Ադրբեջանը ծանուցել է ԱՄՆ-ին երկրում USAID-ի աշխատանքի դադարեցման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը պաշտոնապես ծանուցել է ԱՄՆ-ին երկրում Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) գործունեությունը դադարեցնելու մասին։
Այս մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն։
«Ամերիկյան կողմը պաշտոնապես ծանուցվել է երկրում USAID-ի գործունեության իրավական հիմքերի բացակայության եւ նրա աշխատանքի դադարեցման մասին»,- ասել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Հունվարի 16-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանում գործելու համար USAID-ին իրավական հիմքեր չունի, եւ որ դրա գործունեությունը պետք է դադարեցվի։ Նա նշել էր, որ 2024 թվականի հունիսի 1-ից հետո ադրբեջանական կողմը չի թարմացրել Ադրբեջանում USAID գործունեության վերաբերյալ 2000 թվականին ստորագրված շրջանակային փաստաթուղթը։ Ըստ Բայրամովի, որոշումը կայացվել էր այն պատճառով, որ վերջին տարիներին USAID-ի օգնությունը «ոչ մի կերպ չէր համապատասխանում Ադրբեջանի շահերին, այլ ծառայում էր երկրում ԱՄՆ օրակարգի առաջ մղմանը»:

Азербайджан уведомил США о прекращении деятельности USAID в стране - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджан официально уведомил США о прекращении деятельности Агентства США по международному развитию (USAID) в стране.
Об этом сообщил ТАСС пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
«Американской стороне направлено официальное уведомление об отсутствии правовых основ для деятельности USAID в стране и прекращении его работы», - сказал представитель МИД.
16 января министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что юридическая база для работы USAID в Азербайджане отсутствует и его деятельность должна быть свернута. Министр отмечал, что после 1 июня 2024 года азербайджанская сторона не стала продлевать подписанный в 2000 году рамочный документ о деятельности USAID в Азербайджане. По словам Байрамова, решение было принято, поскольку в последние годы помощь USAID «никак не отвечала интересам Азербайджана, а служила реализации повестки США в стране».