Փաշինյանը ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցրած գլուխները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի երկու գլուխները, որոնց վերաբերյալ կողմերն առայժմ համաձայնության չեն եկել:
ԱՄՆ Ատլանտյան խորհրդում կայացած հարց ու պատասխանի ժամանակ նա, մասնավորապես, ասել է.
«Կետերից մեկը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով երրորդ կողմի ուժերի տեղակայմանը։ Ադրբեջանն առաջարկում է արգելք դնել սահմանի երկայնքով երրորդ կողմի ուժերի տեղակայման վրա՝ նկատի ունենալով Եվրոպական քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը։ Մենք Ադրբեջանի այս ցանկությունն ի գիտություն ենք ընդունում և հանդես ենք եկել մեր սեփական առաջարկով, ինչը ենթադրում է կիրառել այդ կետը միայն սահմանի սահմանազատված հատվածներում։ Այսինքն, եթե մենք սահմանազատել ենք տվյալ հատվածը, դա նշանակում է, որ այդտեղ չպետք է ներկա լինի երրորդ կողմի ուժ։ Մեր առաջարկը ներկայացրել ենք գրավոր կերպով և սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին։
Մյուս կետը վերաբերում է մեկը մյուսի դեմ իրավական կառույցներում ներկայացրած բողոքներին։ Գաղափարն այն է, որ բոլոր այդ բողոքները չեղարկվեն։ Ընդհանուր առմամբ, մենք այս գաղափարին ևս դեմ չենք, բայց մեր առաջարկը կայանում է ոչ միայն այդ բողոքները չեղարկելու մեջ, այլ նաև երկկողմ հարաբերություններում այդ հարցերը ևս չբարձրացնելու մեջ։
Մենք առաջարկում ենք վերջ դնել կոնֆլիկտային հարցերի շուրջ հետագա քննարկումներին և բացել երկկողմ հարաբերությունների նոր դարաշրջան՝ սկսելով նոր ու մաքուր էջից։
Խաղաղության պայմանագրի նախագծի բոլոր կարևոր հարցերն արդեն համաձայնեցված են։ Այդ նախագծում կային շատ խորը և զգայուն թեմաներ, բայց այդ բոլոր հարցերի շուրջ արդեն կա համաձայնություն։ Օրինակ, Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնել են ճանաչել մեկը մյուսի տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնվելով Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի սահմանների վրա։
Մենք համաձայնեցրել ենք ունենալ մի այնպիսի դրույթ, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը չունեն միմյանցից տարածքային պահանջներ և ապագայում ևս նման պահանջներ չեն բարձրացնի։ Սա փաստացի ապագա խաղաղության անկյունաքարն է և դրա շուրջ ամեն ինչ համաձայնեցված է։ Այժմ խաղաղությունն ավելի քան հասանելի է, և հիմա միայն քաղաքական կամք է հարկավոր խաղաղության պայմանագրի նախագիծն ավարտին հասցնելու, ստորագրելու ու կայուն խաղաղության հասնելու համար»:
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ ասել է, որ «Ադրբեջանի հետ աշխատում ենք երկկողմ ձևաչափով, բայց ակնհայտորեն միջազգային հանրության ուշադրությունն ու աջակցությունը շատ օգտակար կլիներ կայուն խաղաղության հասնելու գործում պատշաճ միջավայր ձևավորելու համար»։
«Հույս ունենք, որ մեր տարածաշրջանային իրավիճակում բեկում կլինի, երբ մեզ հաջողվի Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը բերել վերջնական տեսքի և ստորագրել այն, ինչպես նաև Թուրքիայի հետ հասնել հարաբերությունների կարգավորման, ինչը ոչ միայն ամբողջությամբ կփոխի տարածաշրջանային իրավիճակը, այլ նաև կարծում եմ` շատ շոշափելի ու զգալի ազդեցություն կունենա միջազգային իրավիճակի վրա», - նշել է Հայաստանի վարչապետը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan presented the two non-agreed articles of the peace treaty with Azerbaijan.
During a question and answer session at the US Atlantic Council, he stated:
“One of the points concerns the deployment of third-party forces along the Armenia-Azerbaijan border. Azerbaijan proposes banning deployment of third-party forces along the border, meaning the European Civilian Monitoring Mission. We take note of this wish and have come up with our own proposal, which implies applying this point only to demarcated sections of the border. In other words, once a section is officially delimited, no third-party forces should be present. We have submitted our proposal in writing and are waiting for Azerbaijan’s response.
The other point concerns the complaints filed against each other in legal instances. The idea is to withdraw all complaints. In general, we are not against this idea either, but our proposal is not only to withdraw them, but also not to raise these issues in bilateral relations.
We propose to put an end to further discussions on conflict issues and open a new chapter in bilateral relations.
All the important issues of the draft peace treaty have already been agreed upon. There were very deep and sensitive topics in that draft, but we have already agreed on all those issues. For example, Armenia and Azerbaijan have agreed to recognize each other’s territorial integrity, based on the borders of Soviet Armenia and Soviet Azerbaijan.
We have agreed to have a provision that Armenia and Azerbaijan have no territorial claims against each other and will not raise such claims in the future. This is the de facto milestone of future peace and everything is agreed upon around it. Now peace is more than within reach, and all that is needed is political will to finalize the draft peace treaty, sign it, and achieve lasting peace.”
Nikol Pashinyan also said that “we are working with Azerbaijan in a bilateral format, but obviously the attention and support of the international community would be very useful in creating a proper environment for achieving sustainable peace.”
“We hope to achieve a breakthrough in our regional situation after finalizing and signing the peace treaty with Azerbaijan and normalizing relations with Turkey, which will not only completely change the situation in the region, but also, I think, will have a very tangible and significant impact on the international situation,” the Armenian Prime Minister noted.