Ռուբիոն ասել է, որ USAID-ի որոշ ծրագրեր արտերկրում կարող են շարունակվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ասել է, որ Թրամփի վարչակազմը կապ է հաստատում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) արտասահմանյան գրասենյակների հետ՝ բացահայտելու եւ ընտրելու այն ծրագրերը, որոնք կարող են շարունակվել՝ չնայած նախագահի 90-օրյա սառեցման մասին հրամանին:
Հունվարի 20-ից USAID ծրագրերի մեծ մասը սառեցվել է ամբողջ աշխարհում:
«Այժմ մենք պետք է աշխատենք պարզելու համար, թե որ ծրագրերը կարող են շարունակվել», - ասել է Ռուբիոն Գվատեմալայում կայացած մամուլի ասուլիսում։
Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, նա ընդգծել է, որ ընտրության չափանիշը լինելու է նախագծերի համապատասխանությունը ԱՄՆ ազգային շահերին։ «Այն նախագծերը, որոնք այդ շահերին չեն համապատասխանում, չեն շարունակվի»,- հավելել է Ռուբիոն։

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что администрация Трампа обращается к зарубежным миссиям Агентства США по международному развитию (USAID), чтобы выявить и определить проекты, которые могут быть продолжены несмотря на указ президента о замораживании сроком на 90 дней.
С 20 января большая часть проектов USAID по всему миру заморожена.
«Теперь нам нужно будет работать, чтобы выявить, какие программы могут быть продолжены», - сказал Рубио на пресс-конференции в Гватемале.
Как сообщает Reuters, он подчеркнул, что критерием для отбора будет соответствие проектов национальным интересам США. «Проекты, которые этим интересам не соответствуют, продолжены не будут», - добавил Рубио.