Իլհամ Ալիեւ. «Հայկական ֆաշիզմը ֆաշիզմի գագաթնակետն է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «հայկական ֆաշիզմը ֆաշիզմի գագաթնակետն է»։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Աղդամի շրջանի Սարըջալի գյուղում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է.
«Աղդամ քաղաքը եւ շրջանի բոլոր գյուղերը լիովին ավերվել էին ատելի թշնամու կողմից, ոչ մի ամբողջական շենք չի մնացել։ Սա մեկ անգամ եւս ցույց է տալիս թշնամու էությունը, նրա բացարձակապես անհիմն թշնամանքը մեր նկատմամբ։ Պատահական չէ, որ որոշ արտասահմանցի փորձագետներ, լրագրողներ, այցելելով Աղդամ, չեն կարողանում թաքցնել իրենց զարմանքը եւ նույնիսկ զայրույթը։
Աղդամն անվանում են «Կովկասի Հիրոսիմա»։ Բայց տարբերությունն այն է, որ Հիրոսիման ավերվել է ատոմային ռմբակոծության արդյունքում, իսկ Աղդամը 30 տարվա ընթացքում քար առ քար տարվել է գողերի, հայ թալանչիների կողմից։ Այսինքն՝ սա աննախադեպ վայրագություն է։ Ես բազմիցս ասել եմ այս մասին. հայկական ֆաշիզմը ֆաշիզմի գագաթնակետն է»։
Իլհամ Ալիեւն նաեւ ասել է.
«Ինչպես գիտեք, պատերազմի ընթացքում Աղդամի ուղղությամբ ակտիվ ռազմական գործողություններ չեն իրականացվել։ Հակառակորդը հզոր ամրություններ էր կառուցել, եւ այստեղ ամեն ինչ ականապատված էր: Այդ պատճառով մենք սկսեցինք շարժվել Աղդամի ուղղությամբ Հադրութի, Ջեբրաիլի, Ֆիզուլիի ազատագրումից հետո։ Եվ հակառակորդի ուժերը փաստացի պաշարման մեջ հայտնվեցին։ Ադրբեջանը կրկին մարդասիրություն դրսեւորեց եւ թշնամուն շանս տվեց լքել այս հողերը։ Ադրբեջանական պետությունը կրկին մարդասիրություն դրսեւորեց այն տարրերի նկատմամբ, որոնք դրան արժանի չեն։ Որովհետեւ մեր նկատմամբ ոչ մի մարդասիրություն չի դրսեւորվել։ Մեր դեմ ցեղասպանություն է իրականացվել։ Մեր ժողովուրդը մեծ տառապանքներ է կրել։ Մեր քաղաքները ավերվել են, մեր գյուղերն ու քաղաքները ոչնչացվել են»։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «армянский фашизм – это высшая точка фашизма».
Как сообщают азербайджанские СМИ, выступая встрече с жителями в селе Сарыджалы Агдамского района в Нагорном Карабахе, президент Азербайджана заявил:
«Город Агдам и все села района были полностью разрушены ненавистным врагом, не осталось ни одного целого здания. Это еще раз демонстрирует сущность врага, его абсолютно необоснованную враждебность к нам. Неслучайно некоторые зарубежные эксперты, журналисты, посещая Агдам, не могут скрыть своего удивления и даже гнева.
Агдам называют «Хиросимой Кавказа». Но разница в том, что Хиросима была разрушена в результате атомной бомбардировки, а Агдам в течение 30 лет растаскивали по камням воры, армянские мародеры, и продавали их в разных местах. То есть это невиданное варварство. Я не раз говорил об этом: армянский фашизм – это высшая точка фашизма».
Ильхам Алиев также сказал:
«Как вы знаете, в ходе войны активные военные операции на Агдамском направлении не проводились. Противник построил мощные укрепления и все вокруг было заминировано, поэтому мы начали движение в направлении Агдама уже после освобождения Гадрута, Джебраила, Физули. И силы противника фактически оказались в осаде. Азербайджан вновь проявил гуманизм и дал врагу шанс добровольно покинуть эти земли.
Азербайджанское государство вновь проявило гуманизм к тем элементам, которые этого не заслуживают. Потому что по отношению к нам никакого гуманизма не проявлялось. Против нас был совершен геноцид. Наш народ подвергся большим страданиям. Наши города были разрушены, наши села и города были уничтожены».