Պուտինը պարգեւատրել է Կովկասի երկրների հետ հարաբերությունների պատասխանատուին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Դենիս Գոնչարին պատվոգրով պարգեւատրելու մասին։
Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտիօ «պատասխանատվության գոտին» ներառում է Ադրբեջանը, Հայաստանը, Վրաստանը, ինչպես նաեւ Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան, որոնք Ռուսաստանի կողմից ճանաչվել են որպես անկախ պետություններ։
Դենիս Գոնչարը պարգեւատրվել է «Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին քաղաքականության իրականացման գործում ներդրած ավանդի եւ երկարամյա բարեխիղճ դիվանագիտական ծառայության համար»։
Պատվոգրի է արժանացել նաեւ Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի փոխտնօրեն Միխայիլ Կալուգինը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2023 թվականի օգոստոսին Դենիս Գոնչարն ասել էր, որ արեւմտյան երկրները «կեղտոտ մեթոդներով» շանտաժի են ենթարկում Հայաստանին՝ Ռուսաստանի հետ գործընկերության դեմ տրամադրելով։
ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում դիվանագետն ասել էր, որ Մոսկվայի եւ Երեւանի միջեւ սերտ արտաքին քաղաքական համակարգում է հաստատված ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ եւ ԱՊՀ շրջանակներում, ինչպես նաեւ տարբեր միջազգային հարթակներում, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ում։
«Եթե խոսենք Երեւանի հետ հարաբերություններում ինչ-որ բացասական պահերի մասին, ապա դրանք առաջին հերթին պայմանավորված են ռուս-հայկական գործընկերությանը վնաս հասցնելու արեւմտյան երկրների չդադարող փորձերով։ Կիրառվում են բոլոր, այդ թվում՝ բացարձակ կեղտոտ մեթոդները՝ պատժամիջոցային շանտաժ, անբարեխիղճ մրցակցություն, վերացական խոստումներ, որոնցում, ինչպես հայկական ասացվածքն է ասում, «ավելի շատ ծուխ կա, քան խորոված», - ասել էր Գոնչարը։

Путин наградил дипломата, ответственного за отношения со странами Южного Кавказа - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент России Владимир Путин подписал распоряжение о награждении почетной грамотой директора четвертого департамента стран СНГ МИД России Дениса Гончара.
В «сферу ответственности» четвертого департамента стран СНГ МИД РФ входят Азербайджан, Армения, Грузия, а также Абхазия и Южная Осетия, признанные Россией в качестве независимых государств.
Денис Гончар награжден «за вклад в реализацию внешнеполитического курса Российской Федерации и многолетнюю добросовестную дипломатическую службу».
Почетной грамотой награжден также заместитель директора четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Михаил Калугин.
Медиамакс отмечает, что в августе 2023 года Денис Гончар заявлял, что страны Запада «грязными методами» шантажируют Армению, настраивая ее против партнерства с Россией.
Дипломат говорил тогда в интервью ТАСС, что между Москвой и Ереваном налажена плотная внешнеполитическая координация» в рамках ОДКБ, ЕАЭС и СНГ, а также на различных международных площадках, в первую очередь в ООН.
«Если же говорить о каких-то негативных моментах в отношениях с Ереваном, то они обусловлены в первую очередь непрекращающимися попытками стран Запада навредить российско-армянскому партнерству. В ход идут любые, в том числе абсолютно грязные, методы - санкционный шантаж, недобросовестная конкуренция, аморфные посулы и обещания, в которых, как гласит армянская пословица, «больше дыма, чем шашлыка», - отмечал Гончар.