Փաշինյան. «Կփորձենք բալանսավորել հարաբերությունները ԵՄ-ի, ՌԴ-ի եւ այլ ուժերի հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը որոշել է «որդեգրել բալանսավորված եւ բալանսավորող արտաքին քաղաքականություն, ինչը նշանակում է, որ կփորձենք բալանսավորել մեր հարաբերությունները Եվրամիության, Ռուսաստանի եւ տարածաշրջանային ուժերի հետ»:
Այս մասին նա ասել է Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում «Ինչպես ընդլայնել Եվրոպայի ազդեցությունը» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ:
«Շատ կարեւոր են մեր հարաբերություններն Իրանի հետ։ Փորձում ենք դիվանագիտական կապեր հաստատել Թուրքիայի հետ, փորձում ենք խաղաղության գործարքի հասնել Ադրբեջանի հետ։ Դա հեշտ չէ։ Բայց, մյուս կողմից, ես չեմ կարծում` դա անհնարին է։ Ամենակարեւորը խաղաղության օրակարգից չշեղվելն է, մենք պետք է կենտրոնանանք դրա վրա` որպես նպատակ եւ աշխատել առանց հանձնվելու, առանց հիասթափվելու։ Բայց սրա համար, իհարկե, մենք միջազգային հանրության աջակցության կարիքն ունենք, եւ ես հույս ունեմ, որ այս աջակցությունը կլինի:
Մենք թափանցիկ ենք մեր մտադրություններում մեր բոլոր միջազգային գործընկերների հետ։ Մենք մեր բոլոր գործընկերների հետ կիսվում ենք, թե ինչ ենք անում մեր մյուս գործընկերների հետ։
Փորձում ենք մոտ լինել Եվրամիությանը, ինտենսիվ կերպով փորձում ենք մեր դիրքորոշումներով կիսվել Իրանի, Ռուսաստանի եւ մնացած մեր գործընկերների հետ, որովհետեւ Հայաստանն անկախ պետություն է եւ, թեեւ գտնվում ենք մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում, այն նաեւ փոփոխությունների մեծ հնարավորություն է բացում։ Ակնհայտորեն, փոփոխությունների ժամանակաշրջաններն իրենց հետ բերում են մեծ վտանգներ, բայց նաեւ հսկայական հնարավորություններ։ Եվ մենք փորձում ենք կառավարել վտանգները եւ օգտվել հնարավորություններից»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: “We’ll try to balance relations with EU, Russia and other powers” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that Armenia has decided to “adopt a balanced and balancing foreign policy, which means that we will try to balance our relations with the European Union, Russia, and regional powers.”
He said this during a panel discussion on How to Spread Europe’s Influence on the margins of the World Economic Forum in Davos.
“Our relations with Iran are very important. We are trying to establish diplomatic relations with Turkey, we are trying to reach a peace deal with Azerbaijan. It is not easy. But, on the other hand, I do not think it is impossible. The most important thing is not to deviate from the peace agenda, we must focus on it as a goal and work without giving up, without getting frustrated. But for this, of course, we need the support of the international community, and I hope that this support will be there.
We are transparent with all our international partners in our intentions. We share with all our partners what we do with our other partners.
We are trying to be close to the European Union, we are intensively trying to share our positions with Iran, Russia and our other partners, because Armenia is an independent state and, although we are living in a period full of challenges, it also opens up a great opportunity for change. Obviously, times of change bring huge risks, but also huge opportunities. And we are trying to manage these risks and seize the opportunities,” Nikol Pashinyan said.