Զախարովան կանխատեսում է «հայ բնակչության ամբողջական աղքատացումը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանի եվրաինտեգրման հետեւանքը կարող է լինել «հայ բնակչության ամբողջական աղքատացումը»։
«Հայկական ապրանքները կբախվեն ավելի բարձր մաքսատուրքերի հետ, ինչը տնտեսական աճի տեմպերի կտրուկ անկման կհանգեցնի։ Եթե մենք խոսում ենք արտադրության ծավալների, Հայաստանի բնակչության մասին, ապա դա կարող է ամբողջական աղքատացման հանգեցնել»,- ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Զախարովայի խոսքերը։
Նա նաեւ հայկական ապրանքների արտահանման 80%-ով կրճատում է կանխատեսել եւ նշել, որ նույնիսկ միջնաժամկետ հեռանկարում հնարավոր չէ Հայաստանի առեւտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխարինել այլընտրանքային աղբյուրներով։

Захарова предредкает перспективу «тотального обнищания армянского населения» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что последствием европейской интеграции Армении может стать «тотальное обнищание армянского населения».
«Армянская продукция столкнется с более высокими пошлинами, это приведет к резкому падению темпов роста экономики. Если мы говорим о масштабах производства, о населении Армении, это просто может привести к тотальному обнищанию», - приводит слова Захаровой ТАСС.
Она также предрекла сокращение экспорта армянских товаров на 80% и отметила, что заместить товарооборот Еревана с государствами ЕАЭС альтернативными источниками невозможно даже в среднесрочной перспективе.