Զախարովան կանխատեսում է «հայ բնակչության ամբողջական աղքատացումը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանի եվրաինտեգրման հետեւանքը կարող է լինել «հայ բնակչության ամբողջական աղքատացումը»։
«Հայկական ապրանքները կբախվեն ավելի բարձր մաքսատուրքերի հետ, ինչը տնտեսական աճի տեմպերի կտրուկ անկման կհանգեցնի։ Եթե մենք խոսում ենք արտադրության ծավալների, Հայաստանի բնակչության մասին, ապա դա կարող է ամբողջական աղքատացման հանգեցնել»,- ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Զախարովայի խոսքերը։
Նա նաեւ հայկական ապրանքների արտահանման 80%-ով կրճատում է կանխատեսել եւ նշել, որ նույնիսկ միջնաժամկետ հեռանկարում հնարավոր չէ Հայաստանի առեւտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխարինել այլընտրանքային աղբյուրներով։

Zakharova predicts the prospect of “total impoverishment of the Armenian population” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said today that the consequence of Armenia’s European integration could be “total impoverishment of the Armenian population.”
“Armenian products will face higher tariffs which will lead to a sharp decline in economic growth rates. If we are talking about the scale of production, about the population of Armenia, it simply can lead to total impoverishment,” TASS quoted Zakharova as saying.
She also predicted an 80% reduction in the export of Armenian goods and emphasized that replacing Armenia’s trade turnover with EAEU states through alternative sources would be impossible even in the mid-term perspective.