Զախարովա. ԱՄՆ-ը ձգտում է «կրկին գժտեցնել տարածաշրջանի երկրներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ «Հարավային Կովկասում ամերիկացիների հայտնվելը կավելացնի տարածաշրջանում պահպանվող հակամարտային ներուժը»։
Այս մասին, ըստ ՏԱՍՍ-ի, Զախարովան ասել է՝ մեկնաբանելով Հայաստանում ընթացող Eagle Partner 2024 հայ-ամերիկյան զորավարժությունները։
«Սա ցավալի է եւ տագնապալի, հատկապես ՀԱՊԿ-ում Երեւանի գործունեության փաստացի սառեցման եւ կազմակերպության դեմ հրապարակային ելույթների ֆոնին»,- ասել է նա։
Զախարովայի խոսքով՝ «տարածաշրջանում Արեւմուտքի հիմնական խնդիրը հարթակ ստեղծելն է՝ սեփական աշխարհաքաղաքական նախագծերի իրականացման համար»։
«Դա անելու համար նրանք պետք է վերացնեն բոլոր այն խաղաղ միտումները, որոնք այնտեղ արդեն թափ էին հավաքում, դարձյալ գժտեցնեն տարածաշրջանի երկրները։ Նրանք պետք է թույլ չտան քաղաքական մտադրությունների ամրագրումը, որոնց մասին հայտարարել են Բաքուն եւ Երեւանը եւ որոնց աջակցում են տարածաշրջանի երկրները»,- ասել է Զախարովան։
«Այս ամենն ունի որոշակի ուղղվածություն՝ ընդդեմ Ռուսաստանի, Իրանի եւ նույնիսկ՝ ընդդեմ Թուրքիայի։ Հայաստանին ներգրավելով իրենց հովանու ներքո անցկացվող զորավարժություններում եւ ուսումնական ծրագրերում, նրանք այդ երկրին պարտադրում են զինված ուժերի ՆԱՏՕ-ի չափանիշները։ Սա հանգեցնում է Հայաստանի անվտանգության ողջ համակարգի վերաֆորմատավորմանը եւ, որպես հետեւանք, նրա ներքին եւ արտաքին քաղաքականության վրա ազդեցության լրացուցիչ լծակների ձեռքբերմանը»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Zakharova: The US seeks to “again embroil the countries of the region” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova stated that "the presence of the Americans in the South Caucasus will only fuel up the conflict potential simmering in the region.”
TASS reports that Zakharova told this at a briefing in response to a question about the US-American Eagle Partner 2024 exercise that kicked off in Armenia.
“This only causes regrets and alarm, especially against the background of Yerevan’s actual freezing of its activities in the CSTO and public attacks on the organization,” the diplomat said.
Zakharova stressed that “the West’s main goal in the region is to create a foothold for its own geopolitical projects.”
“To do this, they need to remove all peaceful trends that have already gained momentum there, they need to once again embroil the countries of the region. They need to prevent the fastening of political intentions that were declared by both Baku and Yerevan and supported by regional countries,” she said.
All this has a certain orientation - against Russia, against Iran, and even against Turkey. Through involving it in maneuvers and training programs under their auspices, they impose NATO standards of armed forces on Armenia. This leads to the reformatting of Armenia’s entire security system and, as a result, the West acquires additional levers of influence on its domestic and foreign policy,” the Russian foreign ministry representative added.