«Մյունխենյան սկզբունքները»՝ 5 տարի անց - Mediamax.am
Փետրվարի 14-ին Երեւանում տեղի էր ունեցել «44. Պարտություն» գրքի շնորհանդեսը, որի ընթացքում հեղինակներից մեկը՝ Կարեն Հարությունյանն, ասել էր.
«Պատերազմի երկու բաղադրիչ պետք է առանձնացնել՝ ռազմական եւ քաղաքական։ Այս պատերազմը նախ եւ առաջ քաղաքական պարտություն էր։ Մենք այս գրքում բավականին մանրամասն վերլուծում ենք ռազմական բաղադրիչը, սակայն նախ եւ առաջ գործ ունենք դիվանագիտական, քաղաքական ձախողման հետ։ Այն մեծ թափ առավ 2018թ.-ից հետո՝ իշխանության պոպուլիզմով, ոչ կոմպետենտությամբ եւ իրականությունը ճիշտ գնահատելու անկարողությամբ»։
Նախորդ շաբաթ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցում էր Մյունխենի անվտանգության հարցերով ամենամյա կոնֆերանսին: Գերմանիա մեկնելուց առաջ նա Ազգային Ժողովի ամբիոնից հերթական անգամ ուղիղ եւ անուղղակի մեղադրանքներ էր հնչեցրել Հայաստանի նախկին նախագահների հասցեին՝ կարգավորման գործընթացը տապալելու կամ փակուղի տանելու համար:
5 տարի առաջ Մյունխենյան կոնֆերանսի շրջանակում կայացավ Հայաստանի վարչապետի անփառունակ բանավեճը Ադրբեջանի նախագահի հետ, որը Փաշինյանը «շրջադարձային» էր անվանել:
Բանավեճից հետո Փաշինյանը ոչ միայն հրապարակեց իր կազմած «Մյունխենյան սկզբունքները», այլեւ պնդեց, որ դրանք կարգավորման գործընթացում «նոր բովանդակություն» են ապահովում:
Փաշինյանն ասում էր, որ 2018 թվականի մայիսից հետո Ադրբեջանը փորձում էր համոզել միջազգային հանրությանը, որ Հայաստանը ապակառուցողական դիրքորոշում ունի, իսկ Մյունխենի քննարկումն ապացուցեց, որ հենց Ադրբեջանն է հանդես գալիս ապակառուցողական, «երբեմն էլ ռասիզմի հասնող դիրքերից»:
Մեկնաբանելով «Մյունխենյան սկզբունքներից» մեկը՝ «չկա տարածքների խնդիր, կա անվտանգության խնդիր», Հայաստանի վարչապետն ասում էր, որ Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերն այդ տարածքները վերահսկողության տակ են վերցրել «ոչ թե հաճույքի համար, այլ այն պատճառով, որ այլ տարբերակ չեն ունեցել»:
Նա հավելել էր, որ նպատակը եղել է Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները հնարավորինս հեռացնել Արցախի սահմաններից, եւ «եթե Ադրբեջանը կամ միջազգային հանրությունը կարող է առաջարկել անվտանգության ապահովման նույնքան արդյունավետ գործիքներ, հայ ժողովուրդը պատրաստ է դա քննարկել»:
Նիկոլ Փաշինյանի «Մյունխենյան սկզբունքներից» եւս մի քանիսը հիշեցնեմ.
«Լեռնային Ղարաբաղը անկախություն է ստացել այնպես, ինչպես Ադրբեջանը»:
«Լեռնային Ղարաբաղը կոնֆլիկտի եւ բանակցային կողմ է, առանց որի հետ բանակցելու հնարավոր չէ լուծել կոնֆլիկտը»:
«ԼՂ հարցը չունի ռազմական լուծում: Եթե որեւէ մեկը կասի, որ հարցը ռազմական լուծում ունի, Ղարաբաղի ժողովուրդը կասի՝ ուրեմն այն վաղուց լուծված է»։
Մյունխենի «շրջադարձային» քննարկումից 7 ամիս անց Ալիեւը պատերազմ սկսեց:
«Մյունխենյան սկզբունքների» հռչակումից 5 տարի անց Փաշինյանը առաջ է տանում «Իրական Հայաստանի» թեզը: Այն նույն Փաշինյանը, որը հինգ տարի առաջ Մյունխենում Ալիեւին ասել էր.
«Խորհուրդ կտայի, որպեսզի նախագահ Ալիեւն այդքան հեռու չգնար պատմության գիրկը: Քանի որ, երբ հայ թագավոր Տիգրան Մեծը բանակցում էր հռոմեական ռազմական առաջնորդ Պոմպեի հետ, Հարավային Կովկասում եւ ընդհանրապես ամբողջ աշխարհում չկար որեւէ պետություն, որը կանվանվեր Ադրբեջան»:

The “Munich Principles”: Five years later
On February 14, the presentation of the book “44: Defeat” took place in Yerevan, during which one of the authors, Karen Harutyunyan, said:
“Two components of the war should be distinguished: military and political. This war was, first and foremost, a political defeat. Our book provides a detailed analysis of the military aspect, but first of all, we are dealing with a diplomatic, political failure. It gained momentum after 2018, with the government’s populism, incompetence, and inability to correctly assess reality.”
Last week, Nikol Pashinyan attended the annual Munich Security Conference. Before leaving for Germany, he once again voiced direct and indirect accusations from the National Assembly against Armenia’s former presidents for failing the settlement process or leading it to a deadlock.
Five years ago, within the framework of the Munich Conference, the Armenian premier’s inglorious debate with the Azerbaijani president took place, which Pashinyan called a “turning point.”
Following the debate, Pashinyan not only published the “Munich Principles” he had compiled, but also claimed that they provide “new content” to the settlement process.
Pashinyan said that after May 2018, Azerbaijan attempted to convince the international community that Armenia had a destructive position, and that the Munich discussion proved that it was Azerbaijan that was acting destructively - “at times bordering on racism.”
Commenting on one of the “Munich Principles” – “There is no issue of territories, there is an issue of security” - the Armenian Prime Minister said that the Artsakh self-defense forces took control of those territories “not for pleasure, but because they had no other option.”
He added that the goal was to push back Azerbaijan’s aggressive actions from the borders of Artsakh as much as possible, and “if Azerbaijan or the international community can offer equally effective tools to ensure security, the Armenian people are ready to discuss it.”
Let me remind you of a few more of Nikol Pashinyan’s “Munich Principles”:
“Nagorno-Karabakh gained independence just like Azerbaijan did.”
“Nagorno-Karabakh is a party to the conflict and to the negotiations, it is not possible to solve the conflict without negotiation with Karabakh.”
“There is no military solution to Nagorno Karabakh issue. If anyone says there is a military solution, the Karabakh people would say that issue has been solved long ago.”
Seven months after “breakthrough” discussion in Munich, Aliyev launched a war.
Five years after proclaiming the “Munich Principles,” Pashinyan is advancing the concept of “Real Armenia.” The same Pashinyan who told Aliyev in Munich five years ago:
“I would ask President Aliyev not to go that far into history because when Armenian King Tigran the Great was negotiating with Pompey, the Roman general, there was no such country in the South Caucasus and in the world in general named Azerbaijan.”