Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «3+3» ձեւաչափով (Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) վերջին հանդիպմանը «որոշում է կայացվել այս խորհրդատվական հարթակը ավելի կառուցվածքային կազմակերպության վերածելու մասին»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այսօր ելույթ ունենալով Պետական դումայում, Լավրովը սատարել է պատգամավորների առաջարկին՝ «3+3» ձեւաչափով միջխորհրդարանական հանձնաժողով ստեղծելու մասին։
«Եթե դուք նման նախաձեռնությամբ հանդես գաք, մենք դրան կաջակցենք արտաքին գործերի նախարարության միջոցով։ Դա շատ օգտակար կլիներ»,- նշել է նախարարը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ «3+3» ձեւաչափով վերջին հանդիպումը (առանց Վրաստանի մասնակցության) արտգործնախարարների մակարդակով տեղի էր ունեցել 2024 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլում, եւ կազմակերպության ստեղծման մասին որեւէ հայտարարություն չէր արվել։
Նոյեմբերի սկզբին Մոսկվայում ելույթ ունենալով ԱՊՀ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների նիստում՝ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել էր.
«Իրավիճակը Հարավային Կովկասում շարունակում է բարդ մնալ, սակայն դրա բարելավման նախադրյալներ կան։ Դրան խոչընդոտում են արտաքին խաղացողները, որոնք գործում են, մեղմ ասած, ոչ վայելուչ նպատակներով, առաջին հերթին դրանք արեւմտյան երկրներն են: Դա կրկին հաստատում է այն թեզը, որ տարածաշրջանային խնդիրները պահանջում են տարածաշրջանային լուծումներ։ Հետեւաբար, Հարավային Կովկասում մենք արել եւ շարունակում ենք անել հնարավորը «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի ամրապնդման համար։ Մենք ակնկալում ենք, որ Անկարայում նախարարների հանդիպումից հետո այդ մեխանիզմի աշխատանքը կակտիվանա»,- ասել էր Շոյգուն։
Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «մենք հասկանում ենք Վրաստանի դիրքորոշման նրբությունները, սակայն Վրաստանի ներկայացուցիչների նստատեղը միշտ կլինի այս ձեւաչափի նիստերի դահլիճում»։
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը հայտարարել է, որ «3+3»-ն աշխատում է բոլոր մասնակիցների շահերից ելնելով, եւ դրանում կասկած չկա: «Ի դեպ, դա նախանձ էր առաջացնում ԱՄՆ նախորդ վարչակազմի մոտ, որը փորձում էր «3+3» ձեւաչափը փոխարինել «3+1» ձեւաչափով, այսինքն՝ երեք անդրկովկասյան երկրներն ու Բայդենի մարդիկ, ովքեր կղեկավարեին նրանց», - ասել է Լավրովը։

Лавров заявил о решении превратить платформу «3+3» в организацию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил сегодня, что, что на последней встрече в формате «3+3» (Армения, Азербайджан, Грузия, РФ, Турция, Иран) «было принято решение из этой консультационной платформы сделать более структурированную организацию».
Как сообщает ТАСС, выступая сегодня в Государственной думе, Лавров поддержал предложение депутатов создать межпарламентскую комиссию в формате «3+3» для организации дополнительных механизмов сотрудничества.
«Если вы с такой инициативой выступите, мы подкрепим по линии МИД. Это было бы очень полезно», - отметил министр.
Медиамакс отмечает, что последняя встреча в формате «3+3» (без участия Грузии) на уровне министров иностранных дел состоялась в октябре 2024 года в Стамбуле и по ее итогам о создании организации не объявлялось. Выступая в начале ноября в Москве на заседании секретарей советов безопасности стран СНГ, секретарь Совета безопасности России Сергей Шойгу заявил:
«На Южном Кавказе ситуация остается сложной, но предпосылки к ее улучшению есть. Мешают этому внешние игроки, действующие с, мягко говоря, неблаговидными целями – прежде всего, страны Запада. Это вновь подтверждает тезис о том, что региональным проблемам необходимы региональные решения. Поэтому на Южном Кавказе мы делали и продолжаем делать все возможное, чтобы укрепить консультативную региональную платформу «3+3». Рассчитываем, что после министерской встречи в Анкаре работа этого механизма будет активизирована».
Сергей Лавров сказал сегодня, что «мы понимаем сомнения и нюансы позиции Грузии, но кресло для грузинских представителей всегда будет находиться в зале заседаний этого формата».
Глава МИД России заявил, что «3+3» работает в интересах всех участников, и сомнений это не вызывает». «Кстати, это вызывало зависть у предыдущей администрации США, которая пыталась взамен формата «3+3» продвигать формат «3+1», «то есть три закавказских страны и люди Байдена, которые стали бы ими руководить», - сказал Лавров.