Զախարովա. ԱՄՆ-ը ձգտում է «կրկին գժտեցնել տարածաշրջանի երկրներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ «Հարավային Կովկասում ամերիկացիների հայտնվելը կավելացնի տարածաշրջանում պահպանվող հակամարտային ներուժը»։
Այս մասին, ըստ ՏԱՍՍ-ի, Զախարովան ասել է՝ մեկնաբանելով Հայաստանում ընթացող Eagle Partner 2024 հայ-ամերիկյան զորավարժությունները։
«Սա ցավալի է եւ տագնապալի, հատկապես ՀԱՊԿ-ում Երեւանի գործունեության փաստացի սառեցման եւ կազմակերպության դեմ հրապարակային ելույթների ֆոնին»,- ասել է նա։
Զախարովայի խոսքով՝ «տարածաշրջանում Արեւմուտքի հիմնական խնդիրը հարթակ ստեղծելն է՝ սեփական աշխարհաքաղաքական նախագծերի իրականացման համար»։
«Դա անելու համար նրանք պետք է վերացնեն բոլոր այն խաղաղ միտումները, որոնք այնտեղ արդեն թափ էին հավաքում, դարձյալ գժտեցնեն տարածաշրջանի երկրները։ Նրանք պետք է թույլ չտան քաղաքական մտադրությունների ամրագրումը, որոնց մասին հայտարարել են Բաքուն եւ Երեւանը եւ որոնց աջակցում են տարածաշրջանի երկրները»,- ասել է Զախարովան։
«Այս ամենն ունի որոշակի ուղղվածություն՝ ընդդեմ Ռուսաստանի, Իրանի եւ նույնիսկ՝ ընդդեմ Թուրքիայի։ Հայաստանին ներգրավելով իրենց հովանու ներքո անցկացվող զորավարժություններում եւ ուսումնական ծրագրերում, նրանք այդ երկրին պարտադրում են զինված ուժերի ՆԱՏՕ-ի չափանիշները։ Սա հանգեցնում է Հայաստանի անվտանգության ողջ համակարգի վերաֆորմատավորմանը եւ, որպես հետեւանք, նրա ներքին եւ արտաքին քաղաքականության վրա ազդեցության լրացուցիչ լծակների ձեռքբերմանը»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Захарова: США стремятся «опять рассорить страны региона» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что «появление американцев на Южном Кавказе лишь подогреет сохраняющийся в регионе конфликтный потенциал».
Как сообщает ТАСС, Захарова сказала об этом, комментируя проходяшие в Армении армяно-американские учения миротворцев Eagle Partner 2024.
«Это вызывает сожаление и тревогу, особенно на фоне фактического замораживания Ереваном своей деятельности в ОДКБ и публичных выпадов в адрес организации», - сказала дипломат.
По словам Захаровой, что «главной задачей Запада в регионе является создание плацдарма для реализации собственных геополитических прожектов».
«Для этого им нужно устранить все мирные тенденции, которые там уже набирали обороты, им нужно опять рассорить страны региона. Им нужно не допустить скрепление политических намерений, которые были заявлены Баку и Ереваном и поддержаны региональными странами», - сказалаа Захарова.
«Все это имеет определенную направленность - против России, против Ирана, да и против Турции. Через привлечение к маневрам и тренировочным программам под своей эгидой они навязывают Армении натовские стандарты вооруженных сил. Это ведет к переформатированию всей системы безопасности Армении и, как следствие, обретению дополнительных рычагов влияния на ее внутреннюю и внешнюю политику», - добавила представитель МИД России.