ՌԴ ԱԳՆ. Երեւանը սաբոտաժ է անում Սյունիքով կոմունիկացիաների բացման համաձայնագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «ՌԴ-ի համար դժվար է հասկանալ, թե ինչու է Երեւանը սաբոտաժ անում Սյունիքի մարզով հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին համաձայնագիրը»:
«Մինչդեռ Մոսկվան հանդես է գալիս Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության շուտափույթ ավարտի օգտին: Մենք կողմ ենք խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքմանը եւ կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը: Ցավոք, Հայաստանի ղեկավարությունն է, որ սաբոտաժ է անում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ստորագրված համաձայնագիրը։ Դժվար է հասկանալ, թե որն է նման դիրքորոշման իմաստը»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Նա ընդգծել է, որ այսօր գլխավորը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների միջեւ 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված «մի շարք եռակողմ պայմանավորվածությունների ոգուն եւ տառին հետեւելն է»:
«Դրանք ընդգրկում են իրավիճակի բոլոր ասպեկտները, ինչպես նաեւ այն հարցերը, որոնք պետք է լուծվեն: Եռակողմ հանդիպումների եւ փաստաթղթերի շրջանակում դրված հիմքը մնում է լիովին արդիական»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:

МИД России: Ереван саботирует договоренности по коммуникациям через Сюникский район Армении - Mediamax.am
4155 просмотров
МИД России: Ереван саботирует договоренности по коммуникациям через Сюникский район Армении
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров сказал, что «России трудно понять, почему Ереван саботирует договоренности по коммуникациям через Сюникский район Армении».
«Тем временем Москва выступает за скорейшее заключение мира между Арменией и Азербайджаном. Мы - за скорейшее заключение мирного договора и разблокирование коммуникаций. К сожалению, в том, что касается коммуникаций через Сюникский район Армении, именно армянское руководство саботирует договоренность, под которой стоит подпись премьер-министра Никола Пашиняна. Трудно понять, в чем заключается смысл такой позиции», - сказал Сергей Лавров.
Он подчеркнул, что сегодня главное - следовать духу и букве серии трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении, достигнутых в 2020-2022 годах».
«Они охватывают все аспекты ситуации, а также вопросы, которые необходимо решить, чтобы ее окончательно и полностью урегулировать», - сказал глава МИД России.