Պաշտոնաթող հայ դիվանագետները հանդիպել են МГИМО-ի ռեկտորի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) ռեկտոր Անատոլի Տորկունովը Մոսկվայում հանդիպել է«Դիվանագետների համահայկական խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության պատվիրակությանը՝ Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Արա Այվազյանի գլխավորությամբ։
Պատվիրակության կազմում էին նաեւ ՀՀ նախկին փոխարտգործնախարար Ավետ Ադոնցը եւ Քուվեյթում եւ Հունաստանում Հայաստանի նախկին դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանը։
МГИМО-ի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Անատոլի Տորկունովը խոսել է հաստատության գիտահետազոտական եւ կրթական գործունեության առանցքային ոլորտների մասին եւ հանդես եկել մի շարք համատեղ կոնֆերանսներ անցկացնելու առաջարկով։
Արա Այվազյանը շնորհավորել է Անատոլի Տորկունովին МГИМО-ի 80-ամյակի առթիվ: Նա նշել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ գիտական կապերի զարգացման կարեւորությունը եւ 2024-2025 թվականների համար մի շարք երկկողմ նախագծեր եւ միջոցառումներ է առաջարկել։
«Հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների վիճակի եւ ընթացիկ միջազգային օրակարգի շուրջ։ Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր МГИМО-ի եւ Դիվանագետների համահայկական խորհրդի միջեւ»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Отставные армянские дипломаты встретились с ректором МГИМО - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Ректор Московского государственного института международных отношений (МГИМО) Анатолий Торкунов встретился в Москве с делегацией общественной организации «Всеармянский совет дипломатов» во главе с бывшим министром иностранных дел Армении Ара Айвазяном.
В состав делегации были также бывший замминистра иностранных дел Армении Авет Адонц и бывший посол Армении в Кувейте и Греции Фадей Чарчоглян,
В сообщении МГИМО говорится, что Анатолий Торкунов рассказал о ключевых направлениях научно-исследовательской и образовательной деятельности МГИМО и выступил с предложением по проведению ряда совместных конференций.
Ара Айвазян поздравил Анатолия Торкунова с 80-летием МГИМО. Он отметил значимость развития научных контактов между Арменией и Россией и предложил несколько значимых двусторонних проектов и мероприятий на период 2024–2025 гг.
«Участники встречи обменялись мнениями относительно состояния двусторонних отношений и актуальной международной повестки. В заключение встречи стороны подписали меморандум о сотрудничестве между МГИМО и Всеармянским советом дипломатов», - говорится в сообщении.