Մոսկվան աջակցում է BRICS-ին միանալու Բաքվի հայտին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը հայտարարել է, որ Մոսկվան աջակցում է BRICS-ին (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավային Աֆրիկա, Իրան, Եգիպտոս, Եթովպիա եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) միանալու Բաքվի հայտին։
Ինչպես հաղորդում է «Ազերթաջ» գործակալությունը, Ռյաբկովն ասել է.
«Մեր կարծիքով, Ադրբեջանը ուժեղ թեկնածու է, որը միանալով BRICS-ին, իր հետ կբերի լրացուցիչ դինամիկա եւ տարբեր օրակարգերի վրա միաժամանակ եւ կառուցողական աշխատելու փորձ, ինչը շատ բնորոշ է BRICS-ին»:
Նրա խոսքով, BRICS-ի հիմնական սկզբունքներից մեկը ճնշումների ու շանտաժի ժխտումն է եւ միջազգային իրավունքի սկզբունքների ու նորմերի հարգումը։ «Սա լիովին համահունչ է Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը՝ այդ երկրի նախագահի գլխավորությամբ»,- նշել է Ռյաբկովը։
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարը հայտնել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հրավիրված է մասնակցել հոկտեմբերի 22-ից 24-ը Կազանում կայանալիք BRICS-ի գագաթնաժողովին։

Photo: media.tass.ru
Azertac news agency reports that commenting on Azerbaijan’s application to join BRICS, Ryabkov said:
“We believe that this is a strong candidate which, after joining BRICS, will certainly introduce additional dynamics and a unique experience, including the experience of working on multiple agendas simultaneously and in a constructive way, which is very characteristic for BRICS.”
According to him, one of the key principles of BRICS is the rejection of pressure and blackmail and respect for the principles and norms of international law. “To the fullest extent, all this fits with the policy pursued by Azerbaijan under the leadership of its president,” Ryabkov said.
Russian deputy foreign minister said that Azerbaijani President Ilham Aliyev is invited to the BRICS summit in Kazan, which will be held on October 22-24.