Բաքվում մեղադրում են Եվրախորհրդարանին Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան մեղադրել է Եվրախորհրդարանին նոյեմբերի 11-ից 22-ը Բաքվում կայանալիք COP29 համաժողովը որպես «երկրի վրա քաղաքական ճնշման գործիք» օգտագործելու համար։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Գաֆարովան նշել է, որ «կլիմայի փոփոխությունը գլոբալ խնդիր է, որի լուծումը պահանջում է միասնություն, սակայն այդ հարցն օգտագործվում է Ադրբեջանի դեմ ուղղված օրակարգը քարոզելու նպատակով»։
Նա ափսոսանք է հայտնել, որ «Եվրախորհրդարանը վերածվել է գործիքի՝ Ադրբեջանի դեմ թշնամական և զրպարտչական արշավ իրականացնող ուժերի ձեռքում»։
Հոկտեմբերի 24-ին Եվրախորհրդարանը բանաձեւ է ընդունել Ադրբեջանի վերաբերյալ, որը, մասնավորապես, կոչ է անում ԵՄ ղեկավարներին օգտագործել COP29-ը որպես հնարավորություն՝ հիշեցնելու Ադրբեջանին մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորությունների մասին։

Azerbaijani parliament speaker accuses European Parliament of pressure on Baku - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Speaker of Azerbaijani Milli Majlis Sahiba Gafarova accused the European Parliament of trying to use the upcoming COP29 conference in Baku on November 11-22 as “a tool for political pressure on the country.”
TASS reports that Gafarova noted that “climate change is a global problem, the solution to which requires unity, but this issue is used to promote an agenda directed against Azerbaijan.”
She expressed regret that “the European Parliament has turned into a tool in the hands of forces conducting a hostile and slanderous campaign against Azerbaijan.”
On October 24, the European Parliament adopted a resolution on Azerbaijan, which, among other things, calls on EU leaders to use the COP29 conference as an opportunity to remind Azerbaijan of its international human rights obligations.