ՀՀ վարչապետի գրասենյակ. Իրանն աջակցում է «Խաղաղության խաչմերուկ»-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ երկու երկրների հարաբերություններում «առկա է մեկ անսասան երաշխիք՝ Հայաստանն ու Իրանը միմյանց կապված են բնական շահերով»:
Կառավարությունից հայտնում են, որ ՀՀ վարչապետը հանդիպմանը ընթացքում ընդգծել է կառավարության շահագրգռվածությունը՝ հետեւողականորեն զարգացնել եւ ընդլայնել երկկողմ փոխգործակցությունը բոլոր ուղղություններով:
«Ալի Աքբար Ահմադիանը շեշտել է, որ Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ առկա քաղաքակրթական հարուստ անցյալը եւ երկու ժողովուրդների շրջանում ջերմ շփումները վստահություն են հաղորդում, որ փոխշահավետ համագործակցությունը կշարունակվի ամրապնդվել եւ խորանալ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը վերաբերող հարցեր եւ համոզմունք հայտնել, որ կողմերն ունեն համագործակցության նոր հնարավորություններ, այդ թվում՝ տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների, ճանապարհաշինության եւ այլ բնագավառներում:
Տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդուղիների ապաշրջափակման համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին: Ալի Աքբար Ահմադիանը նշել է, որ Իրանն աջակցում է վերոնշյալ նախագծի իրականացմանը՝ դրանում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա»,- ասվում է կառավարության հաղորդագրությունում:

Office of Armenian PM: Iran supports “Crossroads of Peace” project - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during a meeting with Secretary of the Supreme National Security Council of Iran, Ali Akbar Ahmadian, that “an unbreakable guarantee exists in the relations between the two countries - Armenia and Iran are bound by natural interests.”
The government’s press office reports that during the meeting, the Prime Minister emphasized the government’s interest in consistently developing and expanding bilateral cooperation in all directions.
“Ali Akbar Ahmadian emphasized that the rich civilizational past between Armenia and Iran and the warm contacts between the two peoples inspire confidence that mutually beneficial cooperation will continue to strengthen and deepen.
The interlocutors discussed issues related to the dynamic development of bilateral relations and expressed confidence that the two countries have new opportunities for cooperation, including in sectors of technology, industry, energy, agriculture, infrastructure, road construction and others.
In the context of unblocking regional transport routes, the sides referred to the Armenian government’s “Crossroads of Peace” project. Ali Akbar Ahmadian noted that Iran supports the implementation of the project, based on the principles enshrined in it,” the news release issued by the government’s press office reads.