Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանական մի շարք «ոչ կառավարական կազմակերպություններ» դիմել են ԱՄՆ եւ ԵՄ ղեկավարներին՝ կոչ անելով պատժամիջոցներ սահմանել Հայաստանի դեմ՝ «Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմին աջակցելու համար»։
Նամակի հասցեատերերի թվում են ԱՄՆ փոխնախագահն ու պետքարտուղարը, Եվրոպական խորհրդի եւ Եվրահանձնաժողովի նախագահները։
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է, որ «2022 թվականին Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ պատերազմի սկսվելուց ի վեր Հայաստանը սկսել է գրանցել ներմուծման եւ արտահանման կտրուկ աճ, որը չի համապատասխանում իր տնտեսական ներուժին»։
Նամակի հեղինակները նշում են, որ 2021 թվականին Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմել էր մոտ $2,5 միլիարդ, իսկ 2024 թվականին աճել է մինչև $12 միլիարդ։
«2024 թվականին Հայաստանի արտահանման հիմնական ուղղությունը դարձան Պարսից ծոցի երկրները՝ Ռուսաստանից ներկրվող թանկարժեք մետաղների՝ երրորդ երկրներ տեղափոխման շնորհիվ։ Առեւտրի այս կտրուկ աճը, հատկապես՝ բարձր տեխնոլոգիաների արտահանման ոլորտում, լուրջ մտահոգություններ է առաջացրել այդ ապրանքների ռազմական նպատակներով օգտագործման վերաբերյալ:
Դա վկայում է պատժամիջոցների հնարավոր խախտման մասին եւ հուշում, որ Ռուսաստանը Հայաստանի միջոցով ապրանքներ է ստանում, որոնք կարող են աջակցել Ուկրաինայում նրա ռազմական ջանքերին: Պատժամիջոցներից խուսափելու հարցում Հայաստանի աճող դերը ընդգծում է այն էական բացը, որը խաթարում է այդ պատժամիջոցների ազդեցությունը Ռուսաստանի վրա»,- ասված է նամակում։
Նամակի հեղինակները կոչ են արել ԱՄՆ-ին եւ ԵՄ-ին ուժեղացնել վերահսկողությունը Հայաստանի առեւտրային գործունեության նկատմամբ եւ կիրառել նպատակային պատժամիջոցներ կամ առեւտրային սահմանափակումներ։
«Հայաստանի մշտական աջակցությունը Ռուսաստանին ոչ միայն երկարացնում է պատերազմն Ուկրաինայում, այլեւ խաթարում է խաղաղությունն ու կայունությունը վերականգնելու միջազգային ջանքերը»,- ասվում է նամակում։

Ереван /Медиамакс/. Ряд азербайджанских «неправительственных организаций» обратились с письмом к руководителям США и ЕС с призывом ввести санкции против Армении «за поддержку войны России против Украины».
В числе адресатов письма - вице-президент и госсекретарь США, председатель Европейского Совета и пр президент Европейской Комиссии.
В письме, в частности, говорится, что «после начала войны между Россией и Украиной в 2022 году в Армении начал зафиксироваться резкий рост импорта и экспорта, не соответствующий ее экономическому потенциалу».
Авторы письма отмечают, что в 2021 году товарооборот между Россией и Арменией составил около $ 2,5 млрд, а в 2024 году увеличился до $ 12 млрд.
«В 2024 году основным направлением экспорта Армении стали страны Персидского залива из-за переправки драгоценных металлов, импортируемых из России, в третьи страны. Такой резкий рост торговли, особенно экспорта высокотехнологичных товаров, вызывает серьезные опасения по поводу использования этой продукции в военных целях.
Это указывает на потенциальное нарушение санкций и свидетельствует о том, что через Армению Россия получает товары, способные поддержать ее военные усилия на Украине. Растущая роль Армении в уклонении от санкций указывает на существенный пробел, который подрывает воздействие этих санкций на Россию», - говорится в письме.
Авторы письма призвали США и ЕС усилить контроль за торговыми операциями Армении и ввести адресные санкции или торговые ограничения.
«Постоянная поддержка России со стороны Армении не только затягивает войну в Украине, но и подрывает международные усилия по восстановлению мира и стабильности», - говорится в письме.