Ըստ Փաշինյանի, Հայաստանն ու Թուրքիան կարող են գործակցել Սիրիայի հարցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան կարող են համագործակցել Սիրիայի հարցում:
Ըստ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության՝ այդ մասին նա ասել է թուրք լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Մենք հետաքրքրված ենք Սիրիայի հարցում, որտեղից ցավոք, որոշ անհանգստացնող լուրեր նորից սկսեցին գալ, ինչպե՞ս կարող ենք համագործակցել։ Նման խոսակցություն կա Հայաստանի և Թուրքիայի միջև, շատ ծավալուն խոսակցություն չէ, բայց այնուամենայնիվ՝ այո, այդ օրակարգը կա՝ հարգելով բոլոր երկրների ինքնիշխանությունը տարածքային ամբողջականությունը, նրանց իրավազորությունը:
Սիրիայում մենք հայ համայնք ունենք, որի ճակատագրով անհանգստացած ենք: Ցավոք, վերջին տարիներին տեղի ունեցած իրադարձությունների բերումով շատերը ստիպված եղան լքել Սիրիան: Բայց այսօր էլ հայ համայնք կա այնտեղ, և Լիբանանում էլ մենք հայ համայնք ունենք, և մենք ջանքեր գործադրում ենք, որպեսզի տեսնենք՝ ինչ կարող ենք անել այդ երկրներում մեր համայնքների համար հնարավորինս լավ պայմաններ ապահովելու համար, այն, ինչ մեր հասանելիության տիրույթում է: Իսկ կոնկրետ դեպքում Թուրքիայի հետ այդ ուղղություններով աշխատելու՝ Սիրիայի հետ կապված, մենք ունեցել ենք կոնկրետ քննարկումներ և խոսակցություններ, և եթե ոչինչ չխանգարի, կունենանք նաև համագործակցության կոնկրետ դրսևորումներ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan says Armenia and Turkey can cooperate on the issue of Syria - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that Armenia and Turkey can cooperate on the issue of Syria.
According to a press release from the government’s press service, he said this during a meeting with Turkish media representatives.
“We are interested in how we can cooperate on the issue of Syria, from where, unfortunately, some disturbing news has started to come again. And there is also such a dialogue between Armenia and Turkey, it is not a very extensive dialogue, but nevertheless, yes, that agenda exists, I say again, respecting the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of all countries.
We have an Armenian community in Syria, whose fate concerns us. Unfortunately, due to the events that have taken place in recent years, many were forced to leave Syria. But today there is still an Armenian community there, and we also have an Armenian community in Lebanon, and we are making efforts to see what we can do to ensure the best possible conditions for our communities in those countries, what is within our reach. And in the specific case of working with Turkey in those directions, regarding Syria, we have had specific discussions and conversations, and if nothing prevents, we will also have specific manifestations of cooperation,” Nikol Pashinyan said.