Արարատ Միրզոյան. «Շատ մոտ ենք» խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը «շատ մոտ են» խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը:
«17 հոդվածից 15-ի շուրջ արդեն համաձայնություն կա: Ես կարծում եմ, որ մենք կարող էինք վերջնական տեսքի բերել և ստորագրել պայմանագիրը նույնիսկ մինչև Բաքվում կայացած COP29 կլիմայական գագաթաժողովը: Ցավոք, դա տեղի չունեցավ, բայց հիմա մենք պատրաստ ենք դա անել սեղմ ժամկետներում: Կարելի է ասել, որ սա հույսի պահ է: Ես կասեի, որ շատ մոտ ենք: Բայց չնայած մեր երկու պետությունների և հասարակությունների ողբերգական անցյալին, կա թշնամանքի էջը շրջելու հնարավորություն: Անցյալը դժվարին է եղել։ Այն դժվար է ըմբռնել, մոռանալ, ներել, բայց մեր տարածաշրջանում բավարար չափով արյուն է թափվել, և հիմա մենք ունենք հնարավորություն նայելու դեպի ապագա», - ասել է Միրզոյանը
Ֆիննական Lännen Media լրատվական գործակալությանը:
Պատասխանելով հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ հարցին, նախարարը նշել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը կարող են գալ այնպիսի լուծումների, որոնք ընդունելի կլինեն երկու կողմերի համար.
«Մենք կարող ենք կազմակերպել հայկական ապրանքների անցումն Ադրբեջանի տարածքով և հակառակը՝ ադրբեջանական ապրանքներինը՝ Հայաստանի տարածքով: Առաջին փուլում կարող ենք վերսկսել երկաթուղային տարանցումը և աստիճանաբար ընդլայնել այն:»

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что Армения и Азербайджан «очень близки» к подписанию мирного договора.
«15 из 17 статей уже согласованы. Думаю, мы могли бы доработать и подписать соглашение еще до климатического саммита COP29 в Баку. К сожалению, этого не произошло, но сейчас мы готовы сделать это в короткие сроки. Я бы сказал, что мы очень близки к этому. Несмотря на трагическое прошлое наших двух государств и обществ, есть шанс перевернуть страницу вражды. Прошлое было трудным. Это сложно понять, забыть, простить, но в нашем регионе пролилось достаточно крови, и теперь у нас есть возможность взглянуть в будущее», - сказал Мирзоян в интервью финскому информационному агентству Lännen Media.
Отвечая на вопрос о разблокировании коммуникаций, министр отметил, что Армения и Азербайджан могут прийти к решениям, которые будут приемлемы для обеих сторон.
«Мы можем организовать пропуск армянских товаров через территорию Азербайджана и, наоборот, пропуск азербайджанских товаров через территорию Армении. На первом этапе мы можем возобновить железнодорожный транзит и постепенно расширять его», - отметил министр.