ՀՀ դեսպանն ասել է, որ Ադրբեջանի սպառնալիքները խափանում են խաղաղ ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կանադայում Հայաստանի դեսպան Անահիտ Հարությունյանն ասել է, որ Ադրբեջանի շարունակական սպառնալիքները խափանում են խաղաղ նախաձեռնությունները։
Կարլտոնի համալսարանի Եվրոպական, ռուսական եւ եվրասիական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից կազմակերպված «Հայաստանը եւ Վրաստանը եզրին» քննարկման ժամանակ դիվանագետը նշել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության բարդանում է Ադրբեջանի գործողությունների պատճառով։
Անահիտ Հարությունյանը նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնելու գործընթացը նաեւ ներքին բարդություններ ունի՝ պայմանավորված Հայաստանի մշակութային ամբողջականության խախտմամբ եւ Բաքվում մնացող ռազմագերիների խնդրով։
Դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանի խաղաղության ձգտումը փոխադարձ չէ, քանի որ առավելություն ունեցող Ադրբեջանը անընկալունակ է մնում ։
Անահիտ Հարությունյանը ընդգծել է միջազգային դիվանագիտության կարեւոր դերը խաղաղ ջանքերին աջակցելու գործում՝ «վճռական դիրքորոշում» որդեգրելու եւ ժողովրդավարության կողմնակիցներին աջակցելու միջոցով։ Դեսպանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից շարունակական սպառնալիքները խափանում են խաղաղ նախաձեռնությունները եւ կոչ է արել միջազգային հանրությանը Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել, քանի որ դա «բարոյական եւ ռազմավարական անհրաժեշտություն է»։ Հայաստանի դեսպանը հայտարարել է, որ միջազգային դերակատարների ներգավումը ոչ թե բարոյականության հարց է, այլ պետք է թելադրվի տարածաշրջանում արդարության եւ կայունության ապահովման անհրաժեշտությամբ։

Стремление Армении к миру не встречает взаимности, заявила посол Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол Армении в Канаде Анаит Арутюнян заявила, что постоянные угрозы со стороны Азербайджана подрывают мирные инициативы.
Выступая на дискуссии «Армения и Грузия на грани», организованной Институтом европейских, российских и евразийских исследований Карлтонского университета, дипломат отметила, что достижение мира и безопасности в регионе затруднено действиями Азербайджана.
Анаит Арутюнян заметила при этом, что цроцесс достижения мира с Азербайджаном дополнительно осложняется внутренними проблемами, связанными с нарушением культурной целостности Армении и проблемой остающихся в Баку военнопленных.
Посол подчеркнула, что стремление Армении к миру не встречает взаимности, поскольку имеющий преимущество Азербайджан остается невосприимчивым.
Анаит Арутюнян подчеркнула важную роль международной дипломатии в поддержке мирных усилий путем занятия «решительной позиции» и поддержки сторонников демократии. Посол подчеркнула, что постоянные угрозы со стороны Азербайджана подрывают мирные инициативы, и призвала международное сообщество привлечь Азербайджан к ответственности, поскольку это является «моральной и стратегической необходимостью». Посол Армении заявила, что участие международных акторов является не вопросом морали, а должно диктоваться необходимостью обеспечения справедливости и стабильности в регионе.