Ադրբեջանը պարտադրում է փակել «Ռուսական տունը» Բաքվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ղեկավար Եվգենի Պրիմակովը հաստատել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից Բաքվում ռուսական մշակութային կենտրոնի («Ռուսական տուն») գրանցման անհրաժեշտության մասին նոտայի ստացումը։
Նոտայի մեջ նշվում է, որ «Ռուսական տունը» տեղական օրենսդրությամբ պետք է գրանցվի որպես իրավաբանական անձ։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Եվգենի Պրիմակովը «Россия-24» հեռուստաալիքի եթերում ասել է, որ Մոսկվան միշտ պատրաստ է եղել գրանցման, սակայն նրա դիմումները Ադրբեջանի իշխանություններին անպատասխան են մնացել։
«Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» ղեկավարը նշել է, որ Բաքվում գտնվող «Ռուսական տունը» պետք է մեկուկես ամսվա ընթացքում ազատի վարձակալվող տարածքը, քանի որ վարձատուն տեղեկացրել է մոտ ապագայում այն վաճառելու մտադրության մասին:
Պրիմակովն ընդգծել է, որ Բաքվում «Ռուսաստանի տան» եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) գործունեության համեմատությունը «որեւէ քննադատության չի դիմանում, քանի որ «Ռոսսոտրուդնիչեստվոն» չի զբաղվում քաղաքական հարցերով՝ ի տարբերություն ամերիկյան կառույցի»։

Азербайджан вынуждает закрыть «Русский дом» в Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава Россотрудничества Евгений Примаков подтвердил получение ноты от Азербайджана о необходимости регистрации российского культурного центра («Русского дома») в Баку.
Как сообщает ТАСС, Евгений Примаков сказал в эфире телеканала «Россия-24», что в ноте говорится, что «Русский дом» должен быть зарегистрирован в качестве юридического лица по местному законодательству.
По его словам, Москва всегда была готова к регистрации, но ее обращения оставались без ответа.
Глава Россотрудничества отметил, что «Русский дом» в Баку должен освободить арендуемое помещение в течение полутора месяцев в связи с заявлением арендодателя о планах продать его в ближайшее время.
Примаков подчеркнул, что сравнение деятельности «Русского дома» в Баку и Агентства по международному развитию США (USAID) «не выдерживает никакой критики, поскольку Россотрудничество не занимается политическими вопросами, в отличие от американской структуры».