Փաշինյանը ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցրած գլուխները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի երկու գլուխները, որոնց վերաբերյալ կողմերն առայժմ համաձայնության չեն եկել:
ԱՄՆ Ատլանտյան խորհրդում կայացած հարց ու պատասխանի ժամանակ նա, մասնավորապես, ասել է.
«Կետերից մեկը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով երրորդ կողմի ուժերի տեղակայմանը։ Ադրբեջանն առաջարկում է արգելք դնել սահմանի երկայնքով երրորդ կողմի ուժերի տեղակայման վրա՝ նկատի ունենալով Եվրոպական քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը։ Մենք Ադրբեջանի այս ցանկությունն ի գիտություն ենք ընդունում և հանդես ենք եկել մեր սեփական առաջարկով, ինչը ենթադրում է կիրառել այդ կետը միայն սահմանի սահմանազատված հատվածներում։ Այսինքն, եթե մենք սահմանազատել ենք տվյալ հատվածը, դա նշանակում է, որ այդտեղ չպետք է ներկա լինի երրորդ կողմի ուժ։ Մեր առաջարկը ներկայացրել ենք գրավոր կերպով և սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին։
Մյուս կետը վերաբերում է մեկը մյուսի դեմ իրավական կառույցներում ներկայացրած բողոքներին։ Գաղափարն այն է, որ բոլոր այդ բողոքները չեղարկվեն։ Ընդհանուր առմամբ, մենք այս գաղափարին ևս դեմ չենք, բայց մեր առաջարկը կայանում է ոչ միայն այդ բողոքները չեղարկելու մեջ, այլ նաև երկկողմ հարաբերություններում այդ հարցերը ևս չբարձրացնելու մեջ։
Մենք առաջարկում ենք վերջ դնել կոնֆլիկտային հարցերի շուրջ հետագա քննարկումներին և բացել երկկողմ հարաբերությունների նոր դարաշրջան՝ սկսելով նոր ու մաքուր էջից։
Խաղաղության պայմանագրի նախագծի բոլոր կարևոր հարցերն արդեն համաձայնեցված են։ Այդ նախագծում կային շատ խորը և զգայուն թեմաներ, բայց այդ բոլոր հարցերի շուրջ արդեն կա համաձայնություն։ Օրինակ, Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնել են ճանաչել մեկը մյուսի տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնվելով Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի սահմանների վրա։
Մենք համաձայնեցրել ենք ունենալ մի այնպիսի դրույթ, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը չունեն միմյանցից տարածքային պահանջներ և ապագայում ևս նման պահանջներ չեն բարձրացնի։ Սա փաստացի ապագա խաղաղության անկյունաքարն է և դրա շուրջ ամեն ինչ համաձայնեցված է։ Այժմ խաղաղությունն ավելի քան հասանելի է, և հիմա միայն քաղաքական կամք է հարկավոր խաղաղության պայմանագրի նախագիծն ավարտին հասցնելու, ստորագրելու ու կայուն խաղաղության հասնելու համար»:
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ ասել է, որ «Ադրբեջանի հետ աշխատում ենք երկկողմ ձևաչափով, բայց ակնհայտորեն միջազգային հանրության ուշադրությունն ու աջակցությունը շատ օգտակար կլիներ կայուն խաղաղության հասնելու գործում պատշաճ միջավայր ձևավորելու համար»։
«Հույս ունենք, որ մեր տարածաշրջանային իրավիճակում բեկում կլինի, երբ մեզ հաջողվի Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը բերել վերջնական տեսքի և ստորագրել այն, ինչպես նաև Թուրքիայի հետ հասնել հարաբերությունների կարգավորման, ինչը ոչ միայն ամբողջությամբ կփոխի տարածաշրջանային իրավիճակը, այլ նաև կարծում եմ` շատ շոշափելի ու զգալի ազդեցություն կունենա միջազգային իրավիճակի վրա», - նշել է Հայաստանի վարչապետը:

Пашинян рассказал о несогласованных пунктах мирного договора с Азербайджаном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян рассказал о двух несогласованных пунктах мирного договора с Азербайджаном.
Выступая в Атлантическом совете США он, в частности, сказал:
«Один из пунктов касается размещения третьих сил вдоль границы Армении и Азербайджана. Азербайджан предлагает запретить размещение третьих сил вдоль границы, имея в виду Европейскую гражданскую наблюдательную миссию. Мы приняли к сведению это пожелание Азербайджана и предложили применять его только на демаркированных участках границы. Иными словами, если мы разграничили определенную территорию, это означает, что там не должно быть никаких сторонних сил. Мы представили наше предложение в письменном виде и ждем ответа от Азербайджана.
Другой пункт касается жалоб, поданных друг против друга в международных правовых структурах. Идея состоит в том, чтобы все эти жалобы были отозваны. В целом мы не против этой идеи, но наше предложение заключается в том, чтобы не только отозвать эти жалобы, но и не поднимать их на двустороннем уровне.
Мы предлагаем положить конец дальнейшим обсуждениям конфликтных вопросов и открыть новую эру двусторонних отношений, начав с чистого листа.
Все важные вопросы проекта мирного договора уже согласованы. В проекте были очень глубокие и деликатные темы, но по всем этим вопросам уже есть согласие. Например, Армения и Азербайджан договорились признать территориальную целостность друг друга на основе границ Советской Армении и Советского Азербайджана.
Мы согласились с положением о том, что Армения и Азербайджан не имеют территориальных претензий друг к другу и не будут выдвигать таких претензий в будущем. Это краеугольный камень будущего мира, и вокруг него все согласовано. Мир теперь более чем достижим, и все, что нужно сегодня - это политическая воля, чтобы завершить работу над проектом мирного договора, подписать его и достичь прочного мира».
Никол Пашинян также заявил, что «мы работаем с Азербайджаном в двустороннем формате, но очевидно, что внимание и поддержка международного сообщества были бы очень полезны для создания надлежащей атмосферы для достижения устойчивого мира».
«Мы надеемся, что в нашей региональной ситуации произойдет прорыв, когда нам удастся подписать мирный договор с Азербайджаном, а также добиться нормализации отношений с Турцией, что не только полностью изменит региональную ситуацию, но и, думаю, окажет весьма ощутимое и существенное влияние на международную обстановку», - отметил премьер-министр Армении.