Միրզոյան. Ցեղասպանության ճանաչման հարցն առաջնահերթություն չէ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ ունի դինամիկ ու դրական երկխոսություն:
«Գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կապում է հայ-ադրբեջանական գործընթացի հետ։ Մեր գնահատմամբ՝ դա այդքան էլ կառուցողական մոտեցում չէ: Թուրքիայի հետ Հայաստանը երկխոսում է առանց նախապայմանների»,- Ազգային ժողովում ասել է ԱԳ նախարարը:
Նա լավատես է, որ մոտ ապագայում առաջընթաց կլինի հայ-թուրքական հարաբերություններում։
Հարցին, թե Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարց ՀՀ ԱԳՆ օրակարգում կա՞, Արարատ Միրզոյանն ասել է.
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում առաջնահերթություն չէ:
Պատմության ողբերգական անցքերը, Հայոց ցեղասպանությունն ուսումնասիրելը կամ դա թիվ մեկ առաջնահերթություն դարձնելն, անշուշտ, ԱԳՆ օրակարգը չէ»:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Арарат Мирзоян заявил сегодня, что у Армении динамичный и позитивный диалог с Турцией.
«Не секрет, что Турция связывает процесс нормализации отношений с Арменией с армяно-азербайджанским процессом. На наш взгляд, это не очень конструктивный подход. Армения ведет диалог с Турцией без предусловий», - заявил глава МИД в Национальном Собрании.
Он с оптимизмом смотрит на возможный прогресс в армяно-турецких отношениях в ближайшем будущем.
На вопрос, стоит ли в повестке дня МИД Армении вопрос международного признания Геноцида армян, Арарат Мирзоян ответил:
«Вопрос признания Геноцида армян не является приоритетом во внешнеполитической повестке дня Армении. Изучение трагических пятен в истории, Геноцида армян или превращение его в приоритет номер один, конечно же, не является повесткой дня МИД».