«Ռուսաստանը չի հրաժարվում Հայաստանի հանդեպ ռազմաքաղաքական պարտավորություններից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինն այսօր ասել է, որ «Ռուսաստանը հավատարիմ է Հայաստանի հետ պայմանավորվածություններին եւ չի հրաժարվում ռազմաքաղաքական ոլորտում ստանձնած պարտավորություններից»:
«Ռուսաստանը հավատարիմ է պայմանավորվածությունների ամբողջ համալիրին ինչպես երկկողմ մակարդակով, այնպես էլ՝ ԵԱՏՄ շրջանակում:
Մենք չենք հրաժարվում դաշնակիցների հանդեպ մեր պարտավորություններից։ Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի ռազմական, էներգետիկ եւ պարենային անվտանգության երաշխավորը»,- «Ռուսաստան-Հայաստան» երկրորդ հասարակական համաժողովի ընթացքում նշել է նա:
Միխայիլ Գալուզինն ասել է նաեւ, որ Ռուսաստանն աշխատում է Հարավային Կովկասի հարցով «3+3» հարթակը լիարժեք կազմակերպության վերածելու ուղղությամբ:
«Ինչպես եւ նախկինում, չենք խուսափում աջակցել հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը բոլոր ուղղություններով: Տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերի ներդաշնակեցման գործում կարեւոր տեղ ենք հատկացնում «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակին»,- եզրափակել է նա։

Россия не отказывается от обязательств в военно-политической сфере - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин сказал сегодня, что «Россия верна договоренностям и не отказывается от обязательств в военно-политической сфере.
«Москва была и остаётся приверженной всему комплексу договорённостей как на двустороннем уровне, так и в рамках объединения на евразийском пространстве.
Мы не отказываемся от обязательств перед союзниками, в том числе в военно-политической сфере», - сказал он на втором общественном форуме «Россия - Армения».
Михаил Галузин сказал также, что Россия ведет работу по трансформации платформы «3+3» по Южному Кавказу в полноценную организацию.
«Мы, как и прежде, не уклоняемся от содействия армяно-азербайджанской нормализации по всем ее трекам. Мы уделяем важное место платформе регионального сотрудничества «3+3» в вопросе гармонизации интересов всех стран региона», - заключил он».