Մոսկվան ակնկալում է, որ 3+3 ձեւաչափի աշխատանքը կակտիվանա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվան ակնկալում է, որ հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիայում կայացած նախարարների հանդիպումից հետո 3+3 ձեւաչափի աշխատանքները կակտիվանան։
Այդ մասին ասել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն Մոսկվայում կայացած ԱՊՀ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների նիստում։
Հայաստանը հանդիպմանը ներկայացնում էր ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Գուրգեն Արսենյանը։
«Իրավիճակը Հարավային Կովկասում շարունակում է բարդ մնալ, սակայն դրա բարելավման նախադրյալներ կան։ Դրան խոչընդոտում են արտաքին խաղացողները, որոնք գործում են, մեղմ ասած, ոչ վայելուչ նպատակներով, առաջին հերթին դա արեւմտյան երկրներն են: Դա կրկին հաստատում է այն թեզը, որ տարածաշրջանային խնդիրները պահանջում են տարածաշրջանային լուծումներ։ Հետեւաբար, Հարավային Կովկասում մենք արել եւ շարունակում ենք անել հնարավորը «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի ամրապնդման համար։ Մենք ակնկալում ենք, որ Անկարայում նախարարների հանդիպումից հետո այդ մեխանիզմի աշխատանքը կակտիվանա»,- ասել է Շոյգուն։
3+3 ձեւաչափը ներառում է Ադրբեջանը, Հայաստանը, Ռուսաստանը, Թուրքիան եւ Իրանը, սակայն Վրաստանը հանդիպումներին չի մասնակցում։

Ереван /Медиамакс/. Москва рассчитывает, что работа формата 3+3 будет активизирована после министерской встречи в Турции, которая состоялась 18 октября.
Об этом заявил секретарь Совета безопасности России Сергей Шойгу на заседании секретарей советов безопасности стран СНГ в Москве.
Армению на заседании представлял посол в Российской Федерации Гурген Арсенян.
«На Южном Кавказе ситуация остается сложной, но предпосылки к ее улучшению есть. Мешают этому внешние игроки, действующие с, мягко говоря, неблаговидными целями – прежде всего, страны Запада. Это вновь подтверждает тезис о том, что региональным проблемам необходимы региональные решения. Поэтому на Южном Кавказе мы делали и продолжаем делать все возможное, чтобы укрепить консультативную региональную платформу «3+3». Рассчитываем, что после министерской встречи в Анкаре работа этого механизма будет активизирована», - заявил Шойгу.
Формат 3+3 включает Азербайджан, Армению, Грузию, Россию, Турцию и Иран, однако Грузия во встречах участия не принимает.