Ալիեւը չի թաքցնում, որ գոհ է Թրամփի հետ նախկին գործակցությունից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը «սրտանց շնորհավորել է Դոնալդ Թրամփին»՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։
Իլհամ Ալիեւի ուղերձում ասվում է.
«Ընտրություններում Ձեր համոզիչ հաղթանակը բարեկամ ամերիկյան ժողովրդի մեծ աջակցության եւ վստահության ակնհայտ արտահայտությունն է անձամբ Ձեզ եւ Ձեր քաղաքական կուրսի նկատմամբ։ Ադրբեջանական Հանրապետությունը հատուկ նշանակություն է տալիս Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների համակողմանի զարգացմանը։
Ձեր առաջին նախագահական ժամկետում Դուք մեծ ուշադրություն եք դարձրել Ադրբեջանի եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ բարեկամության եւ համագործակցության հարաբերությունների ամրապնդմանը, մեր համագործակցության կայուն եւ հետեւողական զարգացմանը։ Ուզում եմ գոհունակությամբ նշել, որ այդ ընթացքում փոխվստահության եւ աջակցության վրա հիմնված մեր գործընկերությունը, այդ թվում՝ համատեղ գործունեությունը մի շարք կարեւոր ոլորտներում դինամիկ զարգանում էր։ Կցանկանայի հատկապես ընդգծել Ձեր շարունակական ամուր աջակցությունը Ադրբեջանի էներգետիկ ռազմավարությանը։
Օգտագործելով Միացյալ Նահանգների հետ մեր փոխգործողության հսկայական ներուժը՝ մենք լի ենք վճռականությամբ ավելի ընդլայնել եւ խորացնել մեր երկկողմ գործընկերությունը բոլոր ոլորտներում, ներառյալ քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ, անվտանգություն, կանաչ, թվային անցման եւ այլ ոլորտներում: Հավատում ենք, որ Ձեր նոր նախագահական ժամկետում Ադրբեջանի եւ Միացյալ Նահանգների հարաբերություններն էլ ավելի կամրապնդվեն, եւ համագործակցության նոր ոլորտներ կբացահայտվեն։
Ադրբեջանը հետագայում եւս կշարունակի Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված իր գործունեությունը։
Վստահ եմ, որ մենք կշարունակենք համատեղ ջանքեր գործադրել՝ ամրապնդելու Ադրբեջանի եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ բարեկամական հարաբերությունները եւ խթանելու գործընկերությունը՝ հիմնված մեր երկրների ազգային շահերի վրա, ներառյալ ազգային անվտանգության շահերը»:

Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev "has heartily congratulated Donald Trump” on his election as the President of the United States of America.
“The confident victory you gained in the elections is the clear reflection of a big support and confidence the friendly American people places in you personally and the political course you pursue. The Republic of Azerbaijan attaches a particular importance to the comprehensive development of its relations with the United States of America.
During your first presidency, you were very attentive to the solidification of friendly and cooperative relations between Azerbaijan and the United States, and the continuous and consistent development of our collaboration. I am pleased to note that our partnership based on mutual trust and support, including our interaction in several important areas, and particularly, fighting global challenges and terrorism, fostering international peace and security, and ensuring Europe’s energy security, is characterized by dynamic and ever increasing development. I would like to note in particular your constant resolute support in Azerbaijan’s energy strategy.
Benefiting a vast potential of our joint activities with the United States, we are determined to further expand and deepen our bilateral partnership in all areas, including political, economic-commercial, security, energy, green and digital transition and others. We do believe that during your new presidency, the relations between Azerbaijan and the United States will further strengthen as the new cooperation areas will be defined.
Azerbaijan will further continue its actions to foster peace and security in the South Caucasus.
I am confident that we will continue to put joint efforts to the fostering of Azerbaijan-the United States friendly relations to advance our partnership based on national interests of our countries, including those of national security.”