Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը մարտի 25-ից 26-ը պաշտոնական այցով կլինի ԱՄՆ-ում, որտեղ կհանդիպի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի եւ ամերիկացի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
Այս այցը թուրքական դիվանագիտության ղեկավարի համար առաջինը կլինի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնավարման մեկնարկից հետո։
Անադոլու լրատվական գործակալության դիվանագիտական աղբյուրները հայտնել են, որ հանդիպումների ընթացքում նախատեսվում է քննարկել Անկարայի եւ Վաշինգտոնի երկկողմ հարաբերություններում ռազմավարական քայլերը, ինչպես նաեւ պետությունների ղեկավարների մակարդակով առաջիկա այցերի նախապատրաստումը։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային խնդիրներին, ինչպիսիք են իրավիճակը Ուկրաինայում, Պաղեստինում եւ Սիրիայում, ինչպես նաեւ այդ ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին։ Ֆիդանը կներկայացնի Թուրքիայի դիրքորոշումները տարածաշրջանային առանցքային խնդիրների վերաբերյալ եւ կընդգծի աջակցությունը Սիրիայի կայունությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։ Նախատեսվում է նաեւ քննարկել Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների չեղարկման, հումանիտար համագործակցության ամրապնդման եւ տարածաշրջանի վերականգնման կարեւորությունը»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан 25-26 марта совершит официальный визит в США, где встретится с госсекретарем Марко Рубио и другими высокопоставленными американскими чиновниками.
В сообщении Анатолийского агентства новостей говорится, что этот визит станет первым для главы турецкой дипломатии в США после вступления Дональда Трампа в должность президента.
Как сообщили дипломатические источники агентства, в ходе встреч планируется обсудить стратегические шаги в двусторонних отношениях между Анкарой и Вашингтоном, а также подготовку к предстоящим визитам на уровне глав государств.
«Особое внимание будет уделено региональным вопросам, представляющим взаимный интерес, таким как ситуация в Украине, Палестине и Сирии, а также возможностям для сотрудничества в этих областях. Во время визита Фидан изложит позиции Турции по ключевым региональным вопросам и подчеркнет поддержку стабильности и территориальной целостности Сирии. Также планируется обсудить важность отмены санкций против Сирии, усиление гуманитарного сотрудничества и восстановление региона», - говорится в сообщении.