Բաքվում մեղադրում են Եվրախորհրդարանին Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան մեղադրել է Եվրախորհրդարանին նոյեմբերի 11-ից 22-ը Բաքվում կայանալիք COP29 համաժողովը որպես «երկրի վրա քաղաքական ճնշման գործիք» օգտագործելու համար։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Գաֆարովան նշել է, որ «կլիմայի փոփոխությունը գլոբալ խնդիր է, որի լուծումը պահանջում է միասնություն, սակայն այդ հարցն օգտագործվում է Ադրբեջանի դեմ ուղղված օրակարգը քարոզելու նպատակով»։
Նա ափսոսանք է հայտնել, որ «Եվրախորհրդարանը վերածվել է գործիքի՝ Ադրբեջանի դեմ թշնամական և զրպարտչական արշավ իրականացնող ուժերի ձեռքում»։
Հոկտեմբերի 24-ին Եվրախորհրդարանը բանաձեւ է ընդունել Ադրբեջանի վերաբերյալ, որը, մասնավորապես, կոչ է անում ԵՄ ղեկավարներին օգտագործել COP29-ը որպես հնարավորություն՝ հիշեցնելու Ադրբեջանին մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորությունների մասին։

Спикер парламента Азербайджана обвинила Европарламент в давлении на Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель Милли меджлиса Азербайджана Сахиба Гафарова обвинила Европарламент в попытке использования предстоящей 11-22 ноября в Баку конференции COP29 в качестве «орудия политического давления на страну».
Как сообщает ТАСС, Гафарова отметила, что «изменения климата являются глобальной проблемой, решение которой требует единства, однако этот вопрос используется для пропаганды повестки, направленной против Азербайджана».
Он выразила сожаление, что «Европарламент превратился в инструмент в руках сил, ведущих враждебную и клеветническую кампанию против Азербайджана».
24 октября Европейский парламент принял резолюцию по Азербайджану, в которой, в частности, содержится призыв к лидерам ЕС использовать конференцию COP29 как возможность напомнить Азербайджану о его международных обязательствах в области прав человека.