«Մյունխենյան սկզբունքները»՝ 5 տարի անց - Mediamax.am
Փետրվարի 14-ին Երեւանում տեղի էր ունեցել «44. Պարտություն» գրքի շնորհանդեսը, որի ընթացքում հեղինակներից մեկը՝ Կարեն Հարությունյանն, ասել էր.
«Պատերազմի երկու բաղադրիչ պետք է առանձնացնել՝ ռազմական եւ քաղաքական։ Այս պատերազմը նախ եւ առաջ քաղաքական պարտություն էր։ Մենք այս գրքում բավականին մանրամասն վերլուծում ենք ռազմական բաղադրիչը, սակայն նախ եւ առաջ գործ ունենք դիվանագիտական, քաղաքական ձախողման հետ։ Այն մեծ թափ առավ 2018թ.-ից հետո՝ իշխանության պոպուլիզմով, ոչ կոմպետենտությամբ եւ իրականությունը ճիշտ գնահատելու անկարողությամբ»։
Նախորդ շաբաթ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցում էր Մյունխենի անվտանգության հարցերով ամենամյա կոնֆերանսին: Գերմանիա մեկնելուց առաջ նա Ազգային Ժողովի ամբիոնից հերթական անգամ ուղիղ եւ անուղղակի մեղադրանքներ էր հնչեցրել Հայաստանի նախկին նախագահների հասցեին՝ կարգավորման գործընթացը տապալելու կամ փակուղի տանելու համար:
5 տարի առաջ Մյունխենյան կոնֆերանսի շրջանակում կայացավ Հայաստանի վարչապետի անփառունակ բանավեճը Ադրբեջանի նախագահի հետ, որը Փաշինյանը «շրջադարձային» էր անվանել:
Բանավեճից հետո Փաշինյանը ոչ միայն հրապարակեց իր կազմած «Մյունխենյան սկզբունքները», այլեւ պնդեց, որ դրանք կարգավորման գործընթացում «նոր բովանդակություն» են ապահովում:
Փաշինյանն ասում էր, որ 2018 թվականի մայիսից հետո Ադրբեջանը փորձում էր համոզել միջազգային հանրությանը, որ Հայաստանը ապակառուցողական դիրքորոշում ունի, իսկ Մյունխենի քննարկումն ապացուցեց, որ հենց Ադրբեջանն է հանդես գալիս ապակառուցողական, «երբեմն էլ ռասիզմի հասնող դիրքերից»:
Մեկնաբանելով «Մյունխենյան սկզբունքներից» մեկը՝ «չկա տարածքների խնդիր, կա անվտանգության խնդիր», Հայաստանի վարչապետն ասում էր, որ Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերն այդ տարածքները վերահսկողության տակ են վերցրել «ոչ թե հաճույքի համար, այլ այն պատճառով, որ այլ տարբերակ չեն ունեցել»:
Նա հավելել էր, որ նպատակը եղել է Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները հնարավորինս հեռացնել Արցախի սահմաններից, եւ «եթե Ադրբեջանը կամ միջազգային հանրությունը կարող է առաջարկել անվտանգության ապահովման նույնքան արդյունավետ գործիքներ, հայ ժողովուրդը պատրաստ է դա քննարկել»:
Նիկոլ Փաշինյանի «Մյունխենյան սկզբունքներից» եւս մի քանիսը հիշեցնեմ.
«Լեռնային Ղարաբաղը անկախություն է ստացել այնպես, ինչպես Ադրբեջանը»:
«Լեռնային Ղարաբաղը կոնֆլիկտի եւ բանակցային կողմ է, առանց որի հետ բանակցելու հնարավոր չէ լուծել կոնֆլիկտը»:
«ԼՂ հարցը չունի ռազմական լուծում: Եթե որեւէ մեկը կասի, որ հարցը ռազմական լուծում ունի, Ղարաբաղի ժողովուրդը կասի՝ ուրեմն այն վաղուց լուծված է»։
Մյունխենի «շրջադարձային» քննարկումից 7 ամիս անց Ալիեւը պատերազմ սկսեց:
«Մյունխենյան սկզբունքների» հռչակումից 5 տարի անց Փաշինյանը առաջ է տանում «Իրական Հայաստանի» թեզը: Այն նույն Փաշինյանը, որը հինգ տարի առաջ Մյունխենում Ալիեւին ասել էր.
«Խորհուրդ կտայի, որպեսզի նախագահ Ալիեւն այդքան հեռու չգնար պատմության գիրկը: Քանի որ, երբ հայ թագավոր Տիգրան Մեծը բանակցում էր հռոմեական ռազմական առաջնորդ Պոմպեի հետ, Հարավային Կովկասում եւ ընդհանրապես ամբողջ աշխարհում չկար որեւէ պետություն, որը կանվանվեր Ադրբեջան»:

«Мюнхенские принципы» 5 лет спустя - Mediamax.am
14 февраля в Ереване прошла презентация книги «44: Поражение», на которой один из её авторов, Карен Арутюнян, отметил:
«Необходимо различать две составляющие войны: военную и политическую. Эта война была прежде всего политическим поражением. В книге мы достаточно подробно анализируем военную составляющую, но в первую очередь мы имеем дело с дипломатическим, политическим провалом. Он усилился после 2018 года из-за популизма правительства, его некомпетентности и неспособности адекватно оценивать реальность».
На прошлой неделе Никол Пашинян участвовал в ежегодной Мюнхенской конференции по безопасности. Перед отъездом в Германию с трибуны парламента он вновь прямо или косвенно обвинил бывших президентов Армении в провале процесса урегулирования или заведении его в тупик.
Пять лет назад в рамках Мюнхенской конференции состоялась бесславная полемика премьер-министра Армении с президентом Азербайджана, которую сам Пашинян назвал «переломной».
После дебатов Пашинян не только опубликовал свои «Мюнхенские принципы», но и заявил, что они привносят «новое содержание» в процесс урегулирования.
Пашинян утверждал, что после мая 2018 года Азербайджан пытался убедить международное сообщество в деструктивной позиции Армении, а дискуссия в Мюнхене доказала, что именно Азербайджан выступает с деструктивных, «порой граничащих с расизмом» позиций.
Комментируя один из «Мюнхенских принципов» - «нет вопроса территорий, есть вопрос безопасности», премьер-министр Армении заявил, что силы самообороны Арцаха взяли под контроль эти территории «не ради удовольствия, а потому что у них не было иного выбора».
Он добавил, что цель состояла в том, чтобы максимально отдалить агрессивные действия Азербайджана от границ Арцаха, и «если Азербайджан или международное сообщество смогут предложить столь же эффективные инструменты для обеспечения безопасности, армянский народ готов это обсудить».
Напомню ещё несколько из «Мюнхенских принципов» Никола Пашиняна:
«Нагорный Карабах обрёл независимость так же, как и Азербайджан».
«Нагорный Карабах является стороной конфликта и переговоров, без которой невозможно урегулирование конфликта».
«Проблема Нагорного Карабаха не имеет военного решения. Если кто-то скажет, что у проблемы есть военное решение, народ Карабаха ответит, что она давно решена».
Спустя семь месяцев после «переломного» обсуждения в Мюнхене Алиев начал войну.
Спустя пять лет после провозглашения «Мюнхенских принципов» Пашинян продвигает тезис о «Реальной Армении». Тот самый Пашинян, который пять лет назад говорил Алиеву в Мюнхене:
«Я бы посоветовал президенту Алиеву не углубляться так далеко в историю. Потому что когда армянский царь Тигран Великий вёл переговоры с римским военачальником Помпеем, на Южном Кавказе, да и во всём мире в целом не существовало государства под названием Азербайджан».