Պաշտոնաթող հայ դիվանագետները հանդիպել են МГИМО-ի ռեկտորի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) ռեկտոր Անատոլի Տորկունովը Մոսկվայում հանդիպել է«Դիվանագետների համահայկական խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության պատվիրակությանը՝ Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Արա Այվազյանի գլխավորությամբ։
Պատվիրակության կազմում էին նաեւ ՀՀ նախկին փոխարտգործնախարար Ավետ Ադոնցը եւ Քուվեյթում եւ Հունաստանում Հայաստանի նախկին դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանը։
МГИМО-ի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Անատոլի Տորկունովը խոսել է հաստատության գիտահետազոտական եւ կրթական գործունեության առանցքային ոլորտների մասին եւ հանդես եկել մի շարք համատեղ կոնֆերանսներ անցկացնելու առաջարկով։
Արա Այվազյանը շնորհավորել է Անատոլի Տորկունովին МГИМО-ի 80-ամյակի առթիվ: Նա նշել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ գիտական կապերի զարգացման կարեւորությունը եւ 2024-2025 թվականների համար մի շարք երկկողմ նախագծեր եւ միջոցառումներ է առաջարկել։
«Հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների վիճակի եւ ընթացիկ միջազգային օրակարգի շուրջ։ Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր МГИМО-ի եւ Դիվանագետների համահայկական խորհրդի միջեւ»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Photo: https://mgimo.ru/
Yerevan /Mediamax/. Rector of the Moscow State Institute of International Relations (MGIMO) Anatoly Torkunov met in Moscow with a delegation of the All-Armenian Council of Diplomats NGO headed by former Armenian Foreign Minister Ara Ayvazyan.
The delegation also included former Armenian Deputy Foreign Minister Avet Adonts and former Armenian Ambassador to Kuwait and Greece Fadey Charchoghlyan.
MGIMO reports that Anatoly Torkunov spoke about the key directions of MGIMO’s research and educational activities and proposed to conduct a number of joint conferences.
Ara Ayvazyan congratulated Anatoly Torkunov on the 80th anniversary of MGIMO. He noted the significance of the development of scientific contacts between Armenia and Russia and proposed several bilateral projects and activities for the period of 2024-2025.
“The participants of the meeting exchanged views on the state of bilateral relations and the current international agenda. At the end of the meeting, the parties signed a memorandum of cooperation between MGIMO and the All-Armenian Council of Diplomats,” the news release says.