Ադրբեջանի եւ Իսրայելի արտգործնախարարները հանդիպել են Աբու Դաբիում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Աբու Դաբիում կայացել է Ադրբեջանի եւ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի եւ Գիդեոն Սաարի հանդիպումը։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, «հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի եւ Իսրայելի երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցության հարցերը, տարածաշրջանային եւ գլոբալ իրավիճակը»։
«Իսրայելական կողմը մանրամասն տեղեկացվել է նաեւ հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում առկա իրավիճակի եւ իրողությունների, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իրականացվող լայնածավալ վերականգնման եւ շինարարական աշխատանքների, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ գործընթացի մասին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հանդիպումից հետո Գիդեոն Սաարը գրել է X սոցցանցում.
«Ադրբեջանի հետ հարաբերություններն ընդլայնվում են եւ ընդգրկում են ռազմավարական, դիվանագիտական, տնտեսական, էներգետիկ եւ այլ ուղղություններ՝ մենք շարունակելու ենք դրանք ամրապնդել եւ զարգացնել»։

Главы МИД Азербайджана и Израиля встретились в Абу-Даби - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Абу-Даби состоялась встреча министров иностранных дел Азербайджана и Израиля Джейхуна Байрамова и Гидеона Саара.
Как сообщает Trend со ссылкой на МИД Азербайджана, «на встрече обсуждались вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества между Азербайджаном и Израилем, а также региональная и глобальная ситуация».
«Израильская сторона также была подробно проинформирована о текущей ситуации и реалиях в регионе в постконфликтный период, о масштабных восстановительных и строительных работах, проводимых на освобожденных от оккупации территориях, а также о мирном процессе между Азербайджаном и Арменией», - говорится в сообщении.
Гидеон Саар написал после встречи в Х:
«Отношения с Азербайджаном расширяются и охватывают стратегический, дипломатический, экономический, энергетический и другие аспекты. Мы будем продолжать их укреплять и развивать».