Զոհրաբ Մնացականյանը նշանակվել է Դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նշանակվել է ՀՀ ԱԳՆ Դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն:
Այդ մասին Մեդիամաքսին հայտնել են մի քանի լավատեղյակ աղբյուրներ:
Մեդիամաքսին առայժմ չի հաջողվել կապ հաստատել ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի հետ՝ Զոհրաբ Մնացականյանի նշանակման փաստի պաշտոնական հաստատման համար:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ապրիլի 18-ին Զոհրաբ Մնացականյանը ելույթ է ունենալու
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Թուրփանջյան հասարակական գիտությունների ինստիտուտի կազմակերպած "The South Caucasus Along Fault Lines: Regional and International Perspectives” (Հարավային Կովկասը խզումային խախտումների ներքո՝ տարածաշրջանային եւ միջազգային հեռանկարներ) կոնֆերանսում:
Զոհրաբ Մնացականյանը Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրել է 2018 թվականի մայիսի 13-ից մինչեւ 2020 թ. նոյեմբերի 16-ը:
2020թ. նոյեմբերի 16-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին աշխատանքից ազատելու որոշում է կայացրել: Նույն օրը ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը հայտնել էր, որ Զոհրաբ Մնացականյանն ինքն է հրաժարականի դիմում ներկայացրել։
2020թ. նոյեմբերի 5-ին Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել էր, որ «այսօրվա իրավիճակն առավել ընդգծում է այն պարզ ճշմարտությունը, որ Արցախը ապագա չունի Ադրբեջանի կազմում»:
«Արցախն առանց հայերի չի լինելու։ Սա առավել ընդգծված է այսօր։ Չեմ կարծում, որ կա հայ, որը կարող է համակերպվել այն մտքի հետ, որ մեր 150 հազար հայրենակիցները կարող են վտանգի ենթարկվել։ Մեր ամբողջ համազգային ռեսուրսն ուղղված է այդ վտանգի դեմ», - Ազգային Ժողովում ասել էր նախարարը:
ՀՀ ԱԳՆ Դիվանագիտական դպրոցը 2024 թվականին նշել էր հիմնադրման 15-ամյակը: Հիմնադրման պահից այն ղեկավարել էր Վահե Գաբրիելյանը:
Դպրոցի պաշտոնական կայքում նոր տնօրենի մասին հրապարակում չկա: Որպես կայքի հիմնական լուսանկար տեղադրված է դպրոցի ուսանողների եւ տնօրենի լուսանկարը Ստեփանակերտում՝ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի, արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի եւ Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանի հետ:

Зограб Мнацаканян стал руководителем Дипломатической школы Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян назначен руководителем Дипломатической школы министерства иностранных дел Армения.
Об этом агентству Медиамакс сообщили сразу несколько информированных источников.
Медиамакс пока не удалось связаться с пресс-секретарем МИД для официального подтверждения назначения Зограба Мнацаканяна.
Медиамакс отмечает, что 18 апреля Зограб Мнацаканян выступит на конференции
«The South Caucasus Along Fault Lines: Regional and International Perspectives» («Южный Кавказ вдоль линий разлома: региональные и международные перспективы»), организованной Институтом социальных наук имени Турпанджяна при Американском университете Армении.
Зограб Мнацаканян занимал должность министра иностранных дел Армении с 13 мая 2018 года по 16 ноября 2020 года.
16 ноября 2020 года премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил, что принял решение об отставке министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна. В тот же день пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян сообщила, что Зограб Мнацаканян сам подал прошение об отставке.
5 ноября 2020 года министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что «сегодняшняя ситуация еще раз подчеркивает простую истину: у Арцаха нет будущего в составе Азербайджана».
«Арцах не будет существовать без армян. Не думаю, что есть хоть один армянин, который может смириться с мыслью, что 150 тысяч наших соотечественников могут оказаться под угрозой. Весь наш национальный ресурс направлен сегодня  против этой угрозы», - говорил министр в парламенте.
Дипломатическая школа Министерства иностранных дел Республики Армения в 2024 году отметила свое 15-летие. С момента основания ее возглавлял Ваге Габриелян.
На официальном сайте школы нет объявления о новом директоре. Главной фотографией на сайте является фотография студентов и директора школы в Степанакерте с президентом Арцаха Бако Саакяном, министром иностранных дел Масисом Маиляном и советником президента Арцаха Давидом Бабаяном.