ԱՄՆ կառավարությունը Հայաստանին կտրամադրի $ 20,6 մլն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) ղեկավար Սամանթա Փաուերը հայտարարել է, որ Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացի հետագա զարգացումները խթանելու նպատակով ԱՄՆ-ը ՀՀ-ին կտրամադրի 20,6 մլն դոլար:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից հայտնում են, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընթացքում հայտարարված նոր ֆինանսական հանձնառությունները կուղղվեն ՀՀ կառավարության բարեփոխումներին եւ կնպաստեն հանրային ծառայությունների բարելավմանը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Ժողովրդավարությունն արդյունավետ է» նախաձեռնության շրջանակում։
«Կոնգրեսի հետ աշխատանքներն ամփոփելով՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ը եւ Պետքարտուղարությունը հայտարարել են կիբեռանվտանգության, սահմանային անվտանգության եւ էներգետիկ անվտանգության մեծացման եւ բարդ սպառնալիքների ու մարտահրավերների նկատմամբ դիմակայունության ամրապնդման հարցերում Հայաստանին աջակցելու նպատակով $‌20 մլն տրամադրելու մասին։
Բացի այդ, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն հայտարարել է նաեւ 600 հազար դոլարի ֆինանսավորման մասին, որը «Տեղեկատվական բարեվարքության եւ դիմակայունության բարելավման նախաձեռնության» (ProInfo) շրջանակում կուղղվի ազդեցիկ ու հանրային հետաքրքրություններից բխող լրագրություն ապահովելու նպատակով անկախ լրատվամիջոցների տեխնոլոգիական արդիականացմանը, մեդիա եւ տեղեկատվական գրագիտության հարցերում նորարարությունների խթանմանը եւ Հայաստանում մեդիա ոլորտի առանցքային բարեփոխումների ջատագովման աշխատանքներին»,- ասվում է ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրությունում:

Правительство США предоставит Армении $ 20,6 миллионов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава Агентства США по международному развитию Саманта Пауэр объявила, что США предоставят Армении $‌20,6 миллиона «для содействия дальнейшему развитию демократического прогресса».
Посольство США в Армении сообщает, что новые финансовые обязательства, объявленные в ходе Генеральной Ассамблеи ООН, будут направлены на реформы правительства Армении и будут способствовать улучшению государственных услуг в рамках инициативы USAID «Демократия продуктивна».
«Подводя итоги работы с Конгрессом, USAID и Госдепартамент объявили о выделении $‌20 миллионов на поддержку Армении в области кибербезопасности, безопасности границ и энергетической безопасности, а также повышения устойчивости к сложным угрозам и вызовам.
Кроме того, USAID также объявило о выделении $‌600 тысяч, которые будут направлены на технологическую модернизацию независимых СМИ с целью обеспечения эффективной журналистики, представляющей общественный интерес, а также на продвижение инноваций в вопросах медийной и информационной грамотности в рамках «Инициативы по улучшению информационного процветания и устойчивости» (ProInfo)  и работе по защите ключевых реформ в сфере СМИ в Армении», - говорится в сообщении посольства США.