Ալիեւ. ԱՄՆ-ից ազդանշան ստանալուն պես Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռ պաշտոնապես դուրս չի եկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ), քանի որ չի ստացել «ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ազդանշանը»։
Ալիեւն այդ մասին հայտարարել է «Ռուսաստանն այսօր» գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը ներկայացրել է Azertac գործակալությունը։
Մեկնաբանելով Վրաստանում տիրող իրավիճակը՝ Ալիեւն ասել է, որ «Կովկասի համար պայքար է ընթանում»։
«Հասկանալի է, թե ուր է գնում Հայաստանը։ Նա դե-ֆակտո դուրս է եկել ՀԱՊԿ-ից։ Մեր ճշտված տվյալներով՝ դե յուրե չհեռանալու միակ պատճառն այն է, որ դեռ Պետդեպարտամենտի ազդանշանը չեն ստացել։ Հենց ստանան, դուրս կգան։ Ադրբեջանը անկախ խաղացող է եւ բավականին որակավորված, կարող է ինքն իրեն տեր կանգնել։ Հետեւաբար, Վրաստանը կարեւոր գործոն է Կովկասի համար մղվող ճակատամարտում»,- ասել է Ալիեւը։
Խոսելով Վրաստանի մասին՝ Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ «Վրաստանում գործում են հազարավոր ոչ կառավարական կազմակերպություններ, որոնք ֆինանսավորում են ստանում Արեւմուտքից»։
«Մեր երկրում էլ մի շրջան կար, երբ գրանտակերներն ու գրանտ տվողները իրենց հանգիստ էին զգում, սակայն մենք դրան վերջ դրեցինք: Ցանկացած կառույցի կողմից տրվող դրամաշնորհ՝ լինի այն ադրբեջանական, թե արտասահմանյան, պետք է գրանցում ստանա, եւ պատկան մարմինները որոշեն՝ թույլ տալ, թե ոչ։
Մենք այս ամենը կազմակերպել ենք այստեղ: Օրինակ, ադրբեջանական լրատվամիջոցները չեն կարող ֆինանսավորվել օտարերկրյա աղբյուրից, թեկուզ մեկ տոկոսով: Մենք չենք ֆինանսավորում ԶԼՄ-ներ ԱՄՆ-ում, այնպես չէ՞: Ինչո՞ւ նրանք պետք է ֆինանսավորեն մեր լրատվամիջոցները։ Առանց այն էլ, իրենց ռեսուրսներով, ինչպիսիք են «Ամերիկայի ձայնը», «Ազատություն» ռադիոկայանը, օր ու գիշեր կեղտ են լցնում մեր ժողովրդի, մեր երկրի վրա՝ ստվեր գցելով Հայաստանի հետ պատերազմում մեր հաղթանակի վրա։ Հետեւաբար, ինձ թվում է, որ Վրաստանում որոշ ժամանակ կորցրել են, եւ երբ դա արվեց, ինչպես ասում են, գնացքն արդեն մի փոքր հեռացել էր։ Բայց լավ է, որ այժմ իրավիճակն արդեն գնում է դեպի կայունություն։ Ու նորից, տեսնում ենք, որ Մակրոնի ականջներն են երեւում։ Մարդը չի կարող հանգիստ նստել իր երկրում։ Անպայման ուզում է Վրաստան սողոսկել»,- ասել է Ալիեւը։

Алиев: Армения выйдет из ОДКБ как только получит «отмашку» из США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения официально не вышла из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), поскольку не получила «отмашки из Госдепартамента США».
Алиев заявил об этом в интервью гендиректору агентства «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву, полный текст которого публикует агентство Azertac.
Комментируя ситуацию в Грузии, Алиев сказал, что идет «битва за Кавказ».
«Понятно, куда идет Армении. Она из ОДКБ де-факто вышла. По нашим проверенным данным, единственной причиной, по которой они не выходят де-юре, потому что они еще не получили отмашки из Госдепа. Как только получат, они выйдут. Азербайджан – самостоятельный игрок и достаточно квалифицированный, умеющий за себя постоять. Поэтому Грузия – это важный фактор битвы за Кавказ. Каким он будет? Он будет традиционным, основанным на наших кавказских ценностях?», - заявил Алиев.
Говоря о Грузии, президент Азербайджана сказал, что «в Грузии функционируют тысячи неправительственных организаций, которые получают финансирование с Запада».
«Был период в нашей стране, когда грантоеды и грантодатели чувствовали себя вольготно, но мы это прекратили. И поэтому любой грант, который выдает любая структура, будь то азербайджанская или иностранная, должен пройти регистрацию, и соответствующие органы смотрят - разрешать или не разрешать.
Мы это все упорядочили здесь. Например, азербайджанские медиа не могут финансироваться зарубежным источником даже на один процент.А зачем? Мы же не финансируем медиа в США, правильно? А зачем им финансировать наши медиа? И так они через свои подручные ресурсы типа «Голос Америки» и «Радио Свобода» день и ночь льют грязь на наш народ, на нашу страну, наводят тень на нашу победу в войне с Арменией. Поэтому мне кажется, что определенное время было упущено в Грузии, а когда это было сделано, уже, как говорится, поезд немножко ушел. Но хорошо, что сейчас ситуация уже идет в сторону стабильности. Ну и опять, вот видите, опять уши Макрона торчат. Вот не сидится человеку в своей стране. Ему обязательно надо и в Грузию залезть», - заявил Алиев.