Արարատ Միրզոյան. «Շատ մոտ ենք» խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը «շատ մոտ են» խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը:
«17 հոդվածից 15-ի շուրջ արդեն համաձայնություն կա: Ես կարծում եմ, որ մենք կարող էինք վերջնական տեսքի բերել և ստորագրել պայմանագիրը նույնիսկ մինչև Բաքվում կայացած COP29 կլիմայական գագաթաժողովը: Ցավոք, դա տեղի չունեցավ, բայց հիմա մենք պատրաստ ենք դա անել սեղմ ժամկետներում: Կարելի է ասել, որ սա հույսի պահ է: Ես կասեի, որ շատ մոտ ենք: Բայց չնայած մեր երկու պետությունների և հասարակությունների ողբերգական անցյալին, կա թշնամանքի էջը շրջելու հնարավորություն: Անցյալը դժվարին է եղել։ Այն դժվար է ըմբռնել, մոռանալ, ներել, բայց մեր տարածաշրջանում բավարար չափով արյուն է թափվել, և հիմա մենք ունենք հնարավորություն նայելու դեպի ապագա», - ասել է Միրզոյանը
Ֆիննական Lännen Media լրատվական գործակալությանը:
Պատասխանելով հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ հարցին, նախարարը նշել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը կարող են գալ այնպիսի լուծումների, որոնք ընդունելի կլինեն երկու կողմերի համար.
«Մենք կարող ենք կազմակերպել հայկական ապրանքների անցումն Ադրբեջանի տարածքով և հակառակը՝ ադրբեջանական ապրանքներինը՝ Հայաստանի տարածքով: Առաջին փուլում կարող ենք վերսկսել երկաթուղային տարանցումը և աստիճանաբար ընդլայնել այն:»

Ararat Mirzoyan: We are “very close” to the signing of the peace treaty - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated that Armenia and Azerbaijan “are very close” to the signing of the peace treaty.
“We now have 15 out of 17 articles agreed upon. I believe we could have finalized and signed the treaty even before the COP29 climate summit in Baku. Unfortunately, this did not happen, but we are now ready to do so in a relatively short time. One could say this is a moment of hope. I would say we are very close. Despite the tragic past of our two states and societies, there is an opportunity to turn the page of hostility. The past has been difficult. It is not easy to comprehend, to forget, to forgive, but our region has seen enough bloodshed, and now we have the opportunity to look more towards the future,” Mirzoyan said in an interview to with Finnish news agency “Lännen Media”.
In the context of opening of communications, Ararat Mirzoyan noted that Armenia and Azerbaijan could reach solutions which would be acceptable for both sides:
“We can organize the passage of Armenian goods through Azerbaijan and the passage of Azerbaijani products through Armenia. In the first phase, we can restart rail transit and expand it gradually.”