Ալիեւ. ԱՄՆ-ից ազդանշան ստանալուն պես Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռ պաշտոնապես դուրս չի եկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ), քանի որ չի ստացել «ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ազդանշանը»։
Ալիեւն այդ մասին հայտարարել է «Ռուսաստանն այսօր» գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը ներկայացրել է Azertac գործակալությունը։
Մեկնաբանելով Վրաստանում տիրող իրավիճակը՝ Ալիեւն ասել է, որ «Կովկասի համար պայքար է ընթանում»։
«Հասկանալի է, թե ուր է գնում Հայաստանը։ Նա դե-ֆակտո դուրս է եկել ՀԱՊԿ-ից։ Մեր ճշտված տվյալներով՝ դե յուրե չհեռանալու միակ պատճառն այն է, որ դեռ Պետդեպարտամենտի ազդանշանը չեն ստացել։ Հենց ստանան, դուրս կգան։ Ադրբեջանը անկախ խաղացող է եւ բավականին որակավորված, կարող է ինքն իրեն տեր կանգնել։ Հետեւաբար, Վրաստանը կարեւոր գործոն է Կովկասի համար մղվող ճակատամարտում»,- ասել է Ալիեւը։
Խոսելով Վրաստանի մասին՝ Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ «Վրաստանում գործում են հազարավոր ոչ կառավարական կազմակերպություններ, որոնք ֆինանսավորում են ստանում Արեւմուտքից»։
«Մեր երկրում էլ մի շրջան կար, երբ գրանտակերներն ու գրանտ տվողները իրենց հանգիստ էին զգում, սակայն մենք դրան վերջ դրեցինք: Ցանկացած կառույցի կողմից տրվող դրամաշնորհ՝ լինի այն ադրբեջանական, թե արտասահմանյան, պետք է գրանցում ստանա, եւ պատկան մարմինները որոշեն՝ թույլ տալ, թե ոչ։
Մենք այս ամենը կազմակերպել ենք այստեղ: Օրինակ, ադրբեջանական լրատվամիջոցները չեն կարող ֆինանսավորվել օտարերկրյա աղբյուրից, թեկուզ մեկ տոկոսով: Մենք չենք ֆինանսավորում ԶԼՄ-ներ ԱՄՆ-ում, այնպես չէ՞: Ինչո՞ւ նրանք պետք է ֆինանսավորեն մեր լրատվամիջոցները։ Առանց այն էլ, իրենց ռեսուրսներով, ինչպիսիք են «Ամերիկայի ձայնը», «Ազատություն» ռադիոկայանը, օր ու գիշեր կեղտ են լցնում մեր ժողովրդի, մեր երկրի վրա՝ ստվեր գցելով Հայաստանի հետ պատերազմում մեր հաղթանակի վրա։ Հետեւաբար, ինձ թվում է, որ Վրաստանում որոշ ժամանակ կորցրել են, եւ երբ դա արվեց, ինչպես ասում են, գնացքն արդեն մի փոքր հեռացել էր։ Բայց լավ է, որ այժմ իրավիճակն արդեն գնում է դեպի կայունություն։ Ու նորից, տեսնում ենք, որ Մակրոնի ականջներն են երեւում։ Մարդը չի կարող հանգիստ նստել իր երկրում։ Անպայման ուզում է Վրաստան սողոսկել»,- ասել է Ալիեւը։

Aliyev: Armenia to withdraw from CSTO once it gets a “go-ahead” from the US - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said that Armenia has not officially withdrawn from the Collective Security Treaty Organization (CSTO) because it has not received "a go-ahead from the U.S. State Department.”
Aliyev said this in an interview with Dmitry Kiselev, director general of the Rossiya Segodnya agency, the full text of which is published by Azertac news agency.
Commenting on the situation in Georgia, Aliyev said “there is a battle for the Caucasus.”
“It is clear where Armenia is heading. De facto, it has left the CSTO. According to our verified information, the only reason they are not de jure withdrawing is because they have not yet received a go-ahead from the State Department. Once they get it, they will withdraw. Azerbaijan is an independent player and is skilled enough to stand up for itself. Therefore, Georgia is an important factor in the battle for the Caucasus. What will it be like? Will it be traditional, based on our Caucasian values?” Aliyev said.
Speaking about Georgia, the Azerbaijani president said that “there are thousands of non-governmental organizations in Georgia funded by the West.”
“There was a period in our country when grant-eaters and grant-givers operated freely, but we stopped it. And that is why any grant given by any structure, be it Azerbaijani or foreign, must be registered, and the relevant bodies look at whether to allow it or not.
We have organized it all here. For example, Azerbaijani media cannot be financed by a foreign source even by one percent. Why? We don’t finance media in the USA, right? Why should they finance our media? They are already pouring mud on our people, on our country day and night through their handy resources such as “Voice of America” and “RFE/RL”, casting a shadow on our victory in the war with Armenia. Therefore, it seems to me that much time was lost in Georgia, and when it was done, the train had already left, as they say. But it is good that now the situation is moving towards stability. And again, you see, Macron’s ears are sticking out again. The man can’t sit in his own country. He has to meddle in Georgia as well,” Aliyev said.