Ալիեւն ասել է, որ «արեւմտյան որոշ առաջնորդներ անարդար էին Թրամփի հանդեպ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «արեւմտյան որոշ առաջնորդներ շատ անարդար էին նախագահ Թրամփի հանդեպ»։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, չինական CGTN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Ալիեւը հայտարարել է.
«Եվրոպական առաջնորդների շրջանում կա մեծ անորոշություն եւ, կասեի, մեծ անհանգստություն։ Պատճառը շատ պարզ է։ Բոլորս գիտենք, թե նրանցից ոմանք ինչպես են վերաբերվել պարոն Թրամփին վերջին չորս տարիների ընթացքում, երբ նա նախագահ չէր։ Բոլորս գիտենք, թե նրանք ում էին աջակցում վերջին նախագահական ընտրություններում։ Եվ եթե մենք դա գիտենք, նախագահ Թրամփն առավել եւս գիտի։ Մենք տեսանք առաջին «որակազրկումը»՝ դրան ենթարկվեց Կանադայի վարչապետը։ Նախագահ Թրամփի մեկ խոսքը բավական եղավ, որ նա հրաժարական տա։
Որոշ արեւմտյան առաջնորդներ շատ անարդար են եղել նախագահ Թրամփի հանդեպ, եւ, անշուշտ, նրանք անհանգստացած են, որ հիմա, հնարավոր է, եկել է դրա համար պատասխանատվություն կրելու ժամանակը։ Սա իմ կարծիքն է։ Գուցե սխալվում եմ։ Բայց ես ԱՄՆ-ում փոփոխությունների վերաբերյալ անհանգստության այլ լուրջ պատճառներ չեմ տեսնում։ Կարծում եմ՝ աշխարհը կարող է շատ ավելի ապահով դառնալ»։
Ալիեւը հայտարարել է, որ Թրամփի կառավարման առաջին ժամկետում «մեր հարաբերությունները զարգանում էին շատ հաջող, ի տարբերություն վերջին չորս տարիների, երբ դրանք լիովին վատթարացան Բայդենի վարչակազմի՝ Ադրբեջանի հանդեպ անարդար եւ անազնիվ մոտեցման պատճառով»։
Նույն հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է.
«Մեր դիրքորոշումն այն է, որ եթե յուրաքանչյուր երկիր կենտրոնանա իր օրակարգի վրա եւ չփորձի միջամտել այլ երկրների գործերին, ապա չեն լինի հակամարտություններ, տարաձայնություններ եւ պատերազմներ։ Միակ պատճառը, որ մենք դեռ ունենք անկայուն իրավիճակներ եւ արյունահեղություն ամբողջ աշխարհում, այն է, որ իմպերիալիստական անցյալ ունեցող երկրները ցանկանում են շարունակել միջամտել, գերիշխել եւ թելադրել։ Եվ դա, բնականաբար, դիմադրություն է առաջացնում»։

Алиев заявил, что «некоторые западные лидеры были несправедливы к Трампу» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «некоторые западные лидеры были очень несправедливы к президенту Трампу».
Как сообщает Trend, в интервью китайскому телеканалу CGTN Алиев заявил:
«Среди европейских лидеров существует большая неопределенность и, я бы сказал, большая озабоченность. Причина этого очень проста. Мы все знаем, как некоторые из них относились к господину Трампу последние четыре года, когда он не был президентом. Мы все знаем, кого большинство из них поддерживало на нынешних президентских выборах. И если мы это точно знаем, то президент Трамп знает тем более. Мы уже увидели первую «дисквалификацию» - ей подвергся премьер-министр Канады. Одного слова президента Трампа стало достаточно, чтобы отправить его в отставку.
Некоторые западные лидеры были очень несправедливы к президенту Трампу, и, безусловно, они обеспокоены, что теперь, возможно, пришло время нести ответственность за это. Это мое мнение. Может быть, я ошибаюсь. Но я не вижу других серьезных причин для беспокойства по поводу изменений в США. Я думаю, мир может стать намного безопаснее».
Алиев заявил, что в первый срок правления Трампа «наши отношения развивались очень успешно, в отличие от последних четырех лет, когда они полностью ухудшились из-за несправедливого и нечестного подхода администрации Байдена к Азербайджану».
В том же интервью президент Азербайджана заявил:
«Наша позиция такова: если каждая страна будет концентрироваться только на своей повестке и не будет пытаться вмешиваться в дела других стран, то не будет конфликтов, разногласий и войн. Единственная причина, по которой мы все еще имеем нестабильные ситуации и кровопролитие по всему миру, заключается в том, что страны с империалистическим прошлым хотят продолжать вмешиваться, доминировать и диктовать. И это, естественно, приводит к сопротивлению».