Մոսկվան աջակցում է BRICS-ին միանալու Բաքվի հայտին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը հայտարարել է, որ Մոսկվան աջակցում է BRICS-ին (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավային Աֆրիկա, Իրան, Եգիպտոս, Եթովպիա եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) միանալու Բաքվի հայտին։
Ինչպես հաղորդում է «Ազերթաջ» գործակալությունը, Ռյաբկովն ասել է.
«Մեր կարծիքով, Ադրբեջանը ուժեղ թեկնածու է, որը միանալով BRICS-ին, իր հետ կբերի լրացուցիչ դինամիկա եւ տարբեր օրակարգերի վրա միաժամանակ եւ կառուցողական աշխատելու փորձ, ինչը շատ բնորոշ է BRICS-ին»:
Նրա խոսքով, BRICS-ի հիմնական սկզբունքներից մեկը ճնշումների ու շանտաժի ժխտումն է եւ միջազգային իրավունքի սկզբունքների ու նորմերի հարգումը։ «Սա լիովին համահունչ է Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը՝ այդ երկրի նախագահի գլխավորությամբ»,- նշել է Ռյաբկովը։
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարը հայտնել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հրավիրված է մասնակցել հոկտեմբերի 22-ից 24-ը Կազանում կայանալիք BRICS-ի գագաթնաժողովին։

Москва поддерживает заявку Баку на вступление в БРИКС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Замминистра иностранных дел России Сергей Рябков заявил, что Москва поддерживает заявку Баку на вступление в БРИКС.
Как сообщает агентство Азертадж, комментируя заявку Азербайджана на вступление в БРИКС, Рябков сказал:
«Мы считаем, что это сильный кандидат, который, вступив в БРИКС, безусловно, привнесет и дополнительную динамику, и уникальный опыт, в том числе опыт работы по многим повесткам дня одновременно и в конструктивном ключе, то, что очень свойственно БРИКС».
По его словам, один из главных принципов БРИКС - это отрицание давления и шантажа и уважение принципов и норм международного права. «В полной мере все это стыкуется с той политикой, которую проводит Азербайджан под руководством президента этой страны», - отметил Рябков.
Замминистра иностранных дел России сообщил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев приглашен на саммит БРИКС в Казани, который состоится 22-24 октября.