ԱՄՆ-ն Հայաստանին $ 250 միլիոն կտրամադրի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն ստորագրել են ՀՀ եւ ԱՄՆ միջեւ զարգացմանն ուղղված համագործակցության դրամաշնորհային համաձայնագրի փոփոխությունը:
ՀՀ կառավարությունից հայտնել են, որ արդյունքում ավելի քան կրկնապատկվում է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի համաձայնագրի շրջանակում տրամադրվող գումարի շեմը՝ $‌120 միլիոնից դառնալով $‌250 միլիոն, ինչպես նաեւ ընդլայնվում են համատեղ ծրագրերի ոլորտները:
Ընդլայնված համաձայնագիրը կներառի այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են՝ աղետների ռիսկի կառավարումը, կիբեռանվտանգությունը, պարենային եւ էներգետիկ անվտանգությունը, տարածաշրջանային համագործակցությունն ու առեւտուրը, ժողովրդավարական գործընթացները եւ տնտեսական ներառական զարգացումը:
«Հայաստանի համար կարեւորը ոչ միայն ֆինանսական աջակցությունն է, այլեւ մեր համատեղ ծրագրերի արդյունքում խթանվող ժողովրդավարական արժեքները, ստեղծարար գաղափարներն ու զարգացած գործարար մշակույթը: Վերջիններիս ներդրումը մեր երկրում թույլ է տալիս իրականացնել հիմնարար բարեփոխումներ եւ բարձրացնել քաղաքացիների կյանքի որակը»,- նշել է Մհեր Գրիգորյանը:
«Այս փոփոխությունը ցույց է տալիս մեր հանձնառությունը Հայաստանի հետ մեր գործընկերությանը: Մեծացնելով մեր աջակցության ծավալը եւ ընդլայնելով մեր ծրագրերը՝ մենք օգնում ենք Հայաստանին զարգանալ եւ հաջողության հասնել: Մեր աշխատանքը Հայաստանի կառավարության եւ նախարարությունների հետ վճռորոշ դերակատարություն ունի մեր ընդհանուր նպատակներին հասնելու գործում», - ասել է Ջոն Ալելոն:

США выделят Армении $ 250 млн - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер Армении Мгер Григорян и директор армянской миссии Агентства США по международному развитию Джон Алело подписали сегодня документ об изменении грантового соглашения о сотрудничестве.
Как сообщила пресс-служба правительства Армении, в результате сумма, предоставляемая в рамках соглашения, увеличится более чем в два раза,
со $‌120 млн до $‌250 млн, также расширяться сферы совместных проектов.
Расширенное соглашение будет охватывать такие области, как управление рисками стихийных бедствий, кибербезопасность, продовольственная и энергетическая безопасность, региональное сотрудничество и торговля, демократические процессы и инклюзивное экономическое развитие.
«Для Армении важна не только финансовая поддержка, но и продвигаемые в результате наших совместных программ демократические ценности, творческие идеи и развитая бизнес-культура. Инвестиции в нашу страну позволяют проводить фундаментальные реформы и повычать качество жизни граждан», - отметил Мгер Григорян.
«Это изменение показывает нашу приверженность партнерству с Арменией. Увеличивая объем нашей поддержки и расширяя программы, мы помогаем Армении развиваться и добиваться успеха. Наша работа с правительством и министерствами Армении играет решающую роль в достижении наших общих целей»,- сказал Джон Алело.