenian, who can come to terms with the idea that 150,000 of fellow Armenians may be in jeopardy. Our entire national resource is directed to resisting that danger,” he said in the National Assembly.
The Diplomatic School celebrated its 15th anniversary in 2024. Since its establishment, it has been headed by Vahe Gabrielyan.
There is no announcement about the new director on the school’s official website. The site still features a main photo showing students and director in Stepanakert, pictured alongside former Artsakh President Bako Sahakyan, Foreign Minister Masis Mayilyan, and Presidential Advisor Davit Babayan.