Փաշինյան. «Կփորձենք բալանսավորել հարաբերությունները ԵՄ-ի, ՌԴ-ի եւ այլ ուժերի հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը որոշել է «որդեգրել բալանսավորված եւ բալանսավորող արտաքին քաղաքականություն, ինչը նշանակում է, որ կփորձենք բալանսավորել մեր հարաբերությունները Եվրամիության, Ռուսաստանի եւ տարածաշրջանային ուժերի հետ»:
Այս մասին նա ասել է Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում «Ինչպես ընդլայնել Եվրոպայի ազդեցությունը» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ:
«Շատ կարեւոր են մեր հարաբերություններն Իրանի հետ։ Փորձում ենք դիվանագիտական կապեր հաստատել Թուրքիայի հետ, փորձում ենք խաղաղության գործարքի հասնել Ադրբեջանի հետ։ Դա հեշտ չէ։ Բայց, մյուս կողմից, ես չեմ կարծում` դա անհնարին է։ Ամենակարեւորը խաղաղության օրակարգից չշեղվելն է, մենք պետք է կենտրոնանանք դրա վրա` որպես նպատակ եւ աշխատել առանց հանձնվելու, առանց հիասթափվելու։ Բայց սրա համար, իհարկե, մենք միջազգային հանրության աջակցության կարիքն ունենք, եւ ես հույս ունեմ, որ այս աջակցությունը կլինի:
Մենք թափանցիկ ենք մեր մտադրություններում մեր բոլոր միջազգային գործընկերների հետ։ Մենք մեր բոլոր գործընկերների հետ կիսվում ենք, թե ինչ ենք անում մեր մյուս գործընկերների հետ։
Փորձում ենք մոտ լինել Եվրամիությանը, ինտենսիվ կերպով փորձում ենք մեր դիրքորոշումներով կիսվել Իրանի, Ռուսաստանի եւ մնացած մեր գործընկերների հետ, որովհետեւ Հայաստանն անկախ պետություն է եւ, թեեւ գտնվում ենք մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում, այն նաեւ փոփոխությունների մեծ հնարավորություն է բացում։ Ակնհայտորեն, փոփոխությունների ժամանակաշրջաններն իրենց հետ բերում են մեծ վտանգներ, բայց նաեւ հսկայական հնարավորություններ։ Եվ մենք փորձում ենք կառավարել վտանգները եւ օգտվել հնարավորություններից»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: «Мы постараемся сбалансировать отношения с ЕС, Россией и другими силами» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что Армения решила «проводить сбалансированную и уравновешенную внешнюю политику, что означает, что мы постараемся сбалансировать наши отношения с Европейским союзом, Россией и региональными державами».
Пашинян заявил об этом в ходе панельной дискуссии на тему «Как расширить влияние Европы» на Всемирном экономическом форуме в Давосе.
«Наши отношения с Ираном очень важны. Мы пытаемся установить дипломатические отношения с Турцией, достичь мирного соглашения с Азербайджаном. Это нелегко. Но, с другой стороны, я не думаю, что это невозможно. Самое главное - не отступать от мирной повестки: мы должны сосредоточиться на ней как на цели и работать, не сдаваясь и не отчаиваясь. Но для этого, конечно, нужна поддержка международного сообщества, и я надеюсь, что эта поддержка будет.
Мы открыто говорим о своих намерениях всем нашим международным партнерам. Мы делимся со всеми нашими партнерами тем, что делаем с другими нашими партнерами.
Мы стараемся быть ближе к Евросоюзу, интенсивно пытаемся делиться своими позициями с Ираном, Россией и другими нашими партнерами, потому что Армения - независимое государство, и хотя мы находимся на этапе, полном вызовов, это также прекрасная возможность для перемен. Очевидно, что этапы перемен несут с собой большие опасности, но и огромные возможности. И мы пытаемся управлять рисками и использовать возможности», - сказал Никол Пашинян.