Պուտինը պարգեւատրել է Կովկասի երկրների հետ հարաբերությունների պատասխանատուին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Դենիս Գոնչարին պատվոգրով պարգեւատրելու մասին։
Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտիօ «պատասխանատվության գոտին» ներառում է Ադրբեջանը, Հայաստանը, Վրաստանը, ինչպես նաեւ Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան, որոնք Ռուսաստանի կողմից ճանաչվել են որպես անկախ պետություններ։
Դենիս Գոնչարը պարգեւատրվել է «Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին քաղաքականության իրականացման գործում ներդրած ավանդի եւ երկարամյա բարեխիղճ դիվանագիտական ծառայության համար»։
Պատվոգրի է արժանացել նաեւ Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի փոխտնօրեն Միխայիլ Կալուգինը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2023 թվականի օգոստոսին Դենիս Գոնչարն ասել էր, որ արեւմտյան երկրները «կեղտոտ մեթոդներով» շանտաժի են ենթարկում Հայաստանին՝ Ռուսաստանի հետ գործընկերության դեմ տրամադրելով։
ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում դիվանագետն ասել էր, որ Մոսկվայի եւ Երեւանի միջեւ սերտ արտաքին քաղաքական համակարգում է հաստատված ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ եւ ԱՊՀ շրջանակներում, ինչպես նաեւ տարբեր միջազգային հարթակներում, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ում։
«Եթե խոսենք Երեւանի հետ հարաբերություններում ինչ-որ բացասական պահերի մասին, ապա դրանք առաջին հերթին պայմանավորված են ռուս-հայկական գործընկերությանը վնաս հասցնելու արեւմտյան երկրների չդադարող փորձերով։ Կիրառվում են բոլոր, այդ թվում՝ բացարձակ կեղտոտ մեթոդները՝ պատժամիջոցային շանտաժ, անբարեխիղճ մրցակցություն, վերացական խոստումներ, որոնցում, ինչպես հայկական ասացվածքն է ասում, «ավելի շատ ծուխ կա, քան խորոված», - ասել էր Գոնչարը։

Putin awards diplomat responsible for relations with South Caucasus countries - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian President Vladimir Putin has signed a decree awarding Denis Gonchar, Director of the Fourth Department of CIS countries at the Russian Foreign Ministry, with a Certificate of Honor.
The “sphere of responsibility” of the Fourth Department of the CIS countries of the Russian Foreign Ministry includes relations with Armenia, Azerbaijan, Georgia, as well as Abkhazia and South Ossetia, recognized by Russia as independent states.
Denis Gonchar was awarded “for his contribution to the implementation of Russia’s foreign policy course and for conscientious diplomatic service.”
Mikhail Kalugin, Deputy Director of the Fourth Department of the CIS countries at the Russian Foreign Ministry, was also awarded with the Certificate of Honor.
Mediamax notes that in August 2023 Denis Gonchar stated that Western countries were blackmailing Armenia by “dirty methods”, directing it against partnership with Russia.
The diplomat said then in an interview with TASS that Moscow and Yerevan “have established close foreign policy coordination within the CSTO, EAEU and CIS”, as well as at various international platforms, primarily at the UN.
“If we talk about some negative aspects in relations with Yerevan, they are primarily due to the ongoing attempts of Western countries to harm the Russian-Armenian partnership. They use any methods, including absolutely dirty ones - sanction blackmail, unfair competition, amorphous promises, which, as the Armenian proverb says, “makes more smoke than kebab,” Gonchar noted.