Ըստ Մոսկվայի, ԵՄ-ն Հայաստանից պահանջում է միանալ պատժամիջոցներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասում արեւմտյան քաղաքականությունը Մոսկվան համարում է «բացարձակ ապակառուցողական»։
«Այն ուղղված չէ Ռուսաստանի համար այս ռազմավարական կարեւոր տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանը: Փորձ է արվում «ներդրում ունենալ» նաեւ այս ուղղությունից մեզ ռազմավարական պարտություն հասցնելուն», - ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում։
Խոսելով այն մասին, թե արդյո՞ք Երեւանի մերձեցումը ԵՄ-ի հետ կարող է ազդել Ռուսաստանի եւ Հայաստանի հարաբերությունների վրա, ռուս դիվանագետը նշել է.
«Մենք հստակ նշել ենք եւ՛ հրապարակայնորեն, եւ՛ մեր հայ ընկերների հետ երկխոսության ժամանակ, որ անհնար է միաժամանակ անդամակցել Եվրասիական տնտեսական միությանը եւ Եվրամիությանը»։
Մեկնաբանելով Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ վիզայի ռեժիմի չեղարկման վերաբերյալ բանակցությունների մեկնարկը՝ Գալուզինն ասել է.
«Մենք տեսնում ենք, որ Եվրամիությունն այստեղ էլ հավատարիմ է ինքն իրեն՝ առանց որեւէ խոստում տալու եւ առանց վիզաների հարցում որեւէ լուրջ որոշում ընդունելու, այն Հայաստանից արդեն պահանջում է քաղաքական հավատարմություն եւ միացում հակառուսական պատժամիջոցներին։ Եվ այս ամենը տեղի է ունենում այն ֆոնին, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը շոշափելի եւ զգալի երկարաժամկետ օգուտներ է բերում ԵԱՏՄ-ի հետ առեւտրի ավելացման եւ ԵԱՏՄ-ից Հայաստան ներդրումների ավելացման տեսքով»:

EU demands from Armenia to join sanctions, Moscow says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Moscow considers the West’s policy in the South Caucasus “absolutely destructive.”
“Their goal is not to stabilize the situation in this strategically important region for Russia, but to ‘contribute’ to our strategic defeat from this flank as well,” Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin told the Izvestia newspaper.
Speaking about whether Yerevan’s rapprochement with the EU could affect the relations between Russia and Armenia, the Russian diplomat noted:
“We have made it clear, both publicly and in discussions with our Armenian friends, that simultaneous membership in the Eurasian Economic Union (EAEU) and the European Union is impossible.”
Commenting on the start of negotiations between Armenia and the European Union on visa-free regime, Galuzin noted:
“We see that the European Union remains true to its approach here as well- without making any promises or serious decisions on visa liberalization, it is already demanding political loyalty from Armenia, including joining the anti-Russian sanctions. And this is happening despite the fact that Armenia’s membership in the EAEU provides it with tangible and significant long-term benefits including increased trade and investment flows from the EAEU.”