Մոսկվան ակնկալում է, որ 3+3 ձեւաչափի աշխատանքը կակտիվանա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվան ակնկալում է, որ հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիայում կայացած նախարարների հանդիպումից հետո 3+3 ձեւաչափի աշխատանքները կակտիվանան։
Այդ մասին ասել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն Մոսկվայում կայացած ԱՊՀ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների նիստում։
Հայաստանը հանդիպմանը ներկայացնում էր ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Գուրգեն Արսենյանը։
«Իրավիճակը Հարավային Կովկասում շարունակում է բարդ մնալ, սակայն դրա բարելավման նախադրյալներ կան։ Դրան խոչընդոտում են արտաքին խաղացողները, որոնք գործում են, մեղմ ասած, ոչ վայելուչ նպատակներով, առաջին հերթին դա արեւմտյան երկրներն են: Դա կրկին հաստատում է այն թեզը, որ տարածաշրջանային խնդիրները պահանջում են տարածաշրջանային լուծումներ։ Հետեւաբար, Հարավային Կովկասում մենք արել եւ շարունակում ենք անել հնարավորը «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի ամրապնդման համար։ Մենք ակնկալում ենք, որ Անկարայում նախարարների հանդիպումից հետո այդ մեխանիզմի աշխատանքը կակտիվանա»,- ասել է Շոյգուն։
3+3 ձեւաչափը ներառում է Ադրբեջանը, Հայաստանը, Ռուսաստանը, Թուրքիան եւ Իրանը, սակայն Վրաստանը հանդիպումներին չի մասնակցում։

Yerevan /Mediamax/. Moscow expects that the work of the 3+3 format will be intensified after the ministerial meeting in Turkey, which took place on October 18.
TASS reports that Russian Security Council Secretary Sergei Shoigu said this at a meeting of the secretaries of the CIS Security Councils in Moscow.
Armenia was represented at the meeting by its Ambassador to Russia Gurgen Arsenyan.
“The situation in the South Caucasus remains complicated, but there are prerequisites for its improvement. This, though, is hindered by external players acting with, to put it mildly, nefarious purposes - primarily Western countries. This once again confirms the thesis that regional problems need regional solutions. This is why in the South Caucasus, we have been doing and continue to do everything possible to strengthen the 3+3 consultative regional platform. We expect that after the ministerial meeting in Ankara the work of this mechanism will intensify,” Shoigu said.
The 3+3 format includes Armenia, Azerbaijan, Georgia, Russia, Turkey and Iran, however, Georgia is not participating in the meetings.